Events of the Week – December 5, 2016

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Ponce-YouTube-300x30

“Either I will find a way, or I will make one.” -Philip Sidney

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Dec 8 Thu
view
Augsburg at MSU-MoorheadMoorhead, MN
7 pm
College Event
Dec 8 Thu
view
Concordia at Northern StateAberdeen, SD
7 pm
College Event
Dec 8 ThuAdrian, Canton, Tri-Valley at Parkston
HS Event
Dec 8 ThuApple Valley at Rosemount
HS Event
Dec 8 ThuAtwater-Cosmos-Grove City at MAHACA
HS Event
Dec 8 ThuAustin, Hutchinson, Scott West at Mankato East
HS Event
Dec 8 ThuBarnesville, Breckenridge at United Clay Becker
HS Event
Dec 8 ThuBemidji, Perham at Thief River Falls
HS Event
Dec 8 ThuBenson, Marshall at Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United
HS Event
Dec 8 ThuBlackduck/Cass Lake, Park Rapids at United North Central
HS Event
Dec 8 ThuBloomington Kennedy at Simley
HS Event
Dec 8 ThuBlue Earth, Maple River at Lake Mills
HS Event
Dec 8 ThuBrainerd at Alexandria
HS Event
Dec 8 ThuBurnsville at Farmington
HS Event
Dec 8 ThuCanby at Tracy-Milroy-Balaton
HS Event
Dec 8 ThuCannon Falls, St. Charles at Triton
HS Event
Dec 8 ThuChaska/Chanhassen at South St. Paul
HS Event
Dec 8 ThuChatfield at Wabasha-Kellogg
HS Event
Dec 8 ThuChisago Lakes at St. Francis
HS Event
Dec 8 ThuColumbia Heights at St. Agnes
HS Event
Dec 8 ThuCretin-Derham Hall at Woodbury
HS Event
Dec 8 ThuDeer River, Walker-Hackensack-Akeley at Pequot Lakes/Pine River
HS Event
Dec 8 ThuDetroit Lakes at Mahnomen/Waubun
HS Event
Dec 8 ThuEagan, Minnetonka at Eastview
HS Event
Dec 8 ThuFaribault at Albert Lea
HS Event
Dec 8 ThuFoley at Becker
HS Event
Dec 8 ThuFridley at Minnehaha Academy/DeLaSalle
HS Event
Dec 8 ThuGoodhue, Northfield at Rochester Century
HS Event
Dec 8 ThuHenry Sibley, North St. Paul at St. Thomas Academy
HS Event
Dec 8 ThuLake City at Pine Island
HS Event
Dec 8 ThuLake Crystal-Wellcome Memorial, Wabasso/Red Rock Central at New Ulm
HS Event
Dec 8 ThuLPGE-Browerville, Quad County, Royalton/Upsala at Paynesville
HS Event
Dec 8 ThuLuverne, Worthington at Windom/Mountain Lake
HS Event
Dec 8 ThuMankato West at Rochester John Marshall
HS Event
Dec 8 ThuMaple Grove at Buffalo
HS Event
Dec 8 ThuMedford at WEM/JWP
HS Event
Dec 8 ThuMilaca, St. Cloud Apollo at Sauk Rapids-Rice
HS Event
Dec 8 ThuMinneapolis Edison, Osseo at Blaine
HS Event
Dec 8 ThuMinneapolis Roosevelt, Minneapolis Washburn at Minneapolis North
HS Event
Dec 8 ThuOrono, St. Croix Lutheran at Brooklyn Center
HS Event
Dec 8 ThuOrtonville, Osakis at New London-Spicer
HS Event
Dec 8 ThuOwatonna at Rochester Mayo
HS Event
Dec 8 ThuPipestone, Sauk Centre/Melrose at BOLD
HS Event
Dec 8 ThuPrinceton at North Branch
HS Event
Dec 8 ThuRocori at Willmar
HS Event
Dec 8 ThuRoseville at White Bear Lake
HS Event
Dec 8 ThuSt. Clair, Sibley East at St. Peter
HS Event
Dec 8 ThuSt. James at Fulda/Murray County Central
HS Event
Dec 8 ThuSt. Paul Como Park at St. Paul Highland Park
HS Event
Dec 8 ThuSt. Paul Humboldt at St. Paul Central
HS Event
Dec 8 ThuStillwater at East Ridge
HS Event
Dec 8 ThuTri-City United, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran at New Prague
HS Event
Dec 8 ThuWashington Technology at St. Paul Harding
HS Event
Dec 8 ThuWestfield at United South Central
HS Event
Dec 8 ThuWinona at Stewartville
HS Event
Dec 9 Fri
view
Minnesota at Michigan StateEast Lansing, MI
7 pm
College Event
Dec 9 Fri
view
North Dakota State at George MasonFairfax, VA
College Event
Dec 9 FriNorth Dakota State at MarylandFairfax, VA
College Event
Dec 9 FriBertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Holdingford, Sauk Centre/Melrose at Osakis
HS Event
Dec 9 FriBig Lake Tournament
Teams: Albany, Big Lake, Henry Sibley, Monticello, New London-Spicer, North Branch, Pine City/Hinckley, Royalton/Upsala, Rush City/Braham, Sartell-St. Stephen

HS Event
Dec 9 FriCentennial at Elk River
HS Event
Dec 9 FriChamplin Park, Forest Lake at Anoka
HS Event
Dec 9 FriCoon Rapids at Andover
HS Event
Dec 9 FriCretin-Derham Hall at Benilde-St. Margaret's
HS Event
Dec 9 FriDelano, St. Cloud Apollo at Annandale/Maple Lake
HS Event
Dec 9 FriEastview at Eden Prairie
HS Event
Dec 9 FriFulda/Murray County Central, Wabasso/Red Rock Central at Pipestone
HS Event
Dec 9 FriGlencoe-Silver Lake/Lester Prairie, New Prague at Northfield
HS Event
Dec 9 FriGMLOS at Caledonia/Houston
HS Event
Dec 9 FriHibbing at Milaca
HS Event
Dec 9 FriHoward Lake-Waverly-Winsted, Sibley East at Lake Crystal
HS Event
Dec 9 FriKenyon-Wanamingo at Goodhue
HS Event
Dec 9 FriKimball, Paynesville at Belgrade-Brooten-Elrosa
HS Event
Dec 9 FriLakeville North at Prior Lake
HS Event
Dec 9 FriLakeville South at Shakopee
HS Event
Dec 9 FriMounds View at Park
HS Event
Dec 9 FriNorwood-Young America, Spring Lake Park at Robbinsdale Armstrong
HS Event
Dec 9 FriOgilvie, Proctor at Crosby-Ironton
HS Event
Dec 9 FriOsseo at Totino-Grace
HS Event
Dec 9 FriPark Center at Irondale
HS Event
Dec 9 FriPrinceton at Cambridge-Isanti
HS Event
Dec 9 FriRogers, Wayzata at St. Michael-Albertville
HS Event
Dec 9 FriWillmar Tournament
Teams: Benson, Eden Valley-Watkins, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Minnewaska, Quad County, St. Cloud Tech, Willmar

HS Event
Dec 9 FriZimmerman at Mora
HS Event
Dec 9-10 Fri-SatBrainerd Tournament
Teams: Aitkin, Amery, Bemidji, Brainerd, Chisago Lakes, Cloquet-Esko-Carlton, Foley, Frazee, Grand Rapids, Little Falls, Minneapolis Southwest, Moorhead, Mound-Westonka, Pierz, Sauk Rapids-Rice, Staples-Motley

HS Event
Dec 9-10 Fri-Sat
viewview
Council Bluffs Tournament
Teams: Apple Valley

HS Event
Dec 9-10 Fri-SatGrand Forks Tournament
Teams: Bismarck Century, Bismarck St. Mary's, Central Cass, Fertile-Beltrami, Fosston/Bagley, Grand Forks Central, Grand Forks Red River, Badger/Greenbush-Middle River, Jamestown, Perham, Stewartville, Thief River Falls, Turtle Mountain, Valley City, Wahpeton, West Fargo, Williston

HS Event
Dec 9 FriByron Early Bird Wrestling TournamentByron HS
Youth Open
Dec 9 FriWorthington Christmas TournamentWorthington HS
Youth Open
Dec 10 SatAugustana Duals
Teams: Augustana, Southwest MN State, Northwestern (Iowa), Morningside (Iowa), Nebraska-Kearney, Truman State and others
Sioux Falls, SD
10:00 am
College Event
Dec 10 SatBuena Vista at St. OlafNorthfield, MN
3 pm
College Event
Dec 10 Sat
view
St. Cloud State Husky Open
Teams: St. Cloud State, Augsburg, St. John's, Itasca, Rochester and others
St. Cloud, MN
9:00 am
College Event
Dec 10 Sat
view
Triton College Art Kraft Memorial
Teams: Northland, MN West and others
Chicago, IL
9 am
College Event
Dec 10 SatAndover Tournament
Teams: Andover, Cambridge-Isanti JV, Centennial, Chippewa Falls, Fridley, Minneapolis South, Orono, Princeton, St. Paul Como Park, Spring Lake Park

HS Event
Dec 10 SatBarnesville Tournament
Teams: Barnesville, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Breckenridge,Fargo Davies, Fargo North, Fargo South, Lisbon, West Fargo Sheyenne

HS Event
Dec 10 SatByron Tournament
Teams: Byron, Dover-Eyota, Eden Prairie, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson

HS Event
Dec 10 SatChaska/Chanhassen Tournament
Teams: Buffalo, Champlin Park, Chaska/Chanhassen, Robbinsdale Cooper, East Ridge, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, Hopkins, Mankato West, Minnetonka, Osseo, Owatonna

HS Event
Dec 10 SatCoon Rapids Tournament
Teams: Columbia Heights, Coon Rapids, Hibbing, Mounds View, Rochester John Marshall, White Bear Lake

HS Event
Dec 10 SatCrookston Tournament
Teams: Crookston, Mahnomen/Waubun, Grafton, Red Lake County Central, Roseau, United Clay Becker, United North Central

HS Event
Dec 10 SatDelano Tournament
Teams: Becker, Blaine, Dassel-Cokato, Delano, Mound-Westonka, Park Center, Rockford, Rogers, St. Croix Lutheran, St. Peter, St. Thomas Academy, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran

HS Event
Dec 10 SatEau Claire North Tournament
Teams: Eau Claire North, Plainview-Elgin-Millville

HS Event
Dec 10 SatEmmetsburg Tournament
Teams: Emmetsburg, Hastings

HS Event
Dec 10 SatJackson County Central Tournament
Teams: Adrian, Eagan, Harrisburg, Jackson County Central, Luverne, Minneota, Sioux City East, United South Central, Wabasha-Kellogg, Windom/Mountain Lake, Worthington

HS Event
Dec 10 SatKasson-Mantorville Tournament
Teams: Goodhue, Kasson-Mantorville, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Lakeville South, Mason City, Winona

HS Event
Dec 10 SatLaCrosse Logan Tournament
Teams: Arcadia, Brookwood, Fillmore Central, Independence/Gilmanton, LaCrescent, LaCrosse Aquinas, LaCrosse Logan, Onalaska, St. Croix Central

HS Event
Dec 10 SatMinneapolis Edison Tournament
Teams: Maple Grove, Minneapolis Edison, Minneapolis Patrick Henry, St. Paul Central

HS Event
Dec 10 SatPark Rapids Tournament
Teams: Deer River, Park Rapids, Wadena-Deer Creek

HS Event
Dec 10 SatPark Tournament
Teams: Albert Lea, Blue Earth, Cambridge-Isanti, Hutchinson, Park, St. Paul Highland Park, Tartan, Wayzata

HS Event
Dec 10 SatPrior Lake Tournament
Teams: Farmington, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, Prior Lake, St. Michael-Albertville, Simley, Waconia

HS Event
Dec 10 SatShakopee Tournament
Teams: Bloomington Kennedy, Rochester Century, Rosemount, St. Francis, Shakopee, Stillwater, Tri City United

HS Event
Dec 10 SatTomah Tournament
Teams: Caledonia/Houston, Tomah

HS Event
Dec 10 SatWatertown Tournament
Teams: Canby, Dell Rapids, Madison, Sioux Falls O'Gorman, Tea, Vermillion, Watertown, West Central Area

HS Event
Dec 10 SatWest Central Area Tournament
Teams: Alexandria, Border West, Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United, Fergus Falls, LPGE-Browerville, MAHACA, Ottertail County Central, Pelican Rapids, West Central Area

HS Event
Dec 10 SatWoodbury Invitational
Teams: Annandale/Maple Lake, Anoka, Benilde-St. Margaret's. Lakeville North, Mahtomedi, Richfield, Rochester Mayo, Woodbury

HS Event
Dec 10 SatMartin County West OpenMartin County West HS - Sherburn
Youth Open
Dec 10 SatRambow OpenWillmar HS
Youth Open
Dec 10 SatRebels Takedown Club Folkstyle OpenWillow River HS
Youth Open
Dec 10 SatScott West McNamara Memorial MN/USA State QualifierJordan HS
Youth Open
Dec 10 SatSt. Charles Youth Wrestling TournamentSt. Charles HS
Youth Open
Dec 10 SatTiger Youth Wrestling OpenSt. Cloud South Junior High
Youth Open
Dec 11 Sun
view
Minnesota at MichiganAnn Arbor, MI
1 pm
College Event
Dec 11 Sun
view
Minot State at MSU-MankatoMankato, MN
2 pm
College Event
Dec 11 Sun
view
Truman State at MSU-MankatoMankato, MN
12 pm
College Event
Dec 11 SunAndover Youth Holiday TournamentAndover HS
Youth Open
Dec 11 SunFlat Earth Wrestling TournamentJackson County Central HS
Youth Open
Dec 11 SunMaple Grove Senior High Youth Wrestling TournamentMaple Grove HS
Youth Open
Dec 11 SunWoodbury Royal Rumble Wrestling OpenWoodbury HS
Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed