2017 NCAA Division I Championships

2017 NCAA Division I Championships results. March 16th-18th at St. Louis, Missouri.

1. Penn State 146.5
2. Ohio State 110.0
3. Oklahoma State 103.0
4. Iowa 97.0
5. Missouri 86.5
6. Virginia Tech 63.5
7. Minnesota 62.5
8. Cornell 60.5
9. Nebraska 59.5
10. Michigan 47.5
11. Illinois 43.5
12. Lehigh 40.0
13. Wisconsin 39.5
14. Arizona State 39.0
15. Virginia 29.5
16. South Dakota State 28.5
17. NC State 26.0
18. Northern Iowa 25.5
19. Rutgers 24.5
20. Edinboro 20.5
21. Rider 20.0
22. Wyoming 20.0
23. Central Michigan 19.5
24. Stanford 16.0
25. Princeton 15.5
26. Appalachian State 13.5
27. Old Dominion 13.5
28. Oregon State 12.5
29. SIUE 12.0
30. Northern Illinois 11.5
31. Navy 10.0
32. Duke 9.5
33. Oklahoma 9.5
34. Pittsburgh 9.5
35. Indiana 8.5
36. Maryland 8.5
37. Pennsylvania 8.0
38. Campbell 6.5
39. Buffalo 5.5
40. Bucknell 5.0
41. American 4.5
42. Michigan State 4.5
43. North Carolina 4.5
44. Cleveland State 4.0
45. Lock Haven 4.0
46. Northwestern 3.5
47. Gardner-Webb 3.0
48. North Dakota State University 3.0
49. Northern Colorado 3.0
50. Purdue 2.5
51. Eastern Michigan 2.0
52. Ohio 2.0
53. Army 1.5
54. CSU Bakersfield 1.5
55. Drexel 1.5
56. Utah Valley University 1.5
57. Binghamton University 1.0
58. Clarion 1.0
59. Columbia 1.0
60. Iowa State 1.0
61. West Virginia 1.0
62. Cal Poly 0.5
63. George Mason 0.5
64. Harvard 0.5
65. Kent State 0.5
66. Boise State 0.0
67. Brown 0.0
68. The Citadel 0.0
69. Chattanooga -0.5

Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125 Results
1st Place – Darian Cruz of Lehigh
2nd Place – Ethan Lizak of Minnesota
3rd Place – Thomas Gilman of Iowa
4th Place – Nicholas Piccininni of Oklahoma State
5th Place – Joey Dance of Virginia Tech
6th Place – Jack Mueller of Virginia
7th Place – Sean Russell of Edinboro
8th Place – Nathan Kraisser of Campbell
1st: Darian Cruz (Lehigh) 31-2, Jr. over Ethan Lizak (Minnesota) 30-7, So. (Dec 6-3).
3rd: Thomas Gilman (Iowa) 32-1, Sr. over Nicholas Piccininni (Oklahoma State) 27-8, So. (Dec 13-6).
5th: Joey Dance (Virginia Tech) 30-3, Sr. over Jack Mueller (Virginia) 27-7, Fr. (M. For.).
7th: Sean Russell (Edinboro) 37-8, Jr. over Nathan Kraisser (Campbell) 29-10, Sr. (Dec 10-3).

133 Results
1st Place – Cory Clark of Iowa
2nd Place – Seth Gross of South Dakota State
3rd Place – Nathan Tomasello of Ohio State
4th Place – Stevan Micic of Michigan
5th Place – Kaid Brock of Oklahoma State
6th Place – Eric Montoya of Nebraska
7th Place – Zane Richards of Illinois
8th Place – Scotty Parker of Lehigh
1st: Cory Clark (Iowa) 20-3, Sr. over Seth Gross (South Dakota State) 34-2, So. (Dec 4-3).
3rd: Nathan Tomasello (Ohio State) 24-1, Jr. over Stevan Micic (Michigan) 29-7, Fr. (Dec 5-2).
5th: Kaid Brock (Oklahoma State) 29-4, So. over Eric Montoya (Nebraska) 30-7, . (Dec 5-3).
7th: Zane Richards (Illinois) 29-6, Sr. over Scotty Parker (Lehigh) 20-5, So. (MD 14-4).

141 Results
1st Place – Dean Heil of Oklahoma State
2nd Place – George DiCamillo of Virginia
3rd Place – Kevin Jack of NC State
4th Place – Bryce Meredith of Wyoming
5th Place – Jaydin Eierman of Missouri
6th Place – Anthony Ashnault of Rutgers
7th Place – Matthew Kolodzik of Princeton
8th Place – Thomas Thorn of Minnesota
1st: Dean Heil (Oklahoma State) 32-0, Jr. over George DiCamillo (Virginia) 24-5, Sr. (Dec 6-3).
3rd: Kevin Jack (NC State) 35-2, Jr. over Bryce Meredith (Wyoming) 32-8, Jr. (Fall 6:20).
5th: Jaydin Eierman (Missouri) 29-7, Fr. over Anthony Ashnault (Rutgers) 30-6, Jr. (Dec 4-2).
7th: Matthew Kolodzik (Princeton) 30-4, Fr. over Thomas Thorn (Minnesota) 20-10, So. (Dec 3-1).

149 Results
1st Place – Zain Retherford of Penn State
2nd Place – Lavion Mayes of Missouri
3rd Place – Brandon Sorensen of Iowa
4th Place – Micah Jordan of Ohio State
5th Place – Max Thomsen of Northern Iowa
6th Place – Solomon Chishko of Virginia Tech
7th Place – Kenny Theobold of Rutgers
8th Place – Alex Kocer of South Dakota State
1st: Zain Retherford (Penn State) 28-0, Jr. over Lavion Mayes (Missouri) 23-3, Sr. (TF-1.5 6:43 (18-2)).
3rd: Brandon Sorensen (Iowa) 31-5, Jr. over Micah Jordan (Ohio State) 33-5, So. (Dec 4-0).
5th: Max Thomsen (Northern Iowa) 31-7, So. over Solomon Chishko (Virginia Tech) 25-6, Jr. (Dec 10-4).
7th: Kenny Theobold (Rutgers) 26-11, Sr. over Alex Kocer (South Dakota State) 30-11, Sr. (Fall 1:37).

157 Results
1st Place – Jason Nolf of Penn State
2nd Place – Joey Lavallee of Missouri
3rd Place – Michael Kemerer of Iowa
4th Place – Joseph Smith of Oklahoma State
5th Place – Tyler Berger of Nebraska
6th Place – Dylan Palacio of Cornell
7th Place – Paul Fox of Stanford
8th Place – Sal Mastriani of Virginia Tech
1st: Jason Nolf (Penn State) 27-0, So. over Joey Lavallee (Missouri) 29-2, Jr. (MD 14-6).
3rd: Michael Kemerer (Iowa) 33-3, Fr. over Joseph Smith (Oklahoma State) 16-6, So. (SV-1 7-1).
5th: Tyler Berger (Nebraska) 36-6, Jr. over Dylan Palacio (Cornell) 11-4, Sr. (Dec 6-3).
7th: Paul Fox (Stanford) 29-15, Jr. over Sal Mastriani (Virginia Tech) 20-9, Sr. (Fall 5:00).

165 Results
1st Place – Vincenzo Joseph of Penn State
2nd Place – Isaiah Martinez of Illinois
3rd Place – Logan Massa of Michigan
4th Place – Isaac Jordan of Wisconsin
5th Place – Chandler Rogers of Oklahoma State
6th Place – Daniel Lewis of Missouri
7th Place – Chad Walsh of Rider
8th Place – Brandon Womack of Cornell
1st: Vincenzo Joseph (Penn State) 22-4, So. over Isaiah Martinez (Illinois) 31-1, Sr. (Fall 5:26).
3rd: Logan Massa (Michigan) 32-3, Fr. over Isaac Jordan (Wisconsin) 28-6, Sr. (MD 11-2).
5th: Chandler Rogers (Oklahoma State) 25-8, So. over Daniel Lewis (Missouri) 28-6, So. (Dec 9-6).
7th: Chad Walsh (Rider) 33-4, Jr. over Brandon Womack (Cornell) 34-11, So. (Dec 8-5).

174 Results
1st Place – Mark Hall of Penn State
2nd Place – Bo Jordan of Ohio State
3rd Place – Zahid Valencia of Arizona State
4th Place – Myles Amine of Michigan
5th Place – Brian Realbuto of Cornell
6th Place – Zac Brunson of Illinois
7th Place – Kyle Crutchmer of Oklahoma State
8th Place – Jake Residori of SIUE
1st: Mark Hall (Penn State) 31-3, Fr. over Bo Jordan (Ohio State) 18-2, Jr. (Dec 5-2).
3rd: Zahid Valencia (Arizona State) 38-1, So. over Myles Amine (Michigan) 31-7, Fr. (MD 15-5).
5th: Brian Realbuto (Cornell) 27-3, Sr. over Zac Brunson (Illinois) 32-11, Sr. (Fall 1:15).
7th: Kyle Crutchmer (Oklahoma State) 23-7, Sr. over Jake Residori (SIUE) 24-14, Sr. (Dec 9-4).

184 Results
1st Place – Bo Nickal of Penn State
2nd Place – Gabe Dean of Cornell
3rd Place – TJ Dudley of Nebraska
4th Place – Sammy Brooks of Iowa
5th Place – Myles Martin of Ohio State
6th Place – Nolan Boyd of Oklahoma State
7th Place – Drew Foster of Northern Iowa
8th Place – Nathan Jackson of Indiana
1st: Bo Nickal (Penn State) 26-1, So. over Gabe Dean (Cornell) 34-1, Sr. (Dec 4-3).
3rd: TJ Dudley (Nebraska) 33-5, Sr. over Sammy Brooks (Iowa) 28-4, Sr. (Fall 2:38).
5th: Myles Martin (Ohio State) 32-9, So. over Nolan Boyd (Oklahoma State) 24-7, Sr. (Dec 10-6).
7th: Drew Foster (Northern Iowa) 26-6, Jr. over Nathan Jackson (Indiana) 33-6, Jr. (Dec 11-7).

197 Results
1st Place – J`den Cox of Missouri
2nd Place – Brett Pfarr of Minnesota
3rd Place – Kollin Moore of Ohio State
4th Place – Jared Haught of Virginia Tech
5th Place – Aaron Studebaker of Nebraska
6th Place – Preston Weigel of Oklahoma State
7th Place – Ryan Wolfe of Rider
8th Place – Kevin Beazley of Old Dominion
1st: J`den Cox (Missouri) 28-0, Sr. over Brett Pfarr (Minnesota) 31-3, Sr. (Dec 8-2).
3rd: Kollin Moore (Ohio State) 33-4, Fr. over Jared Haught (Virginia Tech) 28-4, Jr. (Fall 2:27).
5th: Aaron Studebaker (Nebraska) 33-10, Sr. over Preston Weigel (Oklahoma State) 22-8, So. (MD 9-0).
7th: Ryan Wolfe (Rider) 24-6, Sr. over Kevin Beazley (Old Dominion) 25-8, Jr. (Dec 2-1).

285 Results
1st Place – Kyle Snyder of Ohio State
2nd Place – Connor Medbery of Wisconsin
3rd Place – Tanner Hall of Arizona State
4th Place – Ty Walz of Virginia Tech
5th Place – Nick Nevills of Penn State
6th Place – Jacob Kasper of Duke
7th Place – Michael Kroells of Minnesota
8th Place – Denzel Dejournette of Appalachian State
1st: Kyle Snyder (Ohio State) 17-0, Jr. over Connor Medbery (Wisconsin) 29-2, Sr. (Dec 6-3).
3rd: Tanner Hall (Arizona State) 35-6, So. over Ty Walz (Virginia Tech) 26-4, Sr. (TB-1 5-4).
5th: Nick Nevills (Penn State) 25-5, So. over Jacob Kasper (Duke) 30-6, Jr. (SV-1 4-3).
7th: Michael Kroells (Minnesota) 31-11, Sr. over Denzel Dejournette (Appalachian State) 30-9, Sr. (TF-1.5 7:00 (17-2)).

Brackets/Results on TrackWrestling.com

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed