Team Minnesota places fifth at Schoolboy Freestyle National Duals

2017 USA Wrestling Schoolboy Freestyle National Duals results. June 10-11 at Indianapolis, Ind.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Gold /Silver Pool Results
1st Place – Illinois FS
2nd Place – Team Georgia Blue FS
3rd Place – Team Washington FS
4th Place – Oklahoma Red FS
5th Place – Minnesota Gold FS
6th Place – Team Colorado Red FS
7th Place – Team Missouri FS
8th Place – Pennsylvania Red FS
1st: Illinois FS defeated Team Georgia Blue FS 38-35.
3rd: Team Washington FS defeated Oklahoma Red FS 47-28.
5th: Minnesota Gold FS defeated Team Colorado Red FS 40-35.
7th: Team Missouri FS defeated Pennsylvania Red FS 48-27.

Bronze/Copper Pool Results
1st Place – Team Ohio FS
2nd Place – New Jersey FS
3rd Place – Utah FS
4th Place – Iowa Red FS
5th Place – Team Kansas Gold FS
6th Place – Minnesota Maroon FS
8th Place – Virginia FS
8th Place – Team Arizona FS
1st: Team Ohio FS defeated New Jersey FS 43-31.
3rd: Utah FS defeated Iowa Red FS 44-34.
5th: Team Kansas Gold FS defeated Minnesota Maroon FS 43-26.
7th: This match has not been wrestled yet.

Red/Blue Pool Results
1st Place – Indiana Gold FS
2nd Place – Michigan Blue FS
3rd Place – Maryland Gold FS
4th Place – Oklahoma Blue FS
5th Place – South Dakota FS
6th Place – Team Texas FS
7th Place – Team New York FS
8th Place – Team Florida FS
1st: Indiana Gold FS defeated Michigan Blue FS 38-36.
3rd: Maryland Gold FS defeated Oklahoma Blue FS 38-34.
5th: South Dakota FS defeated Team Texas FS 38-31.
7th: Team New York FS defeated Team Florida FS 47-36.

Green/Yellow Pool Results
1st Place – Team Kentucky FS
2nd Place – Team Tennessee FS
3rd Place – Team Idaho FS
4th Place – Iowa Blue FS
5th Place – Team Kansas Silver FS
6th Place – Team Delaware FS
7th Place – Team Alabama FS
8th Place – Team Colorado Blue FS
1st: Team Kentucky FS defeated Team Tennessee FS 0-0.
3rd: Team Idaho FS defeated Iowa Blue FS 59-11.
5th: Team Kansas Silver FS defeated Team Delaware FS 0-0.
7th: Team Alabama FS defeated Team Colorado Blue FS 33-24.

Purple Pool Results
1st Place – Indiana Blue FS
2nd Place – Team Georgia Red FS
3rd Place – Team NC FS
4th Place – Michigan Red FS
Round 1
Indiana Blue FS defeated Michigan Red FS 48-9.
Team Georgia Red FS defeated Team NC FS 42-26.
Round 2
Indiana Blue FS defeated Team Georgia Red FS 48-24.
Team NC FS defeated Michigan Red FS 34-18.
Round 3
Indiana Blue FS defeated Team NC FS 52-8.
Team Georgia Red FS defeated Michigan Red FS 58-14.

Minnesota Gold FS Results

Pool A – Minnesota Gold FS is guaranteed 1st place
Match #1 Champ. Round 1: Minnesota Gold FS defeated Oklahoma Blue FS 74-3
144 – Isaac Grams (Minnesota Gold FS) over Andy Mejia (Oklahoma Blue FS) TF 10-0
152 – Micah Hamson (Minnesota Gold FS) over Cole Carroll (Oklahoma Blue FS) TF 10-0
160 – AJ Aiken (Minnesota Gold FS) over William Simpson (Oklahoma Blue FS) Dec 8-3
175 – Benjamin Reiland (Minnesota Gold FS) over Davin Stamatis (Oklahoma Blue FS) Fall 1:12
190 – Justin Matson (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Hunter Gorecki (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Brady Thompson (Minnesota Gold FS) over Braxton Birch (Oklahoma Blue FS) Fall 0:34
70 – Koy Buesgens (Minnesota Gold FS) over Sam Smith (Oklahoma Blue FS) Dec 4-2
77 – Reid Nelson (Minnesota Gold FS) over Kaden Smith (Oklahoma Blue FS) TF 10-0
84 – Drayden Morton (Minnesota Gold FS) over Braden Potts (Oklahoma Blue FS) TF 10-0
91 – Matt Hogue (Minnesota Gold FS) over Cole Brooks (Oklahoma Blue FS) TF 12-2
98 – Ryder Rogotzke (Minnesota Gold FS) over Jack Golowenski (Oklahoma Blue FS) Fall 2:30
105 – Maxwell Peterson (Minnesota Gold FS) over Payton Thomas (Oklahoma Blue FS) Fall 0:40
112 – Kyle Boeke (Minnesota Gold FS) over Cory Hicks (Oklahoma Blue FS) Fall 0:40
120 – Cael Berg (Minnesota Gold FS) over Parrish Terry (Oklahoma Blue FS) TF 11-0
128 – Carter Sorenson (Minnesota Gold FS) over Chance Cobb (Oklahoma Blue FS) TF 11-0
136 – Tyler Raway (Minnesota Gold FS) over Cade Ballard (Oklahoma Blue FS) Fall 3:16

Match #2 Quarterfinal: Minnesota Gold FS defeated Michigan Red FS 71-9
152 – Matt Sloan (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – AJ Aiken (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Benjamin Reiland (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Hunter Gorecki (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Justin Matson (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Brady Thompson (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Mason Ringate (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
77 – Zach Silvis (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Parker Janssen (Minnesota Gold FS) over Aiden Smith (Michigan Red FS) TF 16-6
91 – Elijah Wald (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
98 – Jake Messiner (Minnesota Gold FS) over Ryker Johnecheck (Michigan Red FS) Dec 8-4
105 – Cole Becker (Minnesota Gold FS) over Ian Preston (Michigan Red FS) TF 10-0
112 – Kyle Boeke (Minnesota Gold FS) over Remy Cotton (Michigan Red FS) Fall 0:23
120 – Cael Berg (Minnesota Gold FS) over Brayden Gautreau (Michigan Red FS) TF 10-0
128 – Kenny Snyder (Michigan Red FS) over Brandon Zuniga (Minnesota Gold FS) TF 10-0
136 – Kent McCombs (Michigan Red FS) over Sam Sonnek (Minnesota Gold FS) Dec 10-2
144 – Isaac Grams (Minnesota Gold FS) over Amarmion Gibson (Michigan Red FS) Fall 1:22

Match #3 Semifinal: Minnesota Gold FS defeated Iowa Red FS 49-29
190 – Rex Johnson (Iowa Red FS) over Justin Matson (Minnesota Gold FS) Fall 0:29
210 – Hunter Gorecki (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Jackson Epsing (Minnesota Gold FS) over Mitchell Marr (Iowa Red FS) Fall 0:10
70 – Koy Buesgens (Minnesota Gold FS) over Keith Kasecel- Goddard (Iowa Red FS) Fall 1:13
77 – Gable Porter (Iowa Red FS) over Reid Nelson (Minnesota Gold FS) TF 12-0
84 – Drayden Morton (Minnesota Gold FS) over Ryder Block (Iowa Red FS) Dec 5-4
91 – Aiden Riggins (Iowa Red FS) over Matt Hogue (Minnesota Gold FS) TF 14-3
98 – Hayden Taylor (Iowa Red FS) over Ryder Rogotzke (Minnesota Gold FS) Dec 5-5
105 – Maxwell Peterson (Minnesota Gold FS) over Kael Brisker (Iowa Red FS) TF 10-0
112 – Kyle Boeke (Minnesota Gold FS) over Averee Abben (Iowa Red FS) Fall 3:19
120 – Cael Berg (Minnesota Gold FS) over Joe Davis (Iowa Red FS) Fall 0:15
128 – Gabe McGeough (Iowa Red FS) over Carter Sorenson (Minnesota Gold FS) Dec 8-8
136 – Adam Ahrendsen (Iowa Red FS) over Tyler Raway (Minnesota Gold FS) Fall 1:53
144 – Isaac Grams (Minnesota Gold FS) over Eli Sallis (Iowa Red FS) Fall 1:08
152 – Jared Voss (Iowa Red FS) over Micah Hamson (Minnesota Gold FS) TF 10-0
160 – AJ Aiken (Minnesota Gold FS) over Roush Jaeger (Iowa Red FS) TF 10-0
175 – Benjamin Reiland (Minnesota Gold FS) over Tegan Carson (Iowa Red FS) Fall 1:22

Match #4 1st Place Match: Minnesota Gold FS defeated Pennsylvania Red FS 43-30
190 – Justin Matson (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Kolby Franklin (Pennsylvania Red FS) over Hunter Gorecki (Minnesota Gold FS) TF 10-0
265 – Jackson Epsing (Minnesota Gold FS) over Brock Smeal (Pennsylvania Red FS) Fall 0:16
70 – Koy Buesgens (Minnesota Gold FS) over Troy Hohman (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
77 – Jaden Pepe (Pennsylvania Red FS) over Reid Nelson (Minnesota Gold FS) Dec 8-8
84 – Drayden Morton (Minnesota Gold FS) over Dagen Condomitti (Pennsylvania Red FS) Dec 8-0
91 – Sam McMonagle (Pennsylvania Red FS) over Matt Hogue (Minnesota Gold FS) Dec 6-1
98 – Ryder Rogotzke (Minnesota Gold FS) over Rocco Welsh (Pennsylvania Red FS) Fall 0:39
105 – Maxwell Peterson (Minnesota Gold FS) over Jake Jones (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
112 – Jared Keslar (Pennsylvania Red FS) over Kyle Boeke (Minnesota Gold FS) TF 12-0
120 – Cael Berg (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
128 – Amir Andrews (Pennsylvania Red FS) over Carter Sorenson (Minnesota Gold FS) Fall 1:32
136 – Enzo Morlacci (Pennsylvania Red FS) over Tyler Raway (Minnesota Gold FS) Dec 9-2
144 – Lenny Pinto (Pennsylvania Red FS) over Isaac Grams (Minnesota Gold FS) TF 10-0
152 – Matt Colajezzi (Pennsylvania Red FS) over Micah Hamson (Minnesota Gold FS) TF 10-0
160 – AJ Aiken (Minnesota Gold FS) over Jacob Jones (Pennsylvania Red FS) TF 10-0
175 – Benjamin Reiland (Minnesota Gold FS) over Dustin Swanson (Pennsylvania Red FS) Fall 1:02

Gold /Silver Pool – Minnesota Gold FS is guaranteed 5th place
Match #1 Round 1: Team Washington FS defeated Minnesota Gold FS 41-32
265 – Gage Cook (Team Washington FS) over Brady Thompson (Minnesota Gold FS) Fall 1:01
70 – Koy Buesgens (Minnesota Gold FS) over Ryan Wilson (Team Washington FS) Dec 11-4
77 – Mitchell Neiner (Team Washington FS) over Reid Nelson (Minnesota Gold FS) TF 10-0
84 – Drayden Morton (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Jake Hubby Jr (Team Washington FS) over Matt Hogue (Minnesota Gold FS) Dec 8-4
98 – Ryder Rogotzke (Minnesota Gold FS) over Darion Johnson (Team Washington FS) Dec 5-4
105 – Maxwell Peterson (Minnesota Gold FS) over Nathan Gregory (Team Washington FS) TF 10-0
112 – Thor Michaelson (Team Washington FS) over Kyle Boeke (Minnesota Gold FS) Dec 8-7
120 – Cael Berg (Minnesota Gold FS) over Jun Figuroda (Team Washington FS) TF 11-0
128 – Carter Sorenson (Minnesota Gold FS) over Ethan Davis (Team Washington FS) Dec 8-3
136 – Rylan Rogers (Team Washington FS) over Tyler Raway (Minnesota Gold FS) TF 10-0
144 – Isaac Grams (Minnesota Gold FS) over CJ Hamblin (Team Washington FS) TF 10-0
152 – Micah Hamson (Minnesota Gold FS) over Jacob Inton (Team Washington FS) Dec 6-6
160 – Matthew Weinert (Team Washington FS) over AJ Aiken (Minnesota Gold FS) Fall 1:34
175 – Connor Larsen (Team Washington FS) over Benjamin Reiland (Minnesota Gold FS) Fall 1:07
190 – Carson Linstad (Team Washington FS) over Hunter Gorecki (Minnesota Gold FS) Dec 10-6
210 – Hunter Hill (Team Washington FS) over Jackson Epsing (Minnesota Gold FS) Fall 1:03

Match #2 Round 2: Minnesota Gold FS defeated Team Missouri FS 45-29
70 – Koy Buesgens (Minnesota Gold FS) over Kolby Warren (Team Missouri FS) Dec 8-4
77 – Reid Nelson (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Drayden Morton (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
91 – Matt Hogue (Minnesota Gold FS) over Cael Keck (Team Missouri FS) Dec 9-6
98 – Eli Rocha (Team Missouri FS) over Ryder Rogotzke (Minnesota Gold FS) Dec 6-6
105 – Maxwell Peterson (Minnesota Gold FS) over Kal Miller (Team Missouri FS) Dec 6-2
112 – Kyle Boeke (Minnesota Gold FS) over Thomas Graham (Team Missouri FS) TF 12-0
120 – Cael Berg (Minnesota Gold FS) over Jordan Anderson (Team Missouri FS) Dec 10-2
128 – Carter Sorenson (Minnesota Gold FS) over Kage Lenger (Team Missouri FS) Dec 8-6
136 – Trevor Wilson (Team Missouri FS) over Tyler Raway (Minnesota Gold FS) TF 11-0
144 – Jack Darrah (Team Missouri FS) over Isaac Grams (Minnesota Gold FS) Dec 5-1
152 – Michael Infranca (Team Missouri FS) over Micah Hamson (Minnesota Gold FS) Dec 9-8
160 – Matt Sloan (Minnesota Gold FS) over Mathew Maluia (Team Missouri FS) TF 15-4
175 – Keith Miley (Team Missouri FS) over Benjamin Reiland (Minnesota Gold FS) Fall 1:09
190 – Hunter Gorecki (Minnesota Gold FS) over David Ramirez (Team Missouri FS) TF 10-0
210 – Zach Smith (Team Missouri FS) over Justin Matson (Minnesota Gold FS) Fall 3:13
265 – Brady Thompson (Minnesota Gold FS) over Parker Bunch (Team Missouri FS) Fall 1:30

Match #3 Round 3: Team Georgia Blue FS defeated Minnesota Gold FS 55-21
77 – Cole Hunt (Team Georgia Blue FS) over Reid Nelson (Minnesota Gold FS) TF 10-0
84 – Drayden Morton (Minnesota Gold FS) over Darrell Rochester (Team Georgia Blue FS) TF 10-0
91 – Matt Hogue (Minnesota Gold FS) over Michael Roe (Team Georgia Blue FS) Dec 6-1
98 – Ryder Rogotzke (Minnesota Gold FS) over David Panone (Team Georgia Blue FS) Fall 2:00
105 – Michael Kilic (Team Georgia Blue FS) over Maxwell Peterson (Minnesota Gold FS) Dec 7-4
112 – Kyle Boeke (Minnesota Gold FS) over Damon Campbell (Team Georgia Blue FS) TF 10-0
120 – Garrison Dendy (Team Georgia Blue FS) over Cael Berg (Minnesota Gold FS) TF 12-0
128 – Robert Weston (Team Georgia Blue FS) over Carter Sorenson (Minnesota Gold FS) Fall 1:59
136 – Tyler Lillard (Team Georgia Blue FS) over Tyler Raway (Minnesota Gold FS) TF 13-2
144 – Kamdyn Munro (Team Georgia Blue FS) over Isaac Grams (Minnesota Gold FS) TF 10-0
152 – Porter Faulk (Team Georgia Blue FS) over Micah Hamson (Minnesota Gold FS) TF 14-4
160 – Dawson Mathews (Team Georgia Blue FS) over AJ Aiken (Minnesota Gold FS) Dec 8-8
175 – Noah Pettigrew (Team Georgia Blue FS) over Benjamin Reiland (Minnesota Gold FS) TF 10-0
190 – David Harper (Team Georgia Blue FS) over Hunter Gorecki (Minnesota Gold FS) Fall 1:03
210 – Chase Horne (Team Georgia Blue FS) over Justin Matson (Minnesota Gold FS) Fall 1:04
265 – LB Neloms (Team Georgia Blue FS) over Brady Thompson (Minnesota Gold FS) Fall 0:25
70 – Robert `Austin` Westbrook (Team Georgia Blue FS) over Mason Ringate (Minnesota Gold FS) TF 12-2

Match #4 5th Place Match: Minnesota Gold FS defeated Team Colorado Red FS 40-35
84 – Drayden Morton (Minnesota Gold FS) over Weston Dalton (Team Colorado Red FS) TF 10-0
91 – Kenny Crosby (Team Colorado Red FS) over Matt Hogue (Minnesota Gold FS) TF 10-0
98 – Ryder Rogotzke (Minnesota Gold FS) over max Black (Team Colorado Red FS) Fall 2:42
105 – Daniel Cardenas (Team Colorado Red FS) over Maxwell Peterson (Minnesota Gold FS) TF 12-0
112 – Vance Vom Baur (Team Colorado Red FS) over Kyle Boeke (Minnesota Gold FS) TF 12-2
120 – Victor Madrid (Team Colorado Red FS) over Cael Berg (Minnesota Gold FS) Dec 12-3
128 – Carter Sorenson (Minnesota Gold FS) over Gabriel Trejo (Team Colorado Red FS) Fall 1:04
136 – Tyler Collins (Team Colorado Red FS) over Tyler Raway (Minnesota Gold FS) TF 10-0
144 – Isaac Grams (Minnesota Gold FS) over Quinlan Samuelson (Team Colorado Red FS) Fall 0:25
152 – Micah Hamson (Minnesota Gold FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – AJ Aiken (Minnesota Gold FS) over Skyler Hill (Team Colorado Red FS) TF 10-0
175 – Bryce Garcia (Team Colorado Red FS) over Benjamin Reiland (Minnesota Gold FS) TF 11-0
190 – Matthew Moore (Team Colorado Red FS) over Justin Matson (Minnesota Gold FS) Fall 2:52
210 – Hunter Gorecki (Minnesota Gold FS) over Angelo Felice (Team Colorado Red FS) TF 10-0
265 – Jackson Epsing (Minnesota Gold FS) over Garrett Purman (Team Colorado Red FS) Fall 0:38
70 – Sefton Douglass (Team Colorado Red FS) over Koy Buesgens (Minnesota Gold FS) Dec 10-6
77 – Brandon Cannon (Team Colorado Red FS) over Zach Silvis (Minnesota Gold FS) TF 10-0

Minnesota Maroon FS Results

Pool C – Minnesota Maroon FS is guaranteed 3rd place
Match #1 Quarterfinal: Minnesota Maroon FS defeated South Dakota FS 49-29
144 – Bennett Tabor (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Damion Schunke (South Dakota FS) over Anthony Tuttle (Minnesota Maroon FS) TF 11-0
160 – Chris Sackett (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
175 – Max Balow (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Jade Trelstad (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Daniel Mellgren (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Marshall Baldwin (South Dakota FS) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Caleb Thoennes (Minnesota Maroon FS) over Logan Graf (South Dakota FS) Dec 15-10
77 – Jore Volk (Minnesota Maroon FS) over Trason Oehme (South Dakota FS) TF 10-0
84 – Walker Bents (Minnesota Maroon FS) over Andy Meyer (South Dakota FS) Dec 8-3
91 – Kain Sanders (Minnesota Maroon FS) over Jake Deutsch (South Dakota FS) TF 12-2
98 – Oakley Blakeman (South Dakota FS) over Luke Studer (Minnesota Maroon FS) Dec 12-10
105 – Kaden Keiser (South Dakota FS) over Connor Simmonds (Minnesota Maroon FS) Fall 2:20
112 – Bryce Dagel (Minnesota Maroon FS) over Robert Edlberg (South Dakota FS) TF 10-0
120 – Dylan Catlin (South Dakota FS) over Braeden Hendel (Minnesota Maroon FS) TF 12-2
128 – Landon Johnson (Minnesota Maroon FS) over Max Sailor (South Dakota FS) Dec 10-6
136 – Hayden Crow (South Dakota FS) over Arzheen Shahin (Minnesota Maroon FS) TF 16-6

Match #2 Semifinal: Team Missouri FS defeated Minnesota Maroon FS 45-32
152 – Anthony Tuttle (Minnesota Maroon FS) over Michael Infranca (Team Missouri FS) Dec 8-6
160 – Chris Sackett (Minnesota Maroon FS) over Mathew Maluia (Team Missouri FS) TF 12-2
175 – Keith Miley (Team Missouri FS) over Max Balow (Minnesota Maroon FS) Fall 3:13
190 – David Ramirez (Team Missouri FS) over Daniel Graham (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
210 – Zach Smith (Team Missouri FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Parker Bunch (Team Missouri FS) over Daniel Mellgren (Minnesota Maroon FS) TF 11-0
70 – Kolby Warren (Team Missouri FS) over Caleb Thoennes (Minnesota Maroon FS) TF 14-4
77 – Jore Volk (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
84 – Cael Keck (Team Missouri FS) over Mason Gehloff (Minnesota Maroon FS) Dec 3-2
91 – Cael Robb (Minnesota Maroon FS) over Cameron Simcox (Team Missouri FS) TF 10-0
98 – Ayden Dolt (Team Missouri FS) over Cole Glazier (Minnesota Maroon FS) Dec 12-4
105 – Kal Miller (Team Missouri FS) over Connor Simmonds (Minnesota Maroon FS) Fall 1:11
112 – Hunter Lyden (Minnesota Maroon FS) over Thomas Graham (Team Missouri FS) TF 10-0
120 – Chase Dallman (Minnesota Maroon FS) over Chase Cordia (Team Missouri FS) TF 17-7
128 – Landon Johnson (Minnesota Maroon FS) over Kade Willis (Team Missouri FS) Fall 3:37
136 – Trevor Wilson (Team Missouri FS) over Reed Parrish (Minnesota Maroon FS) Fall 2:52
144 – Jack Darrah (Team Missouri FS) over Bennett Tabor (Minnesota Maroon FS) TF 11-0

Match #3 Cons. Semi: Minnesota Maroon FS defeated Michigan Blue FS 37-34
160 – Chris Sackett (Minnesota Maroon FS) over Austin Wilber (Michigan Blue FS) TF 15-4
175 – Max Balow (Minnesota Maroon FS) over Bryce Simmons (Michigan Blue FS) Fall 2:54
190 – Jade Trelstad (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Eathan Westfall (Michigan Blue FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Daniel Mellgren (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Caleb Thoennes (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
77 – Dylan Gilcher (Michigan Blue FS) over Jore Volk (Minnesota Maroon FS) TF 12-1
84 – Caden Horwath (Michigan Blue FS) over Walker Bents (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
91 – Casey Swiderski (Michigan Blue FS) over Cael Robb (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
98 – Luke Studer (Minnesota Maroon FS) over Evan Herriman (Michigan Blue FS) TF 12-2
105 – Josh Barr (Michigan Blue FS) over Connor Simmonds (Minnesota Maroon FS) TF 11-1
112 – Hunter Lyden (Minnesota Maroon FS) over Jacob Gonzales (Michigan Blue FS) TF 12-1
120 – James Johnston (Michigan Blue FS) over Chase Dallman (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
128 – Justin VanVaerenbergh (Michigan Blue FS) over Landon Johnson (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
136 – Max Calahan (Michigan Blue FS) over Arzheen Shahin (Minnesota Maroon FS) Dec 11-3
144 – Stoeny Buell (Michigan Blue FS) over Bennett Tabor (Minnesota Maroon FS) Dec 9-4
152 – Cayden Homme (Minnesota Maroon FS) over Ira Jenkins (Michigan Blue FS) Fall 0:37
Michigan Blue FS’s team score was adjusted by -1.000 for coach misconduct

Match #4 3rd Place Match: Minnesota Maroon FS defeated Virginia FS 48-28
175 – Daniel Graham (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Jade Trelstad (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Daniel Mellgren (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – Double Forfeit
70 – Caleb Thoennes (Minnesota Maroon FS) over Major Lewis (Virginia FS) TF 12-1
77 – Jore Volk (Minnesota Maroon FS) over Jude Robson (Virginia FS) TF 10-0
84 – Zachary Espalin (Virginia FS) over Mason Gehloff (Minnesota Maroon FS) TF 12-2
91 – Evan Holloway (Virginia FS) over Cael Robb (Minnesota Maroon FS) TF 13-2
98 – Domonic Baker (Virginia FS) over Cole Glazier (Minnesota Maroon FS) Fall 0:30
105 – Connor Simmonds (Minnesota Maroon FS) over Brayden Hohman (Virginia FS) Fall 2:52
112 – Hunter Lyden (Minnesota Maroon FS) over Robert May (Virginia FS) TF 14-4
120 – Nicholas Vafiadis (Virginia FS) over Chase Dallman (Minnesota Maroon FS) Fall 1:20
128 – Travis Ragland (Virginia FS) over Landon Johnson (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
136 – Reed Parrish (Minnesota Maroon FS) over Kaelin Kwiecinski (Virginia FS) Dec 16-8
144 – Bennett Tabor (Minnesota Maroon FS) over Colton Kwiecinski (Virginia FS) Fall 2:27
152 – Anthony Tuttle (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Nathan Fishman (Virginia FS) over Chris Sackett (Minnesota Maroon FS) Dec 9-5

Match #5 2nd Place Match: Team Missouri FS defeated Minnesota Maroon FS 0-0
190 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
210 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
265 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
70 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
77 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
84 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
91 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
98 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
105 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
112 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
120 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
128 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
136 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
144 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
152 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
160 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
175 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)

Bronze/Copper Pool – Minnesota Maroon FS is guaranteed 6th place
Match #1 Round 1: New Jersey FS defeated Minnesota Maroon FS 49-31
265 – Anthony Vacarella (New Jersey FS) over Unknown (Unattached) Forf
70 – Caleb Thoennes (Minnesota Maroon FS) over Patrick Horvath (New Jersey FS) Dec 13-10
77 – Jore Volk (Minnesota Maroon FS) over ryan kozdra (New Jersey FS) TF 10-0
84 – Mason Gehloff (Minnesota Maroon FS) over Nico Diaz (New Jersey FS) TF 10-0
91 – Riley Halal (New Jersey FS) over Kain Sanders (Minnesota Maroon FS) Fall 2:50
98 – Cole Glazier (Minnesota Maroon FS) over Luke Ciampa (New Jersey FS) TF 10-0
105 – Anthony White (New Jersey FS) over Connor Simmonds (Minnesota Maroon FS) TF 12-2
112 – Hunter Gandy (New Jersey FS) over Bryce Dagel (Minnesota Maroon FS) Dec 11-4
120 – Jonathon Siemsen (New Jersey FS) over Chase Dallman (Minnesota Maroon FS) TF 13-2
128 – Andy Troczynski (New Jersey FS) over Landon Johnson (Minnesota Maroon FS) TF 12-2
136 – Stephen Oniel (New Jersey FS) over Reed Parrish (Minnesota Maroon FS) TF 12-2
144 – Ken Sherman (New Jersey FS) over Bennett Tabor (Minnesota Maroon FS) Fall 1:25
152 – Cayden Homme (Minnesota Maroon FS) over Ricky Van ness (New Jersey FS) Fall 1:29
160 – Max Balow (Minnesota Maroon FS) over Roger Diaz (New Jersey FS) Fall 1:13
175 – gavin claro (New Jersey FS) over Chris Sackett (Minnesota Maroon FS) TF 14-3
190 – Jackson Crawn (New Jersey FS) over Jade Trelstad (Minnesota Maroon FS) Fall 1:16
210 – Sean Horner (New Jersey FS) over Daniel Mellgren (Minnesota Maroon FS) Fall 0:38

Match #2 Round 2: Minnesota Maroon FS defeated Team Arizona FS 40-36
70 – Caleb Thoennes (Minnesota Maroon FS) over Beric Jordan (Team Arizona FS) TF 12-1
77 – Jore Volk (Minnesota Maroon FS) over Lucas Eviston (Team Arizona FS) TF 10-0
84 – Mason Gehloff (Minnesota Maroon FS) over Dominik Fimbres (Team Arizona FS) TF 10-0
91 – Cael Robb (Minnesota Maroon FS) over Brennan Callison (Team Arizona FS) TF 14-4
98 – Kaleb Larkin (Team Arizona FS) over Luke Studer (Minnesota Maroon FS) Fall 3:23
105 – Connor Simmonds (Minnesota Maroon FS) over Isaac McKean (Team Arizona FS) TF 10-0
112 – Ramon Ramos (Team Arizona FS) over Hunter Lyden (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
120 – Andrew Valle (Team Arizona FS) over Braeden Hendel (Minnesota Maroon FS) Dec 6-3
128 – Landon Johnson (Minnesota Maroon FS) over Victor Chavez (Team Arizona FS) TF 12-2
136 – Ote Allsup (Team Arizona FS) over Arzheen Shahin (Minnesota Maroon FS) Dec 13-5
144 – Bennett Tabor (Minnesota Maroon FS) over Hunter Ogle (Team Arizona FS) Dec 5-4
152 – Billy Rasberry (Team Arizona FS) over Anthony Tuttle (Minnesota Maroon FS) Fall 1:14
160 – Liam Hoffmeyer (Team Arizona FS) over Max Balow (Minnesota Maroon FS) Dec 11-7
175 – Chris Sackett (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
190 – Daniel Graham (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
210 – Nickolas Samaniego (Team Arizona FS) over Daniel Mellgren (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
265 – Jake Leighty (Team Arizona FS) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3: Utah FS defeated Minnesota Maroon FS 44-32
77 – Tristan Smith (Utah FS) over Jore Volk (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
84 – Will Korth (Utah FS) over Mason Gehloff (Minnesota Maroon FS) Dec 12-6
91 – Lukus Carrillo (Utah FS) over Cael Robb (Minnesota Maroon FS) Dec 10-6
98 – Sage Mortimer (Utah FS) over Cole Glazier (Minnesota Maroon FS) Dec 8-6
105 – Connor Simmonds (Minnesota Maroon FS) over Gabe Sanders (Utah FS) TF 10-0
112 – Hunter Lyden (Minnesota Maroon FS) over Gage Ogden (Utah FS) TF 14-3
120 – Kaleb Sanchez (Utah FS) over Chase Dallman (Minnesota Maroon FS) TF 13-0
128 – Landon Johnson (Minnesota Maroon FS) over Jaden Stange (Utah FS) TF 14-4
136 – Camron Eden (Utah FS) over Reed Parrish (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
144 – Bennett Tabor (Minnesota Maroon FS) over Talmage Carmen (Utah FS) TF 16-3
152 – Cayden Homme (Minnesota Maroon FS) over Danny Garcia (Utah FS) Dec 18-10
160 – Max Balow (Minnesota Maroon FS) over Treyton Payne (Utah FS) Fall 2:52
175 – Daniel Graham (Minnesota Maroon FS) over Nolan Kiser (Utah FS) Fall 3:18
190 – Mac Thacker (Utah FS) over Jade Trelstad (Minnesota Maroon FS) Fall 1:35
210 – Kyler Boren (Utah FS) over Unknown (Unattached) Forf
265 – TJ Mckissack (Utah FS) over Daniel Mellgren (Minnesota Maroon FS) Fall 0:13
70 – Kyison Garcia (Utah FS) over Caleb Thoennes (Minnesota Maroon FS) TF 12-0

Match #4 5th Place Match: Team Kansas Gold FS defeated Minnesota Maroon FS 43-26
84 – Jake Barnes (Team Kansas Gold FS) over Walker Bents (Minnesota Maroon FS) TF 12-2
91 – Trent Clements (Team Kansas Gold FS) over Kain Sanders (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
98 – Cason Lindsey (Team Kansas Gold FS) over Luke Studer (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
105 – Dylan Elmore (Team Kansas Gold FS) over Connor Simmonds (Minnesota Maroon FS) TF 11-0
112 – Bryce Dagel (Minnesota Maroon FS) over Christian Rowe (Team Kansas Gold FS) Fall 0:58
120 – Joshua Pence (Team Kansas Gold FS) over Braeden Hendel (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
128 – Landon Johnson (Minnesota Maroon FS) over Levi Sutton (Team Kansas Gold FS) TF 10-0
136 – CJ Neuman (Team Kansas Gold FS) over Arzheen Shahin (Minnesota Maroon FS) Dec 11-6
144 – Cayden Homme (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
152 – Anthony Tuttle (Minnesota Maroon FS) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Quentin Saunders (Team Kansas Gold FS) over Chris Sackett (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
175 – Ethan Kremer (Team Kansas Gold FS) over Max Balow (Minnesota Maroon FS) TF 10-0
190 – Nick Rehmer (Team Kansas Gold FS) over Daniel Graham (Minnesota Maroon FS) Dec 18-10
210 – Double Forfeit
265 – Taylor Vincent (Team Kansas Gold FS) over Daniel Mellgren (Minnesota Maroon FS) Fall 0:26
70 – Caleb Thoennes (Minnesota Maroon FS) over Braden Tatum (Team Kansas Gold FS) Dec 12-8
77 – Tyler Voss (Team Kansas Gold FS) over Jore Volk (Minnesota Maroon FS) Dec 12-10

Bookmark the permalink.

Comments are closed.