Rumble on the Red

December 28-29

Rumble on the Red
1 Scott West 186.5
2 Willmar 142.5
3 Albert Lea Area 135.5
3 Perham 135.5
5 Stoughton 132.0
6 Rapid City Stevens 125.5
7 Waconia 116.0
8 Fairmont-Martin County West 115.5
9 Saint Cloud Tech 107.0
10 Minot 104.5
11 Bismarck 104.0
12 Delano 102.5
13 Mankato West 94.5
14 West Fargo 91.5
15 Cambridge-Isanti 90.0
16 New Prague 85.5
17 Aberdeen Central 82.0
18 St. Francis 80.5
19 Coon Rapids 77.0
20 Faribault 70.0
21 Maple Grove 68.5
22 Minneota 67.0
23 Wayzata 66.5
24 Bemidji 65.0
25 White Bear Lake Area 62.0
26 Mounds View 61.5
26 Thief River Falls 61.5
28 Chatfield 61.0
29 Eagan 60.5
30 Bismarck Legacy 60.0
30 East Ridge 60.0
32 Sartell-Saint Stephen 59.0
33 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 57.0
34 Hettinger/Scranton 56.0
35 Centennial 55.0
36 Medford 53.0
36 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 53.0
38 Orono 52.5
39 Foley 51.0
40 Bismarck Century 50.0
40 Fargo Davies 50.0
42 Blaine 48.5
43 Bismarck St. Marys 47.5
44 Grand Island 46.5
45 Windom-Mountain Lake 46.0
46 Northfield 45.5
47 St. Charles 43.5
48 Mandan 41.0
49 Lakeville North 38.0
50 Dover-Eyota 34.0
51 Jackson County Central 33.0
52 Austin 32.0
52 Mankato East 32.0
52 Woodbury 32.0
55 Hillsboro-Central Valley 31.0
55 Rosemount 31.0
57 Byron 30.5
58 Valley City 29.5
59 Carrington 29.0
60 New Salem-Almont 28.0
61 Wahpeton 25.5
62 Rugby 24.5
63 Watford City 24.0
64 Turtle Mountain 23.0
65 Buffalo 22.0
65 Dilworth-Glyndon-Felton 22.0
67 Sisseton 20.0
68 Beulah-Hazen 18.0
68 Oakes 18.0
70 United South Central 17.0
71 Rocori 16.5
72 West Fargo Sheyenne 16.0
73 Jamestown 13.0
73 Moorhead 13.0
75 Glenrock 11.0
76 Fargo South 10.0
77 United Clay Becker Badgers 9.0
78 Henry Sibley 7.0
79 Linton-HMB 6.5
80 Deslacs-Burlington 6.0
80 Grand Forks Red River 6.0
82 Benilde St. Margarets 4.0
83 Breckenridge 3.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Kelby Armstrong of Minot
2nd Place – Nick Novak of New Prague
3rd Place – Cael Swensen of Wayzata
4th Place – Eliceo Ramirez of Grand Island
5th Place – Lucas Jagodzinske of Fairmont-Martin County West
6th Place – Brady Kasprick of Thief River Falls
7th Place – Colby Dunkel of New Prague
8th Place – Alex Kowalchyk of Coon Rapids
1st: Kelby Armstrong (Minot) 29-0, So. over Nick Novak (New Prague) 18-1, Fr. (Dec 3-2)
3rd: Cael Swensen (Wayzata) 20-3, Fr. over Eliceo Ramirez (Grand Island) 20-7, Sr. (Dec 3-2)
5th: Lucas Jagodzinske (Fairmont-Martin County West) 16-3, Fr. over Brady Kasprick (Thief River Falls) 12-7, 8th. (Dec 8-1)
7th: Colby Dunkel (New Prague) 16-2, So. over Alex Kowalchyk (Coon Rapids) 15-4, Fr. (Dec 3-0)
113
1st Place – Joey Thompson of Maple Grove
2nd Place – Reece Barnhardt of Bismarck St. Marys
3rd Place – Jaxson Rohman of Fairmont-Martin County West
4th Place – Nic Cantu of Albert Lea Area
5th Place – Ryder Rogotzke of East Ridge
6th Place – Chase DeBlaere of West Fargo Sheyenne
7th Place – Maxwell Petersen of Byron
8th Place – J.J. Andress of White Bear Lake Area
1st: Joey Thompson (Maple Grove) 12-0, So. over Reece Barnhardt (Bismarck St. Marys) 26-2, Fr. (MD 9-1)
3rd: Jaxson Rohman (Fairmont-Martin County West) 18-1, Fr. over Nic Cantu (Albert Lea Area) 21-3, Jr. (Dec 6-4)
5th: Ryder Rogotzke (East Ridge) 15-3, 7th. over Chase DeBlaere (West Fargo Sheyenne) 19-4, 8th. (Fall 3:33)
7th: Maxwell Petersen (Byron) 16-2, 8th. over J.J. Andress (White Bear Lake Area) 18-4, Sr. (Dec 9-4)
120
1st Place – Kyle Burwick of Hettinger/Scranton
2nd Place – Hunter Lewis of Stoughton
3rd Place – Jacob Moore of Aberdeen Central
4th Place – Justin Stauffacher of Scott West
5th Place – Laken Boese of Bismarck
6th Place – Jackson Penk of Sartell-Saint Stephen
7th Place – Hunter Lyden of East Ridge
8th Place – Taylor DeFrang of Dover-Eyota
1st: Kyle Burwick (Hettinger/Scranton) 26-0, Jr. over Hunter Lewis (Stoughton) 22-1, Jr. (MD 10-0)
3rd: Jacob Moore (Aberdeen Central) 15-2, Jr. over Justin Stauffacher (Scott West) 18-9, Jr. (Dec 5-0)
5th: Laken Boese (Bismarck) 22-3, Jr. over Jackson Penk (Sartell-Saint Stephen) 18-3, Jr. (Fall 3:52)
7th: Hunter Lyden (East Ridge) 13-4, 8th. over Taylor DeFrang (Dover-Eyota) 13-5, So. (Dec 7-0)
126
1st Place – Ryan Ripplinger of Bismarck
2nd Place – Charlie Pickell of Mankato West
3rd Place – Jackson Stauffacher of Scott West
4th Place – Cody BeVier of Rapid City Stevens
5th Place – Tanner Kunshier of St. Francis
6th Place – Drew Steidler of Bismarck St. Marys
7th Place – Israel Navarro of Willmar
8th Place – Blake Legred of United South Central
1st: Ryan Ripplinger (Bismarck) 21-2, Jr. over Charlie Pickell (Mankato West) 19-1, So. (Dec 8-4)
3rd: Jackson Stauffacher (Scott West) 19-3, Sr. over Cody BeVier (Rapid City Stevens) 17-3, Sr. (Fall 4:46)
5th: Tanner Kunshier (St. Francis) 17-5, Sr. over Drew Steidler (Bismarck St. Marys) 26-7, So. (Fall 0:57)
7th: Israel Navarro (Willmar) 10-4, Sr. over Blake Legred (United South Central) 13-5, Jr. (SV-1 3-1)
132
1st Place – Clay Carlson of Willmar
2nd Place – Tyler Shackle of Scott West
3rd Place – Spencer Stockman of Rapid City Stevens
4th Place – Mark Buringa of St. Charles
5th Place – Jacob Johnsrud of Albert Lea Area
6th Place – Roman Rogotzke of East Ridge
7th Place – Brody Armstrong of Minot
8th Place – Alex Kern of Saint Cloud Tech
1st: Clay Carlson (Willmar) 19-0, Sr. over Tyler Shackle (Scott West) 16-6, Jr. (TF-1.5 4:45 (26-11))
3rd: Spencer Stockman (Rapid City Stevens) 18-2, Sr. over Mark Buringa (St. Charles) 13-2, Jr. (Dec 6-3)
5th: Jacob Johnsrud (Albert Lea Area) 17-7, Sr. over Roman Rogotzke (East Ridge) 14-4, Fr. (Dec 11-9)
7th: Brody Armstrong (Minot) 27-2, Sr. over Alex Kern (Saint Cloud Tech) 6-4, Sr. (Dec 8-2)
138
1st Place – Cael Carlson of Willmar
2nd Place – Tanner Kroells of Delano
3rd Place – JJ Harms of West Fargo
4th Place – Willie VonRuden of Medford
5th Place – Jack Fogarty of Scott West
6th Place – Payton Anderson of Fairmont-Martin County West
7th Place – Mitchell Hogue of Wayzata
8th Place – Gavin Peterson of Maple Grove
1st: Cael Carlson (Willmar) 18-0, Jr. over Tanner Kroells (Delano) 17-1, Jr. (Fall 1:54)
3rd: JJ Harms (West Fargo) 21-6, Sr. over Willie VonRuden (Medford) 11-2, So. (Fall 1:52)
