Eastview Lightning Invitational

Eastview Lightning Invitational
1 Scott West 205.5
2 Faribault 181.0
3 Coon Rapids 160.0
4 Woodbury 114.0
5 Rosemount 97.0
6 Eastview 90.5
7 Sauk Rapids – Rice 88.0
8 Centennial 87.0
9 Winona 59.0
10 St. Paul Highland Park 15.0
11 Minneapolis Southwest 1.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Ryan Henningson of Winona
2nd Place – Emily Shilson of Centennial
3rd Place – Aaron Caswell of Coon Rapids
4th Place – Aiden Tobin of Faribault
5th Place – Cassius Howard of Rosemount
6th Place – Dante Haywood of Sauk Rapids – Rice
1st: Ryan Henningson (Winona) 31-0, So. over Emily Shilson (Centennial) 11-4, Jr. (Fall 5:25)
3rd: Aaron Caswell (Coon Rapids) 5-2, Sr. over Aiden Tobin (Faribault) 16-11, 8th. (Dec 6-2)
5th: Cassius Howard (Rosemount) 7-7, . over Dante Haywood (Sauk Rapids – Rice) 8-7, 7th. (Fall 0:43)
113
1st Place – Cole West of Woodbury
2nd Place – Jared Spohn of Sauk Rapids – Rice
3rd Place – Mason Enderlein of Eastview
4th Place – Andrew Wollak of Sauk Rapids – Rice
5th Place – Logan Rotzien of Coon Rapids
6th Place – Gael Ramirez of Faribault
1st: Cole West (Woodbury) 8-1, Jr. over Jared Spohn (Sauk Rapids – Rice) 24-3, So. (Dec 6-5)
3rd: Mason Enderlein (Eastview) 17-10, So. over Andrew Wollak (Sauk Rapids – Rice) 17-8, So. (Dec 3-0)
5th: Logan Rotzien (Coon Rapids) 21-10, Jr. over Gael Ramirez (Faribault) 6-8, Fr. (Dec 8-1)
120
1st Place – Justin Stauffacher of Scott West
2nd Place – Jacob Hill of Scott West
3rd Place – Jon Svobodny of Coon Rapids
4th Place – Sam LaCanne of Faribault
5th Place – Cade Johnson of Woodbury
6th Place – Jacob Head of Centennial
1st: Justin Stauffacher (Scott West) 22-10, Jr. over Jacob Hill (Scott West) 14-9, So. (Dec 8-1)
3rd: Jon Svobodny (Coon Rapids) 21-10, Jr. over Sam LaCanne (Faribault) 14-14, So. (Dec 5-1)
5th: Cade Johnson (Woodbury) 14-10, Fr. over Jacob Head (Centennial) 2-16, Sr. (Fall 0:26)
126
1st Place – Jackson Stauffacher of Scott West
2nd Place – Ben Gilbertson of Sauk Rapids – Rice
3rd Place – Zac Spohn of Sauk Rapids – Rice
4th Place – Gabe Degris of Coon Rapids
5th Place – Eric Hotakainen of Centennial
6th Place – Will Bents of Woodbury
1st: Jackson Stauffacher (Scott West) 26-4, Sr. over Ben Gilbertson (Sauk Rapids – Rice) 11-13, . (Fall 1:40)
3rd: Zac Spohn (Sauk Rapids – Rice) 9-7, Sr. over Gabe Degris (Coon Rapids) 26-10, Jr. (MD 16-5)
5th: Eric Hotakainen (Centennial) 12-13, Sr. over Will Bents (Woodbury) 11-11, Fr. (Dec 8-5)
132
1st Place – Tyler Shackle of Scott West
2nd Place – Artur Un of Rosemount
3rd Place – Joe Robin of Coon Rapids
4th Place – Bryce Nolen of Faribault
5th Place – Trever Sharp of Eastview
6th Place – Jacob Kruger of Sauk Rapids – Rice
1st: Tyler Shackle (Scott West) 21-9, Jr. over Artur Un (Rosemount) 14-9, Sr. (TF-1.5 4:38 (15-0))
3rd: Joe Robin (Coon Rapids) 22-11, Jr. over Bryce Nolen (Faribault) 8-14, So. (Dec 3-2)
5th: Trever Sharp (Eastview) 5-13, Sr. over Jacob Kruger (Sauk Rapids – Rice) 2-17, Jr. (MD 10-0)
138
1st Place – Jack Fogarty of Scott West
2nd Place – Jack Vaselaar of Winona
3rd Place – Moise Madimba of Coon Rapids
4th Place – Cain Van Ryn of Faribault
5th Place – Zach Mulberry of Centennial
6th Place – Vincent McCorkell of Rosemount
1st: Jack Fogarty (Scott West) 24-7, Sr. over Jack Vaselaar (Winona) 27-4, Sr. (Dec 7-1)
3rd: Moise Madimba (Coon Rapids) 30-7, Jr. over Cain Van Ryn (Faribault) 15-7, Sr. (Dec 6-4)
5th: Zach Mulberry (Centennial) 4-19, So. over Vincent McCorkell (Rosemount) 6-14, Sr. (MD 16-5)
145
1st Place – Brock Rinehart of Woodbury
2nd Place – Josh Oathoudt of Faribault
3rd Place – Adam Bass of Eastview
4th Place – Colton Kerkow of Scott West
5th Place – Zach Thomas of Coon Rapids
6th Place – Tony Beyersdorfer of Rosemount
1st: Brock Rinehart (Woodbury) 24-4, So. over Josh Oathoudt (Faribault) 18-10, So. (Dec 10-5)
3rd: Adam Bass (Eastview) 10-8, Sr. over Colton Kerkow (Scott West) 2-2, Jr. (Fall 0:27)
5th: Zach Thomas (Coon Rapids) 12-12, So. over Tony Beyersdorfer (Rosemount) 3-8, 8th. (Fall 3:50)
152
1st Place – Jace Demmers of Scott West
2nd Place – Isaiah Thompson of Coon Rapids
3rd Place – Riley Reistad of Faribault
4th Place – Nick Sieczkowski of Woodbury
5th Place – Carter Benson of Centennial
Round 1
Isaiah Thompson (Coon Rapids) 19-10, Jr. over Nick Sieczkowski (Woodbury) 6-9, So. (TF-1.5 5:21 (19-3))
Riley Reistad (Faribault) 6-14, Jr. over Carter Benson (Centennial) 2-14, Jr. (MD 13-2)
Round 2
Jace Demmers (Scott West) 21-9, So. over Carter Benson (Centennial) 2-14, Jr. (Fall 1:11)
Isaiah Thompson (Coon Rapids) 19-10, Jr. over Riley Reistad (Faribault) 6-14, Jr. (Dec 5-1)
Round 3
Jace Demmers (Scott West) 21-9, So. over Riley Reistad (Faribault) 6-14, Jr. (Fall 3:27)
Nick Sieczkowski (Woodbury) 6-9, So. over Carter Benson (Centennial) 2-14, Jr. (Fall 1:48)
Round 4
Jace Demmers (Scott West) 21-9, So. over Nick Sieczkowski (Woodbury) 6-9, So. (M. For.)
Isaiah Thompson (Coon Rapids) 19-10, Jr. over Carter Benson (Centennial) 2-14, Jr. (Fall 0:41)
Round 5
Jace Demmers (Scott West) 21-9, So. over Isaiah Thompson (Coon Rapids) 19-10, Jr. (Dec 6-0)
Riley Reistad (Faribault) 6-14, Jr. over Nick Sieczkowski (Woodbury) 6-9, So. (M. For.)
160
1st Place – Austin Underdahl of Faribault
2nd Place – Trent Rasmussen of Scott West
3rd Place – Kyle Brusco of Eastview
4th Place – Sam Ellis of Woodbury
5th Place – Joey Hoeschen of Sauk Rapids – Rice
6th Place – Jeremy Klose of St. Paul Highland Park
1st: Austin Underdahl (Faribault) 17-7, Jr. over Trent Rasmussen (Scott West) 14-8, So. (Dec 4-2)
3rd: Kyle Brusco (Eastview) 4-9, . over Sam Ellis (Woodbury) 9-16, Jr. (Dec 6-4)
5th: Joey Hoeschen (Sauk Rapids – Rice) 1-5, Fr. over Jeremy Klose (St. Paul Highland Park) 7-12, So. (M. For.)
