Team Minnesota places second at Cadet Freestyle National Duals

2017 USA Wrestling Cadet Freestyle National Duals results. June 16-17 at York, Pennsylvania.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Story: Illinois defeats Minnesota Storm, 46-29, to defend its Cadet National Freestyle Duals team title

Gold/Silver Pool Results
1st Place – Illinois
2nd Place – Minnesota Storm
3rd Place – Ohio Red
4th Place – Pennsylvania Red
5th Place – Oklahoma
6th Place – Washington
7th Place – Missouri Red
8th Place – New Jersey Red
1st: Illinois defeated Minnesota Storm 46-29.
3rd: Ohio Red defeated Pennsylvania Red 40-35.
5th: Oklahoma defeated Washington 39-35.
7th: Missouri Red defeated New Jersey Red 44-32.

Bronze/Copper Pool Results
1st Place – Iowa Gold
2nd Place – Michigan Red
3rd Place – Minnesota Storm 2
4th Place – Kansas Blue
5th Place – Missouri Blue
6th Place – Colorado
7th Place – Georgia Red
8th Place – Virginia
1st: Iowa Gold defeated Michigan Red 43-31.
3rd: Minnesota Storm 2 defeated Kansas Blue 44-35.
5th: Missouri Blue defeated Colorado 36-34.
7th: Georgia Red defeated Virginia 60-11.

Red/Blue Pool Results
1st Place – Ohio Blue
2nd Place – Utah
3rd Place – Oregon
4th Place – Florida
5th Place – Iowa Black
6th Place – Arizona
7th Place – Indiana
8th Place – Maryland
1st: Ohio Blue defeated Utah 47-31.
3rd: Oregon defeated Florida 43-34.
5th: Iowa Black defeated Arizona 46-30.
7th: Indiana defeated Maryland 43-21.

Green Pool Results
1st Place – Texas
2nd Place – North Carolina Blue
3rd Place – Tennesee
4th Place – New Jersey Blue
5th Place – Pennsylvania Blue
6th Place – Georgia Blue
Round 1
Pennsylvania Blue defeated Georgia Blue 31-27.
North Carolina Blue defeated New Jersey Blue 42-33.
Texas defeated Tennesee 42-31.
Round 2
Tennesee defeated Pennsylvania Blue 47-12.
Texas defeated New Jersey Blue 38-31.
North Carolina Blue defeated Georgia Blue 60-16.
Round 3
Texas defeated Pennsylvania Blue 56-21.
New Jersey Blue defeated Georgia Blue 37-15.
North Carolina Blue defeated Tennesee 43-36.
Round 4
North Carolina Blue defeated Pennsylvania Blue 52-18.
Tennesee defeated New Jersey Blue 31-28.
Texas defeated Georgia Blue 67-9.
Round 5
New Jersey Blue defeated Pennsylvania Blue 33-30.
Texas defeated North Carolina Blue 48-30.
Tennesee defeated Georgia Blue 35-17.

Yellow Pool Results
1st Place – Kentucky
2nd Place – Kansas Red
3rd Place – Michigan Blue
4th Place – North Carolina Red
5th Place – South Carolina
Round 1
Kentucky defeated Kansas Red 33-33.
Michigan Blue defeated North Carolina Red 50-13.
South Carolina defeated null 0-0.
Round 2
Kansas Red defeated null 0-0.
Michigan Blue defeated South Carolina 52-15.
Kentucky defeated North Carolina Red 49-6.
Round 3
Kansas Red defeated South Carolina 49-19.
Kentucky defeated Michigan Blue 38-19.
North Carolina Red defeated null 0-0.
Round 4
Kansas Red defeated North Carolina Red 42-20.
Michigan Blue defeated null 0-0.
Kentucky defeated South Carolina 39-23.
Round 5
Kansas Red defeated Michigan Blue 36-32.
North Carolina Red defeated South Carolina 31-22.
Kentucky defeated null 0-0.

A Pool Results
1st Place – Illinois
2nd Place – Missouri Red
3rd Place – Iowa Gold
4th Place – Colorado
5th Place – Utah
6th Place – Maryland
7th Place – Kentucky
8th Place – Georgia Blue
1st: Illinois defeated Missouri Red 57-15.
2nd Place Wrestleback
Missouri Red defeated Iowa Gold 0-0.
3rd: Iowa Gold defeated Colorado 54-20.
5th: Utah defeated Maryland 64-12.
7th: Kentucky defeated Georgia Blue 47-19.

B Pool Results
1st Place – Minnesota Storm
2nd Place – New Jersey Red
3rd Place – Michigan Red
4th Place – Virginia
5th Place – Ohio Blue
6th Place – Indiana
7th Place – Tennesee
8th Place – Kansas Red
1st: Minnesota Storm defeated New Jersey Red 49-16.
2nd Place Wrestleback
New Jersey Red defeated Michigan Red 0-0.
3rd: Michigan Red defeated Virginia 55-20.
5th: Ohio Blue defeated Indiana 47-23.
7th: Tennesee defeated Kansas Red 36-32.

C Pool Results
1st Place – Pennsylvania Red
2nd Place – Washington
3rd Place – Georgia Red
4th Place – Missouri Blue
5th Place – Florida
6th Place – Iowa Black
7th Place – Texas
8th Place – South Carolina
1st: Pennsylvania Red defeated Washington 49-22.
2nd Place Wrestleback
Washington defeated Georgia Red 41-36.
3rd: Georgia Red defeated Missouri Blue 42-33.
5th: Florida defeated Iowa Black 41-37.
7th: Texas defeated South Carolina 72-9.

D Pool Results
1st Place – Ohio Red
2nd Place – Oklahoma
3rd Place – Minnesota Storm 2
4th Place – Kansas Blue
5th Place – Oregon
6th Place – Arizona
7th Place – New Jersey Blue
8th Place – Michigan Blue
1st: Ohio Red defeated Oklahoma 42-32.
2nd Place Wrestleback
Oklahoma defeated Minnesota Storm 2 0-0.
3rd: Minnesota Storm 2 defeated Kansas Blue 45-29.
5th: Oregon defeated Arizona 50-29.
7th: New Jersey Blue defeated Michigan Blue 39-25.


Minnesota Storm Results

B Pool – Minnesota Storm is guaranteed 1st place
Match #1 Champ. Round 1: Minnesota Storm received a Bye

Match #2 Quarterfinal: Minnesota Storm defeated Indiana 58-17
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm) over Terrell Leavell (Indiana) TF 10-0
138 – Alex Mosconi (Indiana) over Joe Stucky (Minnesota Storm) TF 10-0
145 – Brock Ellis (Indiana) over Willie Bastyr (Minnesota Storm) TF 13-3
152 – Dylan Fudge (Minnesota Storm) over Bryce Bailey (Indiana) TF 10-0
160 – Cade King (Minnesota Storm) over Clay Fielden (Indiana) TF 10-0
170 – Riley Habisch (Minnesota Storm) over Clayton Todd (Indiana) TF 10-0
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
195 – Rowan Morgan (Minnesota Storm) over Andrew Irick (Indiana) TF 10-0
220 – Jack Biddle (Indiana) over Wyatt Kruse (Minnesota Storm) Dec 9-8
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Karson Everett (Indiana) Fall 0:44
94 – Kanin Hable (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Trevor Janssen (Minnesota Storm) over Suhas Chundi (Indiana) Dec 17-14
106 – Joey Thompson (Minnesota Storm) over Antonio Jefferson (Indiana) TF 10-0
113 – Gabe Smith (Indiana) over Nic Cantu (Minnesota Storm) Fall 4:53
120 – Jake Svihel (Minnesota Storm) over Reece Luhman (Indiana) TF 10-0
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Jace Longere (Indiana) Fall 0:51

Match #3 Semifinal: Minnesota Storm defeated Virginia 60-15
138 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Levi Stone (Virginia) TF 13-0
145 – Willie Bastyr (Minnesota Storm) over Hudson Stewart (Virginia) TF 14-4
152 – Carter Marx (Minnesota Storm) over Matthew Wright (Virginia) Fall 1:39
160 – Dalton Andrist (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Sam Fisher (Virginia) over Riley Habisch (Minnesota Storm) Dec 4-0
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Simeone Holmes (Virginia) Fall 0:09
195 – Rowan Morgan (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Thomas Mukai (Virginia) over Brennan Rutt (Minnesota Storm) Fall 1:13
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Kanin Hable (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Trevor Janssen (Minnesota Storm) over Ethan Renager (Virginia) TF 10-0
106 – Gene Quodala (Virginia) over Paxton Creese (Minnesota Storm) Dec 9-1
113 – Brandon Wittenberg (Virginia) over Nic Cantu (Minnesota Storm) Dec 6-0
120 – Ryan Sokol (Minnesota Storm) over Beau Curtis (Virginia) TF 10-0
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Alex Smith (Virginia) TF 10-0
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm) over Luke Grubbs (Virginia) TF 10-0

Match #4 1st Place Match: Minnesota Storm defeated New Jersey Red 49-16
160 – Robert Kanniard (New Jersey Red) over Dalton Andrist (Minnesota Storm) Dec 20-12
170 – Cade King (Minnesota Storm) over Christopher Foca (New Jersey Red) Dec 14-12
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Shane Reitsma (New Jersey Red) TF 11-0
195 – Rowan Morgan (Minnesota Storm) over Luke Niemeyer (New Jersey Red) Dec 19-14
220 – Lewis Fernandes (New Jersey Red) over Wyatt Kruse (Minnesota Storm) TF 12-1
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Mossimo Sullivan (New Jersey Red) TF 10-0
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Kelly Dunnigan (New Jersey Red) over Kanin Hable (Minnesota Storm) Fall 4:57
100 – Paxton Creese (Minnesota Storm) over Brett Ungar (New Jersey Red) Dec 11-2
106 – Joey Thompson (Minnesota Storm) over Nick Kayal (New Jersey Red) Dec 17-13
113 – Dean Peterson (New Jersey Red) over Nic Cantu (Minnesota Storm) TF 11-1
120 – Ryan Sokol (Minnesota Storm) over Trevor Mastrogiovanni (New Jersey Red) TF 14-0
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Travis Mastrogiovanni (New Jersey Red) TF 16-6
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm) over Gianni Manginelli (New Jersey Red) TF 12-2
138 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Joseph Zargo (New Jersey Red) TF 10-0
145 – Willie Bastyr (Minnesota Storm) over Robert Garcia (New Jersey Red) Fall 1:32
152 – Dylan Fudge (Minnesota Storm) over Dante Steffanelli (New Jersey Red) TF 11-0
Minnesota Storm’s team score was adjusted by -1.000 for unsportsmanlike

Gold/Silver Pool – Minnesota Storm is guaranteed 2nd place
Match #1 Round 1: Minnesota Storm defeated Missouri Red 40-32
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Brian Boyd (Missouri Red) TF 11-0
195 – Ashton Sharp (Missouri Red) over Brennan Rutt (Minnesota Storm) Dec 14-9
220 – Johnny Wilson (Missouri Red) over Wyatt Kruse (Minnesota Storm) Dec 14-12
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Landon Porter (Missouri Red) TF 11-0
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Daniel Hicks (Missouri Red) TF 10-0
94 – Kanin Hable (Minnesota Storm) over Logan Gaynor (Missouri Red) TF 11-0
100 – Korbin Shepherd (Missouri Red) over Trevor Janssen (Minnesota Storm) TF 10-0
106 – Jeremiah Reno (Missouri Red) over Joey Thompson (Minnesota Storm) Dec 4-2
113 – Trey Crawford (Missouri Red) over Nic Cantu (Minnesota Storm) Dec 7-4
120 – Jake Svihel (Minnesota Storm) over Ethen Miller (Missouri Red) Dec 10-6
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Grayston DiBlasi (Missouri Red) TF 11-0
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm) over Adian Johnson (Missouri Red) TF 12-0
138 – Sam Frankowski (Missouri Red) over Joe Stucky (Minnesota Storm) Fall 2:50
145 – Willie Bastyr (Minnesota Storm) over Trevor Christian (Missouri Red) Fall 2:41
152 – Kolby Estes (Missouri Red) over Carter Marx (Minnesota Storm) Fall 5:06
160 – Cade King (Minnesota Storm) over Graden Penner (Missouri Red) Dec 10-5
170 – Devin Winston (Missouri Red) over Riley Habisch (Minnesota Storm) TF 12-2

Match #2 Round 2: Minnesota Storm defeated Oklahoma 60-18
195 – Konner Doucet (Oklahoma) over Brennan Rutt (Minnesota Storm) TF 10-0
220 – Rowan Morgan (Minnesota Storm) over Josh Heindselman (Oklahoma) Dec 12-11
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Trenton Keith (Oklahoma) Dec 7-4
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Luke Ahrberg (Oklahoma) Dec 8-2
94 – Kanin Hable (Minnesota Storm) over JJ Gilbert (Oklahoma) Dec 17-8
100 – Paxton Creese (Minnesota Storm) over Carter Young (Oklahoma) TF 17-6
106 – Joey Thompson (Minnesota Storm) over Tucker Owens (Oklahoma) TF 19-6
113 – Nic Cantu (Minnesota Storm) over Jaxon Randall (Oklahoma) Fall 3:44
120 – Ryan Sokol (Minnesota Storm) over Cam Picklo (Oklahoma) TF 10-0
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Reece Witcraft (Oklahoma) TF 12-1
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm) over Cougar Andersen (Oklahoma) Dec 15-14
138 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Wyatt Berry (Oklahoma) Fall 0:23
145 – Brady DeArmond (Oklahoma) over Willie Bastyr (Minnesota Storm) TF 14-2
152 – Carter Marx (Minnesota Storm) over Kyle Knowles (Oklahoma) Fall 2:43
160 – Dalton Andrist (Minnesota Storm) over Gage Hockett (Oklahoma) Fall 0:33
170 – Riley Habisch (Minnesota Storm) over Gage Hockett (Oklahoma) TF 11-1
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Judson Rowland (Oklahoma) TF 12-2

Match #3 Round 3: Minnesota Storm defeated Pennsylvania Red 46-27
220 – Hunter Catka (Pennsylvania Red) over Wyatt Kruse (Minnesota Storm) TF 10-0
285 – Nick Pierce (Minnesota Storm) over Colby Whitehill (Pennsylvania Red) Dec 9-4
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Costa Moore (Pennsylvania Red) TF 10-0
94 – Sheldon Seymour (Pennsylvania Red) over Kanin Hable (Minnesota Storm) TF 10-0
100 – Paxton Creese (Minnesota Storm) over Chris Kim (Pennsylvania Red) Dec 7-5
106 – Joey Thompson (Minnesota Storm) over Ryan Miller (Pennsylvania Red) TF 11-0
113 – Luke Lucerne (Pennsylvania Red) over Nic Cantu (Minnesota Storm) Dec 14-8
120 – Ryan Sokol (Minnesota Storm) over Will Betancourt (Pennsylvania Red) TF 12-0
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Joshua Jones (Pennsylvania Red) TF 10-0
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm) over Cameron Robinson (Pennsylvania Red) Fall 2:39
138 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Evan Courts (Pennsylvania Red) Dec 9-0
145 – Benny Baker (Pennsylvania Red) over Willie Bastyr (Minnesota Storm) TF 16-5
152 – Angel Garcia (Pennsylvania Red) over Dylan Fudge (Minnesota Storm) TF 15-5
160 – Cade King (Minnesota Storm) over Carter Starocci (Pennsylvania Red) Dec 7-5
170 – Riley Habisch (Minnesota Storm) over Neamiah Diggs (Pennsylvania Red) Fall 2:46
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Kyle Costello (Pennsylvania Red) Fall 0:17
195 – Mason McCready (Pennsylvania Red) over Rowan Morgan (Minnesota Storm) Fall 1:27

Match #4 1st Place Match: Illinois defeated Minnesota Storm 46-29
285 – Luke Luffman (Illinois) over Nick Pierce (Minnesota Storm) TF 10-0
88 – Blake West (Minnesota Storm) over Joshua Koderhandt (Illinois) Dec 13-12
94 – Sawyer Nash (Illinois) over Kanin Hable (Minnesota Storm) TF 12-2
100 – Paxton Creese (Minnesota Storm) over Alex Villar (Illinois) TF 11-0
106 – Matt Ramos (Illinois) over Joey Thompson (Minnesota Storm) TF 11-1
113 – Noah Surtin (Illinois) over Nic Cantu (Minnesota Storm) TF 12-2
120 – Ryan Sokol (Minnesota Storm) over Jacob Lindsey (Illinois) Dec 18-12
126 – Carson Manville (Minnesota Storm) over Daniel Pucino (Illinois) TF 11-0
132 – Nick Dunagan (Minnesota Storm) over Trevor Chumbley (Illinois) TF 11-0
138 – Colby Njos (Minnesota Storm) over Joshua Ramos (Illinois) Dec 10-8
145 – Fidel Mayora (Illinois) over Willie Bastyr (Minnesota Storm) TF 10-0
152 – Donnell Washington (Illinois) over Dylan Fudge (Minnesota Storm) TF 10-0
160 – David Ferrante (Illinois) over Cade King (Minnesota Storm) Fall 1:36
170 – Abe Assad (Illinois) over Dalton Andrist (Minnesota Storm) TF 10-0
182 – Grant Parrish (Minnesota Storm) over Trevor Swier (Illinois) Fall 3:37
195 – Peter Christensen (Illinois) over Rowan Morgan (Minnesota Storm) Fall 0:26
220 – Jacob Kaminski (Illinois) over Brennan Rutt (Minnesota Storm) Fall 1:54


Minnesota Storm 2 Results

D Pool – Minnesota Storm 2 is guaranteed 3rd place
Match #1 Quarterfinal: Minnesota Storm 2 defeated Oregon 55-18
126 – Drew Woodley (Minnesota Storm 2) over PHILLIP KUE (Oregon) TF 12-2
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm 2) over BRADEY THRASH (Oregon) TF 10-0
138 – Nick Pelach (Minnesota Storm 2) over TRAVIS THORPE (Oregon) TF 10-0
145 – CAEL BRUNSON (Oregon) over Fabyon Greer (Minnesota Storm 2) Dec 11-6
152 – Trevor Pomeroy (Minnesota Storm 2) over TYSON RESKO (Oregon) TF 10-0
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over AUSTIN WATSON (Oregon) TF 15-4
170 – Colton Krell (Minnesota Storm 2) over DAVID RUBIO (Oregon) TF 10-0
182 – Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) over HUNTER JAMES (Oregon) Dec 11-2
195 – AVERY JARAMILLO (Oregon) over Luke Tweeton (Minnesota Storm 2) Dec 10-1
220 – Antonio Davis (Minnesota Storm 2) over JULLIAN STONE (Oregon) Dec 4-2
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over ASHTON BRECHT (Oregon) Fall 1:17
88 – CHANCE LAMER (Oregon) over Derek Steele (Minnesota Storm 2) TF 10-0
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over KAGEN LAWRENCE (Oregon) TF 10-0
100 – Cael Swensen (Minnesota Storm 2) over MICAH WORTHINGTON (Oregon) TF 11-0
106 – Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) over NOAH WORTHINGTON (Oregon) Fall 4:32
113 – DREW ROBERTS (Oregon) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 10-0
120 – Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) over DYLAN AVERILL (Oregon) Fall 3:40

Match #2 Semifinal: Oklahoma defeated Minnesota Storm 2 57-18
132 – Cougar Andersen (Oklahoma) over Tyler Shackle (Minnesota Storm 2) Dec 20-12
138 – Spencer Schickram (Oklahoma) over Nick Pelach (Minnesota Storm 2) Inj 1:03
145 – Brady DeArmond (Oklahoma) over Brandon Kidd (Minnesota Storm 2) TF 11-0
152 – Micah Lugafet (Oklahoma) over Tallin Johnson (Minnesota Storm 2) Dec 14-10
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Gage Hockett (Oklahoma) Dec 4-4
170 – Talon Borror (Oklahoma) over Mac Kukowski (Minnesota Storm 2) TF 12-2
182 – Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) over Judson Rowland (Oklahoma) TF 10-0
195 – Konner Doucet (Oklahoma) over Jordan Skadsem (Minnesota Storm 2) TF 10-0
220 – Josh Heindselman (Oklahoma) over Antonio Davis (Minnesota Storm 2) TF 10-0
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over Trenton Keith (Oklahoma) Fall 0:47
88 – Luke Ahrberg (Oklahoma) over Javan Kaufman (Minnesota Storm 2) TF 10-0
94 – JJ Gilbert (Oklahoma) over Chase Murphy (Minnesota Storm 2) TF 16-6
100 – Carter Young (Oklahoma) over Cael Swensen (Minnesota Storm 2) TF 10-0
106 – Tucker Owens (Oklahoma) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 10-0
113 – Jaxon Randall (Oklahoma) over Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) Fall 1:32
120 – Cam Picklo (Oklahoma) over Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) TF 12-2
126 – Reece Witcraft (Oklahoma) over Drew Woodley (Minnesota Storm 2) TF 15-2

Match #3 Cons. Semi: Minnesota Storm 2 defeated Arizona 50-28
138 – Justice Smith (Arizona) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Keller Rock (Arizona) over Fabyon Greer (Minnesota Storm 2) TF 10-0
152 – Aaron Gandara (Arizona) over Tallin Johnson (Minnesota Storm 2) TF 11-1
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Colton Krell (Minnesota Storm 2) over Diego Chavez (Arizona) TF 16-5
182 – Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) over Brexton Thomas (Arizona) Fall 1:25
195 – Jordan Skadsem (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Tarik Sutkovic (Arizona) over Antonio Davis (Minnesota Storm 2) Fall 0:44
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Derek Steele (Minnesota Storm 2) over Matthew O`Brien (Arizona) TF 10-0
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Christopher Salazar (Arizona) TF 10-0
100 – Cael Swensen (Minnesota Storm 2) over Andres Avelar (Arizona) Dec 10-3
106 – Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) over Bryant Ogle (Arizona) Fall 2:22
113 – Zack Kvalve (Arizona) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 10-0
120 – Tariq Hornbuckle (Arizona) over Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) TF 16-6
126 – Drew Woodley (Minnesota Storm 2) over Seth Fernandez (Arizona) TF 10-0
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm 2) over Carlo Castagnaro (Arizona) TF 11-0

Match #4 3rd Place Match: Minnesota Storm 2 defeated Kansas Blue 45-29
145 – Bubba Wilson (Kansas Blue) over Brandon Kidd (Minnesota Storm 2) TF 18-8
152 – Duwayne Villalpando (Kansas Blue) over Trevor Pomeroy (Minnesota Storm 2) TF 13-2
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over David Leck (Kansas Blue) TF 10-0
170 – Colton Krell (Minnesota Storm 2) over Deston Miller (Kansas Blue) TF 10-0
182 – Gavin Carter (Kansas Blue) over Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) Fall 1:33
195 – Luke Tweeton (Minnesota Storm 2) over Wyatt Hendrickson (Kansas Blue) TF 10-0
220 – Mario Perez (Kansas Blue) over Antonio Davis (Minnesota Storm 2) Dec 13-10
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over Tony Caldwell (Kansas Blue) TF 10-0
88 – Javan Kaufman (Minnesota Storm 2) over Trevor Andrew (Kansas Blue) TF 10-0
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Tanner Barrett (Kansas Blue) Fall 0:59
100 – Zach Keal (Kansas Blue) over Cael Swensen (Minnesota Storm 2) Dec 6-0
106 – Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) over Grant Treaster (Kansas Blue) Dec 8-0
113 – Jason Henschel (Kansas Blue) over Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) TF 12-2
120 – Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) over Brett Minor (Kansas Blue) Fall 1:38
126 – Drew Woodley (Minnesota Storm 2) over Johnny Akin (Kansas Blue) TF 10-0
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm 2) over Seth Nitzel (Kansas Blue) TF 11-1
138 – Devin Gomez (Kansas Blue) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 2nd Place Match: Oklahoma defeated Minnesota Storm 2 0-0
152 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
160 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
170 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
182 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
195 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
220 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
285 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
88 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
94 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
100 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
106 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
113 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
120 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
126 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
132 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
138 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)
145 – Unknown (Unattached) vs Unknown (Unattached)

Bronze/Copper Pool – Minnesota Storm 2 is guaranteed 3rd place
Match #1 Round 1: Minnesota Storm 2 defeated Missouri Blue 46-29
182 – James Anding (Missouri Blue) over Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) TF 20-8
195 – Jordan Skadsem (Minnesota Storm 2) over Simon Tesfamarian (Missouri Blue) Dec 12-8
220 – Logan Smith (Missouri Blue) over Antonio Davis (Minnesota Storm 2) Fall 1:10
285 – Jadyn Withrow (Missouri Blue) over Chase Liestman (Minnesota Storm 2) Dec 11-4
88 – Derek Steele (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Deagan Fugitt (Missouri Blue) Fall 0:15
100 – Cael Swensen (Minnesota Storm 2) over Alex Flerlage (Missouri Blue) TF 14-4
106 – Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
113 – Khyler Brewer (Missouri Blue) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 10-0
120 – Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) over Trenton Starr (Missouri Blue) Dec 12-9
126 – Drew Woodley (Minnesota Storm 2) over Caleb Benshoff (Missouri Blue) TF 10-0
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm 2) over Cameron Stucker (Missouri Blue) TF 10-0
138 – Colby Benge (Missouri Blue) over Unknown (Unattached) Forf
145 – Fabyon Greer (Minnesota Storm 2) over Colin McDonald (Missouri Blue) TF 10-0
152 – Tallin Johnson (Minnesota Storm 2) over Braeden Campbell (Missouri Blue) Dec 12-6
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Colton Hawks (Missouri Blue) Dec 12-3
170 – Rocky Elam (Missouri Blue) over Mac Kukowski (Minnesota Storm 2) Dec 6-2

Match #2 Round 2: Minnesota Storm 2 defeated Virginia 51-29
195 – Luke Tweeton (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
220 – Thomas Mukai (Virginia) over Antonio Davis (Minnesota Storm 2) Fall 0:45
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
88 – Javan Kaufman (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
100 – Cael Swensen (Minnesota Storm 2) over Ethan Renager (Virginia) TF 12-2
106 – Gene Quodala (Virginia) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 10-0
113 – Brandon Wittenberg (Virginia) over Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) TF 10-0
120 – Beau Curtis (Virginia) over Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) TF 19-8
126 – Drew Woodley (Minnesota Storm 2) over Alex Smith (Virginia) TF 14-4
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm 2) over Luke Grubbs (Virginia) TF 11-1
138 – Levi Stone (Virginia) over Nick Pelach (Minnesota Storm 2) Dec 11-6
145 – Fabyon Greer (Minnesota Storm 2) over Hudson Stewart (Virginia) TF 18-7
152 – Trevor Pomeroy (Minnesota Storm 2) over Matthew Wright (Virginia) Fall 3:57
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
170 – Colton Krell (Minnesota Storm 2) over Sam Fisher (Virginia) Dec 18-13
182 – Simeone Holmes (Virginia) over Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) TF 11-0

Match #3 Round 3: Iowa Gold defeated Minnesota Storm 2 41-34
285 – Chase Liestman (Minnesota Storm 2) over Manuel McGowan (Iowa Gold) Fall 3:28
88 – Drake Ayala (Iowa Gold) over Derek Steele (Minnesota Storm 2) TF 10-0
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Aidan Noonan (Iowa Gold) TF 10-0
100 – Cullan Schriever (Iowa Gold) over Cael Swensen (Minnesota Storm 2) TF 10-0
106 – Caleb Rathjen (Iowa Gold) over Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) TF 12-1
113 – Jack Thomsen (Iowa Gold) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 12-1
120 – Cael Happel (Iowa Gold) over Jordan Driscoll (Minnesota Storm 2) TF 10-0
126 – Colby Schriever (Iowa Gold) over Drew Woodley (Minnesota Storm 2) Dec 12-3
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm 2) over Matthew Doyle (Iowa Gold) Fall 1:23
138 – Cade Devos (Iowa Gold) over Nick Pelach (Minnesota Storm 2) TF 10-0
145 – Lance Runyon (Iowa Gold) over Brandon Kidd (Minnesota Storm 2) TF 13-2
152 – Tallin Johnson (Minnesota Storm 2) over Skyler Noftsger (Iowa Gold) Fall 1:19
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over Levi Egli (Iowa Gold) TF 10-0
170 – Mac Kukowski (Minnesota Storm 2) over Cole Davis (Iowa Gold) TF 10-0
182 – Gabe Christenson (Iowa Gold) over Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) Fall 2:12
195 – Cody Fisher (Iowa Gold) over Jordan Skadsem (Minnesota Storm 2) TF 10-0
220 – Antonio Davis (Minnesota Storm 2) over Rowan Udell (Iowa Gold) Dec 15-6

Match #4 3rd Place Match: Minnesota Storm 2 defeated Kansas Blue 44-35
285 – Tony Caldwell (Kansas Blue) over Chase Liestman (Minnesota Storm 2) Fall 1:46
88 – Derek Steele (Minnesota Storm 2) over Trevor Andrew (Kansas Blue) Fall 2:10
94 – Chase Murphy (Minnesota Storm 2) over Tanner Barrett (Kansas Blue) TF 10-0
100 – Zach Keal (Kansas Blue) over Cael Swensen (Minnesota Storm 2) TF 12-2
106 – Grant Treaster (Kansas Blue) over Ryan Henningson (Minnesota Storm 2) TF 18-6
113 – Ryan Scherber (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
120 – Regan Schrempp (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
126 – Drew Woodley (Minnesota Storm 2) over Johnny Akin (Kansas Blue) TF 10-0
132 – Tyler Shackle (Minnesota Storm 2) over Seth Nitzel (Kansas Blue) Dec 16-12
138 – Devin Gomez (Kansas Blue) over Nick Pelach (Minnesota Storm 2) TF 14-4
145 – Korbin Riedel (Kansas Blue) over Brandon Kidd (Minnesota Storm 2) TF 12-2
152 – Duwayne Villalpando (Kansas Blue) over Trevor Pomeroy (Minnesota Storm 2) TF 10-0
160 – Zach Glazier (Minnesota Storm 2) over David Leck (Kansas Blue) TF 10-0
170 – Colton Krell (Minnesota Storm 2) over Unknown (Unattached) Forf
182 – Gavin Carter (Kansas Blue) over Dawson Kellogg (Minnesota Storm 2) TF 12-2
195 – Wyatt Hendrickson (Kansas Blue) over Luke Tweeton (Minnesota Storm 2) Fall 5:05
220 – Antonio Davis (Minnesota Storm 2) over Mario Perez (Kansas Blue) TF 12-0

Bookmark the permalink.

Comments are closed.