High School Conference Standings 2016-2017

High school conference standings compiled by Roger Mischke.

Send updates to info@theguillotine.com

GRANITE RIDGE CONFERENCE Conference Overall
Foley Falcons 6-0 32-10
Little Falls Flyers 5-1 14-9
Becker Bulldogs 4-2 12-5
Mora Mustangs 3-3 12-13
Milaca Wolves 2-4 10-12
Albany Huskies 1-5 6-14
Zimmerman Thunder 0-6 0-18
GREAT RIVER CONFERENCE Conference Overall
Aitkin Gobblers 5-0 9-16
Cloquet-Esko Lumberjacks 4-1 12-6
Mille Lacs Raiders 3-2 9-11
Rush City/Braham Tigers 2-3 4-6
Pine City/Hinckley Tigers 1-4 3-15
Ogilvie Lions 0-5 7-10
CENTRAL MINNESOTA CONFERENCE Conference Overall
Pierz Pioneers 6-0 34-2
Belgrade-Brooten-Elrosa Jaguars 5-1 15-5
Paynesville Bulldogs 4-2 13-12
Holdingford Huskers 3-3 6-17
Kimball Area Cubs 2-4 5-18
Howard Lake/Winsted/Waverly Lakers 1-5 2-21
Eden Valley-Watkins Eagles 0-6 0-19
CENTRAL LAKES CONFERENCE Conference Overall
Willmar Cardinals 8-0 18-4
St. Cloud Tech Tigers 7-1 14-6
Brainerd Warriors 6-2 12-9
Sauk Rapids/Rice Storm 4-4 16-11
Sartell/St. Stephen Sabres 4-4 6-9
Rocori Spartans 3-5 6-12
Alexandria Cardinals 3-5 4-11
Fergus Falls Otters 1-7 2-14
St. Cloud Apollo Eagles 0-8 2-16
MID-STATE CONFERENCE Conference Overall
Park Rapids Panthers 4-0 14-4
Detroit Lakes Lakers 1-0 17-6
Staples-Motley Cardinals 2-2 10-6
Pequot Lakes/Pine River-Backus Road Crew 1-3 15-11
Crosby-Ironton Rangers 0-4 3-13
WRIGHT COUNTY CONFERENCE Conference Overall
West Division
Litchfield Dragons 6-0 23-4
Watertown-Mayer Royals 5-1 11-5
Annandale/Maple Lake Lighting 4-2 12-10
Dassel Cokato Chargers 3-3 13-9
Mound Westonka White Hawks 2-4 10-18
New London-Spicer Wildcats 1-5 9-10
Glencoe-Silver Lake Panthers 0-6 3-16
East Division
Hutchinson Tigers 4-0 26-4
Waconia Wildcats 3-1 10-4
Delano Tigers 2-2 14-8
New Prague Trojans 1-3 16-8
Orono Spartans 0-4 19-7
WEST CENTRAL CONFERENCE Conference Overall
Atwater-Cosmos-Grove City Falcons 5-1 17-12
Dawson-Boyd/LQPV/MONTI United 5-1
Sauk Centre/Melrose 4-2 7-7
Benson Braves 3-3 8-9
Morris Area Tigers 2-4 6-7
Minnewaska Lakers 1-5 3-16
Bold Warriors 0-6
MISSISSIPPI 8 CONFERENCE Conference Overall
East Division
St. Francis Fighting Saints 4-0 18-1
Cambridge-Isanti Bluejackets 3-1 21-11
Princeton Tigers 2-2 14-8
Chisago Lakes Wildcats 1-3 6-16
North Branch Vikings 0-4 0-12
West Division
Saint Michael-Albertville Knights 4-0 21-5
Big Lake Hornets 3-1 12-12
Rogers Royals 2-2 9-10
Buffalo Bison 1-3 7-12
Monticello Magic 0-4 3-14
MINNESOTA RIVER CONFERENCE Conference Overall
Scott West Panthers 4-0 21-1
Sibley East Wolverines 3-1 26-9
LeSueur-Henderson Giants 2-2 10-7
Tri City United Titans 1-3 6-13
Norwood Young America Raiders 0-4 8-10
GOPHER CONFERENCE Conference Overall
Maple River Eagles 5-0 13-7
Westfield Razorbacks 4-1 14-4
WEM/JWP Grizzlies 3-2 11-10
United South Central Rebels 2-3 8-5
NRHEG Panthers 1-4 2-16
Medford Tigers 0-5 3-10
HIAWATHA VALLEY CONFERENCE Conference Overall
Kasson-Mantorville KoMets 8-0 25-0
Zumbrota-Mazeppa Cougars 8-1 26-6
Kenyon-Wanamingo Knights 7-2 27-10
Goodhue Wildcats 6-3 24-6
Byron Bears 5-4 12-7
Lake City Tigers 4-5 9-9
Stewartville Tigers 3-6 10-16
Pine Island Panthers 2-7 7-12
Cannon Falls Bombers 1-4 3-13
Triton Cobras 0-8 5-18
THREE RIVERS CONFERENCE Conference Overall
Plainview Elgin Millville Bulldogs 8-0 15-3
Wabasha Kellogg Falcons 5-3 12-5
Dover Eyota Eagles 5-4 13-11
St.Charles Fighting Saints 4-4 12-9
Chatfield Gophers 4-4 7-6
Caledonia Warriors 4-4 8-15
Lewiston Altura/Rushford Peterson Cardinals 4-5 8-13
HEART OF THE LAKES CONFERENCE Conference Overall
Perham Yellow Jackets 3-0 30-2
Frazee Hornets 3-1 18-6
Barnesville Trojans 4-1 10-8
Dilworth-Gyndon Felton Rebels
Breckenridge Cowboys 1-3 4-8
United Clay Becker Raiders
Pelican Rapids Vikings 0-6 1-18
METRO EAST CONFERENCE Conference Overall
Simley Spartans 7-0 30-5
Hastings Raiders 6-1 32-9
South St. Paul Packers 5-2 18-6
Henry Sibley Warriors 4-3
Mahtomedi Zephyrs 3-4 12-8
Tartan Titans 2-5 8-21
St. Thomas Academy Cadets 1-6 10-15
North St. Paul Polars 0-7
METRO WEST CONFERENCE Conference Overall
Bloomington Kennedy Eagles 3-1 18-10
Chaska-Chanhassen Storm Hawks 3-1 13-9
Richfield Spartans 3-2 13-7
Robbinsdale Cooper Hawks 1-3
Benilde-St. Margarets Red Knights 1-3 4-15
LAKE CONFERENCE Conference Overall
Wayzata Trojans 4-0 17-8
Eden Prairie Eagles 3-1 15-20
Minnetonka Skippers 2-2 14-16
Hopkins Royals 1-3 6-16
Edina Hornets 0-4 10-14
BIG SOUTH CONFERENCE Conference Overall
East Division
Blue Earth Area Buccaneers 6-0 16-5
St. Peter Saints 5-1 17-8
Fairmont/MCW Red Bull’s 3-2 12-8
Waseca Bluejays 2-4 5-16
St. James Area Saints 1-4
New Ulm Eagles 0-5 8-19
West Division
Worthington Trojans 6-0 20-6
Pipestone Area Arrows 5-1 28-5
Marshall Tigers 5-1 18-4
Redwood River Valley Wildcats 3-4 9-17
Luverne Cardinals 2-4 8-8
Windom/Mountain Lake Cobras 1-4
Jackson County Central Huskies 0-6
SOUTH SUBURBAN CONFERNCE Conference Overall
Shakopee Sabers 9-0 23-1
Apple Valley Eagles 8-1 22-9
Prior Lake Lakers 8-2 16-14
Eagan Wildcats 6-4 17-6
Lakeville North Panthers 5-4 6-9
Eastview Lightning 4-5 17-9
Farmington Tigers 2-7 10-16
Lakeville South Cougars 2-6 6-11
Rosemount Irish 1-8 1-15
Burnsville Blaze 0-9 0-14
BIG 9 CONFERENCE Conference Overall
Owatonna Huskies 10-0 27-6
Albert Lea Area Tigers 9-1 26-9
Faribault Falcons 8-2 17-7
Northfield Raiders 6-4 16-7
Rochester Mayo Spartans 5-5 12-10
Austin Packers 5-5 10-11
Rochester John Marshall Rockets 2-8 3-17
Winona Winhawks 2-8 6-15
Rochester Century Panthers 1-9 2-17
Mankato East Cougars 1-9 4-17
PARK REGION CONFERENCE Conference Overall
West Central Area Knights 7-0 29-5
Ottertail Central Bulldogs 6-1 12-9
Bertha-Hewitt/Verndale/PP Raiders 6-1 16-8
New York Mills Eagles 3-3 14-7
LPGE/Browerville Wolves 2-3 12-13
Royalton/Upsala Royals 2-3 11-14
United North Central Warriors 2-6 9-9
Osakis Silverstreaks 1-5 7-17
Wadena-Deer Creek Wolverines 0-6 9-11
MINNEAPOLIS CITY CONFERENCE Conference Overall
Minneapolis South Tigers 6-0 11-15
Minneapolis Henry Patriots 4-2 8-10
Minneapolis Roosevelt Teddies 4-2 10-26
Minneapolis Washburn Millers 3-3
Minneapolis Southwest Lakers 2-4 2-16
Minneapolis Edison Tommies 1-5 5-15
Minneapolis North Polars 1-5 0-21
ST. PAUL CITY CONFERENCE Conference Overall
St. Paul Washington Eagles 6-0 11-4
St. Paul Central Minuteman 5-1 10-7
St. Paul Johnson Governors 4-2 9-5
St. Paul Humboldt Hawks 2-4 3-9
St. Paul Hardings Knights 2-4 3-21
St. Como Park Cougars 1-5
St. Paul Highland Park Scotts 1-5
TRI-METRO CONFERENCE Conference Overall
Fridley Tigers 7-0 20-4
St. Agnes Aggies 6-1 13-7
Trinity School at River Ridge Tri-Hawks 5-2 8-5
St. Croix Lutheran Crusaders 4-3 10-12
Brooklyn Centre/CA Centrauers 2-5 11-10
Minnehaha/DeLaSalle Red Hawks 1-6 5-10
Spectrum Sting 1-3 3-9
Columbia Heights HiLanders 0-7 2-18
MAT KING CONFERENCE Conference Overall
Bemidji Lumberjacks 21-8
Grand Rapids Thunder Hawks 29-9
Hibbing Bluejackets 16-11
Deer River Warriors
Virginia Area
NORTH SUBURBAN CONFERENCE Conference Overall
North Division
Anoka Tornadoes 6-0 25-3
Centennial Cougars 3-3 11-10
Coon Rapids Cardinals 6-1 18-7
Blaine Bengals 3-3 12-7
Elk River Elks 3-3 6-16
Andover Huskies
Champlin Park Rebels
West Division
Totino Grace Eagles 6-0 17-5
Maple Grove Crimson 19-12
Spring Lake Park Panthers
Osseo Orioles 4-2 7-6
Robbinsdale Armstrong Falcons 2-4 7-11
Irondale Knights 2-4 2-20
Park Center Pirates 5-17
THREE RIVERS CONFERENCE Conference Overall
East Division
Wabasha-Kellogg Falcons 5-3 12-5
Caledonia Warriors 4-4 8-15
Lewiston-Altura/Rusford-Peterson 4-5 8-13
LaCrescent Lancers
Fillmore County/Lanesboro/MC Wolves 0-8 0-16
West Division
Plainview-Elgin-Millville Bulldogs 8-0 15-3
Dover-Eyota Eagles 5-4 13-11
St. Charles Saints 4-4 12-9
Chatfield Gophers 4-4 7-6
GMLOKS Bulldogs 3-5 5-5
INDEPENDENTS Conference Overall
Minneota Vikings 19-6
Quad County Sting
KMS Fighting Saints 16-5
Moorhead Spuds 19-7
Tracy-Milroy-Balaton/WWG Panthers
Border West Buccaneers 4-14
Canby Lancers 12-12
Mahnomen/Waubun Cougars
Proctor/Hermantown Rails
Prairie Seeds Lycons
International Falls Broncos
Bookmark the permalink.

Comments are closed.