2017 NCAA Division III West Regional

2017 NCAA Division III West Regional results. February 25th at Concordia College in Moorhead, Minn.

1. Augsburg College 159.0
2. Concordia College-Moorhead 123.5
3. St. Johns University (Minnesota) 90.0
4. University Of Wisconsin-Platteville 86.0
5. University Of Wisconsin-Eau Claire 79.0
6. University Of Wisconsin-Oshkosh 66.5
7. Concordia University Wisconsin 66.0
8. Milwaukee School Of Engineering 44.5
9. St. Olaf College 19.5
10. Lakeland College 14.5
11. University Of The Pacific 7.5

Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

A total of 30 wrestlers — the top three finishers in each weight class — qualify for the national tournament from the regional.

125 Results
1st Place – Victor Gliva of Augsburg College
2nd Place – Zackary Sirny of University Of Wisconsin-Eau Claire
3rd Place – Aaron Dick of Concordia College-Moorhead
4th Place – Zachary Stenger of University Of Wisconsin-Platteville
5th Place – Anthony Senthavisouk of University Of Wisconsin-Oshkosh
6th Place – Anthony Hennen of St. Johns University (Minnesota)
1st: Victor Gliva (Augsburg College) 30-4, Fr. over Zackary Sirny (University Of Wisconsin-Eau Claire) 27-7, Jr. (Dec 3-2).
3rd: Aaron Dick (Concordia College-Moorhead) 20-15, Jr. over Zachary Stenger (University Of Wisconsin-Platteville) 19-13, Sr. (MD 10-1).
5th: Anthony Senthavisouk (University Of Wisconsin-Oshkosh) 11-14, So. over Anthony Hennen (St. Johns University (Minnesota)) 11-24, Fr. (Dec 8-7).

133 Results
1st Place – Sam Bennyhoff of Augsburg College
2nd Place – Scott Arneson of University Of Wisconsin-Platteville
3rd Place – Noah Becker of St. Johns University (Minnesota)
4th Place – Cody Vogel of University Of Wisconsin-Eau Claire
5th Place – Jonathan Flores of University Of Wisconsin-Oshkosh
6th Place – Luke Wallace of St. Olaf College
1st: Sam Bennyhoff (Augsburg College) 28-7, So. over Scott Arneson (University Of Wisconsin-Platteville) 26-12, So. (MD 10-2).
3rd: Noah Becker (St. Johns University (Minnesota)) 24-9, Fr. over Cody Vogel (University Of Wisconsin-Eau Claire) 13-17, Fr. (Dec 9-6).
5th: Jonathan Flores (University Of Wisconsin-Oshkosh) 4-12, Jr. over Luke Wallace (St. Olaf College) 5-22, Fr. (Dec 7-6).

141 Results
1st Place – David Flynn of Augsburg College
2nd Place – Kody Azarian of University Of Wisconsin-Oshkosh
3rd Place – Adam Presler of Concordia College-Moorhead
4th Place – Joshua Curcio of Concordia University Wisconsin
5th Place – Andrew Smith of St. Johns University (Minnesota)
6th Place – Scott Worlund of University Of Wisconsin-Eau Claire
1st: David Flynn (Augsburg College) 21-4, RS Fr. over Kody Azarian (University Of Wisconsin-Oshkosh) 10-3, So. (Dec 7-2).
3rd: Adam Presler (Concordia College-Moorhead) 29-18, Jr. over Joshua Curcio (Concordia University Wisconsin) 2-2, Sr. (Dec 10-6).
5th: Andrew Smith (St. Johns University (Minnesota)) 8-22, Fr. over Scott Worlund (University Of Wisconsin-Eau Claire) 13-11, Fr. (MD 11-1).

149 Results
1st Place – Ryan Epps of Augsburg College
2nd Place – Ty Johnson of Concordia College-Moorhead
3rd Place – Trevor Harsh of University Of Wisconsin-Platteville
4th Place – Miguel Betancourt of Concordia University Wisconsin
5th Place – Carter Focht of University Of Wisconsin-Eau Claire
6th Place – Branden Schorr of St. Johns University (Minnesota)
1st: Ryan Epps (Augsburg College) 31-5, Fr. over Ty Johnson (Concordia College-Moorhead) 18-11, So. (Dec 4-0).
3rd: Trevor Harsh (University Of Wisconsin-Platteville) 11-11, So. over Miguel Betancourt (Concordia University Wisconsin) 3-2, So. (Dec 4-2).
5th: Carter Focht (University Of Wisconsin-Eau Claire) 29-15, Jr. over Branden Schorr (St. Johns University (Minnesota)) 11-17, Sr. (Fall 1:43).

157 Results
1st Place – Cole Sladek of Concordia College-Moorhead
2nd Place – Mark Choinski of University Of Wisconsin-Oshkosh
3rd Place – Grant Parker of Augsburg College
4th Place – Jerod Novak of St. Johns University (Minnesota)
5th Place – Connor Hanson of University Of Wisconsin-Eau Claire
6th Place – Sam Rathburn of Milwaukee School Of Engineering
1st: Cole Sladek (Concordia College-Moorhead) 19-1, Jr. over Mark Choinski (University Of Wisconsin-Oshkosh) 19-3, So. (Dec 17-10).
3rd: Grant Parker (Augsburg College) 22-10, Sr. over Jerod Novak (St. Johns University (Minnesota)) 20-14, Fr. (Dec 4-2).
5th: Connor Hanson (University Of Wisconsin-Eau Claire) 22-22, RS So. over Sam Rathburn (Milwaukee School Of Engineering) 17-21, So. (Fall 2:14).

165 Results
1st Place – Lucas Jeske of Augsburg College
2nd Place – Mitchell Fucile of Lakeland College
3rd Place – Teddy Erickson of St. Johns University (Minnesota)
4th Place – Aristide Serrano of University Of Wisconsin-Oshkosh
5th Place – Travis Deegan of Concordia College-Moorhead
6th Place – Isaac Brosinski of University Of Wisconsin-Platteville
1st: Lucas Jeske (Augsburg College) 21-7, Fr. over Mitchell Fucile (Lakeland College) 30-8, Sr. (Fall 2:04).
3rd: Teddy Erickson (St. Johns University (Minnesota)) 16-9, Sr. over Aristide Serrano (University Of Wisconsin-Oshkosh) 12-20, Fr. (Dec 6-2).
5th: Travis Deegan (Concordia College-Moorhead) 26-14, So. over Isaac Brosinski (University Of Wisconsin-Platteville) 17-19, Jr. (Dec 10-6).

174 Results
1st Place – Jon Goetz of University Of Wisconsin-Platteville
2nd Place – Mason Mergener of Concordia University Wisconsin
3rd Place – Jake Johnson of Concordia College-Moorhead
4th Place – Austin Boniface of Augsburg College
5th Place – Devon McCune of Milwaukee School Of Engineering
6th Place – Tyler Vogt of University Of Wisconsin-Eau Claire
1st: Jon Goetz (University Of Wisconsin-Platteville) 25-5, RS So. over Mason Mergener (Concordia University Wisconsin) 3-1, Sr. (Dec 4-2).
3rd: Jake Johnson (Concordia College-Moorhead) 30-12, Jr. over Austin Boniface (Augsburg College) 23-14, Sr. (Fall 3:33).
5th: Devon McCune (Milwaukee School Of Engineering) 23-11, Sr. over Tyler Vogt (University Of Wisconsin-Eau Claire) 21-20, Jr. (Dec 11-8).

184 Results
1st Place – Owen Webster of Augsburg College
2nd Place – Grant Wedepohl of University Of Wisconsin-Platteville
3rd Place – Luke Dodd of St. Johns University (Minnesota)
4th Place – Ricky Briggs of Concordia College-Moorhead
5th Place – Mitchell Slatton of Concordia University Wisconsin
6th Place – Julius Smith of University Of Wisconsin-Oshkosh
1st: Owen Webster (Augsburg College) 29-1, Fr. over Grant Wedepohl (University Of Wisconsin-Platteville) 28-8, So. (MD 12-0).
3rd: Luke Dodd (St. Johns University (Minnesota)) 18-9, So. over Ricky Briggs (Concordia College-Moorhead) 16-15, Jr. (MD 9-0).
5th: Mitchell Slatton (Concordia University Wisconsin) 2-2, Jr. over Julius Smith (University Of Wisconsin-Oshkosh) 7-9, So. (Dec 5-1).

197 Results
1st Place – Mason Baumgartner of Concordia University Wisconsin
2nd Place – Devin Mahnke of Milwaukee School Of Engineering
3rd Place – Robert Tait of St. Johns University (Minnesota)
4th Place – Sebastian Larson of Augsburg College
5th Place – Kody Vandeneykel of Concordia College-Moorhead
6th Place – Ian Moroford of University Of The Pacific
1st: Mason Baumgartner (Concordia University Wisconsin) 3-0, RS Sr. over Devin Mahnke (Milwaukee School Of Engineering) 24-6, Jr. (Dec 2-1).
3rd: Robert Tait (St. Johns University (Minnesota)) 13-4, Sr. over Sebastian Larson (Augsburg College) 19-18, Jr. (SV-1 10-8).
5th: Kody Vandeneykel (Concordia College-Moorhead) 23-17, Jr. over Ian Moroford (University Of The Pacific) 2-3, Fr. (Fall 1:29).

285 Results
1st Place – Donny Longendyke of Augsburg College
2nd Place – Justice Davis of Concordia College-Moorhead
3rd Place – Austin Bellile of Milwaukee School Of Engineering
4th Place – Troy Beaman of St. Olaf College
5th Place – Justin Karkula of University Of Wisconsin-Eau Claire
6th Place – D`Andre Johnson of University Of Wisconsin-Platteville
1st: Donny Longendyke (Augsburg College) 24-3, RS Sr. over Justice Davis (Concordia College-Moorhead) 21-9, Sr. (Dec 6-1).
3rd: Austin Bellile (Milwaukee School Of Engineering) 24-3, Jr. over Troy Beaman (St. Olaf College) 23-9, Jr. (Dec 7-2).
5th: Justin Karkula (University Of Wisconsin-Eau Claire) 30-14, Sr. over D`Andre Johnson (University Of Wisconsin-Platteville) 18-10, So. (For.).

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.