High School Results – Saturday, January 27, 2018

Albert Lea Area 50 Farmington 19
Alexandria Big Ole Tournament
1 Detroit Lakes 239.5
2 Alexandria 173.0
3 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 140.5
4 Rocori 136.0
5 Eden Valley-Watkins 78.0
6 Ortonville 59.0
7 St. Cloud Apollo 57.0
Bloomington Kennedy Dave Arens Classic
Quarterfinals
Simley 72 Champlin Park 3
Hastings 60 Minnetonka 9
Owatonna 53 Woodbury 16
Zumbrota-Mazeppa 54 Bloomington Kennedy 18
Semifinals
Simley 54 Hastings 16
Zumbrota-Mazeppa 29 Owatonna 24
Consolation Semifinals
Minnetonka 38 Champion Park 29
Bloomington Kennedy 40 Woodbury 38
1st Place: Simley 31 Zumbrota-Mazeppa 29
3rd Place: Owatonna 34 Hastings 33 (criteria – most wins)
5th Place: Bloomington Kennedy 39 Minnetonka 33
7th Place: Woodbury 60 Champlin Park 6
Fairmont/MCW Red Bull Stampede
Fairmont/Martin County West 46 Maple River 22
Fairmont/Martin County West 56 Pipestone Area 18
Fairmont/Martin County West 40 Mankato West 23
Maple River 33 Mankato West 31
Maple River 50 Pipestone Area 28
Mankato West 52 Pipestone Area 22
Grand Rapids Skip Nalan Invitational
1 Grand Rapids Black 217.5
2 Deer River 166.5
3 Crookston 163.5
4 Washington Technology 146.5
5 Hibbing 136.5
6 Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 129.5
7 Virginia 114.0
8 Nashwauk Keewatin/Greenway 78.0
9 Edina 69.0
10 Mahnomen-Waubun 60.0
11 Grand Rapids Orange 59.0
12 North Branch 45.5
13 Proctor 34.0
HOL Conference Tournament
1 Perham 261.5
2 Frazee 218.0
3 Dilworth-Glyndon-Felton 140.0
4 Barnesville 90.0
5 United Clay Becker Badgers 85.0
6 Pelican Rapids 78.0
7 Breckenridge 65.0
Kasson-Mantorville Swalla Duals
FIRST ROUND
Kasson-Mantorville 53, Caledonia 9
Waconia 64, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 6
Byron 47, Winona 27
SECOND ROUND
Caledonia 35, Worthington 29
Blue Earth 45, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 28
Forest Lake 63, Winona 9
THIRD ROUND
Kasson-Mantorville 65, Worthington 6
Waconia 47, Blue Earth Area 25
Forest Lake 59, Byron 13
CHAMPIONSHIP POOL
Kasson-Mantorville 47, Forest Lake 18
Waconia 37, Forest Lake 24
Kasson-Mantorville 49, Waconia 27
RUNNER-UP POOL
Caledonia 63, Byron 17
Blue Earth Area 47, Byron 33
Caledonia 38, Blue Earth Area 37
THIRD-PLACE POOL
Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 40, Winona 39
Worthington 51, Winona 24
Worthington 37, Lewiston-Altura/Rushford-Peterson 36
Lake City Tournament
1. Westfield 166.5
2. Northfield 142.5
3. Rochester Mayo 131.0
4. Chatfield 129.5
5. Wabasha-Kellogg 128.5
6. Dover-Eyota 116.5
7. Lake City 111.0
8. St. Charles 108.0
9. United South Central 84.5
10. Medford 83.0
11. Andover 66.0
Larimore Invitational
1 Badger-GB-MR 202.5
2 Pembina County North 142.0
3 Devils Lake 113.5
4 Larimore 99.0
5 Wahpeton 93.5
6 Central Cass 72.0
6 Fertile-Beltrami 72.0
8 MonDak Thunder 65.5
9 Grand Forks Red River 50.0
10 MayPort-CG 19.0
Minnesota River Conference Tournament
1 Scott West 144.5
2 Tri-City United 115.5
3 Sibley East 101.0
4 Le Sueur-Henderson 54.0
5 Norwood Young America 46.5
MNGWL Region 2 Individual Qualifier
1 Redwood-River Valley 193.5
2 Atwater-Cosmos-Grove City 176.0
3 MAHACA (Morris Area, Hancock, Chokio-Alberta) 160.0
4 Willmar 128.0
5 United (Dawson-Boyd-La Qui Parle-Montevideo) 114.0
6 Quad County 109.0
7 Wabasso/Red Rock Central 96.0
8 Marshall Tigers 84.5
9 New London-Spicer 84.0
10 Minneota 76.0
11 Benson 72.0
12 Canby 71.0
13 Tracy-Milroy-Balaton/Westbrook-Walnut Grove 70.0
14 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 59.0
15 BOLD 45.5
MNGWL Region 3 Individual Qualifier
1 Prior Lake 170.0
2 Shakopee 169.0
3 Waconia 117.5
4 Scott West 117.0
5 Litchfield 113.0
5 Tri-City United 113.0
7 Delano 93.5
8 Annandale 91.0
9 Hutchinson 86.5
10 Dassel-Cokato 79.0
11 Mound Westonka 67.5
12 New Prague 47.5
13 Glencoe Silver Lake 44.0
14 Chaska 29.0
15 Howard Lake 15.5
MNGWL Region 4 Individual Qualifier
1. Hastings 207.50
2. Simley 172.50
3. Apple Valley 153.00
4. Rosemount 142.00
5. Woodbury 115.00
6. Eastview 107.00
7. Eagan 82.00
8. Park 64.50
9. Henry Sibley 59.00
10. Tartan 52.00
10. (tie) East Ridge 52.00
12. Richfield 23.00
13. Cretin-Derham Hall 22.00
14. Burnsville 0.00
14. (tie) St. Thomas Academy 0.00
MNGWL Region 5 Individual Qualifier
1. Forest Lake 144.5
2. Stillwater Area 142.0
3. Minnetonka 136.0
4. Irondale 123.0
5. Fridley 118.0
6. Maple Grove 109.5
7. Benilde-St. Margaret’s 82.0
8. Osseo 68.0
9. Robbinsdale Armstrong 62.0
10. Wayzata 52.0
11. Totino-Grace 51.0
12. Chisago Lakes 50.0
13. Edina 13.0
MNGWL Region 6 Individual Qualifier
1 St. Michael-Albertville 169.5
2 Coon Rapids 155.0
3 Anoka 147.5
4 Zimmerman 95.5
5 Rogers 85.0
6 Cambridge-Isanti 76.0
7 Champlin Park 58.0
8 Blaine 51.0
9 Andover 45.5
10 Elk River 42.0
11 Buffalo 34.0
12 Monticello 21.0
13 St. Francis 17.0
MNGWL Region 7 Individual Qualifier
1 Foley 259.5
2 Big Lake 154.5
3 Kimball 138.0
4 Milaca-Faith Christian 112.0
5 Mora 101.0
6 Becker 92.5
7 Princeton 83.0
8 Royalton-Upsala 81.0
9 Eden Valley-Watkins 70.0
10 Saint Cloud Tech 62.5
11 Sauk Rapids-Rice 61.5
12 Pine City/Hinkley-Finlayson 59.0
13 Sartell-Saint Stephen 47.0
14 Holdingford 39.0
15 Paynesville Area 35.0
16 Pierz 29.5
17 Belgrade-Brooten-Elrosa 24.0
Orono Invitational
1 Anoka 228.5
2 St. Cloud Tech 184.0
3 Litchfield 151.0
4 New Prague 126.5
5 Elk River 113.0
6 East Ridge 108.5
7 Dassel-Cokato 89.5
8 Orono 84.0
9 St. Thomas Academy 79.0
10 Minneapolis South 69.0
11 Osseo 65.5
12 Minneapolis Washburn 56.5
13 Columbia Heights 54.0
Parker Tournament
1 Marshall 283.5
2 Howard 180.0
3 McCook Central/Montrose 171.5
4 Redfield Area 162.0
5 Elk Point-Jefferson 91.5
6 Parker 88.0
7 Tea Area 68.5
8 Kingsbury County 58.0
9 Mitchell JV 43.0
10 Fulda/Murray County Central 38.5
11 Deuel 26.0
11 Yankton JV 26.0
13 Hamlin 7.0
Pine Island Tri
Pine Island 52 Fillmore C-Lanesboro-M-C 15
Pine Island 42 Waseca 33
Waseca 42 Fillmore C-Lanesboro-M-C 18
Rochester Century Panther Invite
1 Lakeville South 133.5
2 Annandale-M lk Lightning 132.0
3 Cannon Falls 128.5
4 Rochester Century 60.0
5 St. Clair 51.5
6 Riceville Community 44.0
7 LaCrosse Aquinas 28.0
South St. Paul Veldman Invite
1. South St. Paul 216.0
2. Stillwater Area 195.0
3. Blaine 184.5
4. Maple Grove 171.0
5. Lakeville North 150.0
6. Eden Prairie 130.5
7. Becker 93.0
8. Austin 87.5
9. North 63.0
10. Park Center 35.0
11. St. Paul Harding 29.0
12. St. Paul Humboldt 25.0
13. Cretin-Derham Hall 23.0
14. Minneapolis North 23.0
15. St. Paul Central 22.0
16. St. Paul Como Park 15.0
Wagner Tournament
1 Kimball/White Lake/Platte-Geddes 180.0
2 Wagner 179.5
3 Windom-Mountain Lake 167.0
4 Beresford/Alcester-Hudson 156.5
5 Philip Area 151.0
6 Bon Homme/Scotland/Avon 135.0
7 Parkston 98.0
8 Faulkton Area 79.0
9 Bennett County 67.0
10 Freeman 47.0
11 Flandreau 44.0
12 Stanley County 40.5
12 Tri-Valley 40.5
14 Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney 38.5
15 Garretson 21.0
16 Sully Buttes 11.0
17 Andes Central 10.0
West Central Conference Duals
Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 55 MAHACA 21
Minnewaska Area 49 Dawson-Boyd – Lac Qui Parle – Montevideo United 29
Atwater-Cosmos-Grove City 34 Minnewaska Area 24
Atwater-Cosmos-Grove City 46 MAHACA 18
Atwater-Cosmos-Grove City 54 Benson 15
Minnewaska Area 45 BOLD 25
Minnewaska Area 60 Sauk Centre-Melrose 30
Benson 45 Sauk Centre-Melrose 27
Benson 51 BOLD 28

Bookmark the permalink.

Comments are closed.