2017 Big Ten Championships

2017 Big Ten Championships results. March 4-5 at Bloomington, Ind.

1. Ohio State 139.5
2. Penn State 130.0
3. Iowa 112.5
4. Nebraska 102.5
5. Minnesota 93.0
6. Illinois 88.5
7. Michigan 83.0
8. Rutgers 67.5
8. Wisconsin 67.5
10. Michigan State 38.5
11. Maryland 32.0
12. Purdue 26.0
13. Indiana 24.5
14. Northwestern 18.0

Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

*NCAA Championships Automatic Qualifiers in Green

125 Results
1st Place – Thomas Gilman of Iowa
2nd Place – Tim Lambert of Nebraska
3rd Place – Ethan Lizak of Minnesota
4th Place – Travis Piotrowski of Illinois
5th Place – Conor Youtsey of Michigan
6th Place – Elijah Oliver of Indiana
7th Place – Jose Rodriguez of Ohio State
8th Place – Ben Thornton of Purdue
1st: Thomas Gilman (Iowa) 24-0, Sr. over Tim Lambert (Nebraska) 28-6, RS Sr. (Dec 4-0).
3rd: Ethan Lizak (Minnesota) 26-6, RS So. over Travis Piotrowski (Illinois) 18-13, Fr. (MD 10-1).
5th: Conor Youtsey (Michigan) 6-6, RS Sr. over Elijah Oliver (Indiana) 14-9, So. (M. For.).
7th: Jose Rodriguez (Ohio State) 15-10, RS Fr. over Ben Thornton (Purdue) 26-15, RS So. (Fall 3:53).

133 Results
1st Place – Nathan Tomasello of Ohio State
2nd Place – Cory Clark of Iowa
3rd Place – Stevan Micic of Michigan
4th Place – Zane Richards of Illinois
5th Place – Eric Montoya of Nebraska
6th Place – Mitch McKee of Minnesota
7th Place – Scott Delvecchio of Rutgers
8th Place – Austin Eicher of Michigan State
9th Place – Bill Rappo of Maryland
10th Place – Eli Stickley of Wisconsin
1st: Nathan Tomasello (Ohio State) 19-0, RS Jr. over Cory Clark (Iowa) 15-3, Sr. (Dec 5-4).
3rd: Stevan Micic (Michigan) 24-5, RS Fr. over Zane Richards (Illinois) 25-4, RS Sr. (Fall 7:59).
5th: Eric Montoya (Nebraska) 26-4, . over Mitch McKee (Minnesota) 19-17, Fr. (Dec 5-3).
7th: Scott Delvecchio (Rutgers) 20-13, RS Jr. over Austin Eicher (Michigan State) 21-16, RS So. (Inj. 0:01).
9th: Bill Rappo (Maryland) 15-11, RS Sr. over Eli Stickley (Wisconsin) 20-17, RS Fr. (SV-1 7-5).

141 Results
1st Place – Anthony Ashnault of Rutgers
2nd Place – Javier Gasca III of Michigan State
3rd Place – Colton McCrystal of Nebraska
4th Place – Luke Pletcher of Ohio State
5th Place – Ryan Diehl of Maryland
6th Place – Tommy Thorn of Minnesota
7th Place – Cole Martin of Wisconsin
8th Place – Jimmy Gulibon of Penn State
9th Place – Christopher Carton of Iowa
10th Place – Sal Profaci of Michigan
1st: Anthony Ashnault (Rutgers) 27-3, RS Jr. over Javier Gasca III (Michigan State) 27-8, RS Jr. (MD 15-2).
3rd: Colton McCrystal (Nebraska) 31-9, Jr. over Luke Pletcher (Ohio State) 23-7, Fr. (Dec 6-2).
5th: Ryan Diehl (Maryland) 9-5, RS So. over Tommy Thorn (Minnesota) 17-7, RS So. (MD 12-2).
7th: Cole Martin (Wisconsin) 21-15, RS Fr. over Jimmy Gulibon (Penn State) 14-10, RS Sr. (Fall 1:11).
9th: Christopher Carton (Iowa) 23-6, Sr. over Sal Profaci (Michigan) 13-13, RS Fr. (Dec 8-3).

149 Results
1st Place – Zain Retherford of Penn State
2nd Place – Micah Jordan of Ohio State
3rd Place – Brandon Sorensen of Iowa
4th Place – Zac Hall of Michigan
5th Place – Kenny Theobold of Rutgers
6th Place – Alfred Bannister of Maryland
7th Place – Shayne Oster of Northwestern
8th Place – Eric Barone of Illinois
1st: Zain Retherford (Penn State) 23-0, RS Jr. over Micah Jordan (Ohio State) 28-3, RS So. (TF-1.5 7:00 (16-1)).
3rd: Brandon Sorensen (Iowa) 26-4, Jr. over Zac Hall (Michigan) 17-10, RS So. (Fall 2:53).
5th: Kenny Theobold (Rutgers) 22-9, RS Sr. over Alfred Bannister (Maryland) 22-6, RS So. (M. For.).
7th: Shayne Oster (Northwestern) 12-12, Fr. over Eric Barone (Illinois) 10-11, So. (Dec 5-3).

157 Results
1st Place – Jason Nolf of Penn State
2nd Place – Michael Kemerer of Iowa
3rd Place – Tyler Berger of Nebraska
4th Place – Brian Murphy of Michigan
5th Place – Jake Short of Minnesota
6th Place – Alex Griffin of Purdue
7th Place – John Van Brill of Rutgers
8th Place – Kyle Langenderfer of Illinois
9th Place – Jake Danishek of Indiana
10th Place – Jake Ryan of Ohio State
1st: Jason Nolf (Penn State) 22-0, RS So. over Michael Kemerer (Iowa) 27-2, RS Fr. (Dec 8-2).
3rd: Tyler Berger (Nebraska) 32-4, Jr. over Brian Murphy (Michigan) 16-8, Sr. (Dec 5-2).
5th: Jake Short (Minnesota) 23-12, RS Jr. over Alex Griffin (Purdue) 24-13, RS Sr. (Dec 8-3).
7th: John Van Brill (Rutgers) 23-9, RS So. over Kyle Langenderfer (Illinois) 23-8, RS Sr. (Dec 7-0).
9th: Jake Danishek (Indiana) 20-11, RS Jr. over Jake Ryan (Ohio State) 11-9, RS So. (SV-1 3-1).

165 Results
1st Place – Isaiah Martinez of Illinois
2nd Place – Logan Massa of Michigan
3rd Place – Vincenzo Joseph of Penn State
4th Place – Isaac Jordan of Wisconsin
5th Place – Drew Hughes of Michigan State
6th Place – Nick Wanzek of Minnesota
7th Place – Johnny Sebastian of Northwestern
8th Place – Cody Burcher of Ohio State
1st: Isaiah Martinez (Illinois) 27-0, RS Sr. over Logan Massa (Michigan) 27-2, RS Fr. (Dec 10-4).
3rd: Vincenzo Joseph (Penn State) 17-4, So. over Isaac Jordan (Wisconsin) 24-4, RS Sr. (Dec 5-2).
5th: Drew Hughes (Michigan State) 26-8, Fr. over Nick Wanzek (Minnesota) 26-12, RS Jr. (Dec 3-2).
7th: Johnny Sebastian (Northwestern) 22-8, RS So. over Cody Burcher (Ohio State) 16-16, RS Jr. (Dec 2-1).

174 Results
1st Place – Bo Jordan of Ohio State
2nd Place – Mark Hall of Penn State
3rd Place – Myles Amine of Michigan
4th Place – Zach Brunson of Illinois
5th Place – Alex Meyer of Iowa
6th Place – Ryan Christensen of Wisconsin
7th Place – Devin Skatzka of Indiana
8th Place – Jacob Morrissey of Purdue
9th Place – Chris Pfarr of Minnesota
10th Place – Jordan Pagano of Rutgers
1st: Bo Jordan (Ohio State) 14-1, RS Jr. over Mark Hall (Penn State) 26-3, Fr. (SV-1 6-4).
3rd: Myles Amine (Michigan) 26-5, RS Fr. over Zach Brunson (Illinois) 28-8, RS Sr. (TF-1.5 5:56 (19-4)).
5th: Alex Meyer (Iowa) 24-7, Sr. over Ryan Christensen (Wisconsin) 20-17, RS So. (Dec 4-2).
7th: Devin Skatzka (Indiana) 25-11, So. over Jacob Morrissey (Purdue) 16-11, RS Jr. (Dec 7-4).
9th: Chris Pfarr (Minnesota) 18-11, RS Jr. over Jordan Pagano (Rutgers) 25-7, RS So. (TB-1 3-2).

184 Results
1st Place – Samuel Brooks of Iowa
2nd Place – Myles Martin of Ohio State
3rd Place – Bo Nickal of Penn State
4th Place – TJ Dudley of Nebraska
5th Place – Emery Parker of Illinois
6th Place – Nathan Jackson of Indiana
7th Place – Bobby Steveson of Minnesota
8th Place – Hunter Ritter of Wisconsin
9th Place – Nicholas Gravina of Rutgers
10th Place – Mitch Sliga of Northwestern
1st: Samuel Brooks (Iowa) 24-2, Sr. over Myles Martin (Ohio State) 26-8, So. (MD 12-2).
3rd: Bo Nickal (Penn State) 21-1, RS So. over TJ Dudley (Nebraska) 27-4, RS Sr. (Dec 14-9).
5th: Emery Parker (Illinois) 28-8, RS So. over Nathan Jackson (Indiana) 30-5, Jr. (M. For.).
7th: Bobby Steveson (Minnesota) 13-16, RS Fr. over Hunter Ritter (Wisconsin) 19-14, RS Fr. (Dec 4-1).
9th: Nicholas Gravina (Rutgers) 20-7, RS Jr. over Mitch Sliga (Northwestern) 17-9, RS Jr. (SV-1 3-1).

197 Results
1st Place – Kollin Moore of Ohio State
2nd Place – Brett Pfarr of Minnesota
3rd Place – Matt McCutcheon of Penn State
4th Place – Aaron Studebaker of Nebraska
5th Place – Ricky Robertson of Wisconsin
6th Place – Matt Correnti of Rutgers
7th Place – Christian Brunner of Purdue
8th Place – Cash Wilcke of Iowa
1st: Kollin Moore (Ohio State) 28-3, RS Fr. over Brett Pfarr (Minnesota) 27-2, RS Sr. (Dec 15-11).
3rd: Matt McCutcheon (Penn State) 18-4, RS Jr. over Aaron Studebaker (Nebraska) 27-8, RS Sr. (TB-1 3-2).
5th: Ricky Robertson (Wisconsin) 26-14, RS Jr. over Matt Correnti (Rutgers) 16-13, Fr. (MD 9-1).
7th: Christian Brunner (Purdue) 23-15, Fr. over Cash Wilcke (Iowa) 16-11, RS Fr. (Dec 7-2).

285 Results
1st Place – Kyle Snyder of Ohio State
2nd Place – Connor Medbery of Wisconsin
3rd Place – Nick Nevills of Penn State
4th Place – Michael Kroells of Minnesota
5th Place – Collin Jensen of Nebraska
6th Place – Razohnn Gross of Rutgers
7th Place – Youssif Hemida of Maryland
8th Place – Conan Jennings of Northwestern
1st: Kyle Snyder (Ohio State) 12-0, Jr. over Connor Medbery (Wisconsin) 26-1, RS Sr. (Dec 8-5).
3rd: Nick Nevills (Penn State) 20-3, RS So. over Michael Kroells (Minnesota) 27-9, RS Sr. (Dec 2-0).
5th: Collin Jensen (Nebraska) 28-11, RS Sr. over Razohnn Gross (Rutgers) 14-12, RS Jr. (Fall 3:47).
7th: Youssif Hemida (Maryland) 20-11, So. over Conan Jennings (Northwestern) 17-14, RS So. (Dec 4-1).

Visit The Guillotine College Tournament Time Page for brackets, results, and live video links.

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.