Events of the Week – January 30, 2017

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Ponce-YouTube-300x30

“Winning is habit. Unfortunately, so is losing.” -Vince Lombardi

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Feb 2 ThuSouthwest MN State at MSU-MankatoMankato, MN
7 pm
College Event
Feb 2 ThuWartburg at AugsburgMinneapolis, MN
7 pm
College Event
Feb 2 ThuAdrian, Dell Rapids, West Central SD at McCook Central
HS Event
Feb 2 ThuAlbany, Belgrade-Brooten-Elrosa, West Central Area MN at Royalton/Upsala
HS Event
Feb 2 ThuAlbert Lea at Austin
HS Event
Feb 2 ThuAlexandria at Willmar
HS Event
Feb 2 ThuAndover at Centennial
HS Event
Feb 2 ThuAtwater-Cosmos-Grove City, Holdingford at Pierz
HS Event
Feb 2 ThuBadger/Greenbush-Middle River at Crookston
HS Event
Feb 2 ThuBarnesville at Moorhead
HS Event
Feb 2 ThuBemidji at Pequot Lakes/Pine River
HS Event
Feb 2 ThuBenilde-St. Margaret's, Champlin Park, St. Paul Harding at Blaine
HS Event
Feb 2 ThuBOLD at Tracy-Milroy-Balaton
HS Event
Feb 2 ThuBorder West at MAHACA
HS Event
Feb 2 ThuBrooklyn Center at Minnehaha Academy/DeLaSalle
HS Event
Feb 2 ThuBurnsville at Prior Lake
HS Event
Feb 2 ThuDawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United at Redwood/River Valley
HS Event
Feb 2 ThuDetroit Lakes, Fosston/Bagley at Thief River Falls
HS Event
Feb 2 ThuEagan at Apple Valley
HS Event
Feb 2 ThuEast Ridge at Cretin-Derham Hall
HS Event
Feb 2 ThuElk River at Coon Rapids
HS Event
Feb 2 ThuFertile-Beltrami at Mahnomen/Waubun
HS Event
Feb 2 ThuFoley, Orono at New Prague
HS Event
Feb 2 ThuGoodhue at Kasson-Mantorville
HS Event
Feb 2 ThuHastings at South St. Paul
HS Event
Feb 2 ThuHopkins at Minnetonka
HS Event
Feb 2 ThuHoward Lake-Waverly-Winsted at Mound-Westonka
HS Event
Feb 2 ThuHutchinson at Sibley East
HS Event
Feb 2 ThuKenyon-Wanamingo at Byron
HS Event
Feb 2 ThuKerkhoven-Murdock-Sunburg at Benson
HS Event
Feb 2 ThuLakeville North at Lakeville South
HS Event
Feb 2 ThuLitchfield, Zimmerman at Becker
HS Event
Feb 2 ThuLPGE-Browerville, United North Central at Osakis
HS Event
Feb 2 ThuMahnomen/Waubun at Fertile-Beltrami
HS Event
Feb 2 ThuMankato East at Northfield
HS Event
Feb 2 ThuMedford at Maple River
HS Event
Feb 2 ThuMinneapolis Patrick Henry, Minneapolis Washburn at Minneapolis South
HS Event
Feb 2 ThuMinnewaska, Ortonville at Breckenridge
HS Event
Feb 2 ThuMounds View at Forest Lake
HS Event
Feb 2 ThuNew Richland-Hartland-Ellendale-Geneva at Blooming Prairie
HS Event
Feb 2 ThuNew York Mills at Park Rapids
HS Event
Feb 2 ThuNorwood-Young America at Kimball
HS Event
Feb 2 ThuPark at Shakopee
HS Event
Feb 2 ThuPark Center, Rogers at Maple Grove
HS Event
Feb 2 ThuPaynesville at New London-Spicer
HS Event
Feb 2 ThuPine Island at Cannon Falls
HS Event
Feb 2 ThuRichfield at Bloomington Kennedy
HS Event
Feb 2 ThuRobbinsdale Armstrong at Osseo
HS Event
Feb 2 ThuRochester Century at Faribault
HS Event
Feb 2 ThuRochester John Marshall at Winona
HS Event
Feb 2 ThuRochester Mayo at Mankato West
HS Event
Feb 2 ThuRosemount at Eastview
HS Event
Feb 2 ThuSartell-St. Stephen at St. Cloud Apollo
HS Event
Feb 2 ThuSauk Rapids-Rice at Rocori
HS Event
Feb 2 ThuSt. Agnes at Spectrum
HS Event
Feb 2 ThuSt. Croix Lutheran at Columbia Heights
HS Event
Feb 2 ThuSt. James at Marshall
HS Event
Feb 2 ThuStewartville at Lake City
HS Event
Feb 2 ThuTartan at Simley
HS Event
Feb 2 ThuTotino-Grace at Spring Lake Park
HS Event
Feb 2 ThuUnited South Central at WEM/JWP
HS Event
Feb 2 ThuWaconia at St. Peter
HS Event
Feb 2 ThuWaverly-Shell Rock at Scott West
HS Event
Feb 2 ThuWayzata at Eden Prairie
HS Event
Feb 2 ThuZumbrota-Mazeppa at Triton
HS Event
Feb 3 Fri
view
Minot State at St. Cloud StateSt. Cloud, Minn.
7:00 pm
College Event
Feb 3 Fri
view
Oklahoma at South Dakota StateBrookings, SD
8 pm
College Event
Feb 3 Fri
view
Utah Valley at North Dakota StateFargo, ND
7 pm
College Event
Feb 3 FriChaska/Chanhassen, St. Thomas Academy at Benilde-St. Margaret s
HS Event
Feb 3 FriChatfield at Caledonia/Houston
HS Event
Feb 3 FriDassel-Cokato, St. Agnes at Norwood-Young America
HS Event
Feb 3 FriDawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United, Fairmont/Martin County West, Wabasso/Red Rock Central at Luverne
HS Event
Feb 3 FriEden Valley-Watkins, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie at Howard Lake-Waverly-Winsted
HS Event
Feb 3 FriFoley at Milaca
HS Event
Feb 3 FriFrazee, St. Michael-Albertville at Perham
5:00 pm
HS Event
Feb 3 FriGMLOS at Dover-Eyota
HS Event
Feb 3 FriLaCrescent, Lake City at Fillmore Central
HS Event
Feb 3 FriLewiston-Altura/Rushford-Peterson at Plainview-Elgin-Millville
HS Event
Feb 3 FriMaple River, St. Peter at LeSueur-Henderson
HS Event
Feb 3 FriMoorhead at Bemidji
HS Event
Feb 3 FriMora at Mille Lacs
HS Event
Feb 3 FriMound-Westonka at Minneapolis Southwest
HS Event
Feb 3 FriNorth St. Paul, Tartan, Woodbury at White Bear Lake
HS Event
Feb 3 FriOgilvie at Rush City/Braham
HS Event
Feb 3 FriOwatonna at Kasson-Mantorville
HS Event
Feb 3 FriPelican Rapids, Pequot Lakes/Pine River, Roseau, Sauk Centre/Melrose at Fergus Falls
HS Event
Feb 3 FriPierz at Annandale/Maple Lake
HS Event
Feb 3 FriPipestone at Canby
HS Event
Feb 3 FriRobbinsdale Cooper at Robbinsdale Armstrong
HS Event
Feb 3 FriStillwater at Roseville
HS Event
Feb 3 FriTrinity School at Fridley
HS Event
Feb 3 FriWabasha-Kellogg at St. Charles
HS Event
Feb 3 FriWalker-Hackensack-Akeley Tournament
Teams: Blackduck/Cass Lake, Deer River, Fosston/Bagley, Thief River Falls, Walker-Hackensack-Akeley

