Big Bear Tournament

Big Bear Tournament
Dec 15-16
1 Cambridge-Isanti 182.5
2 Hutchinson 160.5
3 Badger-GB-MR 135.5
4 Thief River Falls 128.0
5 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 119.0
6 Park Rapids Area 117.0
7 Coon Rapids 115.0
8 Detroit Lakes 112.5
9 Dilworth-Glyndon-Felton 111.0
10 Belgrade-Brooten-Elrosa 108.5
11 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 105.5
12 Bertha Verndale Parkers 103.5
13 Deer River 102.0
13 LPGE-Browerville Wolves 102.0
15 Hibbing 92.5
16 Staples-Motley 89.5
17 Crookston 88.0
18 Minnewaska Area 81.0
19 New York Mills 79.0
20 Barnesville 78.5
21 Mora 72.5
22 Osakis 65.0
23 Fosston-Bagley 64.0
23 United North Central Warriors 64.0
25 Aitkin 63.0
26 Morris 55.0
27 Walker-Hack-Akeley-Nevis 52.0
28 Pequot Lks-Pine River-B 51.0
29 Roseau 50.0
30 Andover 47.5
31 Sauk Centre-Melrose 43.5
32 Virginia Area 41.0
33 Crosby-Ironton 40.0
34 St. Cloud Apollo 29.0
35 Fergus Falls 23.0
36 Fertile-Beltrami 22.0
37 Wadena-Deer Creek 16.0
38 Mahnomen-Waubun 14.0
39 Nash-Kee- Greenway 12.0
40 Spectrum 11.5

Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Alex Kowalchyk of Coon Rapids
2nd Place – Trevor Janssen of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
3rd Place – Brady Kasprick of Thief River Falls
4th Place – Zach Brown of Crookston
5th Place – Trevor Michienzi of Deer River
6th Place – Easton McCrory of Minnewaska Area
7th Place – Lazaro Garcia of Sauk Centre-Melrose
8th Place – Dane Niemi of New York Mills
1st: Alex Kowalchyk (Coon Rapids) 10-1, Fr. over Trevor Janssen (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 9-2, So. (Dec 6-2)
3rd: Brady Kasprick (Thief River Falls) 8-4, 8th. over Zach Brown (Crookston) 13-3, Fr. (Fall 4:36)
5th: Trevor Michienzi (Deer River) 13-3, So. over Easton McCrory (Minnewaska Area) 8-5, 8th. (Fall 4:36)
7th: Lazaro Garcia (Sauk Centre-Melrose) 10-2, So. over Dane Niemi (New York Mills) 15-4, 8th. (TB-1 4-1)
113
1st Place – Ashton Clark of Park Rapids Area
2nd Place – Justin Crandall of LPGE-Browerville Wolves
3rd Place – Jacob Mujwid of Cambridge-Isanti
4th Place – Francis Fuenffinger of Hibbing
5th Place – Jordan Lohse of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
6th Place – Isaac Tellers of United North Central Warriors
7th Place – Marshall Michienzi of Deer River
8th Place – Brody Ullyott of Detroit Lakes
1st: Ashton Clark (Park Rapids Area) 11-0, Jr. over Justin Crandall (LPGE-Browerville Wolves) 10-2, So. (Dec 6-0)
3rd: Jacob Mujwid (Cambridge-Isanti) 17-2, Fr. over Francis Fuenffinger (Hibbing) 9-5, Jr. (MD 11-3)
5th: Jordan Lohse (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 8-2, Fr. over Isaac Tellers (United North Central Warriors) 10-7, Jr. (Fall 4:48)
7th: Marshall Michienzi (Deer River) 13-3, So. over Brody Ullyott (Detroit Lakes) 7-4, Fr. (Dec 4-2)
120
1st Place – Canon Swanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Jace Geving of Deer River
3rd Place – Chase Brenner of Barnesville
4th Place – Tristian Lang of Hutchinson
5th Place – John Babineau of Andover
6th Place – Nolan Hentges of Cambridge-Isanti
7th Place – Connor Tulenchik of Pequot Lks-Pine River-B
8th Place – Bryce Bergeron of Badger-GB-MR
1st: Canon Swanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-1, So. over Jace Geving (Deer River) 12-2, Sr. (TB-1 4-3)
3rd: Chase Brenner (Barnesville) 17-3, Jr. over Tristian Lang (Hutchinson) 11-4, Fr. (Dec 2-1)
5th: John Babineau (Andover) 10-7, So. over Nolan Hentges (Cambridge-Isanti) 11-8, Sr. (Dec 5-2)
7th: Connor Tulenchik (Pequot Lks-Pine River-B) 4-2, 8th. over Bryce Bergeron (Badger-GB-MR) 12-5, Sr. (Dec 8-5)
126
1st Place – Spencer Miller of Staples Motley
2nd Place – Tucker Gifferson of Hutchinson
3rd Place – Ryan Nosbush of Mora
4th Place – Jack Fuchs of Dilworth-Glyndon-Felton
5th Place – Jake Davis of Thief River Falls
6th Place – Gabe Degris of Coon Rapids
7th Place – Blake Weber of Detroit Lakes
8th Place – Caine Owens of Aitkin
1st: Spencer Miller (Staples Motley) 13-2, Jr. over Tucker Gifferson (Hutchinson) 15-1, Jr. (Dec 7-3)
3rd: Ryan Nosbush (Mora) 11-2, Jr. over Jack Fuchs (Dilworth-Glyndon-Felton) 16-2, Jr. (Fall 5:42)
5th: Jake Davis (Thief River Falls) 14-2, So. over Gabe Degris (Coon Rapids) 10-5, Jr. (MD 14-3)
7th: Blake Weber (Detroit Lakes) 10-3, So. over Caine Owens (Aitkin) 5-4, Sr. (Dec 10-9)
132
1st Place – Brock Luthens of Hutchinson
2nd Place – Cade Lundeen of Thief River Falls
3rd Place – Trey Fairbanks of Deer River
4th Place – Payton Jackson of Detroit Lakes
5th Place – Matthew Pollock of Dilworth-Glyndon-Felton
6th Place – Nate Williams of Crosby-Ironton
7th Place – Michael Staples of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
8th Place – Tanner Hinzman of Virginia Area
1st: Brock Luthens (Hutchinson) 13-1, Sr. over Cade Lundeen (Thief River Falls) 14-1, Jr. (Dec 2-1)
3rd: Trey Fairbanks (Deer River) 13-2, So. over Payton Jackson (Detroit Lakes) 8-3, Sr. (Dec 14-7)
5th: Matthew Pollock (Dilworth-Glyndon-Felton) 4-4, So. over Nate Williams (Crosby-Ironton) 9-4, Jr. (Dec 4-2)
7th: Michael Staples (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 7-2, Sr. over Tanner Hinzman (Virginia Area) 7-4, Sr. (Dec 4-3)
138
1st Place – Owen Novacek of Badger-GB-MR
2nd Place – Gage Zieske of Osakis
3rd Place – Tate Torgerson of Cambridge-Isanti
4th Place – Tyler Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Dillion Mcgee of Walker-Hack-Akeley-Nevis
6th Place – Lucas Reiplinger of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
7th Place – Jamaal Baird of Deer River
8th Place – Luke Pelarski of Aitkin
1st: Owen Novacek (Badger-GB-MR) 15-2, Jr. over Gage Zieske (Osakis) 10-1, Sr. (Dec 3-2)
3rd: Tate Torgerson (Cambridge-Isanti) 14-2, Jr. over Tyler Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-3, Jr. (Dec 9-3)
5th: Dillion Mcgee (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 6-3, Sr. over Lucas Reiplinger (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 11-3, Sr. (Dec 7-3)
7th: Jamaal Baird (Deer River) 12-3, Sr. over Luke Pelarski (Aitkin) 7-6, Jr. (Dec 7-0)
145
1st Place – AJ Bethea of Hibbing
2nd Place – Brady Tweeton of Barnesville
3rd Place – Chandler Mooney of Roseau
4th Place – Owen Bjerga of Staples Motley
5th Place – Matthew Frost of New York Mills
6th Place – Colton Weiland of Crookston
