Rogers Holiday Matness

Rogers Holiday Matness
1 Belgrade-Brooten-Elrosa 200.5
2 Becker 139.5
3 Osseo 125.0
4 Rogers 122.0
5 Winona-Winona Cotter 121.0
6 Princeton 113.0
7 St. Thomas Academy 107.5
8 Kimball Area 100.5
9 Chanhassen 74.5
10 Monticello 64.0
11 Zimmerman 53.0
12 Park Center 40.5
13 Richfield 40.0
14 Minneapolis Roosevelt 30.0
15 Champlin Park 26.0
16 Minneapolis Patrick Henry 15.0
17 Proctor-Hermantown 11.0
18 Holdingford 6.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Mason Doucette of Becker
2nd Place – Walker Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Logan Henningson of Winona-Winona Cotter
4th Place – Zack Schiefelbein of Kimball Area
5th Place – John Lundstrom of Osseo
6th Place – Parker Adkins of Princeton
1st: Mason Doucette (Becker) 7-2, 8th. over Walker Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 15-7, 8th. (Dec 6-4)
3rd: Logan Henningson (Winona-Winona Cotter) 9-6, 7th. over Zack Schiefelbein (Kimball Area) 8-8, Jr. (Dec 4-2)
5th: John Lundstrom (Osseo) 10-7, 8th. over Parker Adkins (Princeton) 7-11, 7th. (Fall 5:05)
113
1st Place – Ryan Henningson of Winona-Winona Cotter
2nd Place – Landen Parent of Princeton
3rd Place – Gunnar Nelson of Park Center
4th Place – Blaine Fischer of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Zach Zavadil of Monticello
6th Place – Alex Nelson of Kimball Area
1st: Ryan Henningson (Winona-Winona Cotter) 16-0, So. over Landen Parent (Princeton) 15-2, Fr. (Fall 3:18)
3rd: Gunnar Nelson (Park Center) 3-1, Jr. over Blaine Fischer (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-7, 8th. (TF-1.5 4:00 (15-0))
5th: Zach Zavadil (Monticello) 12-7, Sr. over Alex Nelson (Kimball Area) 11-5, Fr. (Dec 8-1)
120
1st Place – Canon Swanson of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Jake Nelson of Becker
3rd Place – Zack Wells of Princeton
4th Place – Joe Montplaisir of Zimmerman
5th Place – Alex McPhee of Proctor-Hermantown
6th Place – Sam Essendrup of Rogers
1st: Canon Swanson (Belgrade-Brooten-Elrosa) 19-1, So. over Jake Nelson (Becker) 10-2, So. (Dec 7-5)
3rd: Zack Wells (Princeton) 13-2, Fr. over Joe Montplaisir (Zimmerman) 13-5, Fr. (SV-1 6-4)
5th: Alex McPhee (Proctor-Hermantown) 19-3, Fr. over Sam Essendrup (Rogers) 12-7, So. (Dec 7-5)
126
1st Place – Evann Fabian of Winona-Winona Cotter
2nd Place – Tyler Jensen of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Lukas Pauslon of Becker
4th Place – Tekle Sunburg of Minneapolis Roosevelt
5th Place – Pedro Velazquez of Chanhassen
6th Place – Tate Lange of Holdingford
1st: Evann Fabian (Winona-Winona Cotter) 10-3, So. over Tyler Jensen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 16-5, 8th. (MD 13-2)
3rd: Lukas Pauslon (Becker) 13-2, Fr. over Tekle Sunburg (Minneapolis Roosevelt) 11-7, So. (TF-1.5 2:48 (15-0))
5th: Pedro Velazquez (Chanhassen) 13-4, Fr. over Tate Lange (Holdingford) 5-7, Fr. (MD 10-0)
132
1st Place – Connor Swetala of Richfield
2nd Place – Kylen Rish of Becker
3rd Place – Joe Gardas of Zimmerman
4th Place – Dylan T. Kampsen of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Wil Yasseri of Rogers
6th Place – Kaleb Adkins of Princeton
1st: Connor Swetala (Richfield) 19-1, Sr. over Kylen Rish (Becker) 4-4, Fr. (MD 12-1)
3rd: Joe Gardas (Zimmerman) 2-1, 8th. over Dylan T. Kampsen (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-6, Fr. (Fall 1:23)
5th: Wil Yasseri (Rogers) 11-5, Fr. over Kaleb Adkins (Princeton) 11-8, So. (Dec 5-2)
138
1st Place – Bret Wilson of Rogers
2nd Place – Tyler Bents of Belgrade-Brooten-Elrosa
3rd Place – Payton Schiefelbein of Kimball Area
4th Place – Joe McKinney of Champlin Park
5th Place – Kevin Andres of Becker
6th Place – Caden Dewall of Becker
1st: Bret Wilson (Rogers) 14-2, Sr. over Tyler Bents (Belgrade-Brooten-Elrosa) 19-4, Jr. (MD 14-1)
3rd: Payton Schiefelbein (Kimball Area) 11-4, Sr. over Joe McKinney (Champlin Park) 15-7, Sr. (Dec 6-2)
5th: Kevin Andres (Becker) 9-5, Jr. over Caden Dewall (Becker) 6-5, Fr. (M. For.)
145
1st Place – Jack Vaselaar of Winona-Winona Cotter
2nd Place – Carsten Scherber of Monticello
3rd Place – Zack Holtz of Kimball Area
4th Place – Blake Paulson of Becker
5th Place – Jacob Berning of Becker
6th Place – Charlie Knauss of Chanhassen
1st: Jack Vaselaar (Winona-Winona Cotter) 15-2, Sr. over Carsten Scherber (Monticello) 13-4, Sr. (MD 8-0)
3rd: Zack Holtz (Kimball Area) 11-4, Fr. over Blake Paulson (Becker) 6-5, Sr. (Fall 4:34)
5th: Jacob Berning (Becker) 12-3, Jr. over Charlie Knauss (Chanhassen) 8-7, Fr. (Fall 3:13)
152
1st Place – Adam Jaeger of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Jake Born of Rogers
3rd Place – Logan Jurek of Becker
4th Place – Josh Fuller of Princeton
5th Place – Austin Donnay of Kimball Area
6th Place – Levi Werp of Monticello
1st: Adam Jaeger (Belgrade-Brooten-Elrosa) 3-0, Sr. over Jake Born (Rogers) 11-4, Jr. (MD 16-3)
3rd: Logan Jurek (Becker) 11-3, Jr. over Josh Fuller (Princeton) 8-8, Sr. (MD 14-5)
5th: Austin Donnay (Kimball Area) 5-10, Fr. over Levi Werp (Monticello) 5-10, Sr. (Fall 1:56)
160
1st Place – Isaiah Gilbert of Belgrade-Brooten-Elrosa
2nd Place – Jacob Meissner of Osseo
3rd Place – Michael Donnay of Kimball Area
4th Place – Anthony Lenz of Rogers
5th Place – Connor Eickhoff of Becker
6th Place – Triston South of Monticello
1st: Isaiah Gilbert (Belgrade-Brooten-Elrosa) 19-3, Sr. over Jacob Meissner (Osseo) 10-7, 8th. (Fall 4:20)
3rd: Michael Donnay (Kimball Area) 8-7, Jr. over Anthony Lenz (Rogers) 8-9, Sr. (TF-1.5 6:00 (17-1))
5th: Connor Eickhoff (Becker) 6-4, Jr. over Triston South (Monticello) 5-11, Jr. (Dec 10-8)
170
1st Place – Matt Boyum of Chanhassen
2nd Place – Adam Lanners of Osseo
3rd Place – Mark Jenniges of Belgrade-Brooten-Elrosa
4th Place – Michael Kenney of St. Thomas Academy
5th Place – Lincoln Carlson of Becker
6th Place – Ser William Humphrey of Champlin Park
1st: Matt Boyum (Chanhassen) 14-0, Jr. over Adam Lanners (Osseo) 10-4, Sr. (Dec 3-1)
3rd: Mark Jenniges (Belgrade-Brooten-Elrosa) 11-7, Fr. over Michael Kenney (St. Thomas Academy) 8-7, Jr. (TF-1.5 5:55 (17-2))
5th: Lincoln Carlson (Becker) 3-4, Jr. over Ser William Humphrey (Champlin Park) 10-10, Sr. (Fall 2:18)
182
1st Place – Justin Robinson of Zimmerman
2nd Place – Garrison Solliday of St. Thomas Academy
3rd Place – Eric Lundstrom of Osseo
4th Place – Trevor Kern of Belgrade-Brooten-Elrosa
5th Place – Ben Oman of Minneapolis Roosevelt
6th Place – Eddy Jordan of Monticello
1st: Justin Robinson (Zimmerman) 13-3, Sr. over Garrison Solliday (St. Thomas Academy) 12-4, Fr. (Dec 11-5)
3rd: Eric Lundstrom (Osseo) 9-4, Sr. over Trevor Kern (Belgrade-Brooten-Elrosa) 14-9, Sr. (Dec 11-4)
5th: Ben Oman (Minneapolis Roosevelt) 11-4, Sr. over Eddy Jordan (Monticello) 4-8, Sr. (SV-1 6-4)
195
1st Place – Thomas Litecky of St. Thomas Academy
2nd Place – Abraham Kamara of Osseo
3rd Place – Marciano Guyton of Minneapolis Patrick Henry
4th Place – Donovan Skawiniak of Rogers
5th Place – Lance Thorn of Winona-Winona Cotter
6th Place – Thaniel Cebulla of Belgrade-Brooten-Elrosa
1st: Thomas Litecky (St. Thomas Academy) 14-1, Sr. over Abraham Kamara (Osseo) 12-3, Sr. (Fall 4:52)
3rd: Marciano Guyton (Minneapolis Patrick Henry) 11-4, Sr. over Donovan Skawiniak (Rogers) 1-2, Jr. (Dec 9-3)
5th: Lance Thorn (Winona-Winona Cotter) 5-9, So. over Thaniel Cebulla (Belgrade-Brooten-Elrosa) 7-10, Jr. (Fall 2:46)
220
1st Place – Jimmy Lennon of St. Thomas Academy
2nd Place – Ben Zipoy of Kimball Area
3rd Place – Tyler Nachigal of Winona-Winona Cotter
4th Place – Jagger Schack of Osseo
5th Place – Justin Zahner of Princeton
6th Place – Jon Krumsieg of Rogers
1st: Jimmy Lennon (St. Thomas Academy) 13-1, Sr. over Ben Zipoy (Kimball Area) 12-3, Sr. (Fall 1:06)
3rd: Tyler Nachigal (Winona-Winona Cotter) 9-3, So. over Jagger Schack (Osseo) 11-6, Fr. (Fall 3:36)
5th: Justin Zahner (Princeton) 10-4, Sr. over Jon Krumsieg (Rogers) 10-10, Sr. (Fall 3:46)
285
1st Place – Colton Hellman of Princeton
2nd Place – Travis Sinclair of Rogers
3rd Place – Ethan Jackman of Chanhassen
4th Place – Aaron MacMurdo of Park Center
5th Place – Matt Goldade of St. Thomas Academy
6th Place – Assane Ngom of Osseo
1st: Colton Hellman (Princeton) 16-2, Sr. over Travis Sinclair (Rogers) 9-3, Sr. (Dec 1-0)
3rd: Ethan Jackman (Chanhassen) 13-3, Jr. over Aaron MacMurdo (Park Center) 12-5, Sr. (MD 15-6)
5th: Matt Goldade (St. Thomas Academy) 4-2, Sr. over Assane Ngom (Osseo) 7-9, Jr. (Dec 7-3)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.