Ridgewater Open

2017 Ridgewater Open results. January 14th at Willmar, Minn.

Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open Division – 125
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – Josh Portillo of South Dakota State University
2nd Place – Justin Portillo of South Dakota State University
3rd Place – Keegan Hessler of Morningside, IA
4th Place – Kahlen Morris of South Dakota State University
5th Place – Anthony Hennen of St. Johns University
6th Place – Willie Meine of SW Minnesota State
1st: Justin Portillo (South Dakota State University) and Josh Portillo (South Dakota State University) (DFF)
3rd: Keegan Hessler (Morningside, IA) won by tech fall over Kahlen Morris (South Dakota State University) (TF 16-1)
5th: Anthony Hennen (St. Johns University) won by decision over Willie Meine (SW Minnesota State) (Dec 5-3)

Open Division – 133
1st Place – Forfeit Forfeit of Unattached
2nd Place – Shiquan Hall of Unat
2nd Place – Joel Salomon of St. Cloud State
3rd Place – Tere White of Rochester Community College
4th Place – Tyus White of Rochester Community College
5th Place – Cody Peters of SW Minnesota State
6th Place – Jebben Keyes of Augustana, SD
1st: Shiquan Hall (Unat) and Joel Salomon (St. Cloud State) (DFF)
3rd: Tere White (Rochester Community College) won by fall over Tyus White (Rochester Community College) (Fall 0:05)
5th: Cody Peters (SW Minnesota State) won by decision over Jebben Keyes (Augustana, SD) (Dec 9-6)

Open Division – 141
1st Place – Adam Hedin of St. Cloud State
2nd Place – Zach Scott of Rochester Community College
3rd Place – John Roddick of St. Cloud State
4th Place – Tony Heng of Minnesota State Mankato
5th Place – Sean Mendlik of Morningside, IA
6th Place – Kyler Votava of Ridgewater College
1st: Adam Hedin (St. Cloud State) won by decision over Zach Scott (Rochester Community College) (Dec 10-7)
3rd: John Roddick (St. Cloud State) won by tech fall over Tony Heng (Minnesota State Mankato) (TF 17-2)
5th: Sean Mendlik (Morningside, IA) won by fall over Kyler Votava (Ridgewater College) (Fall 2:28)

Open Division – 149
1st Place – Michael Prieto of South Dakota State University
2nd Place – Kyle Green of SW Minnesota State
3rd Place – Jake Barzowski of St. Cloud State
4th Place – Walker Carr of Northern State University
5th Place – Jake Fernholz of St. Johns University
6th Place – Hunter Quiring of Ridgewater College
1st: Michael Prieto (South Dakota State University) won by fall over Kyle Green (SW Minnesota State) (Fall 0:45)
3rd: Jake Barzowski (St. Cloud State) won by major decision over Walker Carr (Northern State University) (Maj 10-2)
5th: Jake Fernholz (St. Johns University) won by fall over Hunter Quiring (Ridgewater College) (Fall 1:24)

Open Division – 157
1st Place – Jose Champagne of University of Minnesota
2nd Place – Brett Bye of South Dakota State University
3rd Place – Jackson Sweeney of Augustana, SD
4th Place – Dakota Drenth of Morningside, IA
5th Place – Colton Carlson of South Dakota State University
6th Place – Jerod Novak of St. Johns University
1st: Jose Champagne (University of Minnesota) won by fall over Brett Bye (South Dakota State University) (Fall 1:20)
3rd: Jackson Sweeney (Augustana, SD) won by decision over Dakota Drenth (Morningside, IA) (Dec 8-2)
5th: Colton Carlson (South Dakota State University) won by decision over Jerod Novak (St. Johns University) (Dec 4-3)

Open Division – 165
1st Place – Kasey Klapprodt of South Dakota State University
2nd Place – Garrett Jordan of South Dakota State University
3rd Place – Alfred Daniel of Rochester Community College
4th Place – Cody Heitman of SW Minnesota State
5th Place – Tanner Brengle of Augustana, SD
6th Place – Dru Kuchenbaker of SW Minnesota State
1st: Kasey Klapprodt (South Dakota State University) won by decision over Garrett Jordan (South Dakota State University) (Dec 7-3)
3rd: Alfred Daniel (Rochester Community College) won by fall over Cody Heitman (SW Minnesota State) (Fall 4:18)
5th: Tanner Brengle (Augustana, SD) won by decision over Dru Kuchenbaker (SW Minnesota State) (Dec 5-3)

Open Division – 174
1st Place – Austin Ward of Augustana, SD
2nd Place – Derek Herman of Minnesota State Mankato
3rd Place – Kolton Eischens of Itasca Community College
4th Place – Nicolas Stafford of Ridgewater College
5th Place – Junior Smith of Rochester Community College
6th Place – Jacob Wiley of Morningside, IA
1st: Austin Ward (Augustana, SD) won by fall over Derek Herman (Minnesota State Mankato) (Fall 1:16)
3rd: Kolton Eischens (Itasca Community College) won by fall over Nicolas Stafford (Ridgewater College) (Fall 1:39)
5th: Junior Smith (Rochester Community College) won by medical forfeit over Jacob Wiley (Morningside, IA) (MFF)

Open Division – 184
No wrestlers are guaranteed any place.
Round 1
Round 2
Round 3

Open Division – 197
1st Place – Adam Josephson of St. Cloud State
2nd Place – Mason Hawkins of Rochester Community College
3rd Place – Riley Lura of Northern State University
4th Place – Nolan Funk of South Dakota State University
5th Place – Ben Thompson of SW Minnesota State
6th Place – Ethan Bryan of Northland Community College
1st: Adam Josephson (St. Cloud State) won by decision over Mason Hawkins (Rochester Community College) (Dec 7-1)
3rd: Riley Lura (Northern State University) won by decision over Nolan Funk (South Dakota State University) (Dec 5-2)
5th: Ben Thompson (SW Minnesota State) won by fall over Ethan Bryan (Northland Community College) (Fall 0:39)

Open Division – 285
1st Place – Blake Wolters of South Dakota State University
2nd Place – Logan Linderbaum of Minnesota State Mankato
3rd Place – Lawrence Phillips of St. Cloud State
4th Place – Chase Nottestad of Rochester Community College
5th Place – Ishmael Hollis of Itasca Community College
6th Place – Nathan Hellman of Ridgewater College
1st: Blake Wolters (South Dakota State University) won by medical forfeit over Logan Linderbaum (Minnesota State Mankato) (MFF)
3rd: Lawrence Phillips (St. Cloud State) won by fall over Chase Nottestad (Rochester Community College) (Fall 2:48)
5th: Ishmael Hollis (Itasca Community College) won by decision over Nathan Hellman (Ridgewater College) (Dec 3-0)

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.