Events of the Week – January 9, 2017

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Ponce-YouTube-300x30

“Weakness of attitude becomes weakness of character.” -Albert Einstein

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Jan 12 ThuCentral Missouri at St. Cloud StateSt. Cloud, Minn.
7:00 pm
College Event
Jan 12 ThuWaldorf at St. OlafNorthfield, MN
7:00 pm
College Event
Jan 12 ThuApple Valley at Lakeville South
HS Event
Jan 12 ThuAustin, Winona at Owatonna
HS Event
Jan 12 ThuBig Lake at Buffalo
HS Event
Jan 12 ThuBlue Earth at Waseca
HS Event
Jan 12 ThuBorder West, Royalton/Upsala at Osakis
HS Event
Jan 12 ThuBrainerd at Fergus Falls
HS Event
Jan 12 ThuByron, Lake City at Triton
HS Event
Jan 12 ThuCaledonia/Houston at Fillmore Central
HS Event
Jan 12 ThuCambridge-Isanti at Chisago Lakes
HS Event
Jan 12 ThuCannon Falls at Kenyon-Wanamingo
HS Event
Jan 12 ThuCloquet-Esko-Carlton at Mille Lacs
HS Event
Jan 12 ThuColumbia Heights Minneapolis Washburn at Minnehaha Academy/DeLaSalle
HS Event
Jan 12 ThuCrookston at Roseau
HS Event
Jan 12 ThuDilworth-Glyndon-Felton, West Fargo at Detroit Lakes
HS Event
Jan 12 ThuDover-Eyota, Gale-Ettrick-Trempealeau at LaCrescent
HS Event
Jan 12 ThuEagan at Rosemount
HS Event
Jan 12 ThuEastview at Lakeville North
HS Event
Jan 12 ThuFairmont/Martin County West at St. Peter
HS Event
Jan 12 ThuForest Lake at Stillwater
HS Event
Jan 12 ThuFosston/Bagley at Blackduck/Cass Lake
HS Event
Jan 12 ThuFridley at Brooklyn Center
HS Event
Jan 12 ThuGlencoe-Silver Lake/Lester Prairie at Dassel-Cokato
HS Event
Jan 12 ThuGMLOS at Chatfield
HS Event
Jan 12 ThuGoodhue at Zumbrota-Mazeppa
HS Event
Jan 12 ThuHastings at North St. Paul
HS Event
Jan 12 ThuHenry Sibley at Simley
HS Event
Jan 12 ThuHopkins at Wayzata
HS Event
Jan 12 ThuKimball at Pierz
HS Event
Jan 12 ThuLeSueur-Henderson at Norwood-Young America
HS Event
Jan 12 ThuMadelia/Truman, Pipestone at St. James
HS Event
Jan 12 ThuMahtomedi at South St. Paul
HS Event
Jan 12 ThuMankato West, Rochester Century at Albert Lea
HS Event
Jan 12 ThuMarshall, Worthington at Jackson County Central
HS Event
Jan 12 ThuMinneapolis Edison, Minneapolis North at Minneapolis Patrick Henry
HS Event
Jan 12 ThuMinnetonka at Edina
HS Event
Jan 12 ThuMound-Westonka, White Bear Lake at East Ridge
HS Event
Jan 12 ThuNew London-Spicer at Litchfield
HS Event
Jan 12 ThuNorthfield, Rochester John Marshall at Faribault
HS Event
Jan 12 ThuNorthwestern, Proctor at Virginia
HS Event
Jan 12 ThuOsseo at Mounds View
HS Event
Jan 12 ThuPark Center, Sibley East, St. Croix Lutheran at Spectrum
HS Event
Jan 12 ThuPequot Lakes/Pine River, Staples-Motley at Park Rapids
HS Event
Jan 12 ThuPlainview-Elgin-Millville at Wabasha-Kellogg
HS Event
Jan 12 ThuQuad County at Canby
HS Event
Jan 12 ThuRichfield at Chaska/Chanhassen
HS Event
Jan 12 ThuRochester Mayo at Mankato East
HS Event
Jan 12 ThuRockford at Annandale/Maple Lake
HS Event
Jan 12 ThuRocori at Alexandria
HS Event
Jan 12 ThuRogers at Monticello
HS Event
Jan 12 ThuRoseville at Woodbury
HS Event
Jan 12 ThuRush City/Braham at Pine City/Hinckley
HS Event
Jan 12 ThuSauk Rapids-Rice at St. Cloud Tech
HS Event
Jan 12 ThuScott West at Tri-City United
HS Event
Jan 12 ThuShakopee at Burnsville
HS Event
Jan 12 ThuSt. Charles at Lewiston-Altura/Rushford-Peterson
HS Event
Jan 12 ThuSt. Francis at North Branch
HS Event
Jan 12 ThuSt. Paul Central at St. Paul Highland Park
HS Event
Jan 12 ThuSt. Paul Humboldt at Washington Technology
HS Event
Jan 12 ThuTartan at St. Thomas Academy
HS Event
Jan 12 ThuTrinity School at St. Agnes
HS Event
Jan 12 ThuUnited South Central at New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva
HS Event
Jan 12 ThuWabasso/Red Rock Central at St. Clair
HS Event
Jan 12 ThuWadena-Deer Creek at Ottertail County Central
HS Event
Jan 12 ThuWEM/JWP at Maple River
HS Event
Jan 12 ThuWestfield at Medford
HS Event
Jan 12 ThuZimmerman at Princeton
HS Event
Jan 13 Fri
view
South Dakota State at WyomingLaramie, WY
College Event
Jan 13 Fri
view
Upper Iowa at MSU-MoorheadMoorhead, MN
7:00 pm
College Event
Jan 13-14 Fri-Sat
view
Virginia Duals
Teams: North Dakota State and others
Norfolk, VA
College Event
Jan 13 FriAitkin at Ogilvie
HS Event
Jan 13 FriAnoka at Blaine
HS Event
Jan 13 FriCentennial at Coon Rapids
HS Event
Jan 13 FriCretin-Derham Hall, Hastings, St. Paul Harding at Park
HS Event
Jan 13 FriDassel-Cokato, Delano, Royalton/Upsala at Becker
HS Event
Jan 13 FriDilworth-Glyndon-Felton, Roseau, United Clay Becker at United North Central
HS Event
Jan 13 FriElk River at Andover
HS Event
Jan 13 FriFaribault, Lakeville North at Henry Sibley
HS Event
Jan 13 FriFertile-Beltrami, Fosston/Bagley, Hillsboro, Larimore at Mayville-Portland
HS Event
Jan 13 FriFoley, St. Cloud Apollo at Zimmerman
HS Event
Jan 13 FriFridley, Irondale at Maple Grove
HS Event
Jan 13 FriFulda/Murray County Central, Minneota at Redwood/River Valley
HS Event
Jan 13 FriMilaca at MOra
HS Event
Jan 13 FriMinneapolis North, Minneapolis South at Minneapolis Southwest
HS Event
Jan 13 FriMinneapolis Roosevelt at Orono
HS Event
Jan 13 FriNorwood-Young America at Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie
HS Event
Jan 13 FriOrtonville at Border West
HS Event
Jan 13 FriOsakis Tournament
Teams: Albany, Canby, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Kimball, Osakis, Pequot Lakes/Pine River