5th: Jack Fogarty (Scott West) 17-7, Sr. over Payton Anderson (Fairmont-Martin County West) 16-3, So. (Dec 1-0)
7th: Mitchell Hogue (Wayzata) 22-4, Sr. over Gavin Peterson (Maple Grove) 19-5, So. (MD 9-1)
145
1st Place – Jake Mandt of Chatfield
2nd Place – Moise Madimba of Coon Rapids
3rd Place – Alex Borsgard of Windom-Mountain Lake
4th Place – Gavin LeNoue of Wahpeton
5th Place – Josh Block of Mankato West
6th Place – Cooper Voorhees of Rapid City Stevens
7th Place – Tim Stapleton of Waconia
8th Place – Dylan Fudge of Perham
1st: Jake Mandt (Chatfield) 16-0, Sr. over Moise Madimba (Coon Rapids) 17-5, Jr. (MD 10-0)
3rd: Alex Borsgard (Windom-Mountain Lake) 16-2, Jr. over Gavin LeNoue (Wahpeton) 22-3, Sr. (Dec 7-3)
5th: Josh Block (Mankato West) 19-3, Sr. over Cooper Voorhees (Rapid City Stevens) 23-6, So. (Dec 5-3)
7th: Tim Stapleton (Waconia) 16-4, . over Dylan Fudge (Perham) 19-4, Jr. (Dec 7-5)
152
1st Place – Tyler Wagener of Waconia
2nd Place – Brody Nielsen of Albert Lea Area
3rd Place – Isaac Berger of Mandan
4th Place – Jacob Tvinnereim of Jackson County Central
5th Place – Jimmy Brown of Cambridge-Isanti
6th Place – Cade Spilde of Stoughton
7th Place – Cole Vanoverbeke of Minneota
8th Place – Kolbe Booker of Moorhead
1st: Tyler Wagener (Waconia) 17-1, Sr. over Brody Nielsen (Albert Lea Area) 19-4, Sr. (MD 12-4)
3rd: Isaac Berger (Mandan) 23-3, Sr. over Jacob Tvinnereim (Jackson County Central) 19-4, Sr. (SV-1 5-3)
5th: Jimmy Brown (Cambridge-Isanti) 21-4, So. over Cade Spilde (Stoughton) 21-4, Jr. (Dec 7-4)
7th: Cole Vanoverbeke (Minneota) 11-5, Jr. over Kolbe Booker (Moorhead) 16-6, So. (Fall 0:34)
160
1st Place – Jared Franek of West Fargo
2nd Place – Tyler Dow of Stoughton
3rd Place – Austin Brenner of Saint Cloud Tech
4th Place – Kaden Spindler of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
5th Place – Cade Mueller of Waconia
6th Place – Josh Bernier of Thief River Falls
7th Place – Collin Haar of Aberdeen Central
8th Place – Gaige Giles of New Prague
1st: Jared Franek (West Fargo) 23-1, Sr. over Tyler Dow (Stoughton) 22-1, Sr. (SV-1 5-3)
3rd: Austin Brenner (Saint Cloud Tech) 17-3, Sr. over Kaden Spindler (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 18-2, Sr. (Dec 4-2)
5th: Cade Mueller (Waconia) 18-4, Jr. over Josh Bernier (Thief River Falls) 23-4, Sr. (Dec 5-1)
7th: Collin Haar (Aberdeen Central) 18-2, Sr. over Gaige Giles (New Prague) 17-5, Sr. (Dec 9-2)
170
1st Place – Cole Kirpach of St. Francis
2nd Place – Lincoln Shinn of Willmar
3rd Place – Zach Glazier of Albert Lea Area
4th Place – Collin Steuber of Fairmont-Martin County West
5th Place – Dawson Kellogg of Perham
6th Place – Mark Hastings of Hillsboro-Central Valley
7th Place – Graham Nistler of Saint Cloud Tech
8th Place – Luke Geister-Jones of Stoughton
1st: Cole Kirpach (St. Francis) 20-3, Sr. over Lincoln Shinn (Willmar) 17-2, Jr. (MD 12-0)
3rd: Zach Glazier (Albert Lea Area) 21-1, Jr. over Collin Steuber (Fairmont-Martin County West) 16-3, Sr. (MD 11-3)
5th: Dawson Kellogg (Perham) 21-4, So. over Mark Hastings (Hillsboro-Central Valley) 22-3, Jr. (Dec 3-0)
7th: Graham Nistler (Saint Cloud Tech) 17-6, Sr. over Luke Geister-Jones (Stoughton) 19-5, Jr. (SV-1 3-1)
