2017 Midwest Classic

2017 Midwest Classic results. December 16th-17th at Indianapolis, Ind.

1 Wisconsin-Parkside 137.0
2 Ashland 117.5
3 McKendree University 112.0
4 Findlay 88.0
5 Western State Colorado University 86.5
6 Central Oklahoma 78.0
7 Maryville University 73.0
8 Tiffin University 70.5
9 Lindsey Wilson 62.5
10 Indianapolis 58.5
11 Lindenwood 54.0
12 Upper Iowa 50.0
13 Limestone 49.5
14 Mercyhurst 48.0
15 Newman 40.5
16 Lake Erie College 39.5
17 Fort Hays State 38.0
17 West Liberty University 38.0
19 Mary 36.5
20 Newberry 34.0
21 King University 31.0
22 Augustana 30.5
23 Drury University 28.0
24 Central Missouri 22.0
24 Seton Hill 22.0
26 Coker College 21.5
27 Emmanuel 20.5
28 Northern State 19.0
29 Minnesota State Moorhead 16.5
30 UNC Pembroke 13.0
31 Marian University 12.0
32 Ouachita Baptist University 11.0
33 Bellarmine University 10.5
34 Wheeling Jesuit University 8.0
35 Ohio Valley University 0.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

125
1st Place – Carlos Jacquez of Lindenwood
2nd Place – Maleek Williams of Upper Iowa
3rd Place – Joe Arroyo of Wisconsin-Parkside
4th Place – Sebastian Vidika of Ashland
5th Place – Timothy Null of Central Oklahoma
6th Place – Giuseppe Penzone of Tiffin University
7th Place – Trent Piatt of Western State Colorado University
8th Place – John Feeney of Central Missouri
1st: Carlos Jacquez (Lindenwood) 12-0, RS So. over Maleek Williams (Upper Iowa) 12-3, RS Jr. (Dec 7-5)
3rd: Joe Arroyo (Wisconsin-Parkside) 17-8, Fr. over Sebastian Vidika (Ashland) 10-6, RS Jr. (Dec 8-4)
5th: Timothy Null (Central Oklahoma) 21-8, RS So. over Giuseppe Penzone (Tiffin University) 9-8, Sr. (SV-1 13-11)
7th: Trent Piatt (Western State Colorado University) 9-4, RS Jr. over John Feeney (Central Missouri) 7-5, So. (Fall 3:55)
133
1st Place – Darius Bunch of West Liberty University
2nd Place – Airk Furseth of Wisconsin-Parkside
3rd Place – Dustin Kirk of King University
4th Place – Josh Walker of Upper Iowa
5th Place – Tate Barnhardt of Mary
6th Place – Lawrance Dudgeon of Ashland
7th Place – Naquan Hardy of McKendree University
8th Place – Kenny Jones of Northern State
1st: Darius Bunch (West Liberty University) 18-2, Jr. over Airk Furseth (Wisconsin-Parkside) 16-4, RS So. (Dec 8-6)
3rd: Dustin Kirk (King University) 7-1, RS Fr. over Josh Walker (Upper Iowa) 14-5, RS Sr. (SV-1 3-1)
5th: Tate Barnhardt (Mary) 16-4, Jr. over Lawrance Dudgeon (Ashland) 11-7, Jr. (SV-1 8-6)
7th: Naquan Hardy (McKendree University) 17-7, RS Sr. over Kenny Jones (Northern State) 14-5, Fr. (Inj. 3:58)
141
1st Place – Darren Wynn of McKendree University
2nd Place – Brandon Ball of Fort Hays State
3rd Place – Anthony Cheloni of Wisconsin-Parkside
4th Place – Robert Mason of Ashland
5th Place – Will Roark of Maryville University
6th Place – Kevin Kinyua of Mercyhurst
7th Place – Isaiah Royal of Newberry
8th Place – Rio Zamora of Central Oklahoma
1st: Darren Wynn (McKendree University) 13-0, RS Sr. over Brandon Ball (Fort Hays State) 17-2, Jr. (Dec 9-3)
3rd: Anthony Cheloni (Wisconsin-Parkside) 19-3, Fr. over Robert Mason (Ashland) 4-2, RS Sr. (Fall 2:31)
5th: Will Roark (Maryville University) 12-4, RS So. over Kevin Kinyua (Mercyhurst) 14-9, RS Jr. (TF-1.5 3:42 (15-0))
7th: Isaiah Royal (Newberry) 11-7, Fr. over Rio Zamora (Central Oklahoma) 12-10, RS So. (TF-1.5 7:00 (15-0))
149
1st Place – James Krischke of Maryville University
2nd Place – Frank Yattoni of Wisconsin-Parkside
3rd Place – Will Steltzlen of Central Oklahoma
4th Place – Trey Grine of Tiffin University
5th Place – Isaiah Kemper of McKendree University
6th Place – Oscar Ramirez-Hernandez Jr of Augustana
7th Place – Logan Grass of Mercyhurst
8th Place – Jay Sheppard of Emmanuel
1st: James Krischke (Maryville University) 13-3, RS Sr. over Frank Yattoni (Wisconsin-Parkside) 14-2, RS Sr. (Dec 6-3)
3rd: Will Steltzlen (Central Oklahoma) 19-5, RS Jr. over Trey Grine (Tiffin University) 18-4, Jr. (Dec 10-9)
5th: Isaiah Kemper (McKendree University) 17-8, Jr. over Oscar Ramirez-Hernandez Jr (Augustana) 12-8, RS Sr. (Fall 1:12)
7th: Logan Grass (Mercyhurst) 14-5, RS So. over Jay Sheppard (Emmanuel) 8-5, Jr. (Fall 5:58)
157
1st Place – Cam Tessari of Lindsey Wilson
2nd Place – Pernevlon Shepperd of Wisconsin-Parkside
3rd Place – Austin Palmer of Newberry
4th Place – Ryan Strope of McKendree University
5th Place – Garrett Hall of Ashland
6th Place – Bryan Dutton of Central Oklahoma
7th Place – James Wimer of Findlay
8th Place – Beau Minnick of Tiffin University
1st: Cam Tessari (Lindsey Wilson) 7-0, RS Sr. over Pernevlon Shepperd (Wisconsin-Parkside) 10-3, RS Jr. (TB-1 2-1)
3rd: Austin Palmer (Newberry) 8-2, So. over Ryan Strope (McKendree University) 24-7, RS Fr. (Dec 3-2)
5th: Garrett Hall (Ashland) 8-7, So. over Bryan Dutton (Central Oklahoma) 13-7, RS Sr. (Dec 10-4)
7th: James Wimer (Findlay) 14-9, So. over Beau Minnick (Tiffin University) 15-9, Sr. (MD 12-1)
165
1st Place – Bret Romanzak of Ashland
2nd Place – Nick Vandermeer of Lake Erie College
3rd Place – Alonzo Turner of Findlay
4th Place – Ryan Pellow of Western State Colorado University
5th Place – Zach Voytek of Seton Hill
6th Place – Qiante Wagner of McKendree University
7th Place – Phillip Springsteen of Mary
8th Place – Austin Stofer of Lindenwood
1st: Bret Romanzak (Ashland) 20-3, RS So. over Nick Vandermeer (Lake Erie College) 13-8, RS Sr. (Dec 5-3)
3rd: Alonzo Turner (Findlay) 13-7, RS Jr. over Ryan Pellow (Western State Colorado University) 10-4, RS Sr. (MD 12-4)
5th: Zach Voytek (Seton Hill) 7-4, RS Sr. over Qiante Wagner (McKendree University) 17-10, Jr. (MD 11-3)
7th: Phillip Springsteen (Mary) 14-5, RS Fr. over Austin Stofer (Lindenwood) 11-8, Fr. (Fall 2:32)
174
1st Place – Nick Becker of Wisconsin-Parkside
2nd Place – Nick Foster of McKendree University
3rd Place – Brandon Supernaw of Western State Colorado University
4th Place – Mladen Vasilev of Maryville University
5th Place – Christian Price of Ashland
6th Place – Nathan Vandermeer of Findlay
7th Place – Colton Gonzalez of Lindsey Wilson
8th Place – Jacob Brune of Drury University
1st: Nick Becker (Wisconsin-Parkside) 5-0, RS Sr. over Nick Foster (McKendree University) 11-2, So. (Dec 5-2)
3rd: Brandon Supernaw (Western State Colorado University) 12-2, RS Jr. over Mladen Vasilev (Maryville University) 10-8, RS Fr. (Dec 6-3)
5th: Christian Price (Ashland) 14-5, RS So. over Nathan Vandermeer (Findlay) 18-8, So. (Dec 6-4)
7th: Colton Gonzalez (Lindsey Wilson) 7-2, RS So. over Jacob Brune (Drury University) 11-5, RS Fr. (For.)
184
1st Place – Jordan Murphy of Ashland
2nd Place – Bradley Metz of Findlay
3rd Place – Tyler Hughes of Lake Erie College
4th Place – Noel Torres of Newman
5th Place – Brody Conner of Indianapolis
6th Place – Connor Price of Wisconsin-Parkside
7th Place – John Oss of Drury University
8th Place – Hayden Bronne of Tiffin University
1st: Jordan Murphy (Ashland) 4-0, RS Sr. over Bradley Metz (Findlay) 13-4, . (MD 12-4)
3rd: Tyler Hughes (Lake Erie College) 15-4, RS Sr. over Noel Torres (Newman) 14-2, RS Sr. (Dec 6-4)
5th: Brody Conner (Indianapolis) 14-6, RS So. over Connor Price (Wisconsin-Parkside) 18-7, RS Jr. (Dec 4-2)
7th: John Oss (Drury University) 9-6, Sr. over Hayden Bronne (Tiffin University) 13-6, Jr. (Fall 1:56)
197
1st Place – Matthew Rudy of Limestone
2nd Place – Konnor Schmidt of Western State Colorado University
3rd Place – Luis Peguero of Coker College
4th Place – Nicholas Mason of Tiffin University
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
5th Place – Armani Robinson of Findlay
6th Place – Wes Phipps of Mercyhurst
7th Place – Logan Kemp of West Liberty University
8th Place – James Lehman of Wisconsin-Parkside
1st: Matthew Rudy (Limestone) 12-2, Jr. over Konnor Schmidt (Western State Colorado University) 6-2, RS So. (Dec 5-2)
3rd: Luis Peguero (Coker College) 18-5, Sr. over Nicholas Mason (Tiffin University) 9-7, So. (Dec 8-6)
5th: Armani Robinson (Findlay) 8-7, RS Jr. over Wes Phipps (Mercyhurst) 11-6, RS Sr. (M. For.)
7th: Logan Kemp (West Liberty University) 14-8, So. over James Lehman (Wisconsin-Parkside) 13-6, RS Jr. (Dec 3-0)
285
1st Place – Dylan Faulkenberg of Indianapolis
2nd Place – Dalton Weidl of Newman
3rd Place – Caleb Cotter of Central Oklahoma
4th Place – Mimmo Lytle of Findlay
5th Place – Brandon Reed of Lindsey Wilson
6th Place – Jacob Borgmeyer of Lindenwood
7th Place – Ethan Sherertz of Maryville University
8th Place – Deaken McCoy of Ashland
1st: Dylan Faulkenberg (Indianapolis) 15-0, RS Jr. over Dalton Weidl (Newman) 12-5, Sr. (MD 12-3)
3rd: Caleb Cotter (Central Oklahoma) 11-1, RS Sr. over Mimmo Lytle (Findlay) 17-7, RS Sr. (Dec 11-9)
5th: Brandon Reed (Lindsey Wilson) 6-2, Fr. over Jacob Borgmeyer (Lindenwood) 11-8, Sr. (For.)
7th: Ethan Sherertz (Maryville University) 12-6, RS Jr. over Deaken McCoy (Ashland) 9-6, Jr. (TB-1 4-3)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.