170
1st Place – John Noll of Centennial
2nd Place – Peter Swanson of Eastview
3rd Place – Jon Huss of Scott West
4th Place – Marcus Santillana of Sauk Rapids – Rice
5th Place – Zach Young of Rosemount
6th Place – Amara Kenneh of Coon Rapids
1st: John Noll (Centennial) 22-3, Jr. over Peter Swanson (Eastview) 20-7, Jr. (Fall 4:59)
3rd: Jon Huss (Scott West) 19-10, Jr. over Marcus Santillana (Sauk Rapids – Rice) 15-15, Jr. (Dec 10-5)
5th: Zach Young (Rosemount) 12-12, Jr. over Amara Kenneh (Coon Rapids) 12-15, Sr. (Dec 5-4)
182
1st Place – Tyler Buesgens of Scott West
2nd Place – Josh Heyda of Faribault
3rd Place – Eric Schmidt of Eastview
4th Place – Austin Nevala of Coon Rapids
5th Place – Darrius Robinson of Sauk Rapids – Rice
6th Place – Haydyn Rehder of Rosemount
1st: Tyler Buesgens (Scott West) 28-1, Sr. over Josh Heyda (Faribault) 24-4, Jr. (Fall 1:23)
3rd: Eric Schmidt (Eastview) 16-10, Sr. over Austin Nevala (Coon Rapids) 3-2, Jr. (Fall 1:26)
5th: Darrius Robinson (Sauk Rapids – Rice) 4-7, Jr. over Haydyn Rehder (Rosemount) 2-4, Fr. (Dec 15-9)
195
1st Place – Nick Berg of Coon Rapids
2nd Place – Donald Nde of Woodbury
3rd Place – Dylan Aslakson of Scott West
4th Place – Andrew Syvertson of Sauk Rapids – Rice
5th Place – Ethan Erickson of Faribault
6th Place – Brady O’Neil of Eastview
1st: Nick Berg (Coon Rapids) 20-11, Jr. over Donald Nde (Woodbury) 19-7, Jr. (Dec 6-2)
3rd: Dylan Aslakson (Scott West) 19-10, Sr. over Andrew Syvertson (Sauk Rapids – Rice) 12-5, Sr. (Dec 5-0)
5th: Ethan Erickson (Faribault) 14-8, Jr. over Brady O’Neil (Eastview) 4-5, Sr. (Fall 1:37)
220
1st Place – Austin Rendler of Faribault
2nd Place – Ezayah Oropeza of Rosemount
3rd Place – Max Fick of Woodbury
4th Place – Luke Breuning of Centennial
5th Place – Lucas Partlow of Coon Rapids
6th Place – Cedric Warner of Eastview
1st: Austin Rendler (Faribault) 28-1, Sr. over Ezayah Oropeza (Rosemount) 23-5, Jr. (Dec 3-2)
3rd: Max Fick (Woodbury) 18-10, Sr. over Luke Breuning (Centennial) 3-2, Jr. (Dec 2-1)
5th: Lucas Partlow (Coon Rapids) 14-13, Sr. over Cedric Warner (Eastview) 11-12, Jr. (MD 11-3)
285
1st Place – Dillon McEachran of Faribault
2nd Place – Max Otterdahl of Rosemount
3rd Place – Marcus Moore of Coon Rapids
4th Place – Tyler Nachtigal of Winona
5th Place – Tony Cokley of St. Paul Highland Park
6th Place – Hunter Struffert of Scott West
1st: Dillon McEachran (Faribault) 22-4, Sr. over Max Otterdahl (Rosemount) 18-5, Sr. (Dec 7-3)
3rd: Marcus Moore (Coon Rapids) 10-7, Jr. over Tyler Nachtigal (Winona) 18-9, So. (Dec 3-2)
5th: Tony Cokley (St. Paul Highland Park) 12-5, Sr. over Hunter Struffert (Scott West) 2-3, So. (MD 12-3)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.