Alexandria Big Ole Tournament

Alexandria Big Ole Tournament
1 Detroit Lakes 239.5
2 Alexandria 173.0
3 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 140.5
4 Rocori 136.0
5 Eden Valley-Watkins 78.0
6 Ortonville 59.0
7 St. Cloud Apollo 57.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Will Magaard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Ryan Borris of Alexandria
3rd Place – Cade Jackson of Detroit Lakes
4th Place – Chase Magaard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Gavin Winter of ROCORI
6th Place – Austin Eastman of Ortonville
1st: Will Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 30-1, So. over Ryan Borris (Alexandria) 24-3, So. (Fall 5:17)
3rd: Cade Jackson (Detroit Lakes) 21-10, 7th. over Chase Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 16-8, 7th. (Dec 5-1)
5th: Gavin Winter (ROCORI) 12-9, 7th. over Austin Eastman (Ortonville) 10-16, . (Dec 10-3)
113
1st Place – Adam Kremer of Alexandria
2nd Place – Bradley Swiers of Detroit Lakes
3rd Place – Brody Ullyott of Detroit Lakes
4th Place – Coy Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Trevor Schroeder of St Cloud Apollo
6th Place – Luke Hemmesch of ROCORI
1st: Adam Kremer (Alexandria) 13-8, Sr. over Bradley Swiers (Detroit Lakes) 2-1, . (MD 10-0)
3rd: Brody Ullyott (Detroit Lakes) 20-12, Fr. over Coy Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 21-11, 8th. (Dec 1-0)
5th: Trevor Schroeder (St Cloud Apollo) 13-16, So. over Luke Hemmesch (ROCORI) 10-7, 8th. (Dec 9-2)
120
1st Place – Blake Weber of Detroit Lakes
2nd Place – Austin Moscho of ROCORI
3rd Place – Deaven Boots of Ortonville
4th Place – Kyler Miller of Alexandria
Round 1
Blake Weber (Detroit Lakes) 31-6, So. over Kyler Miller (Alexandria) 4-11, Fr. (Fall 3:14)
Austin Moscho (ROCORI) 21-10, 8th. over Deaven Boots (Ortonville) 16-9, . (Fall 2:53)
Round 2
Blake Weber (Detroit Lakes) 31-6, So. over Deaven Boots (Ortonville) 16-9, . (Fall 2:47)
Austin Moscho (ROCORI) 21-10, 8th. over Kyler Miller (Alexandria) 4-11, Fr. (Fall 1:45)
Round 3
Blake Weber (Detroit Lakes) 31-6, So. over Austin Moscho (ROCORI) 21-10, 8th. (TF-1.5 5:19 (18-2))
Deaven Boots (Ortonville) 16-9, . over Kyler Miller (Alexandria) 4-11, Fr. (Fall 2:40)
126
1st Place – Jared Carlson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Taylor Ludwig of Eden Valley-Watkins
3rd Place – Blaine Henderson of Detroit Lakes
4th Place – AJ Sparr of Alexandria
5th Place – Ben Hansen of ROCORI
6th Place – Mahamat Hissein of St Cloud Apollo
1st: Jared Carlson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 21-10, Jr. over Taylor Ludwig (Eden Valley-Watkins) 18-13, So. (Dec 5-3)
3rd: Blaine Henderson (Detroit Lakes) 16-14, . over AJ Sparr (Alexandria) 13-13, . (Fall 5:47)
5th: Ben Hansen (ROCORI) 5-7, Fr. over Mahamat Hissein (St Cloud Apollo) 2-6, Fr. (Fall 1:45)
132
1st Place – Jonathan Tostenson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Payton Jackson of Detroit Lakes
3rd Place – Trevyn Ludwig of Eden Valley-Watkins
4th Place – James Mann of ROCORI
5th Place – Danny Eastman of Ortonville
6th Place – Tate Runge of Alexandria
1st: Jonathan Tostenson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 27-5, Sr. over Payton Jackson (Detroit Lakes) 28-9, Sr. (Dec 11-7)
3rd: Trevyn Ludwig (Eden Valley-Watkins) 19-16, Jr. over James Mann (ROCORI) 12-15, Jr. (Fall 5:31)
5th: Danny Eastman (Ortonville) 21-14, . over Tate Runge (Alexandria) 5-13, Fr. (Fall 4:44)
138
1st Place – Fabyon Greer of Detroit Lakes
2nd Place – Max Court of ROCORI
3rd Place – Zach Nistler of Eden Valley-Watkins
4th Place – Wyatt Snitker of Alexandria
5th Place – Dustin Veen of Ortonville
6th Place – Luke Hoefer of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
1st: Fabyon Greer (Detroit Lakes) 21-6, Jr. over Max Court (ROCORI) 14-12, Sr. (MD 15-6)
3rd: Zach Nistler (Eden Valley-Watkins) 23-15, So. over Wyatt Snitker (Alexandria) 3-4, So. (Fall 1:40)
5th: Dustin Veen (Ortonville) 7-9, . over Luke Hoefer (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 7-14, So. (Fall 2:51)
145
1st Place – Caleb Collins of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Trappier Botz of Alexandria
3rd Place – Aiden Miller of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Garett Nelson of Detroit Lakes
Round 1
Caleb Collins (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 30-4, Sr. over Garett Nelson (Detroit Lakes) 3-13, Fr. (Fall 1:28)
Trappier Botz (Alexandria) 11-7, Jr. over Aiden Miller (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-2, So. (Fall 1:42)
Round 2
Caleb Collins (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 30-4, Sr. over Aiden Miller (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-2, So. (Fall 0:42)
Trappier Botz (Alexandria) 11-7, Jr. over Garett Nelson (Detroit Lakes) 3-13, Fr. (Fall 2:20)
Round 3
Caleb Collins (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 30-4, Sr. over Trappier Botz (Alexandria) 11-7, Jr. (Dec 6-2)
Aiden Miller (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-2, So. over Garett Nelson (Detroit Lakes) 3-13, Fr. (Inj. 0:00)
152
1st Place – Gunnar Feldhege of ROCORI
2nd Place – Austin Baker of Detroit Lakes
3rd Place – Logan Runge of Alexandria
4th Place – Dylan Rudningen of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Ty Scofield of Ortonville
1st: Gunnar Feldhege (ROCORI) 23-6, Sr. over Austin Baker (Detroit Lakes) 26-4, Sr. (Dec 7-5)
3rd: Logan Runge (Alexandria) 16-4, Sr. over Dylan Rudningen (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 17-5, Jr. (Inj. 0:00)
5th: Ty Scofield (Ortonville) 6-13, . over () , . (Bye)
160
1st Place – Braydon Ortloff of Detroit Lakes
2nd Place – Brett Kirchner of St Cloud Apollo
3rd Place – Benjamin Eustice of Ortonville
4th Place – Richard Jones of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
Round 1
Braydon Ortloff (Detroit Lakes) 13-0, Sr. over Richard Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 15-16, Fr. (TF-1.5 4:22 (28-13))
Brett Kirchner (St Cloud Apollo) 24-6, Sr. over Benjamin Eustice (Ortonville) 23-10, . (Fall 3:48)
Round 2
Braydon Ortloff (Detroit Lakes) 13-0, Sr. over Benjamin Eustice (Ortonville) 23-10, . (TF-1.5 3:58 (21-6))
Brett Kirchner (St Cloud Apollo) 24-6, Sr. over Richard Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 15-16, Fr. (Fall 0:28)
Round 3
Braydon Ortloff (Detroit Lakes) 13-0, Sr. over Brett Kirchner (St Cloud Apollo) 24-6, Sr. (Fall 4:26)
