High School Results – Saturday, January 7, 2017

BCCA Invitational
1. Wayzata 220.0
2. Rogers 185.0
3. Richfield 183.5
4. Osseo 181.0
5. Minneapolis Washburn 108.5
6. Minneapolis Patrick Henry 80.5
7. Brooklyn Center-Concordia Acad 57.0
8. Robbinsdale Cooper 51.0
9. St. Paul Central 47.0
10. Minneapolis North Community 9.0
Big Stone Therapies Border Battle, Milbank, SD
Sisseton, SD 66 Border West 18
Marshall 48 Sisseton, SD 23
Sioux Falls Washington, SD 54 Border West 19
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 69 Sioux Falls Washington, SD 12
Marshall 60 Sioux Falls Washington, SD 15
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 52 Sisseton, SD 22
Milbank 54 Border West 24
Black Raider Dual Tournament, IA
Bishop Heelan Catholic, IA 48 Jackson County Central 30
Jackson County Central 44 Norfolk, NE 24
Rock Valley (Boyden-Hull/RV), IA 42 Jackson County Central 30
Jackson County Central 39 Sioux City East, IA 38
Storm Lake, IA 51 Jackson County Central 21
Bluejacket Invite
1. St. Francis 226.0
2. Cambridge-Isanti 197.5
3. Little Falls 161.0
4. Brainerd 147.0
5. St. Peter 146.0
6. Elk River 122.0
7. Alexandria 87.5
8. Champlin Park 22.0
Cannon Falls Invitational
1. Woodbury 201.0
2. Sauk Rapids-Rice 164.0
3. Austin 129.0
4. Byron 121.0
5. Henry Sibley 119.0
6. St. Charles 106.5
7. Wabasha-Kellogg 92.5
8. Cannon Falls 83.0
9. Pine Island 80.0
10. Kimball Area 73.0
11. St. Paul Johnson 67.0
12. Park 65.5
13. Trinity School at River Ridge 61.0
14. Spring Lake Park/St. Anthony 40.0
15. Rochester Century 38.0
16. St. Agnes 22.0
Central Cass Letterman’s Tournament
January 6-7
1. Pembina County North 201.5
2. Lisbon 193.0
3. Bishop Ryan 177.0
4. Hillsboro 154.0
5. South Border 135.5
6. Barnesville 132.0
6. Webster 132.0
8. Oakes 123.0
9. Ellendale-Edgeley-Kulm 109.0
10. New York Mills 105.0
11. Kindred 92.5
12. Rugby 79.0
13. Velva 76.0
14. Grafton 63.5
15. May-Port-CG 59.0
16. Britton-Hecla 56.0
17. Central Cass 52.5
18. LaMoure 52.0
19. Larimore 40.0
20. Harvey 38.0
21. Bishop Ryan – JV 33.0
22. Lisbon JV 20.0
22. Northern Lights 20.0
24. Pembina County North-JV 6.0
The Cheesehead Invitational
January 6-7
1. Montini Catholic 526.5
2. Mt Carmel 506.5
3. Kasson-Mantorville 480.5
4. Apple Valley 466.5
5. Lockport 456.5
6. Southeast Polk 431.0
7. Stoughton 388.5
8. Kaukauna 381.0
9. St. Michael-Albertville 376.5
10. Carl Sandburg 375.5
11. Marmion Academy 341.0
12. Simley 315.0
13. Waverly-Shellrock 274.0
14. Edwardsville 273.5
15. Platte County 251.0
16. Pewaukee 233.5
17. Desert Vista 203.0
18. Lyons TWP 199.0
19. Milton 181.5
20. Metea Valley 179.0
21. St Rita 177.5
22. Mukwonago 171.5
23. Wrightstown 169.0
24. Thompson 168.5
25. Hartland Arrowhead 160.5
26. Fennimore 145.0
27. Two Rivers 142.0
28. Freedom 134.0
29. DeForest 126.5
30. Hartford 64.0
31. Sheboygan Falls 21.0
Clash of the Titans Invitational
1. Plainview-Elgin-Millville 257.0
2. GMLOS 172.0
3. Lakeville North 155.5
4. Maple River 151.5
5. Lake City 112.0
6. Tartan 91.0
7. Roseville Area 79.0
8. Cretin-Derham Hall 55.0
9. Irondale 34.0
Dan Pansch/Jesse James Invitational
1. Canton 212.0
2. Harrisburg 172.5
3. Vermillion 150.5
4. Beresford 134.0
5. Huron 123.0
6. Sioux Falls Roosevelt 121.0
7. West Central 113.5
8. Bon Homme/Scotland 109.0
9. Luverne 98.5
10. Brandon Valley 93.0
11. Tri Valley 78.0
12. Chamberlain 76.0
13. Dell Rapids 64.5
14. Flandreau 62.0
15. Sioux Falls O`Gorman 58.5
16. Garretson 45.0
17. Yankton 41.0
18. Tea 31.5
19. Fulda Murray County Central 9.0
20. Unattached 0.0
Farmington Koda Classic
1st: Shakopee defeated Rochester Mayo 71-6
3rd: Stillwater defeated Farmington 45-24
5th: Bloomington Kennedy defeated Rochester John Marshall 57-25
7th: Winona defeated St. Paul Highland Park 66-9
Round 1:
Shakopee defeated Farmington 65-14
Rochester Mayo defeated Stillwater 34-33
Bloomington Kennedy defeated St. Paul Highland Park 72-6
Rochester John Marshall defeated Winona 42-38
Round 2:
Shakopee defeated Rochester John Marshall 64-0
Bloomington Kennedy defeated Rochester Mayo 40-25
Stillwater defeated St. Paul Highland Park 72-11
Farmington defeated Winona 40-39
Round 3:
Shakopee defeated Winona 60-0
Rochester Mayo defeated St. Paul Highland Park 72-10
Stillwater defeated Bloomington Kennedy 34-33
Farmington defeated Rochester John Marshall 45-36
Flanagan Invitational
1. Crestwood 237.5
2. Cedar Falls 188.0
3. Decorah 180.0
4. Central Springs 162.0
5. Tipton 106.0
6. Belle Plaine 80.5
7. Fillmore Central 71.0
8. Turkey Valley 33.0
Foley Tom Keating Memorial Wrestling Invitational
1. Foley 208.5
2. St. Cloud Tech 163
3. Forest Lake 138.5
4. Mounds View 133
5. Watertown-Mayer 120.5
6. Blackduck-Cass Lake-Bena 115
7. Dassel-Cokato 112
8. Unattached 99.5
9. Maple Grove 91
10. Canby 80
11. St. Cloud Apollo 80
12. Monticello 78
13. Holdingford 56
Hibbing Duals
January 6-7
Bertha Hewitt Verndale Parkers Prairie defeated Nashwauk Keewatin Greenway 30-25
Chisago Lakes defeated Mound Westonka 43-30
Princeton defeated Virginia 57-15
Princeton defeated Coon Rapids 30-27
Hibbing defeated Mound Westonka 55-16
Virginia defeated Pine City 45-30
Coon Rapids defeated Pine City 60-20
Princeton defeated Bertha Hewitt Verndale Parkers Prairie 37-28
Hibbing defeated Chisago Lakes 57-19
Pine City defeated Nashwauk Keewatin Greenway 35-28
Coon Rapids defeated Bertha Hewitt Verndale Parkers Prairie 45-23
Chisago Lakes defeated Pine City 46-30
Princeton defeated Hibbing 42-23
Virginia defeated Nashwauk Keewatin Greenway 41-22
Bertha Hewitt Verndale Parkers Prairie defeated Mound Westonka 36-25
Coon Rapids defeated Chisago Lakes 49-23
Hibbing defeated Virginia 56-16
Mound Westonka defeated Nashwauk Keewatin Greenway 52-12
Hopkins Paul Bengtson Tournament
1. Lakeville South 193.0
2. St. Paul Washington Technology Magnet 153.0
3. Minnetonka 150.5
4. St. Thomas Academy 127.5
5. East Ridge 112.5
6. Minneapolis South 90.0
7. Hopkins 81.5
8. Columbia Heights 70.0
9. Minneapolis Southwest 66.0
10. North 62.5
11. St. Paul Como Park 44.0
12. St Paul Humboldt-Open World Learning 8.0
Hudson Duals
Hutchinson 42 Hudson, WI 23
Hutchinson 66 Minneapolis Roosevelt 0
Ellsworth, WI 33 Hutchinson 28
Centennial 74 Minneapolis Roosevelt 6
Bay Port, WI 40 Centennial 31
Ellsworth, WI 51 Centennial 22
Hutchinson 52 Centennial 21
MNGUL Section 8 Individual Tournament
1. Detroit Lakes 203.0
2. Bemidji 189.5
3. Frazee 165.5
4. New York Mills 140.0
5. Fosston/Bagley 137.0
6. Fergus Falls 104.0
7. Moorhead 81.0
8. Pelican Rapids 80.0
9. Wadena-Deer Creek 68.0
10. Deer River 64.0
11. Barnesville 47.5
12. Fertile-Beltrami 34.5
t13. Breckenridge 23.0
t13. Mahnomen/Waubun 23.0
t15. Dilworth-Glyndon-Felton 0.0
t15. Browerville/Eagle Valley 0.0
t15. Bertha-Hewitt/Verndale 0.0
Mora Invite
1. Waconia 270.5
2. Buffalo 164.5
3. Mora 162.0
4. Aitkin 148.0
5. St. Michael-Albertville JV 130.0
6. Rush City Braham 85.0
7. Team X 84.0
8. Spectrum 28.0
NYA Central Invitation
1. Sibley East 157.0
2. Northfield 142.0
3. New Ulm 128.0
4. New London-Spicer 106.0
5. Norwood Young America 86.0
6. Robbinsdale Armstrong 85.0
7. Eden Valley-Watkins 60.0
8. Minnehaha-DeLaSalle 54.0
9. Cochrane – Fountain City Schools 43.0
10. Howard Lake-Waverly-Winsted 19.0
New Hampton Duals, IA
New Hampton, IA 49 Albert Lea Area 15
Albert Lea Area 58 Waterloo East, IA 21
Albert Lea Area 56 Dover-Eyota 12
New Hampton, IA 64 Dover-Eyota 6
Southeast Polk, IA 51 Dover-Eyota 22
Waterloo East, IA 42 Dover-Eyota 31
Dover-Eyota 40 Waukon, IA 21
Ogilvie Lion Invitational
1. Saint Croix Falls 208.5
2. Royalton-Upsala 196.5
3. Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie 142.0
4. Crosby-Ironton 118.5
5. Zimmerman 111.5
6. North Branch 111.0
7. Ogilvie 91.0
8. Walker-Hackensack-Akeley/Nevis 86.5
9. Unity 73.0
10. Minneapolis Edison 44.5
Perham KLN Invitational
1. Perham 208.0
2. Frazee 186.5
3. United North Central Warriors 122.0
4. Roseau 99.5
5. Dilworth-Glyndon-Felton 68.0
6. International Falls Area 12.0
Pipestone Duals
Pipestone Area 72 Adrian Area 9
Pipestone Area 38 Fairmont-Martin County West 26
Sibley-Ocheyedan, IA 45 Fairmont-Martin County West 35
Pipestone Area 42 Sibley-Ocheyedan, IA 33
Wabasso-Red Rock Central 39 Sibley-Ocheyedan, IA 36
Wabasso-Red Rock Central 43 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 17
Wabasso-Red Rock Central 75 Adrian 3
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 72 Adrian Area 3
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 42 Fairmont-Martin County West 29
Red Knight Wrestling Invitational
1. Wisconsin Lutheran 227.5
2. Kenosha Christian Life 217.5
3. Catholic Memorial 183.0
4. Marquette University H.S. 175.0
5. Lakeside Lutheran 143.0
6. St. John’s NW Military Acad. 97.0
7. Shoreland Lutheran 89.5
8. St. Croix Lutheran 86.5
9. Pius XI 83.0
10. Martin Luther 71.0
11. Kenosha St. Joseph 61.0
12. Chicago Luther North 37.0
13. Milwaukee Lutheran 30.0
14. Lake Country Lutheran 21.0
15. Manitowoc Lutheran 17.0
16. Fox Valley Lutheran 12.0
TCU Invitational
1. Tri-City United 192.5
2. LeSueur-Henderson 188.5
3. Totino-Grace 186.5
4. Prior Lake 147.0
5. Mankato East 129.5
6. New Prague 100.0
7. United South Central 69.0
8. Triton 52.0