2017 Yellowjacket Open Results

2017 Yellowjacket Open Results. November 4th at Rochester, Minn.

Brackets/Results on TrackWrestling.com

OPEN – 125
1st Place – Zach Villarreal of Wisconsin-La Crosse
2nd Place – Hasan Krigger of Iowa Lakes Community College
3rd Place – Ryan Schmalen of Upper Iowa University
4th Place – Brian Maas of Iowa Lakes Community College
5th Place – Kevin Saravia Merlos of Iowa Lakes Community College
6th Place – Ethan Cota of Augustana
1st: Zach Villarreal (Wisconsin-La Crosse) won by fall over Hasan Krigger (Iowa Lakes Community College) (Fall 0:59)
3rd: Ryan Schmalen (Upper Iowa University) won by injury default over Brian Maas (Iowa Lakes Community College) (Inj. 0:00)
5th: Kevin Saravia Merlos (Iowa Lakes Community College) won by decision over Ethan Cota (Augustana) (Dec 7-1)

OPEN – 133
1st Place – Brayden Curry of Augustana
2nd Place – Garrett Vos of Saint Cloud State University
3rd Place – Josh Fiegel of Wisconsin-La Crosse
4th Place – Tracy Davis of Iowa Lakes Community College
5th Place – Jordin James of Iowa Lakes Community College
6th Place – Parker Huss of Rochester-CTC
8th Place – Sawyer Sarbacker of Wisconsin-La Crosse
8th Place – Jordan Carsen of Harper CC
1st: Brayden Curry (Augustana) won by decision over Garrett Vos (Saint Cloud State University) (Dec 12-8)
3rd: Josh Fiegel (Wisconsin-La Crosse) won by tech fall over Tracy Davis (Iowa Lakes Community College) (TF 18-2)
5th: Jordin James (Iowa Lakes Community College) won by decision over Parker Huss (Rochester-CTC) (Dec 4-1)

OPEN – 141
1st Place – Jordan Meyer of UW-Eau Claire
2nd Place – Anthony Fisher of Iowa Lakes Community College
3rd Place – Auston Hall of Rochester-CTC
4th Place – Tanner Reetz of Itasca Community College
5th Place – Kolbe O` Brien of MS-Mankato
6th Place – Chase Seaney of Upper Iowa University
8th Place – Aaron Baker Jr of Upper Iowa University
8th Place – Robert Hall Jr. of Iowa Lakes Community College
1st: Jordan Meyer (UW-Eau Claire) won by fall over Anthony Fisher (Iowa Lakes Community College) (Fall 2:09)
3rd: Auston Hall (Rochester-CTC) won by decision over Tanner Reetz (Itasca Community College) (Dec 4-1)
5th: Kolbe O` Brien (MS-Mankato) won by decision over Chase Seaney (Upper Iowa University) (Dec 7-1)

OPEN – 149
1st Place – Keaten Schorr of Augustana
2nd Place – Kyle Rathman of MS-Mankato
3rd Place – Enkhbold Sukhbaatar of Rochester-CTC
4th Place – David Dudych of UW-Eau Claire
5th Place – Spencer Nevills of Wisconsin-La Crosse
6th Place – Zach Bruns of Upper Iowa University
8th Place – Carlos Montiel of Harper CC
8th Place – David Hollingsworth of Iowa Lakes Community College
1st: Keaten Schorr (Augustana) won by decision over Kyle Rathman (MS-Mankato) (Dec 3-1)
3rd: Enkhbold Sukhbaatar (Rochester-CTC) won by fall over David Dudych (UW-Eau Claire) (Fall 2:32)
5th: Spencer Nevills (Wisconsin-La Crosse) won by decision over Zach Bruns (Upper Iowa University) (Dec 2-0)

OPEN – 157
1st Place – Brock Benitz of Upper Iowa University
2nd Place – Anthony Maia of Iowa Lakes Community College
3rd Place – McCoy Tekautz of Iowa Lakes Community College
4th Place – Grant Zamin of Wisconsin-La Crosse
5th Place – Dylan Schuck of Augustana
6th Place – Mac Spotts of Upper Iowa University
8th Place – Jacob Gille of Wisconsin-La Crosse
8th Place – Jaden Winchel of UW-Eau Claire
1st: Brock Benitz (Upper Iowa University) won by decision over Anthony Maia (Iowa Lakes Community College) (Dec 6-5)
3rd: McCoy Tekautz (Iowa Lakes Community College) won by fall over Grant Zamin (Wisconsin-La Crosse) (Fall 0:14)
5th: Dylan Schuck (Augustana) won by fall over Mac Spotts (Upper Iowa University) (Fall 1:48)

OPEN – 165
1st Place – Tucker Black of Upper Iowa University
2nd Place – Alfred Daniel of Rochester-CTC
3rd Place – Alex LaPierre of Rochester-CTC
4th Place – Sangobunmi Smith of Iowa Lakes Community College
5th Place – Michial Foy of Harper CC
6th Place – Josh Barzowski of Saint Cloud State University
8th Place – Caleb Dorsey of Harper CC
8th Place – Seth Vosters of UW-Eau Claire
1st: Tucker Black (Upper Iowa University) won by decision over Alfred Daniel (Rochester-CTC) (Dec 3-2)
3rd: Alex LaPierre (Rochester-CTC) won by injury default over Sangobunmi Smith (Iowa Lakes Community College) (Inj. 0:00)
5th: Michial Foy (Harper CC) won by decision over Josh Barzowski (Saint Cloud State University) (Dec 4-1)

OPEN – 174
1st Place – Ben Kelvington of Augustana
2nd Place – Trevor Turiff of MS-Mankato
3rd Place – Shane Siewert of Rochester-CTC
4th Place – Evan Lawrence of UW-Eau Claire
5th Place – Dalton Nelson of Upper Iowa University
6th Place – Nick Thompson of Unattached
8th Place – Sam Truen of Itasca Community College
8th Place – Markus Mehr of Ridgewater CC
1st: Ben Kelvington (Augustana) won by decision over Trevor Turiff (MS-Mankato) (Dec 9-5)
3rd: Shane Siewert (Rochester-CTC) won by decision over Evan Lawrence (UW-Eau Claire) (Dec 9-5)
5th: Dalton Nelson (Upper Iowa University) won by decision over Nick Thompson (Unattached) (Dec 7-1)

OPEN – 184
2nd Place – Dalton Hahn of Upper Iowa University
2nd Place – Connor Williams of Upper Iowa University
3rd Place – Jamie Gehling of Upper Iowa University
4th Place – Grant Balconi of UW-Eau Claire
5th Place – Daniel Bishop of Augustana
6th Place – Dominic Gallo of Harper CC
1st Place Match
3rd: Jamie Gehling (Upper Iowa University) won in tie breaker – 1 over Grant Balconi (UW-Eau Claire) (TB-1 8-6)
5th: Daniel Bishop (Augustana) won by fall over Dominic Gallo (Harper CC) (Fall 2:16)

OPEN – 197
1st Place – Nick Baumler of Upper Iowa University
2nd Place – Mason Hawkins of Rochester-CTC
3rd Place – Ethan Cain of Dubuque
4th Place – Aaron Corralez of Harper CC
5th Place – Cullen Bauer-Trottier of Wisconsin-La Crosse
6th Place – James Huntley of UW-Eau Claire
1st: Nick Baumler (Upper Iowa University) won by decision over Mason Hawkins (Rochester-CTC) (Dec 6-3)
3rd: Ethan Cain (Dubuque) won by fall over Aaron Corralez (Harper CC) (Fall 6:04)
5th: Cullen Bauer-Trottier (Wisconsin-La Crosse) won by decision over James Huntley (UW-Eau Claire) (Dec 4-3)

OPEN – 285
1st Place – Triston Westerlund of Upper Iowa University
2nd Place – Luis Pinto of Rochester-CTC
3rd Place – Tyler Burt of UW-Eau Claire
4th Place – Dakota Halverson of Dubuque
5th Place – Andre Bissainthe of Iowa Lakes Community College
6th Place – Dylan Ervin of Unattached
8th Place – Jordan Williams of Harper CC
8th Place – Sergio Sosa of Harper CC
1st: Triston Westerlund (Upper Iowa University) won by fall over Luis Pinto (Rochester-CTC) (Fall 0:51)
3rd: Tyler Burt (UW-Eau Claire) won by decision over Dakota Halverson (Dubuque) (Dec 3-1)
5th: Andre Bissainthe (Iowa Lakes Community College) won by injury default over Dylan Ervin (Unattached) (Inj. 0:00)

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed.