High School Results – Saturday, December 10, 2016

Andover Husky Invite
1. Princeton 165.0
2. Centennial 162.0
3. Fridley 128.0
4. Mille Lacs Raiders 103.0
5. Chippewa Falls 101.0
6. Orono 97.5
7. Andover 90.0
8. Cambridge-Isanti 87.0
9. Zimmerman 86.0
10. Minneapolis South 56.0
11. St. Paul Como Park 26.0
Barnesville Tournament
1. Lisbon 206.5
2. Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 195.0
3. Fargo Davies 178.5
4. Barnesville 153.0
5. Breckenridge 92.5
6. Fargo South 60.0
7. Moorhead 59.0
8. Frazee 47.0
9. Fargo North 34.0
10. Sheyenne 32.0
Brainerd Paul Bunyan Tournament
December 10-11
1. Foley 246.5
2. Frazee 180.0
3. Pierz Healy 146.0
4. Moorhead 141.0
5. Brainerd 109.5
6. Little Falls 101.0
7. Staples-Motley 100.0
8. Bemidji 99.0
9. Grand Rapids 89.5
10. Aitkin 76.0
11. Cloquet 62.0
12. Mound Westonka 52.0
13. Chisago Lakes 50.0
14. Amery 20.5
15. Minneapolis Southwest 0.0
Byron Dave Scharberg Memorial Duals
1st: Byron
2nd: Dover-Eyota
3rd: LARP
4th: Eden Prairie
Round 1:
Dover-Eyota 49, Eden Praire 23
Byron 45, Lewiston-Altura 33
Round 2:
Byron 72, Eden Prairie 0
Dover-Eyota 40, Lewiston-Altura 27
Round 3:
Dover-Eyota 45, Dover-Eyota 32
Lewiston-Altura 40, Eden Prairie 39
Chaska/Chanhassen Ethan Herman Memorial Tournament
1. Owatonna 182.0
2. Maple Grove 174.0
3. Mankato West 140.0
4. Buffalo 134.5
5. East Ridge 106.5
6. Osseo 100.0
7. Glencoe – Lester Prairie 72.0
8. Minnetonka 70.0
9. Chaska/Chanhassen 64.0
10. Hopkins 59.0
11. Champlin Park 19.0
Coon Rapids Board/Hyland Duals
Round 1
Coon Rapids 48  Rochester John Marshall 19
Mounds View 41  White Bear Lake 24
Round 2
Coon Rapids 59  White Bear Lake 10
Mounds View 61  Rochester John Marshall 16
Round 3
Coon Rapids 38  Mounds View 29
White Bear Lake 35  Rochester John Marshall 33
Council Bluffs Wrestling Classic
December 9-10
1. Apple Valley  622.0
2. Fort Dodge 449.5
3. Kearney 397.5
4. Glenwood 333.0
5. Waukee 310.5
6. Mill Valley High School 306.0
7. Atlantic  301.0
8. Spirit Lake Park 268.5
9. Pittsburg High 263.5
10. Totino-Grace 261.5
11. Sergeant Bluff-Luton 253.0
12. Millard West 247.5
13. Missouri Valley 236.0
14. Olathe North 233.5
15. Basehor-Linwood High School 214.0
16. Iowa City West 204.5
17. Olathe South 204.0
18. Plattsmouth 203.0
19. Lewis Central 189.0
20. Saint James Academy 185.0
21. Council Bluffs Thomas Jefferson 177.5
22. Lincoln East 175.5
23. Grand Island 173.0
24. Ames 160.5
25. Newton 144.0
26. Papillion-La Vista 142.0
27. Perry 137.5
28. Maysville R2 130.5
29. Nebraska City 125.0
30. Underwood 123.5
31. Omaha North 114.0
32. Norris 103.5
33. Woodbury Central 94.0
34. LeMars 71.0
35. Millard North 68.5
36. Creighton Prep 64.5
37. St. Albert 53.5
38. Council Bluffs Abraham Lincoln 38.0
39. South Sioux City 28.5
Crookston Rodd Olson Invitational
1. Park Rapids Area 204.0
2. Hillsboro-Central Valley 172.0
3. New York Mills 171.0
4. United North Central 150.0
5. Bemidji 117.0
6. Roseau 106.0
7. United Clay Becker 95.5
8. Crookston 84.0
9. Grafton 83.0
10. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 58.0
11. Red Lake County Central 34.0
12. Mahnomen/Waubun 31.5
Delano Invitational
1. Delano 220.0
2. St. Peter 192.0
3. Becker 149.0
3. Watertown-Mayer/Mayer Lutheran 149.0
5. Blaine 142.0
6. Dassel-Cokato 118.0
7. Rogers 88.0
8. St. Thomas Academy 53.0
9. Park Center 48.0
10. St. Croix Lutheran 28.0
Eau Claire North Husky Invite
1. Ellsworth 491.5
2. Zumbrota-Mazeppa 481.5
3. Depere 389.5
4. Plainview-Elgin-Millville 364.0
5. Wittenberg-Birnamwood 235.0
6. Eau Claire North 223.5
7. Bloomer/Colfax 220.0
8. Chetek-Weyer./Prairie Farm 208.0
9. Nekoosa/Assumption/Port Edwards 204.0
10. Cadott 203.0
11. New Richmond 202.5
12. Baldwin-Woodville 198.5
13. Prescott 189.0
14. Lacrosse Central 175.0
15. Eau Claire Memorial 168.5
16. Stanley-Boyd/Owen Withee 159.0
17. Auburndale 153.0
18. Durand 136.0
19. Blair-Taylor 132.0
20. Ladysmith 126.0
21. Cochrane-Fountain City 117.0
22. Superior 110.0
23. Cameron 58.0
24. Whitehall 46.0
Grand Forks Sertoma Duals
December 9-10
Teams:
Badger-Greenbush-MR
Bismarck Century
Bismarck Century JV
Bismarck St. Mary’s
Central Cass
Fertile-Beltrami
Fosston
Grand Forks Central
Grand Forks Red River
Jamestown
Perham
Stewartville
Thief River Falls
Valley City
Wahpeton
West Fargo
JCC Pizza Ranch Invitational

1. Eagan 204.0
2. Minneota 157.0
3. Worthington 150.0
4. Harrisburg 146.0
5. Luverne 114.0
6. West Sioux 110.0
7. Wabasha-Kellogg 94.0
8. Adrian 78.0
9. Jackson County Central 67.5
10. United South Central 65.0
11. Windom/Mt. Lake 62.0
12. Sioux City East 35.0
Kasson-Mantorville Invite
1. Kasson-Mantorville 257.5
2. Mason City 139.5
3. Goodhue 118.0
4. LeSueur-Henderson 95.0
5. Winona-Winona Cotter 68.0
6. Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 43.0
La Crosse Logan Invitational
1. Rhinelander 192.0
2. La Crosse Logan 169.5
3. La Crescent 148.0
4. Arcadia 122.0
5. Saint Croix Central 113.0
6. Fillmore Central/Lanesboro/Mabel-Canton 112.0
7. Onalaska 101.0
8. Brookwood 95.0
9. La Crosse Aquinas 50.0
10. Independence/Gilmanton 49.0
Minneapolis North Tri
Minneapolis Roosevelt 47, Minneapolis Washburn 36
Minneapolis Roosevelt 60 Minneapolis North 18
Minneapolis North 54 Minneapolis Washburn 24
Park WolfPack Duals
Round 1
Park 59 Tartan 18
Albert Lea 57 Blue Earth 10
Cambridge-Isanti 41 St Paul Highland Park 3
Hutchinson 43 Wayzata 20
Round 2
Albert Lea 65 Park 6
Blue Earth 72 Tartan 4
Hutchinson 20 St Paul Highland Park 14
Wayzata 42 Cambridge-Isanti 34
Round 3
Blue Earth 57 Park 18
Hutchinson 37 Cambridge-Isanti 31
Round 4
1st: Albert Lea 44 Hutchinson 21
3rd: Wayzata 35 Blue Earth 31
5th: Cambridge-Isanti 52 Park 21
Prior Lake Ron Edwards Duals
St. Michael-Albertville 49 Farmington 23
Waconia 53 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 0
Simley 41 Prior Lake 29
Simley 45 Farmington 24
Simley 40 Waconia 25
St. Michael-Albertville 80 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 0
Farmington 61 New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 14
St. Michael-Albertville 39 Prior Lake 32
Waconia 34 Prior Lake 28
Shakopee Invitational
1. Shakopee 227.0
2. St. Francis 206.5
3. Stillwater Area 156.5
4. Tri-City United 116.0
5. Bloomington Kennedy 102.0
6. Unattached 92.0
7. Rosemount 60.0
8. Rochester Century 50.0
Tomah Scramble
1. Tomah 453.0
2. Viroqua 452.0
3. West Salem/Bangor 371.0
4. Mauston 351.5
5. Baraboo 335.5
6. Richland Center 328.0
7. Lancaster 318.5
8. Caledonia 303.0
9. Waupun 285.0
10. Cashton 278.0
11. Westby 268.0
12. Mosinee 197.0
13. Boscobel 163.0
13. Verona 163.0
15. Royall 100.0
16. Regis/Altoona 71.0
WCA Grant County Tournament
1. West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville 246.5
2. Ottertail Central 186.5
3. Alexandria 184.5
4. Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United 156.0
5. LPGE-Browerville 121.0
6. MAHACA 101.0
7. Fergus Falls 67.0
8. Border West 48.0
9. Pelican Rapids 30.0
Watertown Dual Tournament
1st Place: Watertown defeated Canby 65-6
3rd Place: Vermillion defeated Dell Rapids 63-16
5th Place: Madison defeated West Central 47-26
7th Place: O’Gorman High School defeated Tea Area 49-29
Pool
Round
West Central defeated Tea Area 52-18
Watertown defeated Dell Rapids 75-6
Round
Watertown defeated Tea Area 84-0
Dell Rapids defeated West Central 42-39
Round
Dell Rapids defeated Tea Area 65-18
Watertown defeated West Central 69-7
Pool
Round
Madison defeated O’Gorman High School 53-27
Canby defeated Vermillion 36-32
Round
Vermillion defeated Madison 40-33
Canby defeated O’Gorman High School 56-18
Round
Canby defeated Madison 46-36
Vermillion defeated O’Gorman High School 54-27
Woodbury Duals
Quarterfinals
Anoka 73, Richfield 3
Woodbury 48, Rochester Mayo 22
Lakeville North 66, Benilde-St Margaret’s 3
Annandale-Maple Lake 43, Mahtomedi 35
Semifinals
Anoka 56, Woodbury 15
Annandale-Maple Lake 42, Lakeville North 36
Consolation Semifinals
Rochester Mayo 60, Richfield 15
Mahtomedi 60, Benilde-St. Margaret’s 24
Championship
Anoka 75, Annandale-Maple Lake 0
Third Place
Woodbury 54, Lakeville North 22
Fifth Place
Rochester Mayo 44, Mahtomedi 27
Seventh Place
Richfield 41, Benilde-St. Margaret’s 33