Melrose Early Bird Invitational

Melrose Early Bird Invitational
1. Bemidji 170.0
2. Kerkhoven-Murdock-Sunburg 168.0
3. Rocori 146.0
4. Sartell-Saint Stephen 137.5
5. Albany 108.0
6. Osakis 86.5
7. Andover 78.0
8. Sauk Centre-Melrose 74.0
9. Eden Valley-Watkins 38.0

Final Brackets

Brackets/Results on TrackWrestling.com

Photos by Roger Mischke:

106 Results
1st Place – Lazaro Garcia of Sauk Centre-Melrose
2nd Place – Chase Magaard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Coy Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Gavin Winter of Rocori
5th Place – Dylan Enriquez of Sartell-Saint Stephen
6th Place – Kale Drevlow of Osakis
1st: Lazaro Garcia (Sauk Centre-Melrose) 2-0, So. over Chase Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-1, 7th. (Dec 5-3).
3rd: Coy Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-1, 8th. over Gavin Winter (Rocori) 0-2, 7th. (Dec 7-4).
5th: Dylan Enriquez (Sartell-Saint Stephen) 1-1, 8th. over Kale Drevlow (Osakis) 0-2, 7th. (Fall 1:26).
7th: () , . over () , . (Bye).

113 Results
1st Place – Will Magaard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Andy Heckman of Sartell-Saint Stephen
3rd Place – Thomas Jones of Andover
4th Place – Coy Sjogren of Sauk Centre-Melrose
5th Place – Connor Winkels of Albany
1st: Will Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-0, So. over Andy Heckman (Sartell-Saint Stephen) 1-1, So. (Fall 3:47).
3rd: Thomas Jones (Andover) 2-1, So. over Coy Sjogren (Sauk Centre-Melrose) 0-2, Fr. (Dec 7-4).
5th: Connor Winkels (Albany) 0-1, Fr. over () , . (Bye).
7th: () , . over () , . (Bye).

120 Results
1st Place – Bryce Golden of Bemidji
2nd Place – Patrick Hesse of Sartell-Saint Stephen
3rd Place – Austin Moscho of Rocori
4th Place – Dustin Schmitt of Albany
5th Place – John Babineau of Andover
6th Place – Nathan Kulzer of Osakis
7th Place – Tim Stephens of Sartell-Saint Stephen
1st: Bryce Golden (Bemidji) 30-15, Jr. over Patrick Hesse (Sartell-Saint Stephen) 1-1, Sr. (Dec 7-4).
3rd: Austin Moscho (Rocori) 2-1, 8th. over Dustin Schmitt (Albany) 1-2, So. (Fall 3:32).
5th: John Babineau (Andover) 2-1, So. over Nathan Kulzer (Osakis) 0-2, So. (Dec 8-2).
7th: Tim Stephens (Sartell-Saint Stephen) 0-2, So. over () , . (Bye).

126 Results
1st Place – Jackson Penk of Sartell-Saint Stephen
2nd Place – Will Mergen of Albany
3rd Place – Darren Roth of Bemidji
4th Place – Cale Newby of Bemidji
5th Place – Carsten Jacobson of Osakis
6th Place – Ben Millard of Sauk Centre-Melrose
1st: Jackson Penk (Sartell-Saint Stephen) 2-0, Jr. over Will Mergen (Albany) 1-1, Fr. (Fall 1:51).
3rd: Darren Roth (Bemidji) 20-18, Fr. over Cale Newby (Bemidji) 1-2, So. (Dec 5-1).
5th: Carsten Jacobson (Osakis) 1-1, 8th. over Ben Millard (Sauk Centre-Melrose) 0-2, 8th. (Fall 4:18).
7th: () , . over () , . (Bye).

132 Results
1st Place – Nick Pelach of Sartell-Saint Stephen
2nd Place – Jared Carlson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Trent Kerzman of Rocori
4th Place – Taylor Ludwig of Eden Valley-Watkins
5th Place – Javier Solis of Albany
1st: Nick Pelach (Sartell-Saint Stephen) 2-0, Jr. over Jared Carlson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 1-1, Jr. (Dec 9-6).
3rd: Trent Kerzman (Rocori) 2-1, Jr. over Taylor Ludwig (Eden Valley-Watkins) 0-2, So. (Fall 1:15).
5th: Javier Solis (Albany) 0-1, Sr. over () , . (Bye).
7th: () , . over () , . (Bye).

138 Results
1st Place – Jonathan Tostenson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – James Mann of Rocori
3rd Place – Sam Fernholz of Sartell-Saint Stephen
4th Place – Clay Olsen of Bemidji
5th Place – Trevyn Ludwig of Eden Valley-Watkins
6th Place – Duncan Vandergon of Osakis
7th Place – Carter Brown of Sauk Centre-Melrose
1st: Jonathan Tostenson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-0, Sr. over James Mann (Rocori) 2-1, Jr. (Fall 3:40).
3rd: Sam Fernholz (Sartell-Saint Stephen) 2-1, So. over Clay Olsen (Bemidji) 14-14, So. (Fall 1:31).
5th: Trevyn Ludwig (Eden Valley-Watkins) 2-1, Jr. over Duncan Vandergon (Osakis) 0-2, Fr. (MD 9-0).
7th: Carter Brown (Sauk Centre-Melrose) 0-2, So. over () , . (Bye).

145 Results
1st Place – Gage Zieske of Osakis
2nd Place – Jon Solum of Bemidji
3rd Place – Zavier Grefe of Rocori
4th Place – Nate Golden of Bemidji
5th Place – Zach Nistler of Eden Valley-Watkins
6th Place – Austin Frauenholtz of Sartell-Saint Stephen
7th Place – Blaine Oberhamer of Andover
8th Place – Tanner Denti of Andover
1st: Gage Zieske (Osakis) 3-0, Sr. over Jon Solum (Bemidji) 26-18, Sr. (Dec 5-4).
3rd: Zavier Grefe (Rocori) 2-1, Jr. over Nate Golden (Bemidji) 1-2, So. (Dec 7-5).
5th: Zach Nistler (Eden Valley-Watkins) 2-1, So. over Austin Frauenholtz (Sartell-Saint Stephen) 1-2, Fr. (Fall 1:39).
7th: Blaine Oberhamer (Andover) 1-2, Jr. over Tanner Denti (Andover) 0-3, Sr. (Fall 2:09).

152 Results
1st Place – Caleb Collins of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Luke Glasener of Sauk Centre-Melrose
3rd Place – Alan Wuori of Bemidji
4th Place – Owen Meyer of Albany
5th Place – Colton Hinrichs of Bemidji
6th Place – Mitchell Nowlan of Andover
7th Place – Max Court of Rocori
8th Place – Alex Moritz of Sartell-Saint Stephen
1st: Caleb Collins (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 3-0, Sr. over Luke Glasener (Sauk Centre-Melrose) 2-1, Sr. (Dec 5-0).
3rd: Alan Wuori (Bemidji) 2-1, So. over Owen Meyer (Albany) 1-2, Sr. (Fall 2:25).
5th: Colton Hinrichs (Bemidji) 12-15, Fr. over Mitchell Nowlan (Andover) 1-2, Fr. (MD 12-3).
7th: Max Court (Rocori) 1-2, Sr. over Alex Moritz (Sartell-Saint Stephen) 0-3, Jr. (Fall 2:53).

160 Results
1st Place – Gunnar Feldhege of Rocori
2nd Place – Dylan Rudningen of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Chance Hinrichs of Bemidji
4th Place – Triston Stoetzel of Osakis
5th Place – Brock Humbert of Rocori
6th Place – Karter Wensmann of Sauk Centre-Melrose
7th Place – Dylan Gerdes of Sartell-Saint Stephen
8th Place – Zach Klaphake of Albany
1st: Gunnar Feldhege (Rocori) 3-0, Sr. over Dylan Rudningen (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-1, Jr. (Dec 5-3).
3rd: Chance Hinrichs (Bemidji) 26-12, Jr. over Triston Stoetzel (Osakis) 1-2, Jr. (MD 13-3).
5th: Brock Humbert (Rocori) 2-1, So. over Karter Wensmann (Sauk Centre-Melrose) 1-2, So. (Dec 6-4).
7th: Dylan Gerdes (Sartell-Saint Stephen) 1-2, So. over Zach Klaphake (Albany) 0-3, So. (Dec 5-0).

170 Results
1st Place – Colton Waldvogel of Osakis
2nd Place – Ryan Grant of Andover
3rd Place – Richard Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Zach Swanson of Rocori
5th Place – Nicholas Mutchler of Bemidji
6th Place – Moises Romero of Sauk Centre-Melrose
7th Place – Aidon Winter of Andover
8th Place – Matt Lindstrom of Sartell-Saint Stephen
1st: Colton Waldvogel (Osakis) 3-0, Sr. over Ryan Grant (Andover) 2-1, . (Fall 3:38).
3rd: Richard Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-1, Fr. over Zach Swanson (Rocori) 1-2, Sr. (M. For.).
5th: Nicholas Mutchler (Bemidji) 3-3, Jr. over Moises Romero (Sauk Centre-Melrose) 1-2, Sr. (Fall 1:00).
7th: Aidon Winter (Andover) 1-2, Fr. over Matt Lindstrom (Sartell-Saint Stephen) 0-3, Jr. (Fall 2:25).

182 Results
1st Place – Nic Geiger of Bemidji
2nd Place – Ben Primus of Rocori
3rd Place – Danny Reynolds of Andover
4th Place – Michael Doubek of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Brayan Raya of Sauk Centre-Melrose
6th Place – Jack Engle of Sartell-Saint Stephen
7th Place – Riley Rakotz of Albany
8th Place – Brock Faber of Osakis
1st: Nic Geiger (Bemidji) 16-12, Jr. over Ben Primus (Rocori) 2-1, So. (Fall 3:35).
3rd: Danny Reynolds (Andover) 2-1, So. over Michael Doubek (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 1-2, So. (For.).
5th: Brayan Raya (Sauk Centre-Melrose) 2-1, Sr. over Jack Engle (Sartell-Saint Stephen) 1-2, So. (MD 9-1).
7th: Riley Rakotz (Albany) 1-2, So. over Brock Faber (Osakis) 0-3, Fr. (Fall 2:24).

195 Results
1st Place – Gabe Zierden of Albany
2nd Place – Ryan Torkelson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Peter Moen of Bemidji
4th Place – Aaron Holmberg of Eden Valley-Watkins
5th Place – Marc Collins of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
6th Place – Dan Thomas of Sauk Centre-Melrose
1st: Gabe Zierden (Albany) 2-0, Jr. over Ryan Torkelson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-1, Sr. (Fall 3:47).
3rd: Peter Moen (Bemidji) 20-18, Jr. over Aaron Holmberg (Eden Valley-Watkins) 0-2, Sr. (MD 9-0).
5th: Marc Collins (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 1-1, So. over Dan Thomas (Sauk Centre-Melrose) 0-2, Sr. (For.).
7th: () , . over () , . (Bye).

220 Results
1st Place – Cole Fibranz of Sartell-Saint Stephen
2nd Place – Hunter Schoenborn of Bemidji
3rd Place – Nate Evens of Rocori
4th Place – Riley Domeier of Andover
5th Place – Carter Fish of Albany
6th Place – Ethan Kay of Eden Valley-Watkins
1st: Cole Fibranz (Sartell-Saint Stephen) 2-0, Jr. over Hunter Schoenborn (Bemidji) 19-7, Sr. (Fall 1:56).
3rd: Nate Evens (Rocori) 2-1, Jr. over Riley Domeier (Andover) 1-2, . (Fall 0:55).
5th: Carter Fish (Albany) 1-1, Jr. over Ethan Kay (Eden Valley-Watkins) 0-2, Jr. (Fall 0:51).
7th: () , . over () , . (Bye).

285 Results
1st Place – Marvin Stang of Albany
2nd Place – Kaleb Beam of Bemidji
3rd Place – Dylan Schafer of Rocori
4th Place – Jeran Baker of Osakis
5th Place – Surgenor, Austin of Andover
6th Place – Caleb Cheadle of Sauk Centre-Melrose
7th Place – Peyton Thul of Eden Valley-Watkins
1st: Marvin Stang (Albany) 3-0, Sr. over Kaleb Beam (Bemidji) 29-15, Jr. (Fall 1:06).
3rd: Dylan Schafer (Rocori) 1-1, Sr. over Jeran Baker (Osakis) 1-2, Sr. (Fall 2:25).
5th: Surgenor, Austin (Andover) 1-1, . over Caleb Cheadle (Sauk Centre-Melrose) 1-2, Sr. (Fall 3:40).
7th: Peyton Thul (Eden Valley-Watkins) 0-2, Jr. over () , . (Bye).


Semifinals

106 Pounds
Lazaro Garcia (SCM) Dec. Coy Gunderson (KMS) 3-2
Chase Magaard (KMS) Dec. Gavin Winter (ROC) 5-0

113 Pounds
Will Magaard (KMS) Fall Thomas Jones (AND) :26
Andy Heckman (SSS) Fall Coy Sjogren (SCM) 1:13

120 Pounds
Patrick Hesse (SSS) Dec. Dustin Schmitt (ALB) 5-3
Bryce Golden (BEM) Fall Austin Moscho (ROC) :59

126 Pounds
Jackson Penk (SSS) Tech. Fall. Cale Newby (BEM) 4:59
Will Mergen (ALB) Dec. Darren Roth (BEM) 8-4

132 Pounds
Jared Carlson (KMS) Maj. Dec. Trent Kerzman (ROC) 10-2
Nick Pelach (SSS) Maj. Dec. Taylor Ludwig (EVW) 14-3

138 Pounds
Jonathan Tostenson (KMS) Dec. Sam Fernholz (SSS) 5-1
James Mann (ROC) Dec. Clay Olson (BEM) 8-7

145 Pounds
Gage Zieske (OSK) Dec. Nate Golden (BEM0 5-2
Jon Solum (BEM) Dec. Zavier Grefe (ROC) 7-3

152 Pounds
Caleb Collins (KMS) Fall Owen Meyer (ALB) 1:11
Luke Glasener (SCM) Fall Alan Wuori (BEM) 1:42

160 Pounds
Dylan Rudningen (KMS) Fall Triston Stoetzel (OSK) 2:41
Gunnar Feldhege (ROC) Dec. Chance Hinrichs (BEM) 6-4

170 Pounds
Colton Waldvogel (OSK) Fall Rich Jones (KMS) 5:03

Ryan Grant (AND) Fall Zach Swanson (ROC) 3:08

182 Pounds
Nick Geiger (BEM) Dec. Danny Reynolds (AND) 4-2
Ben Primus (ROC) Default Michael Doubek (KMS)

195 Pounds
Gabe Zierden (ALB) Dec. Peter Moen (BEM) 6-2
Ryan Torkelson (KMS) Dec. Aaron Holmberg (EVW) 6-1

220 Pounds
Cole Fibranz (SSS) Fall Nate Evens (ROC) 1:19
Hunter Schoenborn (BEM) Fall Riley Domeier (AND) 1:07

285 Pounds
Kaleb Beam (BEM) Dec. Dylan Schafer (ROC) 5-1 0T
Marvin Stang (ALB) Fall Jeran Baker (OSK) 3:11

Bookmark the permalink.

Comments are closed