Team Minnesota places first at Cadet Greco-Roman National Duals

2017 USA Wrestling Cadet Greco-Roman National Duals results. June 14-15 at York, Pennsylvania.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Story: Minnesota Storm stops ferocious comeback from Illinois to win Cadet Greco National Duals title, 40-38

Gold/Silver Pool Results
1st Place – Minnesota Storm
2nd Place – Illinois
3rd Place – Pennsylvania Red
4th Place – Iowa Gold
5th Place – Ohio
6th Place – Washington
7th Place – Oklahoma
8th Place – Michigan Red
1st: Minnesota Storm defeated Illinois 40-38.
3rd: Pennsylvania Red defeated Iowa Gold 58-18.
5th: Ohio defeated Washington 41-35.
7th: Oklahoma defeated Michigan Red 43-35.

Bronze/Copper Pool Results
1st Place – Minnesota Storm 2
2nd Place – Colorado
3rd Place – Missouri Red
4th Place – New Jersey Red
5th Place – Utah
6th Place – Oregon
7th Place – Kansas Blue
8th Place – Texas
1st: Minnesota Storm 2 defeated Colorado 41-37.
3rd: Missouri Red defeated New Jersey Red 50-28.
5th: Utah defeated Oregon 38-38.
7th: Kansas Blue defeated Texas 44-32.

Red/Blue Pool Results
1st Place – Florida
2nd Place – Georgia Red
3rd Place – Virginia
4th Place – North Carolina Blue
5th Place – Arizona
6th Place – Tennesee
7th Place – Michigan Blue
8th Place – Georgia Blue
1st: Florida defeated Georgia Red 40-31.
3rd: Virginia defeated North Carolina Blue 42-33.
5th: Arizona defeated Tennesee 46-24.
7th: Michigan Blue defeated Georgia Blue 43-19.

Green/Yellow Pool Results
1st Place – Indiana
2nd Place – Kansas Red
3rd Place – Pennsylvania Blue
4th Place – Maryland
5th Place – South Carolina
6th Place – North Carolina Red
Round 1
Indiana defeated Pennsylvania Blue 45-30.
Kansas Red defeated South Carolina 51-17.
Maryland defeated North Carolina Red 59-13.
Round 2
Indiana defeated Maryland 48-24.
South Carolina defeated North Carolina Red 35-30.
Kansas Red defeated Pennsylvania Blue 37-35.
Round 3
Indiana defeated North Carolina Red 58-13.
Pennsylvania Blue defeated South Carolina 51-10.
Kansas Red defeated Maryland 39-37.
Round 4
Indiana defeated Kansas Red 52-22.
Maryland defeated South Carolina 49-18.
Pennsylvania Blue defeated North Carolina Red 46-9.
Round 5
Indiana defeated South Carolina 62-9.
Kansas Red defeated North Carolina Red 36-30.
Pennsylvania Blue defeated Maryland 42-27.

A Pool Results
1st Place – Illinois
2nd Place – Pennsylvania Red
3rd Place – Utah
4th Place – Colorado
5th Place – North Carolina Blue
6th Place – Tennesee
7th Place – Indiana
8th Place – South Carolina
1st: Illinois defeated Pennsylvania Red 40-36.
2nd Place Wrestleback: Pennsylvania Red defeated Utah 59-20.
3rd: Utah defeated Colorado 47-34.
5th: North Carolina Blue defeated Tennesee 45-28.
7th: Indiana defeated South Carolina 62-11.

B Pool Results
1st Place – Minnesota Storm
2nd Place – Ohio
3rd Place – Missouri Red
4th Place – New Jersey Red
5th Place – Michigan Blue
6th Place – Georgia Blue
7th Place – Kansas Red
8th Place – North Carolina Red
1st: Minnesota Storm defeated Missouri Red 57-19.
2nd Place Wrestleback: Ohio defeated Missouri Red 46-30.
3rd: Ohio defeated New Jersey Red 48-27.
5th: Michigan Blue defeated Georgia Blue 43-23.
7th: Kansas Red defeated North Carolina Red 48-15.

C Pool Results
1st Place – Washington
2nd Place – Iowa Gold
3rd Place – Oregon
4th Place – Texas
5th Place – Florida
6th Place – Arizona
7th Place – Maryland
8th Place – Pennsylvania Blue
1st: Washington defeated Iowa Gold 56-20.
2nd Place Wrestleback: Iowa Gold defeated Oregon 0-0.
3rd: Oregon defeated Texas 48-29.
5th: Florida defeated Arizona 52-28.
7th: Maryland defeated Pennsylvania Blue 39-37.

D Pool Results
1st Place – Oklahoma
2nd Place – Michigan Red
3rd Place – Minnesota Storm 2
4th Place – Kansas Blue
5th Place – Georgia Red
6th Place – Virginia
1st: Oklahoma defeated Michigan Red 42-32.
2nd Place Wrestleback: Michigan Red defeated Minnesota Storm 2 0-0.
3rd: Minnesota Storm 2 defeated Kansas Blue 38-37.
5th: Georgia Red defeated Virginia 47-28.
7th: null defeated null 0-0.


Minnesota Storm Results

B Pool – Minnesota Storm is guaranteed 1st place
Match #1 Quarterfinal: Minnesota Storm defeated Kansas Red 60-14
182 – Cade Lautt (Kansas Red) over Riley Habisch (Minnesota Storm) Dec 9-3
195 – Cameron Bates (Kansas Red) over Rowan Morgan (Minnesota Storm) Dec 3-3
220 – Wyatt Kruse (Minnesota Storm) over Colby Beer (Kansas Red) TF 13-1
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Joeseph Castle (Kansas Red) TF 12-0
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Kanin Hable (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Cael Swensen (Minnesota Storm) over Daniel McMullen (Kansas Red) Dec 8-5
106 – Joey Thompson (Minnesota Storm) over Jason Henschel (Kansas Red) Dec 6-0
113 – Nic Cantu (Minnesota Storm) over Noah Bowden (Kansas Red) TF 10-0
120 – Jake Svihel (Minnesota Storm) over EJ Kretzer (Kansas Red) TF 10-0
126 – Drew Woodley (Minnesota Storm) over Johnny Akin (Kansas Red) Dec 4-4
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm) over Taiden Wills (Kansas Red) TF 12-2
138 – Luke Richard (Kansas Red) over Joe Stucky (Minnesota Storm) TF 10-0
145 – Willie Bastyr (Minnesota Storm) over Daron Island Jones (Kansas Red) TF 12-0
152 – Dylan Fudge (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
160 – Cade King (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Dalton Andrist (Minnesota Storm) over Mikey Sobereno (Kansas Red) Fall 0:17

Match #2 Semifinal: Minnesota Storm defeated Ohio 47-26
195 – Matt Cover (Ohio) over Brennan Rutt (Minnesota Storm) TF 14-3
220 – Paul Haywood (Ohio) over Wyatt Kruse (Minnesota Storm) TF 11-0
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Louden Haga (Ohio) Dec 8-3
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Zack Mattin (Ohio) Dec 15-11
94 – Kyle Rowan (Ohio) over Kanin Hable (Minnesota Storm) TF 10-0
100 – Paxton Creese (Minnesota Storm) over Dustin Norris (Ohio) TF 10-0
106 – Joey Thompson (Minnesota Storm) over Peyten Keller (Ohio) TF 15-2
113 – Reid Ballantyne (Minnesota Storm) over Dylan Shawver (Ohio) Fall 2:16
120 – Ryan Sokol (Minnesota Storm) over Mick Burnett (Ohio) TF 12-0
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Conor McCrone (Ohio) TF 10-0
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm) over Caden Blust (Ohio) Dec 17-11
138 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Max Hoffman (Ohio) Fall 0:12
145 – Willie Bastyr (Minnesota Storm) over Gavin Bell (Ohio) TF 13-0
152 – Nevan Snodgrass (Ohio) over Trevor Pomeroy (Minnesota Storm) TF 12-1
160 – Jacob Lagoa (Ohio) over Cade King (Minnesota Storm) Dec 18-15
170 – Anthony D`Alasio (Ohio) over Riley Habisch (Minnesota Storm) Dec 6-1
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Jacob Beverly (Ohio) TF 10-0

Match #3 1st Place Match: Minnesota Storm defeated Missouri Red 57-19
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Jadyn Withrow (Missouri Red) TF 11-1
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Daniel Hicks (Missouri Red) TF 12-2
94 – Kanin Hable (Minnesota Storm) over Deagan Fugitt (Missouri Red) TF 10-0
100 – Paxton Creese (Minnesota Storm) over Korbin Shepherd (Missouri Red) TF 10-0
106 – Joey Thompson (Minnesota Storm) over Alex Flerlage (Missouri Red) Fall 3:15
113 – Khyler Brewer (Missouri Red) over Nic Cantu (Minnesota Storm) Dec 9-4
120 – Ryan Sokol (Minnesota Storm) over Jack Lenox (Missouri Red) TF 10-0
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Grayston DiBlasi (Missouri Red) TF 10-0
132 – Caleb Benshoff (Missouri Red) over Drew Woodley (Minnesota Storm) Dec 4-1
138 – Sam Frankowski (Missouri Red) over Joe Stucky (Minnesota Storm) Fall 2:21
145 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Trevor Christian (Missouri Red) TF 13-0
152 – Dylan Fudge (Minnesota Storm) over Braeden Campbell (Missouri Red) Fall 1:35
160 – Dalton Andrist (Minnesota Storm) over Colton Hawks (Missouri Red) Fall 0:44
170 – Cade King (Minnesota Storm) over Devin Winston (Missouri Red) Dec 11-8
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over James Anding (Missouri Red) Fall 1:04
195 – Brennan Rutt (Minnesota Storm) over Simon Tesfamariam (Missouri Red) TF 10-0
220 – Landon Smith (Missouri Red) over Wyatt Kruse (Minnesota Storm) Fall 0:54

Gold/Silver Pool – Minnesota Storm is guaranteed 1st place
Match #1 Round 1: Minnesota Storm defeated Pennsylvania Red 44-33
94 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red) over Kanin Hable (Minnesota Storm) Fall 1:39
100 – Chris Kim (Pennsylvania Red) over Paxton Creese (Minnesota Storm) Fall 2:48
106 – Joey Thompson (Minnesota Storm) over Ryan Miller (Pennsylvania Red) Dec 9-1
113 – Reid Ballantyne (Minnesota Storm) over Blake Passarelli (Pennsylvania Red) Dec 10-6
120 – Jake Svihel (Minnesota Storm) over Jagger Condomitti (Pennsylvania Red) Dec 5-1
126 – Joshua Jones (Pennsylvania Red) over Ryan Sokol (Minnesota Storm) Fall 4:12
132 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Marckis Branford (Pennsylvania Red) TF 15-0
138 – Cameron Robinson (Pennsylvania Red) over Colby Njos (Minnesota Storm) Dec 12-7
145 – Willie Bastyr (Minnesota Storm) over Benny Baker (Pennsylvania Red) TF 10-0
152 – Angel Garcia (Pennsylvania Red) over Dylan Fudge (Minnesota Storm) TF 18-7
160 – Dalton Andrist (Minnesota Storm) over Caden Wright (Pennsylvania Red) TF 10-0
170 – Cade King (Minnesota Storm) over Neamiah Diggs (Pennsylvania Red) Dec 10-3
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Darrien Roberts (Pennsylvania Red) TF 12-2
195 – Brennan Rutt (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Hunter Catka (Pennsylvania Red) over Wyatt Kruse (Minnesota Storm) TF 13-2
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Colby Whitehill (Pennsylvania Red) TF 15-4
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Costa Moore (Pennsylvania Red) TF 13-2

Match #2 Round 2: Minnesota Storm defeated Michigan Red 52-22
100 – Cael Swensen (Minnesota Storm) over Sam Freeman (Michigan Red) Dec 12-3
106 – Paxton Creese (Minnesota Storm) over Riley Bettich (Michigan Red) TF 12-0
113 – Nic Cantu (Minnesota Storm) over Andrew Chambel (Michigan Red) Dec 5-2
120 – Jake Svihel (Minnesota Storm) over Caleb Mekins (Michigan Red) TF 19-5
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Jordan Hamdan (Michigan Red) TF 10-0
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm) over Matthew Grant (Michigan Red) Dec 11-6
138 – Kevon Davenport (Michigan Red) over Joe Stucky (Minnesota Storm) TF 10-0
145 – Willie Bastyr (Minnesota Storm) over Dane Donabedian (Michigan Red) TF 10-0
152 – Trevor Pomeroy (Minnesota Storm) over Jaden Fisher (Michigan Red) Dec 12-9
160 – Dalton Andrist (Minnesota Storm) over Cade Gilless (Michigan Red) TF 11-0
170 – Riley Habisch (Minnesota Storm) over Colin Jagielski (Michigan Red) TF 10-0
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Ryan Ringler (Michigan Red) TF 14-4
195 – Rowan Morgan (Minnesota Storm) over Joshua Hill (Michigan Red) TF 13-2
220 – Tyler Delooff (Michigan Red) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Donovan King (Michigan Red) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Kanin Hable (Minnesota Storm) over Blake Noonan (Michigan Red) Dec 3-1

Match #3 Round 3: Minnesota Storm defeated Washington 56-19
106 – Brenden Chaowanapibool (Washington) over Joey Thompson (Minnesota Storm) Dec 6-6
113 – Aizayah `Maka` Yacapin (Washington) over Reid Ballantyne (Minnesota Storm) Dec 13-9
120 – Ryan Sokol (Minnesota Storm) over Isaiah Gonzalez (Washington) Inj 0:28
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over CJ Richmond (Washington) TF 10-0
132 – Ryan Wheeler (Washington) over Tyler Shackle (Minnesota Storm) TF 13-2
138 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Riley VanScoy (Washington) TF 11-0
145 – Franky Almaguer (Washington) over Willie Bastyr (Minnesota Storm) Dec 11-3
152 – Dylan Fudge (Minnesota Storm) over Cayden White (Washington) Fall 1:48
160 – Cade King (Minnesota Storm) over Sione Halo (Washington) TF 10-0
170 – Dalton Andrist (Minnesota Storm) over Devin Neal (Washington) Fall 1:29
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Isaac Gomez (Washington) TF 11-0
195 – Brennan Rutt (Minnesota Storm) over Braxton Mikesell (Washington) TF 10-0
220 – Janoah Thomas (Washington) over Wyatt Kruse (Minnesota Storm) Fall 3:17
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Lincoln Davis (Washington) TF 10-0
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Dominic Sowers (Washington) TF 16-6
94 – Kanin Hable (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Paxton Creese (Minnesota Storm) over Chase Randall (Washington) TF 10-0

Match #4 1st Place Match: Minnesota Storm defeated Illinois 40-38
113 – Noah Surtin (Illinois) over Reid Ballantyne (Minnesota Storm) TF 10-0
120 – Ryan Sokol (Minnesota Storm) over Luke Odom (Illinois) TF 10-0
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Fabian Lopez (Illinois) TF 13-2
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm) over Eddie Bolivar (Illinois) Fall 1:46
138 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Joshua Ramos (Illinois) Fall 5:25
145 – Willie Bastyr (Minnesota Storm) over Jayden Terronez (Illinois) Dec 14-8
152 – Donnell Washington (Illinois) over Dylan Fudge (Minnesota Storm) Dec 13-8
160 – Cade King (Minnesota Storm) over James Cagnina (Illinois) TF 12-1
170 – Dalton Andrist (Minnesota Storm) over Abe Assad (Illinois) Fall 2:54
182 – Trevor Swier (Illinois) over Grant Parrish (Minnesota Storm) TF 12-2
195 – Peter Christensen (Illinois) over Brennan Rutt (Minnesota Storm) TF 10-0
220 – Jacob Kaminski (Illinois) over Wyatt Kruse (Minnesota Storm) Fall 2:55
285 – Luke Luffman (Illinois) over Nick Pierce (Minnesota Storm) TF 12-2
88 – Tommy Curran (Illinois) over Blake West (Minnesota Storm) Dec 10-8
94 – Brody Norman (Illinois) over Kanin Hable (Minnesota Storm) TF 12-1
100 – Paxton Creese (Minnesota Storm) over Alex Villar (Illinois) TF 10-0
106 – Matthew Ramos (Illinois) over Joey Thompson (Minnesota Storm) TF 16-5


Minnesota Storm 2 Results

D Pool – Minnesota Storm 2 is guaranteed 3rd place
Match #1 Quarterfinal: Michigan Red defeated Minnesota Storm 2 52-23
182 – Ryan Ringler (Michigan Red) over Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) Dec 12-5
195 – Jordan Skadsem (Minnesota Storm 2) over Joshua Hill (Michigan Red) TF 17-7
220 – Tyler Delooff (Michigan Red) over Antonio Davis (Minnesota Storm 2) Fall 2:32
285 – Donovan King (Michigan Red) over Chase Liestman (Minnesota Storm 2) Dec 11-4
88 – Derek Steele (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Blake Noonan (Michigan Red) over Chase Murphy (Minnesota Storm 2) Dec 4-0
100 – Sam Freeman (Michigan Red) over Trevor Janssen (Minnesota Storm 2) Dec 8-6
106 – Riley Bettich (Michigan Red) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) Fall 0:43
113 – Vince Perez (Michigan Red) over Andrew Sanders (Minnesota Storm 2) Dec 5-3
120 – Caleb Mekins (Michigan Red) over Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) Fall 3:31
126 – Jordan Hamdan (Michigan Red) over Mitchel Petersen (Minnesota Storm 2) Dec 7-3
132 – Josh Edmond (Michigan Red) over Nick Dunagan (Minnesota Storm 2) Dec 10-9
138 – Kevon Davenport (Michigan Red) over Nick Pelach (Minnesota Storm 2) Fall 4:00
145 – Dane Donabedian (Michigan Red) over Brandon Kidd (Minnesota Storm 2) TF 14-3
152 – Jaden Fisher (Michigan Red) over Tallin Johnson (Minnesota Storm 2) TF 10-0
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Cade Gilless (Michigan Red) TF 15-4
170 – Colton Krell (Minnesota Storm 2) over Dustin Solomon (Michigan Red) Dec 9-8

Match #2 Cons. Round 1: Minnesota Storm 2 received a Bye

Match #3 Cons. Semi: Minnesota Storm 2 defeated Georgia Red 59-17
220 – Antonio Davis (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Javan Kaufman (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Cornell McBride (Georgia Red) Dec 7-0
100 – Trevor Janssen (Minnesota Storm 2) over Tucker Kinsaul (Georgia Red) Fall 4:18
106 – Caden McCrary (Georgia Red) over Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) TF 10-0
113 – Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Nick Masters (Georgia Red) over Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) TF 21-10
126 – Ethan Willis (Georgia Red) over Mitchel Petersen (Minnesota Storm 2) Dec 17-11
132 – Brody Olson (Minnesota Storm 2) over Paul Watkins (Georgia Red) Fall 1:37
138 – Nick Pelach (Minnesota Storm 2) over Lucas DeSilva (Georgia Red) Dec 6-0
145 – Drew Eller (Georgia Red) over Fabyon Greer (Minnesota Storm 2) TF 10-0
152 – Carter Marx (Minnesota Storm 2) over Wyatt Higgins (Georgia Red) TF 14-4
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Kendall Arnold (Georgia Red) TF 10-0
170 – Mac Kukowski (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Luke Tweeton (Minnesota Storm 2) over Malcolm Wiley (Georgia Red) Dec 12-8

Match #4 3rd Place Match: Minnesota Storm 2 defeated Kansas Blue 38-37
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over Tony Caldwell (Kansas Blue) TF 11-0
88 – Javan Kaufman (Minnesota Storm 2) over Trevor Andrew (Kansas Blue) Fall 0:40
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Tanner Barrett (Kansas Blue) Fall 1:31
100 – Zach Keal (Kansas Blue) over Trevor Janssen (Minnesota Storm 2) Fall 0:32
106 – Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) over Grant Treaster (Kansas Blue) Fall 2:17
113 – Keegan Slyter (Kansas Blue) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 12-0
120 – Brett Minor (Kansas Blue) over Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) Dec 9-7
126 – Joeseph Denison (Kansas Blue) over Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) Dec 7-1
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm 2) over Seth Nitzel (Kansas Blue) TF 10-0
138 – Devin Gomez (Kansas Blue) over Brody Olson (Minnesota Storm 2) TF 10-0
145 – Korbin Riedel (Kansas Blue) over Brandon Kidd (Minnesota Storm 2) TF 16-5
152 – Duwayne Villalpando (Kansas Blue) over Tallin Johnson (Minnesota Storm 2) Fall 1:13
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over David Leck (Kansas Blue) TF 11-1
170 – Mac Kukowski (Minnesota Storm 2) over Destin Miller (Kansas Blue) TF 10-0
182 – Gavin Carter (Kansas Blue) over Colton Krell (Minnesota Storm 2) Dec 8-3
195 – Wyatt Hendrickson (Kansas Blue) over Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) TF 11-0
220 – Luke Tweeton (Minnesota Storm 2) over Mario Prez (Kansas Blue) Dec 5-3

Match #5 2nd Place Match: Michigan Red defeated Minnesota Storm 2 0-0
88 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
94 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
100 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
106 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
113 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
120 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
126 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
132 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
138 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
145 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
152 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
160 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
170 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
182 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
195 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
220 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
285 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)

Bronze/Copper Pool – Minnesota Storm 2 is guaranteed 1st place
Match #1 Round 1: Minnesota Storm 2 defeated Texas 49-31
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Landon Brown (Texas) TF 10-0
100 – Dominic Chavez (Texas) over Trevor Janssen (Minnesota Storm 2) TF 12-0
106 – Noah Gochberg (Texas) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 14-2
113 – Jaden Two Lance (Texas) over Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) TF 14-1
120 – Luke Sloan (Texas) over Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) Fall 0:34
126 – Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) over Liam Bird (Texas) TF 12-1
132 – Chase Warden (Texas) over Nick Dunagan (Minnesota Storm 2) Dec 10-2
138 – Nick Pelach (Minnesota Storm 2) over Truman Timmons (Texas) TF 13-2
145 – Daniel Manibog (Texas) over Fabyon Greer (Minnesota Storm 2) TF 11-0
152 – Brandon Kidd (Minnesota Storm 2) over Nicholas Chasteen (Texas) Fall 3:47
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Max Hampton (Texas) TF 10-0
170 – Mac Kukowski (Minnesota Storm 2) over Nicolas Raymondo (Texas) Fall 1:44
182 – Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) over Colby Hopkins (Texas) Fall 0:30
195 – Sean DelMonte (Texas) over Jordan Skadsem (Minnesota Storm 2) TF 19-9
220 – Luke Tweeton (Minnesota Storm 2) over Braxton Kime (Texas) Fall 2:13
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Derek Steele (Minnesota Storm 2) over Daniel Countryman (Texas) TF 11-1

Match #2 Round 2: Minnesota Storm 2 defeated New Jersey Red 47-30
100 – Brett Unger (New Jersey Red) over Trevor Janssen (Minnesota Storm 2) Dec 16-9
106 – Nick Kayal (New Jersey Red) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 14-4
113 – Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) over Joseph Butler (New Jersey Red) TF 10-0
120 – Joseph Manginelli (New Jersey Red) over Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) TF 12-1
126 – Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) over Gianni Manginelli (New Jersey Red) Fall 3:41
132 – Brody Olson (Minnesota Storm 2) over Hunter Rinehart (New Jersey Red) TF 10-0
138 – Nick Pelach (Minnesota Storm 2) over Joey Zargo (New Jersey Red) TF 11-0
145 – Brandon Kidd (Minnesota Storm 2) over Paul DiMarco (New Jersey Red) Fall 1:31
152 – Carter Marx (Minnesota Storm 2) over Dante Steffanelli (New Jersey Red) TF 13-0
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Joe Daddario (New Jersey Red) TF 11-1
170 – Chris Foca (New Jersey Red) over Colton Krell (Minnesota Storm 2) TF 10-0
182 – Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) over Hunter Suter (New Jersey Red) TF 12-1
195 – Nick Colucci (New Jersey Red) over Jordan Skadsem (Minnesota Storm 2) Dec 10-3
220 – Lewis Fernandes (New Jersey Red) over Antonio Davis (Minnesota Storm 2) Fall 1:37
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over Mossimo Sullivan (New Jersey Red) Dec 10-6
88 – Javan Kaufman (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Kelly Dunnigan (New Jersey Red) over Chase Murphy (Minnesota Storm 2) TF 14-4

Match #3 Round 3: Minnesota Storm 2 defeated Utah 50-30
106 – Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) over River Wardle (Utah) TF 20-8
113 – Jarrett Jorgensen (Utah) over Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) TF 14-4
120 – Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) over Tristan Farnsworth (Utah) TF 20-8
126 – Dean Thopmson (Utah) over Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) Fall 1:20
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm 2) over Sammy Heywood (Utah) Fall 0:39
138 – Jate Frost (Utah) over Brody Olson (Minnesota Storm 2) Dec 10-10
145 – Riley Noble (Utah) over Fabyon Greer (Minnesota Storm 2) TF 12-1
152 – McKay Foy (Utah) over Tallin Johnson (Minnesota Storm 2) TF 12-2
160 – Carter Marx (Minnesota Storm 2) over Jaxon Moore (Utah) TF 11-0
170 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Bowen Shields (Utah) TF 13-2
182 – Mac Kukowski (Minnesota Storm 2) over Rylan Watts (Utah) TF 12-2
195 – Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) over Kioni Alvarez (Utah) Fall 0:28
220 – Antonio Davis (Minnesota Storm 2) over Kade Carlson (Utah) Dec 16-11
285 – Keegan Wilkinson (Utah) over Chase Liestman (Minnesota Storm 2) Dec 8-4
88 – Javan Kaufman (Minnesota Storm 2) over Quade Smith (Utah) TF 12-1
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Cooper Cox (Utah) TF 14-4
100 – Trevor Janssen (Minnesota Storm 2) over Austin Bush (Utah) TF 10-0

Match #4 1st Place Match: Minnesota Storm 2 defeated Colorado 41-37
113 – Johnny Masopust (Colorado) over Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) TF 10-0
120 – Brendan Jones (Colorado) over Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) TF 20-8
126 – Antonio Segura (Colorado) over Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) TF 15-3
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm 2) over Nicholas Wilson (Colorado) TF 10-0
138 – Aaden Valdez (Colorado) over Brody Olson (Minnesota Storm 2) Inj 1:17
145 – Nick Pelach (Minnesota Storm 2) over Trey Hardy (Colorado) TF 14-4
152 – Carter Marx (Minnesota Storm 2) over Tristan Perez (Colorado) Fall 2:12
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Dillon Derting (Colorado) TF 13-0
170 – Colton Krell (Minnesota Storm 2) over Chase Engelhardt (Colorado) TF 10-0
182 – Elijah Olson (Colorado) over Mac Kukowski (Minnesota Storm 2) Fall 0:44
195 – Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) over Cody Ponce (Colorado) TF 11-0
220 – Deonte Bridges (Colorado) over Luke Tweeton (Minnesota Storm 2) Fall 1:12
285 – Andy Garcia (Colorado) over Chase Liestman (Minnesota Storm 2) Fall 0:53
88 – Javan Kaufman (Minnesota Storm 2) over Lawrence Martinez (Colorado) Fall 1:08
94 – Cody Thompson (Colorado) over Chase Murphy (Minnesota Storm 2) Dec 6-5
100 – Trevor Janssen (Minnesota Storm 2) over William Loecke (Colorado) TF 14-3
106 – Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) over Dean Noble (Colorado) Fall 0:53
Minnesota Storm 2’s team score was adjusted by -1.000 for Unsportsmanlike Conduct on Coach

Bookmark the permalink.

Comments are closed.