7th Place – Fabyon Greer of Detroit Lakes
8th Place – Devin Dean of Bertha Verndale Parkers
1st: AJ Bethea (Hibbing) 11-1, Sr. over Brady Tweeton (Barnesville) 15-1, Sr. (Dec 5-4)
3rd: Chandler Mooney (Roseau) 13-1, Jr. over Owen Bjerga (Staples Motley) 13-3, So. (Dec 6-4)
5th: Matthew Frost (New York Mills) 15-3, Jr. over Colton Weiland (Crookston) 12-5, Sr. (Dec 3-1)
7th: Fabyon Greer (Detroit Lakes) 8-3, Jr. over Devin Dean (Bertha Verndale Parkers) 12-8, Jr. (Dec 3-0)
152
1st Place – Jimmy Brown of Cambridge-Isanti
2nd Place – Cody Andersen of Hutchinson
3rd Place – Ben Olson of Roseau
4th Place – Lukas Meier of Crookston
5th Place – Isaiah Gilbert of Belgrade-Brooten-Elrosa
6th Place – Thomas Pesta of LPGE-Browerville Wolves
7th Place – Tyler Gunderson of Deer River
8th Place – Moise Madimba of Coon Rapids
1st: Jimmy Brown (Cambridge-Isanti) 14-2, So. over Cody Andersen (Hutchinson) 8-4, Sr. (Dec 7-5)
3rd: Ben Olson (Roseau) 10-3, Fr. over Lukas Meier (Crookston) 12-3, Jr. (Fall 3:23)
5th: Isaiah Gilbert (Belgrade-Brooten-Elrosa) 12-2, Sr. over Thomas Pesta (LPGE-Browerville Wolves) 10-4, Sr. (Fall 1:08)
7th: Tyler Gunderson (Deer River) 12-3, Sr. over Moise Madimba (Coon Rapids) 11-4, Jr. (SV-1 8-6)
160
1st Place – Kaden Spindler of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
2nd Place – Josh Bernier of Thief River Falls
3rd Place – Toby Hintzman of United North Central Warriors
4th Place – Martin Puttbrese of Cambridge-Isanti
5th Place – Brett Kirchner of St. Cloud Apollo
6th Place – Jon Smith of Mora
7th Place – Grant Hendren of Minnewaska Area
8th Place – Jordan Stenzel of Hutchinson
1st: Kaden Spindler (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 11-0, Sr. over Josh Bernier (Thief River Falls) 14-1, Sr. (Dec 5-4)
3rd: Toby Hintzman (United North Central Warriors) 13-2, Sr. over Martin Puttbrese (Cambridge-Isanti) 14-3, Sr. (Dec 9-2)
5th: Brett Kirchner (St. Cloud Apollo) 11-2, Sr. over Jon Smith (Mora) 9-5, Jr. (Dec 4-1)
7th: Grant Hendren (Minnewaska Area) 12-3, Jr. over Jordan Stenzel (Hutchinson) 10-7, Jr. (Dec 8-3)
170
1st Place – Cody Dravis of Park Rapids Area
2nd Place – Colton Waldvogel of Osakis
3rd Place – Levi Larkin of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
4th Place – Tyson Meyer of Minnewaska Area
5th Place – Isaiah Thompson of Detroit Lakes
6th Place – Dalton Butler of LPGE-Browerville Wolves
7th Place – Ryan Grant of Andover
8th Place – Preston Snobl of Barnesville
1st: Cody Dravis (Park Rapids Area) 11-0, Jr. over Colton Waldvogel (Osakis) 10-1, Sr. (Fall 5:58)
3rd: Levi Larkin (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 9-2, Sr. over Tyson Meyer (Minnewaska Area) 13-3, Fr. (Dec 12-7)
5th: Isaiah Thompson (Detroit Lakes) 9-2, So. over Dalton Butler (LPGE-Browerville Wolves) 10-4, Sr. (TF-1.5 4:37 (15-0))
7th: Ryan Grant (Andover) 8-4, Jr. over Preston Snobl (Barnesville) 14-5, Jr. (Dec 13-8)
182
1st Place – Holt Truax of Bertha Verndale Parkers
2nd Place – Christian Kurth of Hutchinson
3rd Place – Jacob Arends of Dilworth-Glyndon-Felton
4th Place – Noah Olds of Detroit Lakes
5th Place – Keegan Cavallero of LPGE-Browerville Wolves
6th Place – Tyler Isane of Badger-GB-MR
7th Place – Trevor Kern of Belgrade-Brooten-Elrosa
8th Place – Austin Smith of Walker-Hack-Akeley-Nevis
1st: Holt Truax (Bertha Verndale Parkers) 13-0, Sr. over Christian Kurth (Hutchinson) 14-1, Jr. (Fall 5:41)
3rd: Jacob Arends (Dilworth-Glyndon-Felton) 15-2, Sr. over Noah Olds (Detroit Lakes) 8-2, Jr. (Dec 5-3)
5th: Keegan Cavallero (LPGE-Browerville Wolves) 11-2, Sr. over Tyler Isane (Badger-GB-MR) 16-5, Sr. (Fall 1:55)
7th: Trevor Kern (Belgrade-Brooten-Elrosa) 8-6, Sr. over Austin Smith (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 6-5, Jr. (Fall 3:52)
195
1st Place – Jake Erckenbrack of New York Mills
2nd Place – Jake Ubert of Fosston-Bagley
3rd Place – Hunter Wilcowski of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
4th Place – Braden Tyrell of Staples Motley
5th Place – Tyler VanLuik of Minnewaska Area
6th Place – Kyle Schmidt of Walker-Hack-Akeley-Nevis
7th Place – Nick Podlak of Mahnomen-Waubun
8th Place – Jake Wagner of Crookston
1st: Jake Erckenbrack (New York Mills) 17-0, Sr. over Jake Ubert (Fosston-Bagley) 11-2, Sr. (Fall 1:45)
3rd: Hunter Wilcowski (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 11-1, Sr. over Braden Tyrell (Staples Motley) 11-6, Sr. (Dec 3-2)
5th: Tyler VanLuik (Minnewaska Area) 13-3, So. over Kyle Schmidt (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 10-4, Sr. (Dec 3-2)
7th: Nick Podlak (Mahnomen-Waubun) 12-5, Sr. over Jake Wagner (Crookston) 10-7, Sr. (Dec 8-2)
220
1st Place – Dominik Vacura of Badger-GB-MR
2nd Place – Connor Swanson of Thief River Falls
3rd Place – Zach Neumann of Hibbing
4th Place – Wyatt Kruse of Cambridge-Isanti
5th Place – Mason Nibbe of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
6th Place – Gage Wevley of Morris
7th Place – Marcus Smahel of Hutchinson
8th Place – Lucas Partlow of Coon Rapids
1st: Dominik Vacura (Badger-GB-MR) 17-0, Fr. over Connor Swanson (Thief River Falls) 11-4, Sr. (Dec 6-2)
3rd: Zach Neumann (Hibbing) 11-3, Jr. over Wyatt Kruse (Cambridge-Isanti) 15-4, Jr. (Dec 4-3)
5th: Mason Nibbe (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 9-2, Sr. over Gage Wevley (Morris) 8-8, Sr. (Dec 10-8)
7th: Marcus Smahel (Hutchinson) 10-7, Jr. over Lucas Partlow (Coon Rapids) 5-6, Sr. (Dec 4-3)
285
1st Place – Craig Orlando of Bertha Verndale Parkers
2nd Place – Zach Evans of Badger-GB-MR
3rd Place – Will Flemister of Cambridge-Isanti
4th Place – Hunter Macziewski of Dilworth-Glyndon-Felton
5th Place – Jared Seibert of United North Central Warriors
6th Place – Dwayne Johnson of Park Rapids Area
7th Place – Sam Sjogren of Sauk Centre-Melrose
8th Place – Frendarious Willis of Coon Rapids
1st: Craig Orlando (Bertha Verndale Parkers) 13-1, So. over Zach Evans (Badger-GB-MR) 11-5, So. (Fall 1:21)
3rd: Will Flemister (Cambridge-Isanti) 13-2, Sr. over Hunter Macziewski (Dilworth-Glyndon-Felton) 13-3, Sr. (Fall 5:37)
5th: Jared Seibert (United North Central Warriors) 10-6, Jr. over Dwayne Johnson (Park Rapids Area) 10-3, Sr. (TB-1 2-1)
7th: Sam Sjogren (Sauk Centre-Melrose) 6-4, Jr. over Frendarious Willis (Coon Rapids) 9-5, Sr. (Dec 10-3)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.