182
1st Place – Tyler Buesgens of Scott West
2nd Place – Dante Colicheski of Rapid City Stevens
3rd Place – John Noll of Centennial
4th Place – Zachary Peterson of Perham
5th Place – Rowan Morgan of Mounds View
6th Place – Kaden Wolsky of Carrington
7th Place – Peyton Mortenson of Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United
8th Place – Logan Erlandson of Valley City
1st: Tyler Buesgens (Scott West) 20-1, Sr. over Dante Colicheski (Rapid City Stevens) 24-1, Sr. (Fall 3:14)
3rd: John Noll (Centennial) 18-2, Jr. over Zachary Peterson (Perham) 18-2, Jr. (Fall 2:16)
5th: Rowan Morgan (Mounds View) 19-4, Jr. over Kaden Wolsky (Carrington) 13-3, Jr. (Dec 7-5)
7th: Peyton Mortenson (Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United) 19-2, Sr. over Logan Erlandson (Valley City) 20-4, Sr. (Dec 10-5)
195
1st Place – Bobby Striggow of Orono
2nd Place – Ty Moser of Perham
3rd Place – Matthew Kaylor of Bismarck Legacy
4th Place – Cody Peterson of Centennial
5th Place – Austin Schmitt of Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United
6th Place – Brennan Rutt of New Prague
7th Place – Daniel Van Oort of Mounds View
8th Place – Michael Nelson of Dover-Eyota
1st: Bobby Striggow (Orono) 15-0, Sr. over Ty Moser (Perham) 19-1, Jr. (SV-1 3-1)
3rd: Matthew Kaylor (Bismarck Legacy) 29-2, Jr. over Cody Peterson (Centennial) 14-2, Sr. (Dec 3-2)
5th: Austin Schmitt (Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United) 21-3, Sr. over Brennan Rutt (New Prague) 14-8, Jr. (Dec 6-4)
7th: Daniel Van Oort (Mounds View) 18-6, Sr. over Michael Nelson (Dover-Eyota) 13-4, Jr. (M. For.)
220
1st Place – Cole Fibranz of Sartell-Saint Stephen
2nd Place – Steven Hajas of Delano
3rd Place – Austin Rendler of Faribault
4th Place – Hunter Swartwout of Minot
5th Place – Ezayah Oropeza of Rosemount
6th Place – Hunter Schoenborn of Bemidji
7th Place – Chase Dockter of Bismarck
8th Place – Luke Parzyck of White Bear Lake Area
1st: Cole Fibranz (Sartell-Saint Stephen) 17-0, Jr. over Steven Hajas (Delano) 12-2, Sr. (Dec 4-1)
3rd: Austin Rendler (Faribault) 19-1, Sr. over Hunter Swartwout (Minot) 7-2, Sr. (Dec 10-6)
5th: Ezayah Oropeza (Rosemount) 16-4, Jr. over Hunter Schoenborn (Bemidji) 18-7, Sr. (Dec 3-0)
7th: Chase Dockter (Bismarck) 19-6, Jr. over Luke Parzyck (White Bear Lake Area) 16-3, Jr. (Dec 3-2)
285
1st Place – Zachary Jakes of Mankato West
2nd Place – Mitch Trigg of Foley
3rd Place – Trent Esping of Minneota
4th Place – Calvin Menke of Scott West
5th Place – Bryce Benhart of Lakeville North
6th Place – Andre Baguma of Fargo Davies
7th Place – Elijah Huff of Minot
8th Place – Kaden Johnson of Aberdeen Central
1st: Zachary Jakes (Mankato West) 11-0, Sr. over Mitch Trigg (Foley) 22-2, Sr. (Fall 0:35)
3rd: Trent Esping (Minneota) 12-2, Sr. over Calvin Menke (Scott West) 14-8, Jr. (UTB 3-2)
5th: Bryce Benhart (Lakeville North) 17-2, Jr. over Andre Baguma (Fargo Davies) 11-3, Sr. (Dec 5-0)
7th: Elijah Huff (Minot) 29-2, Sr. over Kaden Johnson (Aberdeen Central) 16-4, Jr. (Dec 5-1)

Bookmark the permalink.

Comments are closed