High School Results – Friday, December 16, 2016

Becker 37 Milaca 25
Big Lake 56 Monticello 20
Pine City-Hinckley-Finlayson 52 Ogilvie 30
Big Bear Tournament
December 16-17
After Day 1
Brackets
1. Thief River Falls 118.5
2. Hutchinson 114.5
3. Park Rapids 87.0
4. Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 85.0
5. Belgrade-Brooten-Elrosa 84.5
6. Blackduck/Cass Lake-Bena 83.0
6. Mounds View 83.0
8. Detroit Lakes 78.0
9. West Central Area 74.5
10. Badger-Greenbush-Middle River 72.5
11. Staples-Motley 69.5
12. Fosston-Bagley 67.0
13. Hibbing 66.5
14. Barnesville 64.0
15. Dilworth-Glyndon-Felton 56.5
16. Bemidji 55.0
17. Mora 53.5
18. St. Cloud Apollo 53.0
19. United North Central 51.5
20. Osakis 50.0
21. Deer River 48.5
22. Pequot Lakes/Pine River-Backus 48.0
23. Roseau 47.0
24. Aitkin 45.0
25. Andover 44.5
26. Sauk Centre-Melrose 44.0
27. MAHACA 34.0
28. Wadena- Deer Creek 32.5
29. Crookston 27.0
29. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 27.0
31. Crosby-Ironton 22.0
31. Nash-Kee- Greenway 22.0
33. Virginia 21.0
34. United Clay-Becker 13.0
35. Fertile-Beltrami 12.0
36. Fergus Falls 8.0
37. Spectrum 7.0
38. Red Lake County Central 6.0
39. Mahnomen-Waubun 5.0
Foley Tri
Foley 48 Royalton-Upsala 20
Brainerd 47 Royalton-Upsala 19
Foley 47 Brainerd 21
Minnesota Christmas Tournament
December 16-17
After Day 1
Brackets
1. Kasson-Mantorville 95.5
2. Shakopee 80.0
3. St. Michael-Albertville 75.5
4. Anoka 72.0
5. Scott West 70.5
6. Kaukauna 70.0
7. Sunnyside 67.0
8. Ellsworth 64.5
9. St. Francis 59.5
10. Simley 57.5
11. Waconia 55.0
12. Zumbrota-Mazeppa 54.0
13. Albert Lea 52.5
14. Hastings 49.5
15. Forest Lake 48.0
16. Prior Lake 46.0
17. Moorhead 45.0
18. Marion Catholic 41.5
19. Bismarck 41.0
20. Coon Rapids 40.5
21. West Fargo 40.0
22. Owatonna 39.5
23. Centennial 36.5
24. Totino-Grace 36.0
25. Farmington 33.0
26. Minnetonka 32.5
27. Willmar 31.5
28. Holmen 30.0
28. Rochester Mayo 30.0
30. New Prague 28.5
31. Crete Monee 26.0
32. Waseca 23.5
33. Jackson County Central 23.0
34. Stewartville 21.0
Redwood River Riot
December 16-17
After Day 1
Brackets
1. Blue Earth Area 86.0
2. Marshall 85.0
3. Fairmont-Martin County West 80.0
3. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 80.0
3. Worthington 80.0
6. Litchfield 76.5
7. Sartell-Saint Stephen 73.5
8. Maple River 61.5
9. Redwood-River Valley 52.5
10. Tri-City United 50.0
11. Rocori 49.5
12. Maple Grove 48.0
13. Canby 47.0
14. Holdingford 43.0
15. Atwater-Cosmos-Grove City 32.0
16. United South Central 29.5
17. St. Paul Johnson 22.5
18. New Richland-H-E-G 20.0
19. Minneapolis South 9.0
20. Fulda-Murray Cty Central 4.0
Zimmerman Triangular
Sauk Rapids-Rice 59 Zimmerman 8
Sauk Rapids-Rice 57 Mille Lacs 24