HS Event
Feb 3 FriWaseca, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran at Waconia
HS Event
Feb 3 FriWestfield, BOLD, New Ulm at Madelia/Truman
HS Event
Feb 3 FriWindom/Mountain Lake at Jackson County Central
HS Event
Feb 3 FriBertha-Hewitt Wrestling Youth OpenBertha-Hewitt HS
Youth Open
Feb 3 FriJWP Youth Wrestling TournamentJWP HS - Janesville
Youth Open
Feb 3 FriPanther Wrestling Club Round Robin Trophy TournamentNew Richland HS
Youth Open
Feb 3 FriPark Rapids Headwaters Open Wrestling TournamentPark Rapids Century School
Youth Open
Feb 4 SatBriar Cliff Open
Teams: MN West and others
Sioux City, IA
9 am
College Event
Feb 4 Sat
view
MSU-Mankato at St. Cloud StateSt. Cloud, Minn.
2:00 pm
College Event
Feb 4 Sat
view
Utah Valley at South Dakota StateBrookings, SD
7 pm
College Event
Feb 4 Sat
view
UW-Eau Claire Don Parker Open
Teams: Augsburg, Concordia, St. John's, St. Olaf, Rochester and others
Eau Claire, WI
9 am
College Event
Feb 4 Sat
view
Alexandria Tournament
Teams: Alexandria, Frazee, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Minnewaska, Moorhead, New London-Spicer, Rocori, St. Cloud Apollo

HS Event
Feb 4 SatAnoka Tournament
Teams: Albert Lea, Anoka, Buffalo

HS Event
Feb 4 SatBlaine Tournament
Teams: Andover, Blaine, Columbia Heights, Coon Rapids, Eagan, Elk River, Milaca, Rosemount

HS Event
Feb 4 SatCannon Falls Tournament
Teams: Cannon Falls, Hopkins, Kenyon-Wanamingo. Plainview-Elgin-Millville, Rochester John Marshall, Tri-City United

HS Event
Feb 4 SatCretin-Derham Hall Tournament
Teams: Cretin-Derham Hall, Eden Prairie, Fridley, Grand Rapids, Lakeville South, Redwood/River Valley, Stillwater, Wayzata

HS Event
Feb 4 Sat
view
Edison Invite
Teams: GMLOS, Lake Crystal-Wellcome Memorial Area, Minneapolis Edison, Minneapolis North, Minneapolis Patrick Henry, Minneapolis Roosevelt, Minneapolis Southwest, Minneapolis Washburn, Minnehaha Academy/Delasalle, Pine Island

HS Event
Feb 4 SatFertile-Beltrami Tournament
Teams: Crookston, Crosby-Ironton, Fertile-Beltrami, Mahnomen/Waubun, Red Lake County Central, Roseau, Thief River Falls, United Clay Becker, Valley City

HS Event
Feb 4 SatForest Lake vs Cambridge-Isanti at St. Cloud State University
HS Event
Feb 4 Sat
view
Mankato East Tournament
Teams: Fairmont/Martin County West, LeSueur-Henderson, Mankato East, Mankato West, Maple River, Tracy-Milroy-Balaton, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran, Worthington

HS Event
Feb 4 SatMelrose/Sauk Centre at Albany
HS Event
Feb 4 Sat
view
MNGWL Individual State TournamentChamplin, MN
HS Event
Feb 4 SatPark Region Conference at Prairie Valley
Teams: Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, LPGE-Browerville, Osakis, Ottertail County Central, Royalton/Upsala, United North Central, Wadena-Deer Creek, West Central Area

HS Event
Feb 4 SatRobbinsdale Armstrong Tournament
Teams: Robbinsdale Armstrong, Delano, Eastview, Faribault, Goodhue, Mahtomedi, Maple Grove, Mounds View, Rogers, South St. Paul, Spectrum, Totino-Grace, White Bear Lake, Woodbury

HS Event
Feb 4 SatSt. Paul City Conference at Washington Technology
Teams: St. Paul Central, St. Paul Como Park, St. Paul Harding, St. Paul Highland Park, St. Paul Humboldt, St. Paul Johnson, Washington Technology

HS Event
Feb 4 SatWabasha-Kellogg Tournament
Teams: Lake City, Rochester Century, Wabasha-Kellogg, Winona

HS Event
Feb 4 Sat
view
WEM/JWP Tournament
Teams: Chatfield, Dover-Eyota, Jackson County Central, Northfield, St. Clair, Simley. WEM/JWP

HS Event
Feb 4 SatBarnesville Youth Wrestling TournamentBarnesville HS
Youth Open
Feb 4 SatBlooming Prairie Youth Wrestling TournamentBlooming Prairie HS
Youth Open
Feb 4 SatBrad Rheingans Youth Individual TournamentLac qui Parle Valley HS
Youth Open
Feb 4 SatBraham Warriors Youth Wrestling OpenBraham HS
Youth Open
Feb 4 SatClash of the Junior Titans Wrestling TournamentTartan HS - Oakdale
Youth Open
Feb 4 SatClash of the TitansNashwauk HS
Youth Open
Feb 4 SatEden Prairie MN USA QualifierEden Prairie HS
Youth Open
Feb 4 SatFoley Youth Wrestling Team TourneyFoley Elementary School
Youth Open
Feb 4 SatHLWW OpenHLWW HS - Howard Lake
Youth Open
Feb 4 SatLewiston-Altura Tough Bird OpenLewiston-Altura HS
Youth Open
Feb 4 SatPine City Youth Wrestling Jaycee QualifierPine City HS
Youth Open
Feb 4 SatSimley Youth OpenSimley HS
Youth Open
Feb 4 SatWolves Early Bird Elementary Wrestling TournamentWalker-Hackensack-Akeley HS
Youth Open
Feb 4 SatZimmerman OpenZimmerman HS
Youth Open
Feb 5 Sun
view
Iowa at MinnesotaMinneapolis, MN
1:00 pm
College Event
Feb 5 Sun
view
MSU-Moorhead at U-MaryBismarck, ND
1:00 PM
College Event
Feb 5 Sun
view
Southwest Minnesota State at Northern StateAberdeen, S.D.
2 pm
College Event
Feb 5 SunUpper Iowa at AugustanaSioux Falls, SD
2:00 pm
College Event
Feb 5 SunACGC Youth Wrestling TournamentACGC HS - Grove City
Youth Open
Feb 5 SunAlexandria's Little Ole Wrestling TournamentAlexandria Area HS
Youth Open
Feb 5 SunBlaine Youth MN/USA Folkstyle QualifierBlaine HS
Youth Open
Feb 5 SunBrainerd Kids Open Wrestling TournamentForest View Middle School - Baxter
Youth Open
Feb 5 SunCannon Falls Youth Wrestling TournamentCannon Falls HS
Youth Open
Feb 5 SunFalcon OpenFertile-Beltrami School
Youth Open
Feb 5 SunFoley Youth OpenFoley HS
Youth Open
Feb 5 SunHLWW K-6 Team DualsHLWW HS - Howard Lake
Youth Open
Feb 5 SunMadelia Super Sunday OpenMadelia HS
Youth Open
Feb 5 SunUSC Youth Wrestling K-3 Team DualsUSC High School - Wells, MN
Youth Open
Feb 5 SunWabasha-Kellogg OpenWabasha-Kellogg HS
Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed