2017 NAIA National Championships

2017 NAIA National Championships results. March 3-4 at Topeka, Kansas.

1. Grand View (Iowa) 234.5
2. Lindsey Wilson (Ky.) 74.5
3. Campbellsville (Ky.) 64.5
4. Williams Baptist (Ark.) 61.5
5. Southern Oregon 60.5
6. Indiana Tech 59.5
7. Midland (Neb.) 54.5
8. Montana State-Northern 53.5
9. Life (Ga.) 52.5
10. Cumberlands (Ky.) 49.0
11. Cumberland (Tenn.) 48.0
12. Missouri Valley 43.0
13. Menlo (Calif.) 38.0
14. Great Falls (Mont.) 36.0
15. Concordia (Neb.) 33.0
16. Brewton-Parker (Ga.) 31.5
17. Warner Pacific (Ore.) 30.5
18. Embry-Riddle (Ariz.) 30.0
19. Briar Cliff (Iowa) 27.5
19. Jamestown (n.d.) 27.5
21. Oklahoma City 26.5
22. Morningside (Iowa) 26.0
23. Benedictine (Kan.) 25.5
24. Eastern Oregon 20.5
25. Simpson (Calif.) 18.5
26. Baker (Kan.) 17.0
26. Hastings (Neb.) 17.0
28. Lyon (Ark.) 16.0
29. York (Neb.) 15.5
30. Northwestern (Iowa) 14.0
31. Doane (Neb.) 13.5
32. Dickinson State (n.d.) 13.0
33. Wayland Baptist (Texas) 12.5
34. Southeastern (Fla.) 9.5
35. Lindenwood-Belleville (Ill.) 9.0
36. Bacone (Okla.) 5.5
37. Missouri Baptist 4.0
38. Graceland (Iowa) 3.5
39. Waldorf (Iowa) 2.5
39. William Penn (Iowa) 2.5
41. Truett McConnell (Ga.) 2.0
42. Calumet (Ind.) 1.0
42. Reinhardt (Ga.) 1.0
44. Bethany (Kan.) 0.5
44. Central Christian (Kan.) 0.5
46. Davenport (Mich.) 0.0
46. Hannibal-LaGrange (Mo.) 0.0
46. Kansas Wesleyan 0.0
46. Lourdes (Ohio) 0.0

Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125 Results
1st Place – 3 Troy Lakin of Menlo (Calif.)
2nd Place – 1 Adrian Camposano of Campbellsville (Ky.)
3rd Place – 5 Devane Dodgens of Life (Ga.)
4th Place – 2 Matthew Nguyen of Eastern Oregon
5th Place – Dustin Miller of Lyon (Ark.)
6th Place – 10 Keegan Hessler of Morningside (Iowa)
7th Place – 6 Sawyer Miller of Indiana Tech
8th Place – 8 Mason Naifeh of Oklahoma City
1st: 3 Troy Lakin (Menlo (Calif.)) 28-6, Sr. over 1 Adrian Camposano (Campbellsville (Ky.)) 19-2, Sr. (MD 15-6).
3rd: 5 Devane Dodgens (Life (Ga.)) 28-4, Sr. over 2 Matthew Nguyen (Eastern Oregon) 29-8, Jr. (Dec 6-5).
5th: Dustin Miller (Lyon (Ark.)) 29-12, Jr. over 10 Keegan Hessler (Morningside (Iowa)) 17-6, So. (Fall 3:54).
7th: 6 Sawyer Miller (Indiana Tech) 19-5, So. over 8 Mason Naifeh (Oklahoma City) 24-14, Fr. (Dec 1-0).

133 Results
1st Place – 1 Jacob Colon of Grand View (Iowa)
2nd Place – 2 Mitch Pawlak of Indiana Tech
3rd Place – 4 David Berg of Midland (Neb.)
4th Place – 8 Jordan Marshall of Brewton-Parker (Ga.)
5th Place – 3 Jake Sinkovics of Cumberlands (Ky.)
6th Place – 11 Sammy Rosario of Cumberland (Tenn.)
7th Place – 7 Isaiha Johnson of Midland (Neb.)
8th Place – 12 Joshua Crager of Warner Pacific (Ore.)
1st: 1 Jacob Colon (Grand View (Iowa)) 32-4, Sr. over 2 Mitch Pawlak (Indiana Tech) 22-5, Sr. (MD 12-1).
3rd: 4 David Berg (Midland (Neb.)) 40-8, So. over 8 Jordan Marshall (Brewton-Parker (Ga.)) 18-8, Fr. (MD 12-2).
5th: 3 Jake Sinkovics (Cumberlands (Ky.)) 31-5, Jr. over 11 Sammy Rosario (Cumberland (Tenn.)) 31-9, Sr. (MD 12-0).
7th: 7 Isaiha Johnson (Midland (Neb.)) 14-8, So. over 12 Joshua Crager (Warner Pacific (Ore.)) 12-14, Jr. (Dec 13-6).

141 Results
1st Place – 2 Josh Wenger of Grand View (Iowa)
2nd Place – 12 Dillon Kifer of Jamestown (n.d.)
3rd Place – 1 Tyler Fraley of Williams Baptist (Ark.)
4th Place – 3 Tres Leon of Cumberlands (Ky.)
5th Place – Kevin Kelly of Benedictine (Kan.)
6th Place – Quen Campbell of Brewton-Parker (Ga.)
7th Place – 5 Shonn Roberts of Great Falls (Mont.)
8th Place – 6 Dante Preciado of Northwestern (Iowa)
1st: 2 Josh Wenger (Grand View (Iowa)) 26-2, Fr. over 12 Dillon Kifer (Jamestown (n.d.)) 17-10, Sr. (MD 15-7).
3rd: 1 Tyler Fraley (Williams Baptist (Ark.)) 25-2, Jr. over 3 Tres Leon (Cumberlands (Ky.)) 23-3, Fr. (Dec 6-3).
5th: Kevin Kelly (Benedictine (Kan.)) 13-6, . over Quen Campbell (Brewton-Parker (Ga.)) 21-9, Fr. (Dec 7-6).
7th: 5 Shonn Roberts (Great Falls (Mont.)) 22-8, Fr. over 6 Dante Preciado (Northwestern (Iowa)) 33-10, Fr. (Dec 5-2).

149 Results
1st Place – 1 Scottie Bonds of Midland (Neb.)
2nd Place – 3 Walker Marshall of Grand View (Iowa)
3rd Place – 8 Daniel Leonard of Lindsey Wilson (Ky.)
4th Place – 4 Tyler Cowger of Southern Oregon
5th Place – 10 Jaedin Sklapsky of Campbellsville (Ky.)
6th Place – 5 Steven Garcia of Morningside (Iowa)
7th Place – 7 Thomas Garty of Indiana Tech
8th Place – 2 Victor Hughes of Baker (Kan.)
1st: 1 Scottie Bonds (Midland (Neb.)) 24-3, Jr. over 3 Walker Marshall (Grand View (Iowa)) 31-8, Sr. (Fall 6:53).
3rd: 8 Daniel Leonard (Lindsey Wilson (Ky.)) 39-7, Sr. over 4 Tyler Cowger (Southern Oregon) 31-6, Sr. (Dec 6-5).
5th: 10 Jaedin Sklapsky (Campbellsville (Ky.)) 9-4, So. over 5 Steven Garcia (Morningside (Iowa)) 15-8, Jr. (Fall 6:54).
7th: 7 Thomas Garty (Indiana Tech) 20-5, Jr. over 2 Victor Hughes (Baker (Kan.)) 32-7, Sr. (Inj. 0:00).

157 Results
1st Place – 2 Brandon Weber of Montana State-Northern
2nd Place – 1 Cam Tessari of Lindsey Wilson (Ky.)
3rd Place – 4 Nate Croley of Cumberland (Tenn.)
4th Place – 3 Hunter Hodges of Southern Oregon
5th Place – 9 Skylar Weber of Briar Cliff (Iowa)
6th Place – 6 Tobias Barnes of Missouri Valley
7th Place – 12 James Williams of Embry-Riddle (Ariz.)
8th Place – 5 Martin Phillips of Doane (Neb.)
1st: 2 Brandon Weber (Montana State-Northern) 27-5, So. over 1 Cam Tessari (Lindsey Wilson (Ky.)) 39-3, Jr. (SV-1 4-2).
3rd: 4 Nate Croley (Cumberland (Tenn.)) 31-10, Sr. over 3 Hunter Hodges (Southern Oregon) 27-10, So. (Dec 9-3).
5th: 9 Skylar Weber (Briar Cliff (Iowa)) 28-12, Sr. over 6 Tobias Barnes (Missouri Valley) 26-15, Jr. (Fall 1:28).
7th: 12 James Williams (Embry-Riddle (Ariz.)) 27-9, Fr. over 5 Martin Phillips (Doane (Neb.)) 16-4, Jr. (Fall 3:36).

165 Results
1st Place – 1 Grant Henderson of Grand View (Iowa)
2nd Place – 6 Blake Cooper of Warner Pacific (Ore.)
3rd Place – 3 Ryan Niven of Grand View (Iowa)
4th Place – 11 Anthony Orozco of Benedictine (Kan.)
5th Place – 5 Andrew Simmons of Missouri Valley
6th Place – 2 Ricky McCarty of Oklahoma City
7th Place – Kody Davis of Embry-Riddle (Ariz.)
8th Place – 4 Sam Goings of Embry-Riddle (Ariz.)
1st: 1 Grant Henderson (Grand View (Iowa)) 26-3, Jr. over 6 Blake Cooper (Warner Pacific (Ore.)) 15-4, So. (Dec 4-2).
3rd: 3 Ryan Niven (Grand View (Iowa)) 27-5, Jr. over 11 Anthony Orozco (Benedictine (Kan.)) 28-6, Fr. (Dec 8-7).
5th: 5 Andrew Simmons (Missouri Valley) 26-4, Jr. over 2 Ricky McCarty (Oklahoma City) 17-6, Sr. (TF-1.5 5:00 (15-0)).
7th: Kody Davis (Embry-Riddle (Ariz.)) 11-6, So. over 4 Sam Goings (Embry-Riddle (Ariz.)) 24-9, Fr. (Dec 8-2).

174 Results
1st Place – 1 Lawton Benna of Grand View (Iowa)
2nd Place – 7 Rhodes Bell of Lindsey Wilson (Ky.)
3rd Place – 4 Nicholas Meck of York (Neb.)
4th Place – Hunter Smith of Life (Ga.)
5th Place – 2 Dylan Blackford of Grand View (Iowa)
6th Place – 11 Justin Brown of Campbellsville (Ky.)
7th Place – 9 Andrew Orr of Southern Oregon
8th Place – Mike Zupan of Jamestown (n.d.)
1st: 1 Lawton Benna (Grand View (Iowa)) 20-0, So. over 7 Rhodes Bell (Lindsey Wilson (Ky.)) 25-13, Sr. (Dec 3-2).
3rd: 4 Nicholas Meck (York (Neb.)) 21-1, Jr. over Hunter Smith (Life (Ga.)) 27-11, Jr. (Dec 3-2).
5th: 2 Dylan Blackford (Grand View (Iowa)) 31-10, Jr. over 11 Justin Brown (Campbellsville (Ky.)) 28-11, Sr. (Dec 6-3).
7th: 9 Andrew Orr (Southern Oregon) 17-14, Jr. over Mike Zupan (Jamestown (n.d.)) 16-13, Jr. (MD 14-6).

184 Results
1st Place – 1 Ben Stroh of Montana State-Northern
2nd Place – 3 Chuck Sharon of Campbellsville (Ky.)
3rd Place – 4 Michael Pixley of Grand View (Iowa)
4th Place – 9 Joshua Chiles of Williams Baptist (Ark.)
5th Place – 2 Matt Walker of Lindsey Wilson (Ky.)
6th Place – Kyle Delaune of Cumberland (Tenn.)
7th Place – 6 Dillon Fransisco of Indiana Tech
8th Place – 12 Cameron Jones of Cumberlands (Ky.)
1st: 1 Ben Stroh (Montana State-Northern) 45-2, Sr. over 3 Chuck Sharon (Campbellsville (Ky.)) 27-2, Jr. (Dec 6-5).
3rd: 4 Michael Pixley (Grand View (Iowa)) 27-3, Jr. over 9 Joshua Chiles (Williams Baptist (Ark.)) 26-11, Jr. (Fall 6:22).
5th: 2 Matt Walker (Lindsey Wilson (Ky.)) 25-8, Sr. over Kyle Delaune (Cumberland (Tenn.)) 22-13, Sr. (Dec 7-5).
7th: 6 Dillon Fransisco (Indiana Tech) 25-7, Jr. over 12 Cameron Jones (Cumberlands (Ky.)) 30-13, Fr. (Dec 8-4).

197 Results
1st Place – 3 Evan Hansen of Grand View (Iowa)
2nd Place – 1 Dalton Bailey of Life (Ga.)
3rd Place – 4 John Dennis of Grand View (Iowa)
4th Place – Jeremiah Gerl of Hastings (Neb.)
5th Place – 2 John Hensley of Great Falls (Mont.)
6th Place – 7 Ken Burkhardt Jr of Concordia (Neb.)
7th Place – 10 Tanner Fischer of Southern Oregon
8th Place – David Dow of Baker (Kan.)
1st: 3 Evan Hansen (Grand View (Iowa)) 23-4, Fr. over 1 Dalton Bailey (Life (Ga.)) 24-1, Jr. (SV-1 9-7).
3rd: 4 John Dennis (Grand View (Iowa)) 36-10, Sr. over Jeremiah Gerl (Hastings (Neb.)) 19-10, Jr. (Dec 1-0).
5th: 2 John Hensley (Great Falls (Mont.)) 32-10, Fr. over 7 Ken Burkhardt Jr (Concordia (Neb.)) 36-9, Sr. (SV-1 9-7).
7th: 10 Tanner Fischer (Southern Oregon) 28-9, So. over David Dow (Baker (Kan.)) 30-15, Fr. (Dec 6-0).

285 Results
1st Place – 5 Demetrius Thomas of Williams Baptist (Ark.)
2nd Place – 3 Ceron Francisco of Concordia (Neb.)
3rd Place – 2 Jacob Laden of Grand View (Iowa)
4th Place – 7 Austin Lobsinger of Simpson (Calif.)
5th Place – 1 Dean Broghammer of Grand View (Iowa)
6th Place – 10 Justin Smith of Missouri Valley
7th Place – 8 Javier Gonzalez of Menlo (Calif.)
8th Place – 11 Terrell Moore of Campbellsville (Ky.)
1st: 5 Demetrius Thomas (Williams Baptist (Ark.)) 36-4, Fr. over 3 Ceron Francisco (Concordia (Neb.)) 26-3, Sr. (MD 10-2).
3rd: 2 Jacob Laden (Grand View (Iowa)) 29-5, Sr. over 7 Austin Lobsinger (Simpson (Calif.)) 16-10, Sr. (Dec 3-2).
5th: 1 Dean Broghammer (Grand View (Iowa)) 26-5, Jr. over 10 Justin Smith (Missouri Valley) 29-16, Sr. (MD 16-6).
7th: 8 Javier Gonzalez (Menlo (Calif.)) 32-8, Jr. over 11 Terrell Moore (Campbellsville (Ky.)) 16-9, Sr. (Fall 0:23).

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.