Events of the Week – December 12, 2016

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Ponce-YouTube-300x30

“A positive attitude causes a chain reaction of positive thoughts, events and outcomes. It is a catalyst and it sparks extraordinary results.” -Wade Boggs

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Dec 14 WedBuffalo at Rogers
HS Event
Dec 14 WedFridley, Park Center, St. Paul Central at Minneapolis Southwest
HS Event
Dec 14 WedMounds View at Woodbury
HS Event
Dec 15 ThuAnnandale/Maple Lake, Litchfield, Rockford at New London-Spicer
HS Event
Dec 15 ThuAustin at Faribault
HS Event
Dec 15 ThuBloomington Kennedy, Rosemount at Wayzata
HS Event
Dec 15 ThuBorder West, Sisseton at Ortonville
HS Event
Dec 15 ThuCaledonia/Houston, Crestwood at Waukon
HS Event
Dec 15 ThuCrookston at Thief River Falls
HS Event
Dec 15 ThuDassel-Cokato, Mound-Westonka, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran at Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie
HS Event
Dec 15 ThuDeSoto at LaCrescent
HS Event
Dec 15 ThuEden Prairie at Osseo
HS Event
Dec 15 ThuEdina at Chaska/Chanhassen
HS Event
Dec 15 ThuForest Lake, Maple Grove at East Ridge
HS Event
Dec 15 ThuFulda/Murray County Central at Windom/Mountain Lake
HS Event
Dec 15 ThuGoodhue at Cannon Falls
HS Event
Dec 15 ThuGrand Rapids at Bemidji
HS Event
Dec 15 ThuKenyon-Wanamingo, Zumbrota-Mazeppa at Pine Island
HS Event
Dec 15 ThuKimball at Kerkhoven-Murdock-Sunburg
HS Event
Dec 15 ThuLakeville South at Eastview
HS Event
Dec 15 ThuLeSueur-Henderson, Triton, United South Central at St. Clair
HS Event
Dec 15 ThuLittle Falls, South St. Paul at Foley
HS Event
Dec 15 ThuMahtomedi at Hudson
HS Event
Dec 15 ThuMankato West, Owatonna at Northfield
HS Event
Dec 15 ThuMilaca, Paynesville at Pierz
HS Event
Dec 15 ThuMinneapolis Patrick Henry, Richfield at Columbia Heights
HS Event
Dec 15 ThuMinneapolis Roosevelt, St. Agnes at Park Center
HS Event
Dec 15 ThuNew Prague at Delano
HS Event
Dec 15 ThuNew Ulm at Blue Earth
HS Event
Dec 15 ThuPembina County North at Badger/Greenbush-Middle River
HS Event
Dec 15 ThuRochester John Marshall, Rochester Mayo at Rochester Century
HS Event
Dec 15 ThuRoseville at Park
HS Event
Dec 15 ThuRoyalton/Upsala at Eden Valley-Watkins
HS Event
Dec 15 ThuShakopee at Lakeville North
HS Event
Dec 15 ThuSibley East at Scott West
HS Event
Dec 15 ThuSpring Lake Park at Stillwater
HS Event
Dec 15 ThuSt. Agnes, St. Paul Como Park at Washington Technology
HS Event
Dec 15 ThuSt. Cloud Tech at Alexandria
HS Event
Dec 15 ThuSt. Francis at Princeton
HS Event
Dec 15 ThuSt. Michael-Albertville at Monticello
HS Event
Dec 15 ThuSt. Paul Central at St. Paul Harding
HS Event
Dec 15 ThuSt. Paul Johnson, Trinity School at St. Paul Humboldt
HS Event
Dec 15 ThuSt. Thomas Academy, White Bear Lake at Cretin-Derham Hall
HS Event
Dec 15 ThuWaconia at Orono
HS Event
Dec 15 ThuWestfield at Byron
HS Event
Dec 16 FriBecker at Milaca
HS Event
Dec 16 FriBenilde-St. Margaret's at Richfield
HS Event
Dec 16 FriBrainerd. Royalton/Upsala at Foley
HS Event
Dec 16 Fri
view
Chisago Lakes Tournament
Teams: Robbinsdale Armstrong, Chisago Lakes, Minneapolis Roosevelt, North St. Paul, Rogers

HS Event
Dec 16 FriHopkins, Minneapolis Washburn, Park Center at Robbinsdale Cooper
HS Event
Dec 16 FriIrondale, Minneapolis South, Rochester John Marshall, Spring Lake Park at White Bear Lake
HS Event
Dec 16 FriLake Crystal-Wellcome Memorial, Pipestone at Adrian
HS Event
Dec 16 FriMAHACA at Minnewaska
HS Event
Dec 16 FriMille Lacs at Zimmerman
HS Event
Dec 16 FriMinnehaha Academy at St. Thomas Academy
HS Event
Dec 16 FriMonticello at Big Lake
HS Event
Dec 16 FriNew York Mills at Pelican Rapids
HS Event
Dec 16 FriNorth Branch at Cambridge-Isanti
HS Event
Dec 16 FriOgilvie, Proctor at Pine City/Hinckley
HS Event
Dec 16 FriSt. Charles at Lake City
HS Event
Dec 16-17 Fri-Sat
viewview
Big Bear Tournament
Teams: Aitkin, Andover, Badger-Greenbush-Middle River, Barnesville, Belgrade-Brooten-Elrosa, Bemidji, Bertha-Hewitt-Verndale, Blackduck/Cass Lake- Bena, Crookston, Crosby-Ironton, Deer River, Detroit Lakes, Dilworth-Glyndon-Felton, Fergus Falls, Fertile-Beltrami, Fosston-Bagley, Hibbing, Hutchinson, Mahnomen-Waubun, Mora, Morris Area, Mounds View, Nashwauk-Keewatin, Osakis, Park Rapids, Pequot Lakes/Pine River-Backus, Red Lake County Central, Roseau, Sauk Centre/Melrose, Spectrum, St. Cloud Apollo, Staples Motley, Thief River Falls, United Clay Becker, United North Central, Virginia, Wadena-Deer Creek, Walker-Hackensack-Akeley-Nevis, West Central Area
Cass Lake-Bena HS/MS
HS Event
Dec 16-17 Fri-Sat
viewview
Minnesota Christmas Tournament
Teams: Albert Lea, Amery (WI), Anoka, Apple Valley, Bismarck (ND), Centennial, Coon Rapids, Crete Monee (IL), Eagan, Eastview, Ellsworth (WI), Farmington, Forest Lake, Hastings, Holmen (WI), Jackson County Central, Kasson-Mantorville, Kaukauna (WI), Marian Catholic (IL), Minnetonka, Moorhead, Mound Westonka, New Prague, Owatonna, Prior Lake, Rochester Mayo, Scott West, Shakopee, Simley, St. Francis, St. Michael-Albertville, Stewartville, Sunnyside (AZ), Totino-Grace, Waconia, Waseca, West Fargo (ND), Willmar, Zumbrota-Mazeppa
RCTC - Rochester, MN
HS Event
Dec 16-17 Fri-Sat
view
Redwood River Riot
Teams: Redwood-River Valley, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Marshall/Lakeview, Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove, Atwater-Cosmos-Grove City, Litchfield, United South Central, St. Paul Johnson, Minneapolis South, Fulda/Murray County Central, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, Sibley East, St. James, Worthington, LeSueur-Henderson, Madelia/Truman/Martin Luther, Fairmont/Martin County West, Maple River, Sartell-St. Stephen, Alexandria, Mankato West, ROCCORI, Tri-City United, Canby, Wabasso/RRC, Buffalo, New Ulm, St. Peter, Blue Earth Area, Maple Grove, BOLD, Holdingford and Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United
Redwood Valley
HS Event
Dec 17-18 Sat-Sun
view
Midwest Classic
Teams: Augustana and others
Indianapolis, IN
College Event
Dec 17 SatDassel-Cokato Duals
Teams: Albany, Big Lake, Dassel-Cokato, Delano, Elk River, Monticello, St. Francis
cancelled due to weather

HS Event
Dec 17 Sat
view
Fillmore Central Tournament
Teams: Austin, Westfield, Caledonia/Houston, Chatfield, Decorah, Fillmore Central, GMLOS. LaCrescent, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, Plainview-Elgin-Millville, Winona

HS Event
Dec 17 SatFrazee Tournament
Teams: Cambridge-Isanti, Frazee, Lisbon, Minneota, Perham, Pierz

HS Event
Dec 17 SatKenyon-Wanamingo Tournament
Teams: Burnsville, Columbia Heights, Dover-Eyota, Kenyon-Wanamingo, Medford, Norwood-Young America, St. Paul Harding, Spring Lake Park, Wabasha-Kellogg

HS Event
Dec 17 SatMadison Tournament
Teams: Brookings, Chamberlain, Dell Rapids, Harrisburg, Howard, Kingsbury County, Lennox, Madison, Milbank, Quad County, Sioux Falls Lincoln, Sioux Falls O'Gorman, Spearfish, Tea, Wagner, West Central Area

HS Event
Dec 17 SatNorthfield Tournament
Teams: Cannon Falls, Faribault, Henry Sibley, Lake City, Mahtomedi, Mankato East, Northfield, Park, Rochester Century, Rosemount, St. Charles, South St. Paul, Stillwater, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran, WEM/JWP, Wayzata

HS Event
Dec 17 SatNorthwestern Tournament
Teams: Northwestern, Pine City/Hinckley

HS Event
Dec 17 SatRichfield Tournament
Teams: Brooklyn Center, Cloquet-Esko-Carlton, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, Hopkins, Minneapolis Roosevelt, Orono, Richfield

HS Event
Dec 17 SatSioux Falls Washington Tournament
Teams: Adrian, Brandon Valley, Mitchell, Rapid City Stevens, Sioux Falls Roosevelt, Sioux Falls Washington, Vermillion, Watertown, Yankton

HS Event
Dec 17 SatSpencer Tournament
Teams: Luverne, Spencer

HS Event
Dec 17 SatTrinity School Tournament
Teams: Benilde-St. Margaret's, Bloomington Kennedy, Eastview, Edina, Glenwood City, Minneapolis North, New Richmond, Ogilvie, Prairie Seeds Academy, PIne Island, St. Agnes, St. Paul Humboldt, Trinity School, Triton

HS Event
Dec 17 SatBlue Earth Area K-6 Team TournamentBlue Earth Area HS
Youth Open
Dec 17 SatCaledonia Wrestling Club Team DualsCaledonia HS
Youth Open
Dec 17 SatEden Prairie MN USA Qualifier
cancelled due to weather
Eden Prairie HS
Youth Open
Dec 17 SatEden Valley Watkins Open
Postponed to either February 11 or 12
Eden Valley Watkins HS
Youth Open
Dec 17 SatGoodhue Elementary Open Wrestling Tournament
2 hour DELAY
Goodhue HS
Youth Open
Dec 17 SatKen Droegemueller Memorial Tournament Osseo Maple Grove Youth WrestlingOsseo HS
Youth Open
Dec 17 SatPelican Rapids Viking Open Early Bird Wrestling TournamentPelican Rapids HS
Youth Open
Dec 17 SatRogers Youth Wrestling Folkstyle TournamentRogers HS
Youth Open
Dec 17 SatRumble on the RumPrinceton HS
Youth Open
Dec 17 SatThrowdown: Iowa
cancelled due to weather
Bultman Center - Orange City, IA
Youth Open
Dec 17 SatUSC Youth Team TournamentUSC High School - Wells, MN
Youth Open
Dec 18 SunCaledonia Wrestling Club Warrior OpenCaledonia HS
Youth Open
Dec 18 SunCourtney Monson Memorial Holiday Folkstyle TournamentAnoka HS
Youth Open
Dec 18 SunEagles Winter Classic Team Tournament
cancelled due to weather
Eden Prairie HS
Youth Open
Dec 18 SunRichfield Youth Wrestling TournamentRichfield HS
Youth Open
Dec 18 SunSaint Francis Gladiators MN/USA Folkstyle State QualifierSt. Francis HS
Youth Open
Dec 18 SunTMBWWG Youth Individual Wrestling Tournament
cancelled due to weather
Prairie Pavilion - Tracy, MN
Youth Open
Dec 18 SunUSC All Trophy Youth TournamentUSC High School - Wells, MN
Youth Open
Dec 18 SunWaconia Youth Wrestling TournamentWaconia HS
Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed