Events of the Week – January 29, 2018

The Guillotine Events of the Week is brought to you by Ponce Trained Wrestling. Plan your week.

The-Guillotine-Events-of-the-Week-300x90Ponce-Trained-Wrestling-300x90

Ponce-YouTube-300x30

Events subject to change. Check local schedules to verify dates, times, and locations.

Feb 2 Fri
viewview
Iowa State at North Dakota StateFargo, N.D.
7 pm
College Event
Feb 2 Fri
view
Minnesota at IowaIowa City, IA
College Event
Feb 2 Fri
viewview
Minot State at AugustanaSioux Falls, SD
7 pm
College Event
Feb 2 Fri
viewview
Southwest Minnesota State at U-MaryMarshall, Minn.
7:00 PM
College Event
Feb 2 FriAlbany at Becker
HS Event
Feb 2 FriAnnandale/Maple Lake, Pierz at Atwater-Cosmos-Grove City
HS Event
Feb 2 FriApple Valley at Simley
HS Event
Feb 2 FriBemidji, St. Cloud Tech at Moorhead
HS Event
Feb 2 FriBenilde- St. Margaret's, Blaine, Mound-Westonka at Champlin Park
HS Event
Feb 2 FriBurnsville, Owatonna at Farmington
HS Event
Feb 2 FriCedar Rapids Prairie, Scott West at Iowa City West
HS Event
Feb 2 FriChatfield at LaCrescent
HS Event
Feb 2 FriCloquet, Mora, Pine City/Hinckley at Hibbing
HS Event
Feb 2 FriCretin-Derham Hall at St. Thomas Academy
HS Event
Feb 2 FriDelano, St. Cloud Apollo at Howard Lake-Waverly-Winsted
HS Event
Feb 2 FriEden Prairie, Eden Valley-Watkins, Glencoe-Silver Lake/Lester Prairie at Bold
HS Event
Feb 2 FriFergus Falls, Pequot Lakes/Pine River, Sauk Centre/Melrose at Roseau
HS Event
Feb 2 FriFillmore Central at Dover-Eyota
HS Event
Feb 2 FriGrand Meadow/LeRoy/Southland at St. Charles
HS Event
Feb 2 FriGrand Rapids, Orono, Spring Lake Park at Totino Grace
HS Event
Feb 2 FriHopkins, Pine Island at Minneapolis Southwest
HS Event
Feb 2 FriJackson County Central at Windom/Mountain Lake
HS Event
Feb 2 FriKimball, Norwood-Young America at Dassel-Cokato
HS Event
Feb 2 FriLake Crystal-Wellcome Memorial at Blue Earth
HS Event
Feb 2 FriLewiston/Rushford at Caledonia/Houston
HS Event
Feb 2 FriMarshall, Morris/Hancock at Minneota
HS Event
Feb 2 FriMedford, New Ulm at Madelia/Truman
HS Event
Feb 2 FriMinneapolis Patrick Henry, Osseo at Robbinsdale Armstrong
HS Event
Feb 2 FriNew London-Spicer at Paynesville
HS Event
Feb 2 FriNorth Branch at Zimmerman
HS Event
Feb 2 FriOrono, Spring Lake Park at Totino Grace
HS Event
Feb 2 FriPerham at Frazee
HS Event
Feb 2 FriSpectrum at Holdingford
HS Event
Feb 2 FriWabasha-Kellogg at Plainview-Elgin-Millville
HS Event
Feb 2 Fri
view
Walker-Hackensack-Akeley Tournament
Teams: Blackduck/Cass Lake, Crosby-Ironton, Deer River, Walker-Hackensack-Akeley

HS Event
Feb 2 FriBertha-Hewitt Wrestling Youth OpenBertha School
Youth Open
Feb 2 FriHudson Youth Wrestling TournamentHudson Middle School
Youth Open
Feb 2 FriJWP Youth Wrestling TournamentJWP HS - Janesville
Youth Open
Feb 2 FriNRHEG Youth Wrestling TournamentNew Richland HS
Youth Open
Feb 2 FriOttertail Central Bulldog PreK-6th Elementary Wrestling Tournament - UnderwoodUnderwood HS
Youth Open
Feb 2 FriPark Rapids Headwaters Open Wrestling TournamentPark Rapids Century School
Youth Open
Feb 3 Sat
view
Don Parker Blugold Open
Teams: Rochester, Augsburg, Concordia, St. John's, St. Olaf, Itasca, and others
Eau Claire, WI
10 am
College Event
Feb 3 Sat
viewview
MSU-Moorhead at Northern StateAberdeen, SD
7 pm
College Event
Feb 3 Sat
view
Sioux City Dave Edmonds Open
Teams: MN West and others
Sioux City, IA
9 am
College Event
Feb 3 Sat
viewview
Southwest Minnesota State at Minot StateMarshall, Minn.
3 pm
College Event
Feb 3 Sat
viewview
St. Cloud State at MSU-MankatoMankato, Minn.
2:00 pm
College Event
Feb 3 Sat
viewview
U-Mary at AugustanaSioux Falls, SD
2 pm
College Event
Feb 3 SatAlbert Lea at Owatonna
HS Event
Feb 3 SatBlaine Tournament
Teams: Blaine, Coon Rapids, Eagan, Elk River, Henry Sibley, Hutchinson, Milaca, Rosemount

HS Event
Feb 3 SatCannon Falls Tournament
Teams: Cannon Falls, Hastings, Hopkins, Kenyon-Wanamingo, Plainview-Elgin-Millville, Rochester John Marshall, Stewartville, Tri-City United, United South Central

HS Event
Feb 3 SatFertile-Beltrami Tournament
Teams: Crookston, Fertile-Beltrami, Mahnomen/Waubun, Minot, Pelican Rapids, Roseau, Thief River Falls, United Clay Becker

HS Event
Feb 3 SatGrand Rapids, Pine City/Hinckley at North Branch
HS Event
Feb 3 Sat
view
Mankato East Tournament
Teams: Austin, Fairmont/Martin County West, LeSueur-Henderson, Mankato East, Mankato West, Maple River, Tracy-Milroy-Balaton, Watertown-Mayer, Worthington

HS Event
Feb 3 Sat
view
Mike Fasnacht Memorial
Teams: Chatfield, Farmington, Jackson County Central, Minneota, Northfield, St. Clair, Shakopee, Waterville/Janesville
Janesville
HS Event
Feb 3 Sat
view
MNGWL Individual State TournamentChamplin Park HS
HS Event
Feb 3 Sat
view
Park Region Conference at Royalton
Teams: Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie, Long Prairie/Browerville, New York Mills, Osakis, Ottertail County Central, Royalton, United North Central, Wadena-Deer Creek, West Central
Royalton
HS Event
Feb 3 SatRobbinsdale Armstrong Tournament
Teams: Robbinsdale Armstrong, Delano, Eastview, Faribault, Goodhue, Mahtomedi, Maple Grove, Mounds View, Rogers, South St. Paul, Totino Grace, White Bear Lake, Woodbury

HS Event
Feb 3 Sat
view
Sgt. Michael Carlson Memorial Duals
Teams: Apple Valley, Cretin-Derham Hall, Detroit Lakes, Eden Prairie, Forest Lake, Fridley, Grand Rapids, Lakeville South, Redwood/River Valley, Sartell, Stillwater, Totino Grace, Wayzata
Cretin-Derham Hall HS
HS Event
Feb 3 SatSt. Paul Conference at Humboldt
Teams: St. Paul Central, St. Paul Como Park, St. Paul Harding, St. Paul Highland Park, St. Paul Humboldt, St. Paul Johnson, Washington Technology

HS Event
Feb 3 SatWabasha-Kellogg Tournament
Teams: Lake City, Rochester Century, Wabasha-Kellogg, Winona

HS Event
Feb 3 SatZumbrota-Mazeppa Tournament
Teams: Dover-Eyota, Zumbrota-Mazeppa

HS Event
Feb 3 SatBBE Youth Wrestling Team Dual TournamentBBE HS - Belgrade
Youth Open
Feb 3 SatBlooming Prairie Youth Wrestling Individual Tournament with Team PointsBlooming Prairie HS
Youth Open
Feb 3 SatClash of the Junior Titans Wrestling TournamentTartan HS - Oakdale
Youth Open
Feb 3 SatFrazee OpenFrazee HS
Youth Open
Feb 3 SatHLWW OpenHLWW HS - Howard Lake
Youth Open
Feb 3 SatHoldingford Youth Open Jaycees QualifierHoldingford HS
Youth Open
Feb 3 SatLewiston-Altura Tough Bird OpenLewiston-Altura HS
Youth Open
Feb 3 SatNorth Shore Wrestling Youth Open TournamentProctor HS
Youth Open
Feb 3 SatSimley Youth OpenSimley HS
Youth Open
Feb 3 SatTrojan Town ThrowdownBarnesville HS
Youth Open
Feb 3 SatWalker Elementary Wrestling TournamentWalker-Hackensack-Akeley HS
Youth Open
Feb 4 Sun
viewview
Air Force Academy at North Dakota StateFargo, N.D.
12:30
College Event
Feb 4 Sun
viewview
Iowa State at South Dakota StateBrookings, SD
College Event
Feb 4 SunBlaine Youth MN/USA Folkstyle QualifierBlaine HS
Youth Open
Feb 4 SunBrainerd Kids Open Wrestling TournamentForest View Middle School - Baxter
Youth Open
Feb 4 SunCannon Falls Youth Wrestling TournamentCannon Falls HS
Youth Open
Feb 4 SunF/MCC Individual Wrestling TournamentMCC High School - Slayton
Youth Open
Feb 4 SunFalcon OpenFertile-Beltrami School
Youth Open
Feb 4 SunHLWW K-6 Team DualsHLWW HS - Howard Lake
Youth Open
Feb 4 SunMadelia Super Sunday OpenMadelia HS
Youth Open
Feb 4 SunNew Ulm Rolling Thunder Wrestling K-6th Team DualsNew Ulm HS
Youth Open
Feb 4 SunNorth Shore ClassicProctor HS
Youth Open
Feb 4 SunWabasha-Kellogg OpenWabasha-Kellogg HS
Youth Open

View these and future events at theguillotine.com/events-calendar

Bookmark the permalink.

Comments are closed