Benjamin Eustice (Ortonville) 23-10, . over Richard Jones (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 15-16, Fr. (Inj. 0:00)
170
1st Place – Isaiah Thompson of Detroit Lakes
2nd Place – Elijah Cloos of Ortonville
3rd Place – Joe Brezina of Alexandria
4th Place – Ben Primus of ROCORI
5th Place – Jack Bates of Eden Valley-Watkins
6th Place – Isaac Erickson-Thoemke of St Cloud Apollo
1st: Isaiah Thompson (Detroit Lakes) 31-5, So. over Elijah Cloos (Ortonville) 26-5, . (MD 13-3)
3rd: Joe Brezina (Alexandria) 14-7, Sr. over Ben Primus (ROCORI) 10-18, So. (MD 8-0)
5th: Jack Bates (Eden Valley-Watkins) 3-17, Sr. over Isaac Erickson-Thoemke (St Cloud Apollo) 14-19, Jr. (Inj. 0:00)
182
1st Place – Noah Olds of Detroit Lakes
2nd Place – Titus Chamberlin of Alexandria
3rd Place – Zach Swanson of ROCORI
4th Place – Nick Gill of St Cloud Apollo
5th Place – Michael Doubek of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
1st: Noah Olds (Detroit Lakes) 28-5, Jr. over Titus Chamberlin (Alexandria) 9-6, Jr. (Fall 3:12)
3rd: Zach Swanson (ROCORI) 8-13, Sr. over Nick Gill (St Cloud Apollo) 9-16, Sr. (Dec 5-2)
5th: Michael Doubek (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 1-8, So. over () , . (Bye)
195
1st Place – Ryan Torkelson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Jordan Skadsem of Detroit Lakes
3rd Place – Andrew Annette of Detroit Lakes
Round 1
Ryan Torkelson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 20-8, Sr. over () , . (Bye)
Jordan Skadsem (Detroit Lakes) 17-16, So. over Andrew Annette (Detroit Lakes) 5-15, Fr. (For.)
Round 2
Ryan Torkelson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 20-8, Sr. over Andrew Annette (Detroit Lakes) 5-15, Fr. (Dec 7-5)
Jordan Skadsem (Detroit Lakes) 17-16, So. over () , . (Bye)
Round 3
Ryan Torkelson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 20-8, Sr. over Jordan Skadsem (Detroit Lakes) 17-16, So. (Dec 2-1)
Andrew Annette (Detroit Lakes) 5-15, Fr. over () , . (Bye)
220
1st Place – Deryk Neu of Alexandria
2nd Place – Charles Barnett of Detroit Lakes
3rd Place – Nate Evens of ROCORI
4th Place – Ethan Kay of Eden Valley-Watkins
5th Place – Marc Collins of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
6th Place – Zach Willard of St Cloud Apollo
1st: Deryk Neu (Alexandria) 16-3, So. over Charles Barnett (Detroit Lakes) 22-14, Jr. (Dec 9-3)
3rd: Nate Evens (ROCORI) 13-11, Jr. over Ethan Kay (Eden Valley-Watkins) 8-24, Jr. (Fall 4:27)
5th: Marc Collins (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 11-10, So. over Zach Willard (St Cloud Apollo) 14-17, Sr. (Fall 0:53)
285
1st Place – Dylan Schafer of ROCORI
2nd Place – Carlos Agee of St Cloud Apollo
3rd Place – Jack Roth of Alexandria
4th Place – Andreas Barnett of Detroit Lakes
5th Place – Hunter Haupert of St Cloud Apollo
6th Place – Peyton Thul of Eden Valley-Watkins
1st: Dylan Schafer (ROCORI) 16-5, Sr. over Carlos Agee (St Cloud Apollo) 12-14, So. (Dec 1-0)
3rd: Jack Roth (Alexandria) 12-6, Jr. over Andreas Barnett (Detroit Lakes) 1-3, Fr. (Inj. 2:00)
5th: Hunter Haupert (St Cloud Apollo) 3-4, So. over Peyton Thul (Eden Valley-Watkins) 2-25, Jr. (Fall 1:00)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.