2017 US. Collegiate Championships

2017 US. Collegiate Championships results. February 19th at Colorado Springs, Colo.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Open – 125
1st Place – Barlow McGhee of University of Missouri
2nd Place – Skyler Petry of University of Minnesota
3rd Place – Dylan Peters of University of Northern Iowa
Round 1
Barlow McGhee (University of Missouri) won by decision over Dylan Peters (University of Northern Iowa) (Dec 3-1)
Round 2
Barlow McGhee (University of Missouri) won in sudden victory – 1 over Skyler Petry (University of Minnesota) (SV-1 3-1)
Round 3
Skyler Petry (University of Minnesota) won by decision over Dylan Peters (University of Northern Iowa) (Dec 7-5)

Open – 133
1st Place – Will Mason of University of Virginia
2nd Place – Michael Johnson of University of Northern Colorado
3rd Place – Alec Opsal of Air Force Academy
4th Place – Chance Ikei of Arizona State University
Round 1
Will Mason (University of Virginia) won by major decision over Michael Johnson (University of Northern Colorado) (Maj 17-5)
Alec Opsal (Air Force Academy) won by decision over Chance Ikei (Arizona State University) (Dec 7-5)
Round 2
Michael Johnson (University of Northern Colorado) won by decision over Alec Opsal (Air Force Academy) (Dec 7-4)
Will Mason (University of Virginia) won by fall over Chance Ikei (Arizona State University) (Fall 1:49)
Round 3
Michael Johnson (University of Northern Colorado) won by decision over Chance Ikei (Arizona State University) (Dec 10-3)
Will Mason (University of Virginia) won by tech fall over Alec Opsal (Air Force Academy) (TF 16-1)

Open – 141
1st Place – Garrett O`Shea of Air Force Academy
2nd Place – Owen Lamb of University of Northern Colorado
3rd Place – Anthony McHugh of Air Force Academy
4th Place – Tyler Sage of Arizona State University
1st: Garrett O`Shea (Air Force Academy) won by decision over Owen Lamb (University of Northern Colorado) (Dec 5-0)
3rd: Anthony McHugh (Air Force Academy) won by major decision over Tyler Sage (Arizona State University) (Maj 10-0)

Open – 149
1st Place – Sam Krivus of University of Virginia
2nd Place – Carson Brolsma of University of Minnesota
3rd Place – Zachary Martinez of University of Northern Colorado
4th Place – Conor O`Hara of Air Force Academy
1st: Sam Krivus (University of Virginia) won by decision over Carson Brolsma (University of Minnesota) (Dec 3-0)
3rd: Zachary Martinez (University of Northern Colorado) won by decision over Conor O`Hara (Air Force Academy) (Dec 6-5)

Open – 157
1st Place – Thomas Bullard of North Carolina State University
2nd Place – Dane Robbins of Air Force Academy
3rd Place – Adam Pelter of Air Force Academy
4th Place – Luke Boyle of Air Force Academy
5th Place – Alex Mossing of Air Force Academy
Round 1
Dane Robbins (Air Force Academy) won by decision over Luke Boyle (Air Force Academy) (Dec 3-2)
Thomas Bullard (North Carolina State University) won by decision over Alex Mossing (Air Force Academy) (Dec 7-2)
Round 2
Thomas Bullard (North Carolina State University) won by fall over Adam Pelter (Air Force Academy) (Fall 2:13)
Dane Robbins (Air Force Academy) won by forfeit over Alex Mossing (Air Force Academy) (FF)
Round 3
Adam Pelter (Air Force Academy) won by forfeit over Alex Mossing (Air Force Academy) (FF)
Thomas Bullard (North Carolina State University) won by fall over Luke Boyle (Air Force Academy) (Fall 6:24)
Round 4
Luke Boyle (Air Force Academy) won by decision over Adam Pelter (Air Force Academy) (Dec 5-2)
Thomas Bullard (North Carolina State University) won by tech fall over Dane Robbins (Air Force Academy) (TF 18-3)
Round 5
Adam Pelter (Air Force Academy) won in sudden victory – 1 over Dane Robbins (Air Force Academy) (SV-1 7-5)
Luke Boyle (Air Force Academy) won by forfeit over Alex Mossing (Air Force Academy) (FF)

Open – 165
1st Place – Johnny Sebastian of Northwestern University
2nd Place – Devin Kane of University of North Carolina
3rd Place – Macoy Flanagan of University of Northern Colorado
4th Place – Brooks Martino of University of Pennsylvania
1st: Johnny Sebastian (Northwestern University) won by major decision over Devin Kane (University of North Carolina) (Maj 14-2)
3rd: Macoy Flanagan (University of Northern Colorado) won by forfeit over Brooks Martino (University of Pennsylvania) (FF)

Open – 174
1st Place – Dylan Wisman of University of Missouri
2nd Place – Beau Billingsley of Air Force Academy
3rd Place – Noah Irons of Air Force Academy
4th Place – Tyler Mullen of Cal Poly
5th Place – Seth Bogulski of University of Northern Colorado
Round 1
Noah Irons (Air Force Academy) won by major decision over Tyler Mullen (Cal Poly) (Maj 11-3)
Dylan Wisman (University of Missouri) won by tech fall over Beau Billingsley (Air Force Academy) (TF 15-0)
Round 2
Dylan Wisman (University of Missouri) won by tech fall over Seth Bogulski (University of Northern Colorado) (TF 17-1)
Beau Billingsley (Air Force Academy) won by major decision over Tyler Mullen (Cal Poly) (Maj 10-2)
Round 3
Beau Billingsley (Air Force Academy) won by decision over Seth Bogulski (University of Northern Colorado) (Dec 13-12)
Dylan Wisman (University of Missouri) won by decision over Noah Irons (Air Force Academy) (Dec 9-4)
Round 4
Noah Irons (Air Force Academy) won by fall over Seth Bogulski (University of Northern Colorado) (Fall 2:47)
Dylan Wisman (University of Missouri) won by major decision over Tyler Mullen (Cal Poly) (Maj 13-4)
Round 5
Tyler Mullen (Cal Poly) won by fall over Seth Bogulski (University of Northern Colorado) (Fall 0:43)
Beau Billingsley (Air Force Academy) won by decision over Noah Irons (Air Force Academy) (Dec 6-4)

Open – 184
1st Place – Will Schany of University of Virginia
2nd Place – Michael Fujimori of Arizona State University
3rd Place – Toby Ryals of Air Force Academy
4th Place – Bridger Barker of Air Force Academy
Round 1
Will Schany (University of Virginia) won by major decision over Toby Ryals (Air Force Academy) (Maj 11-3)
Michael Fujimori (Arizona State University) won by decision over Bridger Barker (Air Force Academy) (Dec 5-1)
Round 2
Bridger Barker (Air Force Academy) won by decision over Toby Ryals (Air Force Academy) (Dec 4-1)
Will Schany (University of Virginia) won by major decision over Michael Fujimori (Arizona State University) (Maj 18-5)
Round 3
Toby Ryals (Air Force Academy) won by decision over Michael Fujimori (Arizona State University) (Dec 6-3)
Will Schany (University of Virginia) won by fall over Bridger Barker (Air Force Academy) (Fall 1:21)

Open – 197
1st Place – Chance McClure of University of Virginia
2nd Place – Jacob Holschlag of University of Northern Iowa
3rd Place – William Balow of University of Minnesota
4th Place – Brayden Hill of Air Force Academy
5th Place – Chance Stolz of Arizona State University
Round 1
Jacob Holschlag (University of Northern Iowa) won by fall over Brayden Hill (Air Force Academy) (Fall 1:27)
Chance McClure (University of Virginia) won by decision over William Balow (University of Minnesota) (Dec 5-3)
Round 2
Chance McClure (University of Virginia) won by fall over Chance Stolz (Arizona State University) (Fall 4:24)
Jacob Holschlag (University of Northern Iowa) won by fall over William Balow (University of Minnesota) (Fall 1:50)
Round 3
William Balow (University of Minnesota) won by forfeit over Chance Stolz (Arizona State University) (FF)
Chance McClure (University of Virginia) won by tech fall over Brayden Hill (Air Force Academy) (TF 16-0)
Round 4
Brayden Hill (Air Force Academy) won by forfeit over Chance Stolz (Arizona State University) (FF)
Chance McClure (University of Virginia) won by forfeit over Jacob Holschlag (University of Northern Iowa) (FF)
Round 5
Chance Stolz (Arizona State University) won by forfeit over Jacob Holschlag (University of Northern Iowa) (FF)
William Balow (University of Minnesota) won by fall over Brayden Hill (Air Force Academy) (Fall 5:24)

Open – 285
1st Place – Rylee Streifel of University of Minnesota
2nd Place – Matt Wagner of Air Force Academy
3rd Place – Tyler Love of University of Virginia
4th Place – Chuck Boddy of University of Virginia
Round 1
Matt Wagner (Air Force Academy) won by decision over Tyler Love (University of Virginia) (Dec 6-2)
Rylee Streifel (University of Minnesota) won by decision over Chuck Boddy (University of Virginia) (Dec 2-0)
Round 2
Rylee Streifel (University of Minnesota) won by fall over Matt Wagner (Air Force Academy) (Fall 2:51)
Tyler Love (University of Virginia) won in sudden victory – 3 over Chuck Boddy (University of Virginia) (SV-3 4-2)
Round 3
Matt Wagner (Air Force Academy) won by decision over Chuck Boddy (University of Virginia) (Dec 6-2)
Rylee Streifel (University of Minnesota) won by tech fall over Tyler Love (University of Virginia) (TF 15-0)

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.