Events of the Week – December 4, 2017

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Ponce-YouTube-300x30

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Dec 7 Thu
viewview
MSU-Moorhead at AugsburgMinneapolis, MN
7 pm
College Event
Dec 7 Thu
view
UW-Eau Claire at St. OlafNorthfield, MN
7 pm
College Event
Dec 7 ThuAdrian, Parkston, Tri-Valley at Canton
HS Event
Dec 7 ThuAlbert Lea at Rochester John Marshall
HS Event
Dec 7 ThuAlexandria at Brainerd
HS Event
Dec 7 ThuApple Valley, Eastview, Rosemount at Eagan
HS Event
Dec 7 ThuAustin at Northfield
HS Event
Dec 7 ThuBlackduck/Cass Lake, United North Central at Park Rapids
HS Event
Dec 7 ThuBlue Earth, Lake Mills at Maple River
HS Event
Dec 7 ThuBreckenridge, United Clay Becker at Barnesville
HS Event
Dec 7 ThuByron, Plainview-Elgin-Millville at Kenyon-Wanamingo
HS Event
Dec 7 ThuCannon Falls, Lewiston/Rushford at Goodhue
HS Event
Dec 7 ThuChisago Lakes at St. Francis
HS Event
Dec 7 ThuCretin-Derham Hall, Roseville at White Bear Lake
HS Event
Dec 7 ThuCrosby-Ironton, Nashwauk-Keewatin, Proctor at Ogilvie
HS Event
Dec 7 ThuDassel-Cokato, Waconia at Litchfield
HS Event
Dec 7 ThuDawson-Boyd/Lac Qui Parle/Montevideo, Sauk Centre/Melrose at Atwater-Cosmos-Grove City
HS Event
Dec 7 ThuDeer River at Walker-Hackensack-Akeley
HS Event
Dec 7 ThuEast Ridge at Chaska
HS Event
Dec 7 ThuEast Ridge, Mounds View at Wayzata
HS Event
Dec 7 ThuFergus Falls at St. Cloud Tech
HS Event
Dec 7 ThuFulda/Murray County Central, St. Clair at St. James
HS Event
Dec 7 ThuHenry Sibley, St. Thomas Academy at North St. Paul
HS Event
Dec 7 ThuKasson-Mantorville at Pine Island
HS Event
Dec 7 ThuLake City at Stewartville
HS Event
Dec 7 ThuLuverne, Windom/Mountain Lake at Worthington
HS Event
Dec 7 ThuMahnomen/Waubun at Detroit Lakes
HS Event
Dec 7 ThuMilaca, Sartell at Sauk Rapids
HS Event
Dec 7 ThuMinneapolis North, Minneapolis Washburn at Minneapolis Roosevelt
HS Event
Dec 7 ThuMinnehaha/DeLaSalle at Fridley
HS Event
Dec 7 ThuMorris/Hancock at Bold
HS Event
Dec 7 ThuNew London-Spicer, Ortonville at Osakis
HS Event
Dec 7 ThuNew Richland-Ellendale at United South Central
HS Event
Dec 7 ThuNew Ulm, Wabasso/Red Rock Central at Lake Crystal-Wellcome Memorial
HS Event
Dec 7 ThuPark Rapids, United North Central at Blackduck/Cass Lake
HS Event
Dec 7 ThuPequot Lakes/Pine River-Backus at Walker-Hackensack-Akeley
HS Event
Dec 7 ThuPerham, Thief River Falls at Bemidji
HS Event
Dec 7 ThuRichfield at Benilde-St. Margaret's
HS Event
Dec 7 ThuRochester Century, Winona at Faribault
HS Event
Dec 7 ThuRogers at Buffalo
HS Event
Dec 7 ThuSimley, Tartan at South St. Paul
HS Event
Dec 7 ThuSpectrum at Trinity School
HS Event
Dec 7 ThuSt. Agnes at Columbia Heights
HS Event
Dec 7 ThuSt. Croix Lutheran, St. Paul Harding at St. Paul Humboldt
HS Event
Dec 7 ThuSt. Michael-Albertville at Big Lake
HS Event
Dec 7 ThuSt. Paul Como Park at St. Paul Central
HS Event
Dec 7 ThuSt. Peter at Mankato West
HS Event
Dec 7 ThuStillwater at Woodbury
HS Event
Dec 7 ThuTracy-Milroy-Balaton at Canby
HS Event
Dec 7 ThuTri-City United, Watertown-Mayer at New Prague
HS Event
Dec 7 ThuWadena-Deer Creek at Border West
HS Event
Dec 7 ThuWaseca at Fairmont/Martin County West
HS Event
Dec 7 ThuWillmar at Rocori
HS Event
Dec 8 Fri
view
Central Michigan at South Dakota StateBrookings, SD
College Event
Dec 8 Fri
view
Northern State at ConcordiaMoorhead, MN
7 pm
College Event
Dec 8 FriAlbert Lea at St. Michael-Albertville
HS Event
Dec 8 FriAndover at Coon Rapids
HS Event
Dec 8 FriAnoka, Scott West at Champlin Park
HS Event
Dec 8 FriBelgrade-Brooten, Paynesville at Kimball
HS Event
Dec 8 FriBig Lake Tournament
Teams: Albany, Big Lake, Holdingford, Monticello, New London-Spicer, North Branch, Pine City/Hinckley, Rush City/Braham, St. Cloud Apollo, Sartell, Zimmerman

HS Event
Dec 8 FriBlaine at Osseo
HS Event
Dec 8 FriBrainerd Tournament
Teams: Aitkin, Bemidji, Brainerd, Chisago Lakes, Cloquet, Foley, Frazee, Grand Rapids, Little Falls, Moorhead, Mound-Westonka, Pierz, Staples-Motley, White Bear Lake

HS Event
Dec 8 FriBrooklyn Center, Mahtomedi, Richfield at St. Croix Lutheran
HS Event
Dec 8 FriBurnsville at Prior Lake
HS Event
Dec 8 FriCouncil Bluffs Central Lewis Tournament
Teams: Apple Valley, Council Bluffs Central, Lewis, Totino Grace

HS Event
Dec 8 FriEastview, Farmington, Minnetonka at Shakopee
HS Event
Dec 8 FriElk River at Centennial
HS Event
Dec 8 FriForest Lake, Hastings at Park
HS Event
Dec 8 FriGrand Forks Tournament
Teams: Bismarck Century, Bismarck St. Mary's, Central Cass, Fertile-Beltrami, Fosston/Bagley, Grand Forks Central, Grand Forks Red River, Greenbush-Middle River/Badger, Jamestown, Perham, Stewartville, Thief River Falls, Turtle Mountain, Valley City, Wahpeton, West Fargo

HS Event
Dec 8 FriHoldingford, Ortonville, Osakis at Sauk Centre/Melrose
HS Event
Dec 8 FriIrondale at Park Center
HS Event
Dec 8 FriKasson-Mantorville at Pine Island
HS Event
Dec 8 FriLakeville South at Lakeville North
HS Event
Dec 8 FriMarshall at Redwood/River Valley
HS Event
Dec 8 FriMedford at Blooming Prairie/Hayfieold
HS Event
Dec 8 FriMinneapolis North, Royalton at Howard Lake-Waverly-Winsted
HS Event
Dec 8 FriNew Prague, Waconia at Orono
HS Event
Dec 8 FriPipestone, Tracy-Milroy-Balaton, Wabasso/Red Rock Central at Fulda/Murray County West
HS Event
Dec 8 FriPrinceton at Cambridge
HS Event
Dec 8 FriProctor at Ogilvie
HS Event
Dec 8 FriRobbinsdale Armstrong at Spring Lake Park
HS Event
Dec 8 FriVirginia at Mora
HS Event
Dec 8 FriWillmar Tournament
Teams: Benson, Eden Valley-Watkins, Kerkhoven-Murdock-Sunburg, Minnewaska, Quad County, St. Cloud Tech, Willmar

HS Event
Dec 8 FriZimmerman at Aitkin
HS Event
Dec 8 FriZumbrota-Mazeppa at Triton
HS Event
Dec 8 FriByron Early Bird Wrestling TournamentByron HS
Youth Open
Dec 8 FriWorthington Christmas TournamentWorthington HS
Youth Open
Dec 9 SatAugustana Duals
Teams: Augustana, Southwest Minnesota State, Northwestern (Iowa), Morningside (Iowa), Nebraska-Kearney, Drury
Sioux Falls, SD
10:00 am
College Event
Dec 9 Sat
viewview
MSU-Mankato at Minot StateMinot, N.D.
College Event
Dec 9 Sat
viewview
St. Cloud State Husky Open
Teams: St. Cloud State, Rochester, Augsburg, St. John's, Itasca, Ridgewater, and others
St. Cloud, MN
9:00 am
College Event
Dec 9 Sat
view
St. Olaf at Buena VistaStorm Lake, IA
4:00 PM
College Event
Dec 9 Sat
view
Triton College Art Kraft Memorial
Teams: MN West and others
Chicago, IL
9 am
College Event
Dec 9 SatAndover Tournament
Teams: Andover, Centennial, Chippewa Falls, Fridley, Mille Lacs, Minneapolis South, North St. Paul, Orono, Princeton, Royalton, St. Paul Como Park, Spring Lake Park, Tri-City United, Zimmerman

HS Event
Dec 9 SatBarnesville Tournament
Teams: Barnesville, Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Breckenridge, Fargo North, Fargo South, Frazee, Lisbon, West Fargo Sheyenne

HS Event
Dec 9 SatBrainerd Tournament
Teams: Aitkin, Bemidji, Brainerd, Chisago Lakes, Cloquet, Foley, Frazee, Grand Rapids, Little Falls, Moorhead, Mound-Westonka, Pierz, Staples-Motley, White Bear Lake

HS Event
Dec 9 SatByron Tournament
Teams: Byron, Dover-Eyota, Lewiston/Rushford, Waterville/Janesville

HS Event
Dec 9 SatChanhassen Tournament
Teams: Buffalo, Champlin Park, Chanhassen, East Ridge, Eden Prairie, Glenc0e-Silver Lake/Lester Prairie, Hopkins, Mankato West, Maple Grove, Minneapolis Washburn, Minnetonka, Osseo, Owatonna

HS Event
Dec 9 SatCoon Rapids Tournament
Teams: Blooming Prairie/Hayfield, Coon Rapids, Fillmore Central, Hibbing, Minneapolis South, Minneapolis Southwest, Mounds View, Northfield, Rochester John Marshall, St. Francis, White Bear Lake Zumbrota-Mazeppa

HS Event
Dec 9 SatCouncil Bluffs Central Lewis Invitatoinal
Teams: Apple Valley, Council Bluffs, Central Lewis, Totino Grace

HS Event
Dec 9 SatCrookston Tournament
Teams: Bemidji, Crookston, Grafton, Hillsboro, Mahnomen/Waubun, New York Mills, Park Rapids, Red Lake County Central, Roseau, United Clay Becker, United North Central, Walker-Hackensack-Akeley

HS Event
Dec 9 SatDelano Tournament
Teams: Becker, Blaine, Dassel-Cokato, Delano, Mound-Westonka, Park Center, Rogers, St. Croix Lutheran, St. Peter, St. Thomas Academy, Watertown-Mayer

HS Event
Dec 9 SatEau Claire North Inivitational
Teams: Auburndale, Baldwin-Woodville, Blair-Taylor, Bloomer, Cadott, Cameron, Cochrane-Fountain City, Durand, Eagan, Eau Claire Memorial, Eau Claire North, Ellsworth, Ladysmith, Nekoosa, New Richmond, Plainview-Elgin-Millville, Prescott, Stanley-Boyd, Superior, Whitehall, Wittenburg-Birnamwood

HS Event
Dec 9 SatGrand Forks Central Tournament
Teams: Bismarck Century, Bismarck St. Mary's, Central Cass, Fertile-Beltrami, Fosston/Bagley, Grand Forks Central, Grand Forks Red River, Greenbush-Middle River/Badger, Jamestown, Perham, Stewartville, Thief River Falls, Turtle Mountain, Valley City, Wahpeton, West Fargo

HS Event
Dec 9 SatJackson County Central Tournament
Teams: Adrian, Harrisburg, Jackson County Central, Luverne, Madelia/Truman, Minneota, New Richland/Ellendale, St. James, Sioux City East, United South Central, Wabasha-Kellogg, Waseca, West Sioux, Windom/Mountain Lake, Worthington

HS Event
Dec 9 SatLaCrosse Logan Tournament
Teams: Arcadia, Brookwood, Fillmore Central, Independence/Gilmanton, LaCrescent, LaCrosse Aquinas, LaCrosse Logan, Onalaska, Rhinelander, St. Croix Central

HS Event
Dec 9 SatPark Tournament
Teams: Albert Lea, Blue Earth, Cambridge, Hutchinson, Park, River Falls, Tartan, Wayzata

HS Event
Dec 9 SatPrior Lake Tournament
Teams: Farmington, Prior Lake, St. Michael-Albertville, Simley, Stillwater, Waconia

HS Event
Dec 9 SatShakopee Tournament
Teams: Bloomington Kennedy, Rochester Century, Rosemount, St. Francis, Sauk Rapids Shakopee, Tri City United, Winona

HS Event
Dec 9 SatSt. Agnes Tournament
Teams: Burnsville, Champlin Park, Edina, Minneapolis Roosevelt, Norwood-Young America, St. Agnes

HS Event
Dec 9 SatTomah Tournament
Teams: Baraboo, Boscobel, Caledonia/Houston, Cashton, Gale-Ettrick-Tremp, Lancaster, Mauston, Mosinee, Regis Richland Center, Royall, Tomah, Viroqua, West Salem, Westby

HS Event
Dec 9 SatWatertown Tournament
Teams: Canby, Dell Rapids, Madison, Sioux Falls O'Gorman, Tea, Vermillion, Watertown, West Central

HS Event
Dec 9 SatWest Central Tournament
Teams: Alexandria, Belgrade-Brooten, Border West, Dawson-Boyd/Lac Qui Parle/Montevideo, Fergus Falls, Long Prairie/Browerville, Morris/Hancock, Ottertail County Central, Pelican Rapids, West Central

HS Event
Dec 9 SatWoodbury Tournament
Teams: Annandale/Maple Lake, Anoka, Benilde-St. Margaret's, Henry Sibley, Lakeville North, Mahtomedi, Rochester Mayo, Woodbury

HS Event
Dec 9 SatDetroit Lakes OpenDetroit Lakes HS
Youth Open
Dec 9 SatIron Elite National Team DualsGrinnell College - Grinnell, IA
Youth Open
Dec 9 SatPine Island Panthers Youth Wrestling TournamentPine Island HS
Youth Open
Dec 9 SatRambow OpenWillmar HS
Youth Open
Dec 9 SatRebel Mat Mite TournamentDilworth-Glyndon-Felton HS
Youth Open
Dec 9 SatRed Bull Youth OpenMartin County West HS - Sherburn
Youth Open
Dec 9 SatScott West McNamara Memorial MN/USA State QualifierJordan HS
Youth Open
Dec 9 SatSt. Charles Youth Wrestling TournamentSt. Charles HS
Youth Open
Dec 9 SatTiger Youth Wrestling OpenSt. Cloud Tech HS
Youth Open
Dec 9 SatTri-State Champions Youth TournamentPipestone Area HS
Youth Open
Dec 9 SatWoodbury Youth Wrestling DualsWoodbury HS
Youth Open
Dec 10 Sun
view
Central Michigan at North Dakota StateFargo, N.D.
2 pm
College Event
Dec 10 Sun
view
Fresno State at MinnesotaMinneapolis, MN
1:00 pm
College Event
Dec 10 Sun
viewview
MSU-Mankato at U-MaryBismarck, N.D.
College Event
Dec 10 SunAndover Wrestling TournamentAndover HS
Youth Open
Dec 10 SunChaska/Chanhassen Stallions Holiday TournamentChanhassen HS
Youth Open
Dec 10 SunChatfield Youth Individual Wrestling TournamentChatfield HS
Youth Open
Dec 10 SunCrookston Wrestling Club Youth Wrestling TournamentCrookston HS
Youth Open
Dec 10 SunFlat Earth Wrestling Tournament USA Folkstyle State QualifierJackson County Central HS
Youth Open
Dec 10 SunIron Elite NationalsGrinnell College - Grinnell, IA
Youth Open
Dec 10 SunMaple Grove Senior High Youth Wrestling TournamentMaple Grove HS
Youth Open
Dec 10 SunMWO K-4th Grade Youth Dual TournamentMound Westonka HS
Youth Open
Dec 10 SunPanthers Early-Bird Youth Wrestling TournamentCentury HS - Rochester
Youth Open
Dec 10 SunSt. Cloud Apollo Youth Individual Wrestling TournamentSt. Cloud Apollo HS
Youth Open
Dec 10 SunTracy, MN Area Youth Youth Wrestling TournamentPrairie Pavilion - Tracy, MN
Youth Open
Dec 10 SunWest Central Wrestling Club Folkstyle Wrestling TournamentWest Central Area HS - Barrett
Youth Open
Dec 10 SunWoodbury Royal RumbleWoodbury HS
Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed