Events of the Week – December 11, 2017

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Ponce-YouTube-300x30

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Dec 15 Fri
view
North Dakota State at Utah ValleyOrem, Utah
12 pm
College Event
Dec 15 FriChisago Lakes Tournament
Teams: Amery, Robbinsdale Armstrong, Champlin Park, Chisago Lakes, Goodhue, Grand Rapids, Howard Lake-Waverly-Winsted, North St. Paul, Proctor, Rogers, Rush City/Braham, St. Croix Falls, Totino Grace

HS Event
Dec 15 FriColumbia Heights at Mahtomedi
HS Event
Dec 15 FriCretin-Derham Hall, Minneapolis North at Benilde-St. Margaret's
HS Event
Dec 15 FriFoley, Royalton at Brainerd
HS Event
Dec 15 FriIrondale, Paynesville at Zimmerman
HS Event
Dec 15 FriMinneapolis Patrick Henry at Richfield
HS Event
Dec 15 FriPierz at Milaca
HS Event
Dec 15 FriSpring Lake Park, Tartan at White Bear Lake
HS Event
Dec 15-16 Fri-Sat
view
Big Bear Tournament
Teams: Aitkin, Andover, Bagley/Fosston, Badger/Greenbush-Middle River, Barnesville, Blackduck/Cass Lake-Bena, Belgrade/Brooten/Elrosa, Bertha-Hewitt/Verndale, Cambridge-Isanti, Coon Rapids, Crookston, Crosby-Ironton, Deer River, Detroit Lakes, Dilworth-Glyndon-Felton, Fergus Falls, Fertile-Beltrami, Hibbing, Hutchinson, Long Prairie-Grey Eagle/Browerville, Mahnomen/Waubun, Minnewaska Area, Mora, Morris Area, Nashwauk-Keewatin/Greenway, New York Mills, Osakis, Park Rapids, Pequot Lakes/Pine River-Backus, Roseau, Sauk Centre/Melrose, Spectrum, St Cloud Apollo, Staples- Motley, Thief River Falls, United North Central, Virginia, Wadena-Deer Creek, Walker-Hackensack-Akeley/Nevis, West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville
Cass Lake-Bena HS/MS
HS Event
Dec 15-16 Fri-Sat
viewview
Minnesota Christmas Tournament
Teams: Albert Lea, Anoka, Apple Valley, Bismarck (ND), Eagan, Eastview, Ellsworth (WI), Farmington, Forest Lake, Hastings, Holmen (WI), Jackson County Central, Kasson-Mantorville, Kaukauna (WI), Leo (IL), Minnetonka, Moorhead, Moundsview, Owatonna, Pipestone, Plainview-Elgin-Millville, Prior Lake, Rochester Mayo, Scott West, Shakopee, Simley, St. Cloud Tech, St. Croix Falls (WI), St. Francis, St. Michael-Albertville, Stewartville, Stillwater, Totino-Grace, Waconia, Wahlert Catholic (IA), Wayzata, West Fargo (ND), Westfield, Willmar, and Zumbrota-Mazeppa
RCTC - Rochester, MN
HS Event
Dec 15-16 Fri-Sat
viewview
Redwood River Riot
Teams: Alexandria Area, Atwater-Cosmos-Grove City, Blue Earth Area, BOLD, Canby, Dawson-Boyd - Lac Qui Parle - Montevideo United, Fairmont-Martin County West, Fulda-Murray Cty Central, Holdingford, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, LeSueur-Henderson, Litchfield, Madelia-Truman-Martin Luther Jayhawks, Mankato West, Maple Grove, Maple River, Marshall, Minneapolis South, New Richland-H-E-G, New Ulm Area, Redwood-River Valley, Rocori, Saint James Area, Sartell-Saint Stephen, Sibley East, St. Paul Johnson, St. Peter, Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove, Tri-City United, United South Central, Wabasso - Red Rock Central, Worthington
Redwood Valley
HS Event
Dec 16-17 Sat-Sun
viewview
Midwest Classic
Teams: Moorhead, Augustana, and others
Indianapolis, IN
College Event
Dec 16 SatDassel-Cokato Tournament
Teams: Albany, Big Lake, Dassel-Cokato, Delano, Elk River, Foley

HS Event
Dec 16 SatFillmore Central Tournament
Teams: Austin, Chatfield, Decorah, Ellsworth, Fillmore Central, Grand Meadow/LeRoy-Ostrander/Southland, LaCrescent, Lewiston/Rushford, Plainview-Elgin-Millville, Waseca, Winona

HS Event
Dec 16 SatFrazee Tournament
Teams: Frazee, Minneota, Perham, Pierz

HS Event
Dec 16 SatHopkins, Mille Lacs, Royalton, St. Croix Lutheran at St. Agnes
HS Event
Dec 16 SatKenyon-Wanamingo Tournament
Teams: Burnsville, Centennial, Columbia Heights, Dover-Eyota, Kenyon-Wanamingo, Medford, Norwood-Young America, St. Paul Harding, Spring Lake Park, Wabasha-Kellogg

HS Event
Dec 16 SatMinneapolis Edison Tournament
Teams: Minneapolis Edison, Minneapolis Southwest

HS Event
Dec 16 SatNorthfield Tournament
Teams: Cannon Falls, Faribault, Henry Sibley, Lake City, Lakeville South, Mahtomedi, Mankato East, Mound-Westonka, Northfield, Park, Rochester Century, Rosemount, St. Charles, South St. Paul, Watertown-Mayer, Waterville/Janesville, Wayzata

HS Event
Dec 16 SatNorthwestern Tournament
Teams: Northwestern, Pine City/Hinckley

HS Event
Dec 16 SatRichfield Tournament
Teams: Cloquet, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie, Orono, Richfield, Rochester John Marshall, Royalton, Roseville, Sauk Rapids

HS Event
Dec 16 SatSioux Falls Washington Tournament
Teams: Adrian, Brandon Valley, Mitchell, Sioux Falls Roosevelt, Sioux Falls Washington, Vermillion, Watertown, Yankton

HS Event
Dec 16 SatSpencer Tournament
Teams: Luverne, Spencer

HS Event
Dec 16 SatTrinity School Tournament
Teams: Benilde-St. Margaret's, Eastview, Edina, Glenwood City, Monticello, New Richmond, Ogilvie, Park Center, Pine Island, St. Agnes, St. Paul Humboldt, Trinity School, Triton

HS Event
Dec 16 SatBlue Earth Dual Meet Team TournamentBlue Earth Area HS
Youth Open
Dec 16 SatCaledonia Wrestling Club Team DualsCaledonia HS
Youth Open
Dec 16 SatEden Valley Watkins OpenEden Valley Watkins HS
Youth Open
Dec 16 SatGoodhue Elementary Open Wrestling TournamentGoodhue HS
Youth Open
Dec 16 SatPelican Rapids Viking Open Early Bird Wrestling TournamentPelican Rapids HS
Youth Open
Dec 16 SatUSC Youth Team TournamentUSC High School - Wells, MN
Youth Open
Dec 16-17 Sat-SunBuffalo NationalsFrost Arena, Brookings, South Dakota
Youth Open
Dec 17 SunReno Tournament of Champions
Teams: North Dakota State and others
Reno, NV
9 am
College Event
Dec 17 SunCaledonia Wrestling Club Warrior OpenCaledonia HS
Youth Open
Dec 17 SunEden Valley Watkins K-6 Team DualsEden Valley Watkins HS
Youth Open
Dec 17 SunKen Droegemueller Memorial Tournament Osseo Maple Grove Youth WrestlingOsseo HS
Youth Open
Dec 17 SunRichfield Spartans Youth Wrestling Open TournamentRichfield HS
Youth Open
Dec 17 SunSaint Francis Gladiators MN/USA Folkstyle State QualifierSt. Francis HS
Youth Open
Dec 17 SunUSC All Trophy Youth TournamentUSC High School - Wells, MN
Youth Open
Dec 17 SunWaconia Youth Wrestling TournamentWaconia HS
Youth Open
Dec 17 SunWayzata Youth Folkstyle ClassicWayzata HS - Plymouth
Youth Open
Dec 17 SunWayzata Youth Team InvitationalWayzata HS - Plymouth
Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed