2017 Class AA Section 1 Team Tournament

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

High School Tournament Time Report High School Results

Reload this page in your browser for the latest information.



Brackets/Results on TrackWrestling.com

Preliminaries

La Crescent 39 Cannon Falls 33
106 – Bryce Duffy (La Crescent) over Cooper Peterson (Cannon Falls) Dec 6-0
113 – Erwin Strelow (Cannon Falls) over Jordan Jonsgaard (La Crescent) Fall 1:06
120 – Levi Anderson (Cannon Falls) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Andy Lopez (La Crescent) over Unknown (Unattached) Forf
132 – Pedro Lopez (La Crescent) over Chris Modrak (Cannon Falls) Fall 1:40
138 – Peter Fitterer (Cannon Falls) over Dylan Worrel (La Crescent) Dec 7-0
145 – Gavin Gates (Cannon Falls) over Ty Mallicoat (La Crescent) Fall 3:21
152 – Trystan Fuchsel (La Crescent) over Dylan Rohr (Cannon Falls) Fall 2:45
160 – Colton Jorgenson (La Crescent) over Henry Johnson (Cannon Falls) Fall 0:42
170 – Hayden Strain (Cannon Falls) over Clayton Jorgenson (La Crescent) Fall 3:52
182 – Jacob Dayton (La Crescent) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Zach Bolyard (La Crescent) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Ryan Linde (Cannon Falls) over Will Rommes (La Crescent) Fall 3:00
285 – Double Forfeit

Quarterfinals

Kasson-Mantorville 81 La Crescent 0
106 – Bennett Berge (Kasson-Mantorville) over Bryce Duffy (La Crescent) Maj 10-1
113 – Jared Johnson (Kasson-Mantorville) over Jordan Jonsgaard (La Crescent) Fall 1:26
120 – Robby Horsman (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Nic VanOort (Kasson-Mantorville) over Andy Lopez (La Crescent) Fall 2:57
132 – Brady Laumb (Kasson-Mantorville) over Pedro Lopez (La Crescent) Fall 1:49
138 – Keaten Schorr (Kasson-Mantorville) over Dylan Worrel (La Crescent) TF 16-0
145 – Isaac Haman (Kasson-Mantorville) over Ty Mallicoat (La Crescent) Fall 1:23
152 – Ethan Shea (Kasson-Mantorville) over Trystan Fuchsel (La Crescent) Fall 1:04
160 – Brady Berge (Kasson-Mantorville) over Colton Jorgenson (La Crescent) Fall 2:24
170 – Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Clayton Jorgenson (La Crescent) Fall 1:14
182 – Garsen Schorr (Kasson-Mantorville) over Zach Bolyard (La Crescent) Fall 3:26
195 – Jim Paulson (Kasson-Mantorville) over Will Rommes (La Crescent) Fall 0:52
220 – Noah Ryan (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Brett Paulson (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf

Byron 42 Stewartville 30
106 – Matthew Petersen ( Byron) over Will Laures (Stewartville) Fall 0:39
113 – Maxwell Petersen ( Byron) over Walker Bishop (Stewartville) Fall 0:25
120 – Mitchel Petersen ( Byron) over Blake Carr (Stewartville) Dec 11-4
126 – Brody Olson (Stewartville) over Perrin Barber ( Byron) Dec 12-7
132 – Austin Freerkson ( Byron) over Carter Stenberg (Stewartville) Fall 2:51
138 – Ben Adamson ( Byron) over Hudson Dyke (Stewartville) Fall 3:04
145 – Tanner Prochaska (Stewartville) over Chris Kline ( Byron) Maj 12-4
152 – Jake Bruske ( Byron) over Christian Sackett (Stewartville) Fall 1:31
160 – Trent Nelson ( Byron) over Ethan Meyer (Stewartville) SV-1 6-4
170 – Derek Woltman (Stewartville) over Kyle Stahler ( Byron) Fall 3:03
182 – Shawn Curtis (Stewartville) over Reece Fergusson ( Byron) TF 15-0
195 – Shad Curtis (Stewartville) over Vicente Deleon ( Byron) Fall 2:58
220 – Travis Capelle (Stewartville) over Wesley Birch ( Byron) Fall 1:34
285 – Cal Prigge ( Byron) over Hayden Presley (Stewartville) Fall 4:24

Plainview-Elgin-Millville 39 Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 22
106 – Cael Marx (Plainview-Elgin-Millville) over Ross Herber (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Dec 9-5
113 – Garrett Olson (Plainview-Elgin-Millville) over Carter Jonsgaard (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Dec 5-1
120 – Nick Miller (Plainview-Elgin-Millville) over Sam Schwendinger (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 1:20
126 – Josh Doerr (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) over Joe Stucky (Plainview-Elgin-Millville) Fall 2:57
132 – Reed DeFrang (Plainview-Elgin-Millville) over Reece Riebel (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 2:49
138 – Xavier Riser (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) over Grant Rubin (Plainview-Elgin-Millville) Dec 13-10
145 – Carter Marx (Plainview-Elgin-Millville) over Dominic Jenkins (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Dec 5-4
152 – Ethan Sense (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) over Connor Jones (Plainview-Elgin-Millville) Fall 3:43
160 – Dustin Dittrich (Plainview-Elgin-Millville) over McCoy Tekautz (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) SV-1 5-3
170 – Justin Mueller (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) over Austin Rother (Plainview-Elgin-Millville) Dec 9-3
182 – Frank Wingert (Plainview-Elgin-Millville) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Jacob Clark (Plainview-Elgin-Millville) over Noah Herber (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Dec 7-3
220 – Cody Rain (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) over Riley Wingert (Plainview-Elgin-Millville) Maj 14-4
285 – Logan Wingert (Plainview-Elgin-Millville) over Logan Schindeldecker (Lewiston-Altura-Rushford-Peterson) Fall 0:44

Albert Lea Area 54 Winona 9
106 – Nic Cantu (Albert Lea Area) over Ryan Henningson (Winona) Dec 7-2
113 – Caleb Talamantes (Albert Lea Area) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Jake Johnsrud (Albert Lea Area) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Gavin Ignaszewski (Albert Lea Area) over Evann Fabian (Winona) Maj 15-5
132 – Tyler Harms (Albert Lea Area) over Eli Fabian (Winona) Maj 12-4
138 – Brody Nielsen (Albert Lea Area) over Jack Vaselaar (Winona) Dec 6-5
145 – Garrett Aldrich (Albert Lea Area) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Zach Glazier (Albert Lea Area) over Trevor Pomeroy (Winona) Maj 17-6
160 – Chase Pomeroy (Winona) over Jesse Hernandez (Albert Lea Area) Dec 8-3
170 – Brady Nielsen (Albert Lea Area) over Tel Erickson (Winona) Fall 0:42
182 – Trent Johnston (Albert Lea Area) over Lance Thorn (Winona) Fall 0:15
195 – Mason Henke (Winona) over Reit Lony (Albert Lea Area) Dec 3-2
220 – Tanner Palmer (Albert Lea Area) over Matthew Satka (Winona) Fall 0:44
285 – Tyler Nachtigal (Winona) over Matt Palmer (Albert Lea Area) Dec 6-4

Semifinals

Kasson-Mantorville 66 Byron 3
106 – Maxwell Petersen ( Byron) over Jace Minelli (Kasson-Mantorville) Dec 7-3
113 – Jared Johnson (Kasson-Mantorville) over Mitchel Petersen ( Byron) Dec 6-4
120 – Matthew Harfmann (Kasson-Mantorville) over Taytan Tierney ( Byron) TF 16-0
126 – Robby Horsman (Kasson-Mantorville) over Connor Stringer ( Byron) TF 23-8
132 – Brady Laumb (Kasson-Mantorville) over Perrin Barber ( Byron) Maj 11-2
138 – Keaten Schorr (Kasson-Mantorville) over Austin Freerkson ( Byron) Maj 19-6
145 – Isaac Haman (Kasson-Mantorville) over Ben Adamson ( Byron) SV-1 5-3
152 – Brady Berge (Kasson-Mantorville) over Trent Nelson ( Byron) Fall 1:19
160 – Dalton Andrist (Kasson-Mantorville) over Kyle Stahler ( Byron) Fall 1:07
170 – Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Reece Fergusson ( Byron) Fall 1:01
182 – Garsen Schorr (Kasson-Mantorville) over Luke Lampat ( Byron) Fall 1:30
195 – Jim Paulson (Kasson-Mantorville) over Wesley Birch ( Byron) Fall 0:38
220 – Brett Paulson (Kasson-Mantorville) over Ben Majewski ( Byron) Fall 1:46
285 – Noah Ryan (Kasson-Mantorville) over Cal Prigge ( Byron) Fall 2:41

Albert Lea Area 31 Plainview-Elgin-Millville 27
106 – Nic Cantu (Albert Lea Area) over Cael Marx (Plainview-Elgin-Millville) Dec 13-6
113 – Garrett Olson (Plainview-Elgin-Millville) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Jake Johnsrud (Albert Lea Area) over Nick Miller (Plainview-Elgin-Millville) Maj 11-3
126 – Gavin Ignaszewski (Albert Lea Area) over Joe Stucky (Plainview-Elgin-Millville) Maj 10-0
132 – Reed DeFrang (Plainview-Elgin-Millville) over Tyler Harms (Albert Lea Area) Fall 1:55
138 – Brody Nielsen (Albert Lea Area) over Grant Rubin (Plainview-Elgin-Millville) Fall 0:19
145 – Garrett Aldrich (Albert Lea Area) over Carter Marx (Plainview-Elgin-Millville) Maj 10-2
152 – Logan Donavan (Albert Lea Area) over Connor Jones (Plainview-Elgin-Millville) Maj 12-2
160 – Zach Glazier (Albert Lea Area) over Dustin Dittrich (Plainview-Elgin-Millville) Dec 9-3
170 – Austin Rother (Plainview-Elgin-Millville) over Jesse Hernandez (Albert Lea Area) Dec 11-7
182 – Frank Wingert (Plainview-Elgin-Millville) over Brady Nielsen (Albert Lea Area) Fall 2:46
195 – Riley Wingert (Plainview-Elgin-Millville) over Reit Lony (Albert Lea Area) Dec 7-2
220 – Jacob Clark (Plainview-Elgin-Millville) over Tanner Palmer (Albert Lea Area) Dec 2-0
285 – Matt Palmer (Albert Lea Area) over Logan Wingert (Plainview-Elgin-Millville) Dec 6-4

Championship

Kasson-Mantorville 56 Albert Lea Area 7
106 – Bennett Berge (Kasson-Mantorville) over Nic Cantu (Albert Lea Area) Dec 2-1
113 – Matthew Harfmann (Kasson-Mantorville) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Jared Johnson (Kasson-Mantorville) over Jake Johnsrud (Albert Lea Area) Dec 7-4
126 – Gavin Ignaszewski (Albert Lea Area) over Robby Horsman (Kasson-Mantorville) SV-1 8-6
132 – Brady Laumb (Kasson-Mantorville) over Tyler Harms (Albert Lea Area) Dec 2-0
138 – Keaten Schorr (Kasson-Mantorville) over Brody Nielsen (Albert Lea Area) TF 17-2
145 – Isaac Haman (Kasson-Mantorville) over Garrett Aldrich (Albert Lea Area) Dec 6-3
152 – Brady Berge (Kasson-Mantorville) over Logan Donavan (Albert Lea Area) Fall 1:06
160 – Zach Glazier (Albert Lea Area) over Ethan Shea (Kasson-Mantorville) Maj 12-4
170 – Dalton Andrist (Kasson-Mantorville) over Jesse Hernandez (Albert Lea Area) Maj 10-2
182 – Patrick Kennedy (Kasson-Mantorville) over Brady Nielsen (Albert Lea Area) TF 19-4
195 – Jim Paulson (Kasson-Mantorville) over Trent Johnston (Albert Lea Area) Fall 0:35
220 – Brett Paulson (Kasson-Mantorville) over Reit Lony (Albert Lea Area) Fall 3:16
285 – Noah Ryan (Kasson-Mantorville) over Christian Garcia (Albert Lea Area) Fall 0:49

Comments are closed.