The Guillotine High School Rankings: PFP Class – January 2017

The Guillotine High School Pound-For-Pound Class Rankings for January 2017. The next High School Class Rankings will appear after the high school season.

Class of 2017 – Seniors
1. Brady Berge, Kasson-Mantorville (160 #1-2A)
2. Jake Allar, St. Michael-Albertville (160 #1-3A)
3. Brent Jones, Shakopee (132 #1-3A)
4. Tucker Sjomeling, Delano (132 #1-2A)
5. Brandon Moen, Owatonna (182 #1-3A)
6. Rylee Molitor, Sartell-St. Stephen (126 #2-3A)
7. Noah Ryan, Kasson-Mantorville (220 #1-2A)
8. Jake Bergeland, Centennial (138 #3-3A)
9. Garrett Vos, Waconia (120 #1-2A)
10. Alex Crowe, Shakopee (145 #1-3A)
11. Tyler Shilson, Centennial (145 #2-3A)
12. Samuel Grove, Moorhead (195 #1-3A)
13. Garrett Aldrich, Albert Lea Area (138 #1-2A)
14. Bailee O’Reilly, Goodhue (170 #1-1A)
15. Tanner Reetz, Frazee (132 #1-1A)
16. Cole Jones, Grand Rapids (120 #3-2A)
17. Jared Florell, Totino-Grace (182 #2-2A)
18. Morgan Fuenffinger, Hibbing (138 #2-2A)
19. Calvin Germinaro-Nahring, Anoka (145 #3-3A)
20. Keaten Schorr, Kasson-Mantorville (138 #3-2A)

Class of 2018 – Juniors
1. Gable Steveson, Apple Valley (285 #1-3A)
2. Peyton Robb, Owatonna (138 #1-3A)
3. Alex Lloyd, Shakopee (152 #1-3A)
4. Jake Gliva, Simley (126 #1-2A)
5. Patrick McKee, St. Michael-Albertville (120 #1-3A)
6. Aaron Cashman, Shakopee (113 #1-3A)
7. Tyler Eischens, Anoka (138 #2-3A)
8. Michael Suda, Pipestone Area (126 #1-1A)
9. Hunter Burnett, Pipestone Area (120 #1-1A)
10. Clay Carlson, Willmar (132 #2-3A)
11. Kenny O’Neil, Prior Lake (170 #1-3A)
12. Israel Navarro, Willmar (120 #2-3A)
13. Austin Brenner, St. Cloud Tech (152 #2-3A)
14. Tyler Wagener, Waconia (145 #1-2A)
15. Caden Steffen, Zumbrota-Mazeppa (182 #1-1A)

Class of 2019 – Sophomores
1. Daniel Kerkvliet, Simley (195 #1-2A)
2. Jeron Matson, Kenyon-Wanamingo (113 #1-1A)
3. Mark Buringa, St. Charles (120 #3-1A)
4. Colby Njos, Anoka (120 #3-3A)
5. Jake Svihel, Totino-Grace (113 #2-2A)
6. Trayton Anderson, Farmington (113 #2-3A)
7. Cael Carlson, Willmar (126 #4-3A)
8. Sebas Swiggum, Apple Valley (132 #5-3A)
9. Ashton Clark, Park Rapids Area (106 #1-1A)
10. Cade King, Owatonna (152 #3-3A)
11. Zach Glazier, Albert Lea Area (152 #4-2A)
12. Kelby O’Reilly, Goodhue (152 #1-1A)
13. Tyler Ryan, Kenyon-Wanamingo (152 #3-1A)
14. Rowan Morgan, Mounds View (182 #3-3A)
15. Grant Parrish, Forest Lake (170 #5-3A)

Class of 2020 – Freshmen
1. Patrick Kennedy, Kasson-Mantorville (170 #1-2A)
2. Charlie Pickell, Mankato West (113 #1-2A)
3. Spencer Miller, Staples-Motley (113 #4-1A)
4. Drew Woodley, Northfield (120 #5-3A)
5. Taylor DeFrang, Dover-Eyota (106 #2-1A)
6. Trey Kruse, Stillwater Area (126 #7-3A)
7. Regan Schrempp, Apple Valley (113 #5-3A)
8. Colton Krell, Westfield (160 #6-1A)
9. Grant Budden, Pipestone Area (106 #4-1A)
10. Owen Bjerga, Staples-Motley (126 #4-1A)


By Jeff Beshey, Class Rankings Editor

Input and feedback: jeff@theguillotine.com

Bookmark the permalink.

Comments are closed.