HS Event
Jan 13 FriOsseo at Spring Lake Park
HS Event
Jan 13 Fri
view
Paynesville Tournament
Teams: Belgrade-Brooten-Elrosa, Eden Valley-Watkins, Holdingford, MAHACA, Paynesville, Sartell-St. Stephen, Spectrum, Watertown-Mayer/Mayer Lutheran

HS Event
Jan 13 FriPrior Lake at New Prague
HS Event
Jan 13 FriSauk Centre/Melrose at Dawson-Boyd/Lac qui Parle/Montevideo United
HS Event
Jan 13 FriScott West at Waconia
HS Event
Jan 13 FriSibley East at New Ulm
HS Event
Jan 13 FriSt. Michael-Albertville at St. Francis
HS Event
Jan 13 FriStewartville at Pine Island
HS Event
Jan 13 FriTotino-Grace at Robbinsdale Armstrong
HS Event
Jan 13-14 Fri-Sat
view
Bemidji Tournament
Teams: Bemidji, Big Lake, Blackduck/Cass Lake, Bloomington Kennedy, Brainerd, Deer River, Detroit Lakes, Farmington, Frazee, Grand Rapids, Badger/Greenbush-Middle River, Kenyon-Wanamingo, Litchfield, Ottertail County Central, Perham, Thief River Falls

HS Event
Jan 13-14 Fri-SatBettendorf Tournament
Teams: Benilde-St. Margaret's, Bettendorf

HS Event
Jan 13 FriAdrian Kids Classic Wrestling TournamentAdrian HS
Youth Open
Jan 13 FriBemidji Elementary Wrestling TournamentSanford Center - Bemidji
Youth Open
Jan 13 FriCobra Collision Youth TournamentTriton HS - Dodge Center
Youth Open
Jan 13 FriMedford Wrestling TournamentMedford HS
Youth Open
Jan 13 FriMoorhead Magic Wrestling Club Youth OpenMoorhead HS
Youth Open
Jan 13 FriTCU Titans Youth Wrestling TournamentTri-City United HS - Montgomery
Youth Open
Jan 14 Sat
view
Cornell College Matman Invitational
Teams: Augsburg, Concordia and others
Mount Vernon, IA
9 am
College Event
Jan 14 Sat
view
MSU-Mankato at MSU-MoorheadMoorhead, MN
2:00 pm
College Event
Jan 14 Sat
view
Ridgewater Open
Teams: Ridgewater, Itasca, Northland, Rochester, MN West and others
Willmar, MN
9:00 AM
College Event
Jan 14 Sat
view
UN-Kearney Midwest Duals
Teams: Augustana, Southwest MN State, Colorado State-Pueblo, Lindenwood (Mo.), Central Oklahoma, Central Missouri
Kearney, NE
9 am
College Event
Jan 14 SatUW-Parkside Ranger Duals
Teams: St. Cloud State and others
Kenosha, WI
9 am
College Event
Jan 14 SatAshland Tournament
Teams: Ashland, Bayfield, Chequamegun, Lakeland, Luck, Medford, Proctor, Superior, Virginia

HS Event
Jan 14 Sat
view
Big South Conference at Redwood/River Valley
Teams: Blue Earth, Fairmont/Martin County West, Jackson County Central, Luverne, Marshall, New Ulm, Pipestone, Redwood/River Valley, St. James, St. Peter, Waseca, Windom/Mountain Lake, Worthington

HS Event
Jan 14 SatCentennial Tournament
Teams: Centennial, East Ridge, Park, Rosemount, Roseville, St. Francis

HS Event
Jan 14 SatDecorah Tournament
Teams: Decorah, St. Charles

HS Event
Jan 14 Sat
view
Elk River Tournament
Teams: Chaska/Chanhassen, Elk River, Osseo, St. Paul Harding, Sauk Centre/Melrose, Zimmerman

HS Event
Jan 14 SatGopher Valley Invitational at Medford
Teams: Westfield, Lake Crystal-Wellcome Memorial, Madelia/Truman, Maple River, Medford, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva, St. Clair, United South Central, WEM/JWP

HS Event
Jan 14 SatHarrisburg Tournament
Teams: Aberdeen, Beresford, Crofton, Dakota Valley, Fulda/Murray County Central, Harrisburg, Hartley-Melvin-Sanborn, Madison, Milbank, Omaha Gross, Sioux Falls Roosevelt, Sioux Falls Washington, Tea, Vermillion, Yankton

HS Event
Jan 14 SatHenry Sibley Tournament
Teams: Henry Sibley, Irondale, Northfield, St. Paul Johnson

HS Event
Jan 14 SatMinnewaska Tournament
Teams: Border West, Howard Lake-Waverly-Winsted, Hutchinson, Minnewaska, Rocori, Royalton/Upsala, Wadena-Deer Creek

HS Event
Jan 14 SatMonticello Tournament
Teams: Annandale/Maple Lake, Buffalo, Dassel-Cokato, Monticello, Shakopee, Wayzata, Willmar

HS Event
Jan 14 Sat
view
Moorhead Gadberry Duals
Teams: Fargo Davies, Fargo South, Grand Forks Central, Jamestown, Mandan, Moorhead, Pequot Lakes/Pine River

HS Event
Jan 14 SatMounds View Tournament
Teams: Anoka, Blaine, Eastview, Maple Grove, Milaca, Mounds View, Owatonna, Tartan

HS Event
Jan 14 SatOsage Tournament
Teams: Kasson-Mantorville, Osage

HS Event
Jan 14 Sat
view
Plainview-Elgin-Millville Tournament
Teams: Austin, Burnsville, Byron, Cochrane-Fountain City, Fillmore Central, Goodhue, LaCrescent, Lakeville North, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson, Plainview-Elgin-Millville, Richfield, Winona

HS Event
Jan 14 SatPrairie Valley Tournament
Teams: Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Breckenridge, Crosby-Ironton, LPGE-Browerville, Ortonville, Park Rapids, Pelican Rapids, Staples-Motley

HS Event
Jan 14 SatSt. Cloud Tech Tournament
Teams: Albert Lea, Champlin Park, Foley, Hastings, Minneapols Roosevelt, St. Cloud Tech, Sauk Rapids-Rice

HS Event
Jan 14 Sat
view
St. Croix Lutheran Tournament
Teams: Brooklyn Center, Fridley, Minneapolis North, Minnehaha Academy/DeLaSalle, North Branch, Park Center, St. Croix Lutheran, St. Paul Como Park, St. Paul Humboldt, St. Thomas Academy, Washington Technology

HS Event
Jan 14 Sat
view
Stewartville Tournament
Teams: Caledonia/Houston, Columbia Heights, GMLOS, Prior Lake, Rochester John Marshall, Rochester Mayo, Stewartville

HS Event
Jan 14 Sat
view
Stillwater Tournament
Teams: Cambridge-Isanti, Coon Rapids, Eagan, Hudson, Little Falls, Mahtomedi, Osceola, Rogers, St. Paul Highland Park, Stillwater

HS Event
Jan 14 SatWabasso/Red Rock Central Tournament
Teams: Adrian, Atwater-Cosmos-Grove City, Minneota, Wabasso/Red Rock Central, Zumbrota-Mazeppa

HS Event
Jan 14 SatBecker Rumble Individual Wrestling TournamentBecker HS
Youth Open
Jan 14 SatChatfield Youth Individual Wrestling TournamentChatfield HS
Youth Open
Jan 14 SatDover-Eyota Eagle OpenDover-Eyota HS
Youth Open
Jan 14 SatFergus Falls Individual and Team TournamentKennedy Secondary School - Fergus Falls
Youth Open
Jan 14 SatForest Lake Wrestling Folkstyle TournamentForest Lake Area HS
Youth Open
Jan 14 SatJim Glover Memorial TournamentGrantsburg (WI) HS
Youth Open
Jan 14 SatKimball Classic Wrestling TournamentKimball Area HS
Youth Open
Jan 14 SatPaynesville Youth OpenPaynesville HS
Youth Open
Jan 14 SatRoseau Ramblers Youth Wrestling TournamentRoseau HS
Youth Open
Jan 14 SatRush City Youth Wrestling TournamentRush City HS
Youth Open
Jan 14 SatScarlet OpenMankato West HS
Youth Open
Jan 14 SatSouth St. Paul Youth Folkstyle Wrestling TournamentSouth St. Paul HS
Youth Open
Jan 14 SatSt. Cloud Apollo Youth Individual Wrestling TournamentSt. Cloud Apollo HS
Youth Open
Jan 14 SatThrowdown: Minnesota
Canceled
R/A Facility - Marshall, MN
Youth Open
Jan 14 SatWatertown-Mayer Wrestling TournamentWatertown-Mayer HS
Youth Open
Jan 15 Sun
view
South Dakota State at Air ForceColorado Springs, CO
College Event
Jan 15 Sun
view
Wisconsin at MinnesotaMinneapolis, MN
1:00 pm
College Event
Jan 15 SunANML Youth Wrestling TournamentMaple Lake HS
Youth Open
Jan 15 SunCoon Rapids Youth Folkstyle MN/USA Folkstyle Qualifier
Canceled
CRHS Field House
Youth Open
Jan 15 SunDelano Youth Dual TournamentDelano HS
Youth Open
Jan 15 SunLa Crescent Lancer Mat Club TournamentLa Crescent HS
Youth Open
Jan 15 SunLittle River RiotRedwood Valley HS - Redwood Falls
Youth Open
Jan 15 SunMinnewaska OpenMinnewaska Area HS
Youth Open
Jan 15 SunMoorhead Wrestling Club MN/USA Double Points State Folkstyle QualifierMoorhead HS
Youth Open
Jan 15 SunMustangs K-3 Dual TournamentMounds View HS
Youth Open
Jan 15 SunParkers Prairie Youth Open Wrestling TournamentParkers Prairie HS
Youth Open
Jan 15 SunSauk Rapids Rice Open TournamentSauk Rapids HS
Youth Open
Jan 15 SunSt. Clair Youth Wrestling Tournament - Gene Goettl MemorialSt. Clair Public School
Youth Open
Jan 15 SunSt. Cloud Apollo Youth Team DualsSt. Cloud Apollo HS
Youth Open
Jan 15 SunStewartville Wrestling MN/USA Folkstyle QualifierStewartville Middle School
Youth Open
Jan 15 SunStillwater Pony StampedeStillwater Area HS
Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed