New Prague Duals

New Prague Duals
1st Place = Albert Lea (4-0)
2nd Place = New Prague (3-1)
3rd Place = St. Pter (2-2)
4th Place = Sibley East (1-3)
5th Place = Waseca (0-4)

Round 1

Albert Lea Area 60 Waseca 6
106: Caleb Talamantes (ALA) over (WASE) (For.)
113: Nic Cantu (ALA) over Johnathon Mortenson (WASE) (Fall 0:20)
120: Dayton Deutsch (WASE) over Cole Indrelie (ALA) (Dec 12-7)
126: Justin Sampson (WASE) over Jake Johnsrud (ALA) (Dec 5-2)
132: Griffin Studier (ALA) over Ryan Berg (WASE) (Dec 7-2)
138: Gavin Ignaszewski (ALA) over Noah Schmidt (WASE) (Dec 7-1)
145: Tyler Harms (ALA) over Blake Wendland (WASE) (Fall 2:22)
152: Brody Nielsen (ALA) over (WASE) (Fall 1:18)
160: Zach Glazier (ALA) over Dylan Spencer (WASE) (Fall 0:56)
170: Brady Nielsen (ALA) over Adam Kankhe (WASE) (Fall 2:15)
182: Alex Bledsoe (ALA) over Avery Emmens (WASE) (Dec 11-5)
195: Riet Lony (ALA) over (WASE) (For.)
220: Tanner Palmer (ALA) over Jacob Hertzog (WASE) (Fall 1:13)
285: Matt Palmer (ALA) over Levi Kuschel (WASE) (Dec 3-2)

St. Peter 43 Sibley East 27
106: Kole Guth (STPE) over Tucker Hendrycks (SIEA) (Fall 1:40)
113: Cade Horner (STPE) over (SIEA) (For.)
120: Dayne Morton (SIEA) over Michael Connor (STPE) (TF 22-5 5:42)
126: Xavier Schugel (STPE) over Kevin Melgar (SIEA) (MD 8-0)
132: Wyatt Gillette (STPE) over Lincoln Carpenter (SIEA) (Dec 5-4)
138: Tanner Pasvogel (SIEA) over Aaron Hunt (STPE) (TF 19-4 5:29)
145: Matthew Pettis (STPE) over Tommy Wentzlaff (SIEA) (Dec 6-3)
152: Mason Voight (SIEA) over Wareke Gillette (STPE) (TF 15-0 4:30)
160: Manny Gomez (STPE) over Logan Tesch (SIEA) (Fall 0:57)
170: Sage Loredo – Hollon (STPE) over Tim Lewis (SIEA) (MD 13-4)
182: Eli Hunt (STPE) over Thomas Battcher (SIEA) (Fall 1:28)
195: Andrew Schauer (SIEA) over (STPE) (For.)
220: Cody Voight (SIEA) over Peter Hilligoss (STPE) (Fall 1:59)
285: Tony Putz (STPE) over (SIEA) (For.)
(STPE Unsportsmanlike conduct -1.00)

Round 2

New Prague 55 Sibley East 19
106 Colby Dunkel (NP) Fall Tucker Hendrycks (SE) 1:13
113 Joe DeJong (NP) FF (SE) –
120 Dayne Morton (SE) MD Taylor Woodyard (NP) 14-4
126 Jay Skogerboe (NP) Fall Kevin Melgar (SE) 1:48
132 Max Scheffler (NP) Fall Tanner Pasvogel (SE) 5:41
138 Sam Reyant (NP) Fall Lincoln Carpenter (SE) 2:44
145 Tommy Wentzlaff (SE) Fall Ethan Gregory (NP) 3:02
152 Mason Voight (SE) Dec Trevor Skogerboe (NP) 6-2
160 Gaige Giles (NP) Fall Logan Tesch (SE) :17
170 Nik Arguedas (NP) Fall Tim Lewis (SE) 2:29
182 Tyler Montanye (NP) Fall Thomas Battcher (SE) 3:27
195 Brennan Rutt (NP) MD Andrew Schauer (SE) 9-1
220 Cody Voight (SE) Fall Dominic Devine (NP) 3:38
285 Tony Wacker (NP) Dec Ramiro Rivera (SE) 4-2

Albert Lea Area 49 St. Peter 18
106: Caleb Talamantes (ALA) over Kole Guth (STPE) (Dec 9-6)
113: Nic Cantu (ALA) over Cade Horner (STPE) (Fall 1:35)
120: Xavier Schugel (STPE) over Cole Indrelie (ALA) (Dec 5-4)
126: Jake Johnsrud (ALA) over Michael Connor (STPE) (Fall 2:43)
132: Wyatt Gillette (STPE) over Nick Compton (ALA) (Fall 3:24)
138: Matthew Pettis (STPE) over Logan Donavan (ALA) (Dec 6-5)
145: Tyler Harms (ALA) over Wareke Gillette (STPE) (Fall 1:23)
152: Brody Nielsen (ALA) over Manny Gomez (STPE) (Fall 2:39)
160: Zach Glazier (ALA) over Sage Loredo – Hollon (STPE) (MD 16-5)
170: Eli Hunt (STPE) over Brady Nielsen (ALA) (Dec 5-1)
182: Alex Bledsoe (ALA) over (STPE) (For.)
195: Hunter Lowman (ALA) over (STPE) (For.)
220: Tanner Palmer (ALA) over Peter Hilligoss (STPE) (Fall 4:58)
285: Tony Putz (STPE) over Matt Palmer (ALA) (Dec 3-0)

Round 3

Albert Lea Area 38 New Prague 19
106: Colby Dunkel (NEPR) over Caleb Talamantes (ALA) (Dec 8-6)
113: Nic Cantu (ALA) over Joe DeJong (NEPR) (TF 20-4 5:27)
120: Joe peterson (ALA) over Taylor Woodyard (NEPR) (MD 18-10)
126: Jake Johnsrud (ALA) over Jay Skogerboe (NEPR) (MD 11-3)
132: Sam Reyant (NEPR) over Nick Compton (ALA) (MD 14-3)
138: Gavin Ignaszewski (ALA) over Max Scheffler (NEPR) (Dec 8-2)
145: Tyler Harms (ALA) over Ethan Gregory (NEPR) (MD 8-0)
152: Brody Nielsen (ALA) over Trevor Skogerboe (NEPR) (MD 9-0)
160: Zach Glazier (ALA) over Gaige Giles (NEPR) (TF 20-5 5:37)
170: Nick Arguedas (NEPR) over Brady Nielsen (ALA) (Dec 11-6)
182: Tyler Montanye (NEPR) over Alex Bledsoe (ALA) (Fall 3:26)
195: Brennan Rutt (NEPR) over Hunter Lowman (ALA) (Dec 12-7)
220: Tanner Palmer (ALA) over Dominic Devine (NEPR) (Fall 0:57)
285: Matt Palmer (ALA) over Tony Wacker (NEPR) (Dec 2-1)

St. Peter 52 Waseca 16
106: Kole Guth (STPE) over (WASE) (For.)
113: Cade Horner (STPE) over Johnathon Mortenson (WASE) (Fall 0:24)
120: Xavier Schugel (STPE) over Dayton Deutsch (WASE) (Fall 5:34)
126: Justin Sampson (WASE) over Michael Connor (STPE) (Fall 2:40)
132: Wyatt Gillette (STPE) over Ryan Berg (WASE) (TF 17-0 4:49)
138: Matthew Pettis (STPE) over Willie Norton (WASE) (Fall 3:36)
145: Noah Schmidt (WASE) over Aaron Hunt (STPE) (Fall 1:06)
152: Wareke Gillette (STPE) over Blake Wendland (WASE) (Dec 6-0)
160: Manny Gomez (STPE) over Dylan Spencer (WASE) (Fall 6:34)
170: Sage Loredo – Hollon (STPE) over Adam Kankhe (WASE) (TF 21-6 5:38)
182: Eli Hunt (STPE) over Avery Emmens (WASE) (Dec 10-6)
195: Double Forfeit
220: Jacob Hertzog (WASE) over Peter Hilligoss (STPE) (MD 18-6)
285: Tony Putz (STPE) over Levi Kuschel (WASE) (Fall 1:13)

Round 4

New Prague 55 Waseca 18
106 Colby Dunkel (NP) FF (W) –
113 Joe DeJong (NP) Fall Johnny Mortenson (W) 1:04
120 Taylor Woodyard (NP) Fall Dayton Deutsch (W) 2:42
126 Justin Sampson (W) Fall Alex Scheffler (NP) 1:34
132 Max Scheffler (NP) Dec Ryan Berg (W) 4-0
138 Sam Reyant (NP) Dec Noah Schmidt (W) 7-3
145 Ethan Gregory (NP) Dec Blake Wendland (W) 12-8
152 Trevor Skogerboe (NP) Fall Ethan Zimmerman (W) 2:40
160 John Bowman (NP) MD Dylan Spencer (W) 10-2
170 Gaige Giles (NP) Fall Adam Kankhe (W) :09
182 Tyler Montanye (NP) Fall Avery Emmans (W) 1:02
195 Brennan Rutt (NP) FF (W) –
220 Jacob Hertzog (W) Fall Dominic Devine (NP) 1:20
285 Levi Kuschel (W) Fall Tony Wacker (NP) 4:59

Albert Lea Area 48 Sibley East 15
106: Caleb Talamantes (ALA) over Derek Steele (SIEA) (MD 10-0)
113: Nic Cantu (ALA) over (SIEA) (For.)
120: Joe peterson (ALA) over Dayne Morton (SIEA) (Inj. [time])
126: Jake Johnsrud (ALA) over Kevin Melgar (SIEA) (MD 12-2)
132: Lincoln Carpenter (SIEA) over Nick Compton (ALA) (Fall 0:53)
138: Tanner Pasvogel (SIEA) over Gavin Ignaszewski (ALA) (Dec 6-4)
145: Garrett Aldrich (ALA) over Tommy Wentzlaff (SIEA) (Fall 2:21)
152: Brody Nielsen (ALA) over Mason Voight (SIEA) (Dec 4-0)
160: Zach Glazier (ALA) over Logan Tesch (SIEA) (Fall 0:21)
170: Brady Nielsen (ALA) over Tim Lewis (SIEA) (Fall 1:05)
182: Alex Bledsoe (ALA) over Thomas Battcher (SIEA) (MD 13-3)
195: Andrew Schauer (SIEA) over Riet Lony (ALA) (Dec 7-1)
220: Cody Voight (SIEA) over Tanner Palmer (ALA) (Dec 3-1)
285: Matt Palmer (ALA) over Austin Streich (SIEA) (Dec 5-0)

Round 5

New Prague 33 St. Peter 27
106: Colby Dunkel (NEPR) over Kole Guth (STPE) (MD 14-5)
113: Joe DeJong (NEPR) over Cade Horner (STPE) (Dec 5-0)
120: Taylor Woodyard (NEPR) over Xavier Schugel (STPE) (Dec 8-2)
126: Jay Skogerboe (NEPR) over Michael Connor (STPE) (Dec 2-1)
132: Wyatt Gillette (STPE) over Sam Reyant (NEPR) (Dec 3-1)
138: Matthew Pettis (STPE) over Max Scheffler (NEPR) (Dec 2-1)
145: Wareke Gillette (STPE) over Ethan Gregory (NEPR) (Fall 3:19)
152: Manny Gomez (STPE) over Trevor Skogerboe (NEPR) (Dec 7-3)
160: Gaige Giles (NEPR) over Sage Loredo – Hollon (STPE) (Dec 9-3)
170: Nick Arguedas (NEPR) over (STPE) (For.)
182: Tyler Montanye (NEPR) over Eli Hunt (STPE) (TF 16-1 3:19)
195: Brennan Rutt (NEPR) over (STPE) (For.)
220: Peter Hilligoss (STPE) over Dominic Devine (NEPR) (Fall 1:07)
285: Tony Putz (STPE) over Tony Wacker (NEPR) (Fall 2:57)

Sibley East 37 Waseca 24
106 Derek Steele (SE) FF (W) –
113 Tucker Hendrycks (SE) Fall Johnny Mortenson (W) :36
120 Dayton Deutsch (W) FF (SE) –
126 Justin Samson (W) Fall Kevin Melgart (SE) 4:12
132 Tanner Pasvogel (SE) Fall Ryan Berg (W) 3:20
138 Noah Schmidt (W) Dec Lincoln Carpenter (SE) 3-0
145 Willy Morton (W) Fall Gabriel Alvarado (SE) 4:18
152 Tommy Wentzlaff (SE) Dec Blake Wendland (W) 10-4
160 Mason Voight (SE) Fall Dylan Spencer (W) 1:25
170 Thomas Battcher (SE) Dec Adam Kankhe (W) 6-4
182 Avery Emmans (W) Dec Tim Lewis (SE) 13-7
195 Double FF
220 Andrew Schauer (SE) Dec Jacob Hertzog (W) 7-5
285 Cody Voight (SE) MD Levi Kuschel (W) 10-1

Bookmark the permalink.

Comments are closed.