Northfield Raider Invite

Northfield Raider Invite
1 Mankato East 176.5
2 Faribault 164.0
3 South Saint Paul 146.0
4 New Prague 138.5
5 Northfield 116.0
6 Lakeville South 97.5
7 St. Charles 92.5
8 Cannon Falls 77.5
9 WEM-JWP 77.0
10 Mahtomedi 76.5
11 Mound-Westonka 72.5
12 Rosemount 72.0
13 Park 70.0
14 Lake City 55.0
15 Rochester Century 20.5
16 Henry Sibley 12.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Nick Novak of New Prague
2nd Place – Chase Murphy of Northfield
3rd Place – Chase Groh of Mankato East
4th Place – Sam Holman of Northfield
5th Place – Aiden Tobin of Faribault
6th Place – Mason West of Lake City
1st: Nick Novak (New Prague) 11-0, Fr. over Chase Murphy (Northfield) 7-4, Fr. (MD 9-0)
3rd: Chase Groh (Mankato East) 9-2, Sr. over Sam Holman (Northfield) 2-2, Fr. (Dec 3-1)
5th: Aiden Tobin (Faribault) 9-6, 8th. over Mason West (Lake City) 6-3, So. (Fall 1:30)
113
1st Place – Erwin Strelow of Cannon Falls
2nd Place – Jake Messner of Northfield
3rd Place – Hunter Wilsey of Mahtomedi
4th Place – Spencer Ruedy of Mankato East
5th Place – Jacob Vaughan of New Prague
6th Place – Christian Swenson of Rochester Century
1st: Erwin Strelow (Cannon Falls) 8-0, Jr. over Jake Messner (Northfield) 11-3, 8th. (MD 15-2)
3rd: Hunter Wilsey (Mahtomedi) 10-2, So. over Spencer Ruedy (Mankato East) 7-5, Fr. (MD 9-1)
5th: Jacob Vaughan (New Prague) 9-3, So. over Christian Swenson (Rochester Century) 8-4, So. (SV-1 9-7)
120
1st Place – Braeden Hendel of Mankato East
2nd Place – Cooper Peterson of Cannon Falls
3rd Place – Simon Kajer of New Prague
4th Place – Roman Cortez of South Saint Paul
5th Place – Sam LaCanne of Faribault
6th Place – Aiden Austin of Rochester Century
1st: Braeden Hendel (Mankato East) 6-5, Fr. over Cooper Peterson (Cannon Falls) 7-1, So. (Dec 5-3)
3rd: Simon Kajer (New Prague) 6-5, So. over Roman Cortez (South Saint Paul) 7-3, Fr. (Fall 0:22)
5th: Sam LaCanne (Faribault) 7-7, So. over Aiden Austin (Rochester Century) 5-4, Fr. (SV-1 10-8)
126
1st Place – Drew Woodley of Northfield
2nd Place – Jake Fitzpatrick of Mahtomedi
3rd Place – Riley Stoltz of Faribault
4th Place – Tyler Mathison of St. Charles
5th Place – Noah Lietzau of Mound-Westonka
6th Place – Sebastian Munera of Mankato East
1st: Drew Woodley (Northfield) 13-0, So. over Jake Fitzpatrick (Mahtomedi) 13-1, Jr. (MD 16-5)
3rd: Riley Stoltz (Faribault) 9-6, So. over Tyler Mathison (St. Charles) 3-5, Jr. (Fall 3:39)
5th: Noah Lietzau (Mound-Westonka) 11-4, So. over Sebastian Munera (Mankato East) 4-7, So. (Dec 5-3)
132
1st Place – Noah Parish of Mankato East
2nd Place – Tanner Frank of Lake City
3rd Place – Bryce Fitzpatrick of Mahtomedi
4th Place – Ethan Devore of Mound-Westonka
5th Place – Ryan Cripe of Lakeville South
6th Place – Brice Bischof of Lakeville South
1st: Noah Parish (Mankato East) 9-2, Jr. over Tanner Frank (Lake City) 6-3, Sr. (Dec 9-3)
3rd: Bryce Fitzpatrick (Mahtomedi) 10-4, So. over Ethan Devore (Mound-Westonka) 4-7, Jr. (Fall 3:05)
5th: Ryan Cripe (Lakeville South) 15-3, So. over Brice Bischof (Lakeville South) 9-4, Fr. (Dec 6-3)
138
1st Place – Mark Buringa of St. Charles
2nd Place – Lorenzo Diaz of South Saint Paul
3rd Place – Nick Baier of Mankato East
4th Place – Solomon Lankow of Park
5th Place – Carter Bornholdt of New Prague
6th Place – Brandon Knott of Faribault
1st: Mark Buringa (St. Charles) 7-0, Jr. over Lorenzo Diaz (South Saint Paul) 10-1, Sr. (Dec 8-6)
3rd: Nick Baier (Mankato East) 9-4, Sr. over Solomon Lankow (Park) 10-5, So. (Dec 4-2)
5th: Carter Bornholdt (New Prague) 9-4, So. over Brandon Knott (Faribault) 3-2, Sr. (MD 13-2)
145
1st Place – Antonio Cortez of South Saint Paul
2nd Place – Max Scheffler of New Prague
3rd Place – Jacob Rathke of Lakeville South
4th Place – Paul Hampton of Mankato East
5th Place – Quinn Christoffersen of South Saint Paul
6th Place – Josh Oathoudt of Faribault
1st: Antonio Cortez (South Saint Paul) 11-1, Sr. over Max Scheffler (New Prague) 9-3, So. (Inj. 2:34)
3rd: Jacob Rathke (Lakeville South) 10-4, Jr. over Paul Hampton (Mankato East) 8-5, Sr. (Dec 9-7)
5th: Quinn Christoffersen (South Saint Paul) 8-2, Fr. over Josh Oathoudt (Faribault) 10-5, So. (Dec 4-3)
152
1st Place – Gavin Christoffersen of South Saint Paul
2nd Place – Willie Bastyr of Lakeville South
3rd Place – Braydon Johnson of WEM-JWP
4th Place – Ethan Johnson of Northfield
5th Place – Derek Meincke of Lake City
6th Place – Nate Kujawa of Mahtomedi
1st: Gavin Christoffersen (South Saint Paul) 8-1, Jr. over Willie Bastyr (Lakeville South) 13-1, So. (Dec 10-6)
3rd: Braydon Johnson (WEM-JWP) 10-2, Sr. over Ethan Johnson (Northfield) 8-5, So. (TB-1 6-3)
5th: Derek Meincke (Lake City) 6-3, So. over Nate Kujawa (Mahtomedi) 9-6, So. (Dec 11-9)
160
1st Place – Gaige Giles of New Prague
2nd Place – Ben Schmalz of Mound-Westonka
3rd Place – Adam Rients of WEM-JWP
4th Place – Kolby Olson of Northfield
5th Place – Wyatt Betz of Mankato East
6th Place – Jaden Dukes of Lakeville South
1st: Gaige Giles (New Prague) 11-1, Sr. over Ben Schmalz (Mound-Westonka) 12-1, Jr. (Dec 7-6)
3rd: Adam Rients (WEM-JWP) 10-2, Sr. over Kolby Olson (Northfield) 9-5, Jr. (Dec 9-5)
5th: Wyatt Betz (Mankato East) 8-6, Sr. over Jaden Dukes (Lakeville South) 9-2, So. (Fall 3:15)
170
1st Place – Garrett Whitehead of Park
2nd Place – Hayden Strain of Cannon Falls
3rd Place – Kolin Baier of Mankato East
4th Place – Dylan Lippert of Faribault
5th Place – Brendon Bischof of Lakeville South
6th Place – Kris Kurtz of Mound-Westonka
1st: Garrett Whitehead (Park) 13-0, Sr. over Hayden Strain (Cannon Falls) 8-1, Sr. (Dec 5-3)
3rd: Kolin Baier (Mankato East) 10-2, So. over Dylan Lippert (Faribault) 6-4, So. (Fall 3:14)
5th: Brendon Bischof (Lakeville South) 9-4, Jr. over Kris Kurtz (Mound-Westonka) 7-7, Jr. (Dec 7-2)
182
1st Place – Josh Heyda of Faribault
2nd Place – Jose Rodgers-Valdez of South Saint Paul
3rd Place – Logan Wendt of St. Charles
4th Place – Jaden Taylor of WEM-JWP
5th Place – Krystiyan Mullen of Park
6th Place – Nathan Wyman of Mankato East
1st: Josh Heyda (Faribault) 13-1, Jr. over Jose Rodgers-Valdez (South Saint Paul) 8-2, Sr. (Inj. 0:00)
3rd: Logan Wendt (St. Charles) 5-3, So. over Jaden Taylor (WEM-JWP) 6-3, So. (Fall 3:00)
5th: Krystiyan Mullen (Park) 7-7, So. over Nathan Wyman (Mankato East) 4-6, Sr. (Fall 4:56)
195
1st Place – Will Storch of WEM-JWP
2nd Place – Nick Gallegos of South Saint Paul
3rd Place – Ethan Erickson of Faribault
4th Place – Charlie Bratsch of Lakeville South
5th Place – Connor Scharf of New Prague
6th Place – Sam Bakko of Northfield
1st: Will Storch (WEM-JWP) 11-0, Sr. over Nick Gallegos (South Saint Paul) 6-1, Sr. (Fall 1:27)
3rd: Ethan Erickson (Faribault) 11-4, Jr. over Charlie Bratsch (Lakeville South) 4-3, Sr. (Fall 5:46)
5th: Connor Scharf (New Prague) 7-5, Sr. over Sam Bakko (Northfield) 2-2, Sr. (Fall 1:19)
220
1st Place – Austin Rendler of Faribault
2nd Place – Ezayah Oropeza of Rosemount
3rd Place – Antonio Davis of Park
4th Place – Jared Stewart of Lakeville South
5th Place – Brennan Rutt of New Prague
6th Place – Elliot Tuvey of Henry Sibley
1st: Austin Rendler (Faribault) 13-0, Sr. over Ezayah Oropeza (Rosemount) 7-2, Jr. (Dec 6-4)
3rd: Antonio Davis (Park) 9-4, So. over Jared Stewart (Lakeville South) 11-3, Jr. (Dec 9-4)
5th: Brennan Rutt (New Prague) 7-5, Jr. over Elliot Tuvey (Henry Sibley) 4-6, Sr. (MD 17-4)
285
1st Place – Max Otterdahl of Rosemount
2nd Place – Dillon McEachran of Faribault
3rd Place – Jake Stokes of St. Charles
4th Place – Rieley Fleming of Mankato East
5th Place – Ryan Fitz of Mound-Westonka
6th Place – Gibby Brito of South Saint Paul
1st: Max Otterdahl (Rosemount) 8-1, Jr. over Dillon McEachran (Faribault) 12-2, Sr. (Fall 3:45)
3rd: Jake Stokes (St. Charles) 2-2, Fr. over Rieley Fleming (Mankato East) 5-6, Fr. (Fall 3:41)
5th: Ryan Fitz (Mound-Westonka) 9-5, So. over Gibby Brito (South Saint Paul) 2-6, Jr. (Fall 2:33)