Northwest Wrestling Tournament

at Fertile, MN

Northwest Wrestling Tournament
1. Minot 268.5
2. West Fargo 185
3. Roseau 122
4. United Clay Becker 116.5
5. Thief River Falls 107
6. Crookston 104
7. Unattached JV 90
8. Mahnomen/Waubun 45
9. Pelican Rapids 39
10. Red Lake County Central 34
11. Fertile-Beltrami 22

106 pounds
1st place: Kelby Armstrong (MIN) over Matt Kolden (TRF) 12-4
3rd place: Hunter Hitchen (FB) over Nolan Dans (CRK) 3-1

113 pounds
1st place: JJ Harms (WF) over Garrett Peterson (UCB) fall 4:32
3rd place: Samuel Goodman (MIN) over Connor Eidsmoe (ROS) fall :50

120 pounds
1st place: Jake Davis (TRF) over Race Knochenmus (ROS) 9-4
3rd place: Corey Hooker (MIN) over Jordan Bowles (WF) 14-1

126 pounds
1st place: Brody Armstrong (MIN) over Riley Eidsmoe (ROS) fall 3:18
3rd place: Chase Doorman (MW) forfeit

132 pounds
1st place: Tyler Strandberg (MIN) over Cameron Hulst (CRK) fall 1:03
3rd place: Adam Syverson (MW) over Ross Hamre (FB) 5-0

138 pounds
1st place: Jacob Mortensen (MIN) over Colten Weiland (CRK) fall 3:46
3rd place: Riley Byklum (UCB) over Trevon McClanahan (UATT) 2-0

145 pounds
1st place: Chandler Mooney (ROS) over Casey Kulsrud (PR) fall 3:19
3rd place: Dylan Gustafson (RLCC) over Luke Trandem (CRK) 4-0

152 pounds
1st place: Jared Franek (WF) over Preston Desrosier (CRK) fall 1:07
3rd place: Tyler Thompson (MIN) over Jackson Gravel (UATT) inj def.

160 pounds
1st place: Cade Pederson (WF) over Creighton Rudolph (MIN) 3-2
3rd place: Kyle Miller (TRF) over Jack Osborne (UCB) fall 4:46

170 pounds
1st place: Blake Skogstad (ROS) over Matthew Rabe (MIN) 11-8
3rd place: Joe Masumbuko (WF) over Alec Korby (UCB) 4-3

182 pounds
1st place: Hunter Roller (TRF) Garret Mentz (MIN) fall 1:38
3rd place: Eli Gullana (WF) over Joey Stuhaug (UCB) 8-2

195 pounds
1st place: Jesse Shearer (WF) over Je-Mario Jones (MIN) 7-2
3rd place: Jake Wagner (CRK) over Seth Kelley (UATT) fall :57

220 pounds
1st place: Sam Wamre (UCB) over Hunter Swartwout (MIN) 6-5
3rd place: Connor Swanson (TRF) over Nick Pahlen (RLCC) fall :53

285 pounds
1st place: Brandon Metz (WF) over Elijah Huff (MIN) 10-2
3rd place: Wyatt Willenbring (UATT) over Brandon Steinhauser (UATT) fall 2:29

Would you like to receive the latest Minnesota wrestling news in your inbox?