Osseo Ken Droegemueller Invitational

Osseo Ken Droegemueller Invitational
1. Shakopee 239.5
2. Mounds View 201.0
3. Wayzata 165.5
4. Blaine 161.5
5. Osseo 119.5
6. Columbia Heights 65.0
7. Unattached 58.0
8. Minneapolis Edison 49.0
9. Eden Prairie 5.0
9. St. Paul Humbolt 5.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106 Results
1st Place – Max Crowe of Shakopee
2nd Place – Paxton Creese of Unattached
3rd Place – Cael Swensen of Wayzata
4th Place – Mannix Morgan of Mounds View
1st: Max Crowe (Shakopee) 2-0, Jr. over Paxton Creese (Unattached) 1-1, . (Dec 11-5).
3rd: Cael Swensen (Wayzata) 1-1, 8th. over Mannix Morgan (Mounds View) 0-2, 8th. (Fall 1:30).
5th: () , . over () , . (Bye).

113 Results
1st Place – Tyler Jones of Shakopee
2nd Place – Mitch Engebretson of Mounds View
3rd Place – Tyler Studer of Blaine
4th Place – Chrystian Greseth of Blaine
5th Place – Bryce Donahue of Osseo
6th Place – Cole Ciardelli of Wayzata
1st: Tyler Jones (Shakopee) 3-0, So. over Mitch Engebretson (Mounds View) 18-17, So. (Fall 3:31).
3rd: Tyler Studer (Blaine) 11-4, Fr. over Chrystian Greseth (Blaine) 16-14, Fr. (For.).
5th: Bryce Donahue (Osseo) 21-18, Jr. over Cole Ciardelli (Wayzata) 1-3, Fr. (TF-1.5 2:00 (16-0)).

120 Results
1st Place – Aaron Cashman of Shakopee
2nd Place – Nick Dunagan of Mounds View
3rd Place – Patrick Baumgardner of Columbia Heights
4th Place – Adam Sylvester of Minneapolis Edison
5th Place – Carter Peterson of Blaine
6th Place – Rufus Summerville of Osseo
1st: Aaron Cashman (Shakopee) 3-0, Jr. over Nick Dunagan (Mounds View) 34-5, So. (Dec 4-3).
3rd: Patrick Baumgardner (Columbia Heights) 3-1, Sr. over Adam Sylvester (Minneapolis Edison) 2-2, 8th. (Fall 1:38).
5th: Carter Peterson (Blaine) 3-9, So. over Rufus Summerville (Osseo) 1-3, So. (Fall 3:15).

126 Results
1st Place – Carson Manville of Shakopee
2nd Place – Cole Lafreniere of Blaine
3rd Place – Andrew Nowacki of Minneapolis Edison
4th Place – Royce Hogue of Wayzata
5th Place – Jack White of Osseo
1st: Carson Manville (Shakopee) 3-0, 8th. over Cole Lafreniere (Blaine) 16-8, Fr. (TF-1.5 2:00 (19-2)).
3rd: Andrew Nowacki (Minneapolis Edison) 1-1, Sr. over Royce Hogue (Wayzata) 1-2, . (Fall 1:53).
5th: Jack White (Osseo) 3-5, Fr. over () , . (Bye).

132 Results
1st Place – Mitchell Hogue of Wayzata
2nd Place – Sam Bobick of Mounds View
3rd Place – Logan Hatzenbeller of Blaine
4th Place – Gunner O`Reilly of Unattached
5th Place – Sam Treml of Shakopee
6th Place – Riley Best Willett of Osseo
1st: Mitchell Hogue (Wayzata) 3-0, Jr. over Sam Bobick (Mounds View) 28-7, Sr. (Dec 6-2).
3rd: Logan Hatzenbeller (Blaine) 3-1, Jr. over Gunner O`Reilly (Unattached) 2-2, Sr. (Dec 9-6).
5th: Sam Treml (Shakopee) 2-2, 8th. over Riley Best Willett (Osseo) 3-16, Sr. (Fall 3:43).

138 Results
1st Place – Brent Jones of Shakopee
2nd Place – Nicholas Carline of Osseo
3rd Place – Parker Cary of Wayzata
4th Place – Charlie Floeder of Mounds View
5th Place – Trae Janisch of Blaine
6th Place – Adam Sharpless of Columbia Heights
1st: Brent Jones (Shakopee) 3-0, Sr. over Nicholas Carline (Osseo) 4-2, Sr. (Inj. 0:00).
3rd: Parker Cary (Wayzata) 3-1, So. over Charlie Floeder (Mounds View) 2-2, So. (Fall 0:43).
5th: Trae Janisch (Blaine) 12-16, So. over Adam Sharpless (Columbia Heights) 0-3, Jr. (Fall 3:05).

145 Results
1st Place – Sam Webster of Shakopee
2nd Place – Mitchell Lewison of Osseo
3rd Place – Tim Janisch of Blaine
4th Place – Tim Gilseth of Wayzata
5th Place – Chase Dressel of Mounds View
6th Place – Arthur Gravilyuk of Unattached
1st: Sam Webster (Shakopee) 3-0, . over Mitchell Lewison (Osseo) 31-12, Sr. (Dec 7-4).
3rd: Tim Janisch (Blaine) 21-11, Sr. over Tim Gilseth (Wayzata) 2-2, . (TF-1.5 4:00 (21-5)).
5th: Chase Dressel (Mounds View) 2-2, So. over Arthur Gravilyuk (Unattached) 1-3, . (Fall 5:14).

152 Results
1st Place – Alex Crowe of Shakopee
2nd Place – Jack Graham of Mounds View
3rd Place – Elan Quezada of Osseo
4th Place – Abe Reyes of Unattached
5th Place – Isaac Atchison of Blaine
6th Place – Adam Grassi of Wayzata
1st: Alex Crowe (Shakopee) 3-0, Sr. over Jack Graham (Mounds View) 27-15, Sr. (TF-1.5 4:00 (19-4)).
3rd: Elan Quezada (Osseo) 28-13, Jr. over Abe Reyes (Unattached) 1-2, . (Inj. 4:00).
5th: Isaac Atchison (Blaine) 1-2, Fr. over Adam Grassi (Wayzata) 0-3, . (Fall 3:48).

160 Results
1st Place – Carson Poshusta of Shakopee
2nd Place – Adam Lanners of Osseo
3rd Place – Thomas Hintz of Blaine
4th Place – Moses Heigis of Wayzata
5th Place – Angel Miranda of Minneapolis Edison
6th Place – Charles Dressel of Mounds View
1st: Carson Poshusta (Shakopee) 3-0, Sr. over Adam Lanners (Osseo) 27-13, Jr. (Dec 9-3).
3rd: Thomas Hintz (Blaine) 5-9, Sr. over Moses Heigis (Wayzata) 1-2, . (Dec 8-1).
5th: Angel Miranda (Minneapolis Edison) 1-2, So. over Charles Dressel (Mounds View) 1-3, So. (DQ).

170 Results
1st Place – Dan Herda of Wayzata
2nd Place – Dylan Lentz of Columbia Heights
3rd Place – Charlie Studer of Blaine
4th Place – Guy Fleischacker of Mounds View
5th Place – Jesus Flores of Minneapolis Edison
1st: Dan Herda (Wayzata) 2-0, . over Dylan Lentz (Columbia Heights) 2-1, Jr. (TF-1.5 4:00 (19-4)).
3rd: Charlie Studer (Blaine) 22-19, Sr. over Guy Fleischacker (Mounds View) 3-2, So. (MD 13-2).
5th: Jesus Flores (Minneapolis Edison) 0-2, Sr. over () , . (Bye).

182 Results
1st Place – Rowan Morgan of Mounds View
2nd Place – Taylor Meissner of Osseo
3rd Place – Max Pfau of Unattached
4th Place – Jack Casey of Shakopee
5th Place – Calem Eugene of Wayzata
6th Place – Brandon Wagner of Blaine
1st: Rowan Morgan (Mounds View) 33-11, So. over Taylor Meissner (Osseo) 22-10, So. (Fall 3:48).
3rd: Max Pfau (Unattached) 2-1, Sr. over Jack Casey (Shakopee) 1-2, Fr. (Inj. 2:00).
5th: Calem Eugene (Wayzata) 1-2, Jr. over Brandon Wagner (Blaine) 0-3, . (For.).

195 Results
1st Place – Daniel Van Oort of Mounds View
2nd Place – Ben Kytta of Blaine
3rd Place – Tommy Johnson of Shakopee
4th Place – Jagger Schack of Osseo
5th Place – Yo Lay Htoo of St. Paul Humbolt
1st: Daniel Van Oort (Mounds View) 13-24, Jr. over Ben Kytta (Blaine) 17-20, Sr. (MD 8-0).
3rd: Tommy Johnson (Shakopee) 1-1, . over Jagger Schack (Osseo) 3-3, 8th. (Fall 2:50).
5th: Yo Lay Htoo (St. Paul Humbolt) 1-4, Jr. over () , . (Bye).

220 Results
1st Place – Max Bunning of Wayzata
2nd Place – Joey O`Brien of Mounds View
3rd Place – Randry Mugisha of Minneapolis Edison
4th Place – Cole Harwood of Blaine
5th Place – Ismael Sazo-Tapia of Eden Prairie
1st: Max Bunning (Wayzata) 2-0, So. over Joey O`Brien (Mounds View) 2-2, So. (Fall 1:14).
3rd: Randry Mugisha (Minneapolis Edison) 2-1, So. over Cole Harwood (Blaine) 5-24, Jr. (Dec 14-7).
5th: Ismael Sazo-Tapia (Eden Prairie) 0-2, Jr. over () , . (Bye).

HWT Results
1st Place – Manny Alvarez of Columbia Heights
2nd Place – Bryson Wilkins of Wayzata
3rd Place – Johnny Tereault of Mounds View
4th Place – Tyler Kropiwka of Shakopee
5th Place – Prentiss Sayeweh of Blaine
6th Place – Deontae Miller of Osseo
1st: Manny Alvarez (Columbia Heights) 2-0, Jr. over Bryson Wilkins (Wayzata) 2-1, . (Fall 7:25).
3rd: Johnny Tereault (Mounds View) 26-14, Sr. over Tyler Kropiwka (Shakopee) 2-2, Jr. (Dec 5-1).
5th: Prentiss Sayeweh (Blaine) 2-15, Jr. over Deontae Miller (Osseo) 1-3, Jr. (Fall 0:47).

Bookmark the permalink.

Comments are closed.