HLWW Invite

HLWW Invite
1 Alexandria Area 155.0
2 Dassel-Cokato 149.0
3 Royalton-Upsala 142.5
4 Annand-M Lk Lightning 130.0
5 Monticello 70.5
6 BOLD 68.5
6 Zimmerman 68.5
8 Park Center 63.0
9 Minneapolis Washburn 60.0
10 Howard Lake-Waverly-Winsted 57.5
11 St. Agnes 47.0
12 Spectrum 42.5
13 Robbinsdale Armstrong 35.0
14 Holdingford 33.5
15 Minneapolis Edison 13.0

Outstanding Wrestler – Joe Montplaisir, Zimmerman, 113 pounds

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Ryan Borris of Alexandria Area
2nd Place – Adam Kremer of Alexandria Area
3rd Place – Alvin Vue of Park Center
4th Place – Mitchell Mallak of Howard Lake-Waverly-Winsted
5th Place – Jack Montplaisir of Zimmerman
6th Place – Will Gorecki of Royalton-Upsala
1st: Ryan Borris (Alexandria Area) 24-2, So. over Adam Kremer (Alexandria Area) 11-9, Sr. (M. For.)
3rd: Alvin Vue (Park Center) 4-3, So. over Mitchell Mallak (Howard Lake-Waverly-Winsted) 17-8, 7th. (M. For.)
5th: Jack Montplaisir (Zimmerman) 16-8, 7th. over Will Gorecki (Royalton-Upsala) 11-16, 7th. (MD 13-3)
113
1st Place – Joe Montplaisir of Zimmerman
2nd Place – Patrick Lockwood of Minneapolis Washburn
3rd Place – Jude Link of Dassel-Cokato
4th Place – Thomas Deboer of Spectrum
5th Place – Zach Zavadil of Monticello
6th Place – Casey Diers of Howard Lake-Waverly-Winsted
1st: Joe Montplaisir (Zimmerman) 22-7, Fr. over Patrick Lockwood (Minneapolis Washburn) 23-2, Jr. (SV-3 3-2)
3rd: Jude Link (Dassel-Cokato) 18-7, 8th. over Thomas Deboer (Spectrum) 18-11, Fr. (MD 14-3)
5th: Zach Zavadil (Monticello) 19-12, Sr. over Casey Diers (Howard Lake-Waverly-Winsted) 14-17, Fr. (Fall 0:52)
120
1st Place – Jacob Liebold of Royalton-Upsala
2nd Place – AJ Sparr of Alexandria Area
3rd Place – Zeph Yang of Park Center
4th Place – Ben Zobel of Dassel-Cokato
5th Place – Jesse Manderschied of BOLD
6th Place – Keagan Wilson of Spectrum
1st: Jacob Liebold (Royalton-Upsala) 16-9, 8th. over AJ Sparr (Alexandria Area) 11-11, Fr. (Fall 5:25)
3rd: Zeph Yang (Park Center) 15-11, So. over Ben Zobel (Dassel-Cokato) 4-12, Jr. (MD 15-4)
5th: Jesse Manderschied (BOLD) 6-14, Fr. over Keagan Wilson (Spectrum) 4-5, Jr. (Fall 3:06)
126
1st Place – Noah Halonen of Dassel-Cokato
2nd Place – Joe Gardas of Zimmerman
3rd Place – Gabe Gorecki of Royalton-Upsala
4th Place – Wyatt Lahr of Royalton-Upsala
5th Place – Adam Devine of Spectrum
6th Place – JP Rodel of Alexandria Area
1st: Noah Halonen (Dassel-Cokato) 18-7, So. over Joe Gardas (Zimmerman) 25-9, 8th. (Dec 12-5)
3rd: Gabe Gorecki (Royalton-Upsala) 13-11, 8th. over Wyatt Lahr (Royalton-Upsala) 10-14, Jr. (Fall 4:57)
5th: Adam Devine (Spectrum) 12-13, Jr. over JP Rodel (Alexandria Area) 2-2, Fr. (Fall 4:04)
132
1st Place – Quinn Youngs of Annand-M Lk Lightning
2nd Place – Collin Boese of Howard Lake-Waverly-Winsted
3rd Place – Will O’Brien of Dassel-Cokato
4th Place – Tommy Jackson of St. Agnes
5th Place – Alec Smieja of Monticello
6th Place – Logan Schumacher of Spectrum
1st: Quinn Youngs (Annand-M Lk Lightning) 28-1, Sr. over Collin Boese (Howard Lake-Waverly-Winsted) 20-8, 7th. (TF-1.5 4:57 (22-7))
3rd: Will O’Brien (Dassel-Cokato) 3-1, Fr. over Tommy Jackson (St. Agnes) 11-13, Jr. (Dec 5-2)
5th: Alec Smieja (Monticello) 12-18, Jr. over Logan Schumacher (Spectrum) 16-10, Fr. (Dec 7-1)
138
1st Place – Prestin Bradley of Dassel-Cokato
2nd Place – Carsten Scherber of Monticello
3rd Place – Nicholas Compton of BOLD
4th Place – Wyatt Snitker of Alexandria Area
5th Place – Brady Conrad of Royalton-Upsala
6th Place – Josh Hernandez of St. Agnes
1st: Prestin Bradley (Dassel-Cokato) 18-3, Jr. over Carsten Scherber (Monticello) 19-8, Sr. (Dec 4-0)
3rd: Nicholas Compton (BOLD) 9-2, Sr. over Wyatt Snitker (Alexandria Area) 2-2, So. (MD 8-0)
5th: Brady Conrad (Royalton-Upsala) 16-13, Fr. over Josh Hernandez (St. Agnes) 8-12, So. (MD 17-9)
145
1st Place – Hunter Manka of Annand-M Lk Lightning
2nd Place – Damion Thiesen of Royalton-Upsala
3rd Place – Anthony Maher of BOLD
4th Place – Alex Lange of Holdingford
5th Place – Ben Mennenga of Robbinsdale Armstrong
6th Place – Kaden Schmidt of Dassel-Cokato
1st: Hunter Manka (Annand-M Lk Lightning) 27-4, Sr. over Damion Thiesen (Royalton-Upsala) 21-9, Jr. (Dec 6-0)
3rd: Anthony Maher (BOLD) 13-8, So. over Alex Lange (Holdingford) 11-12, Jr. (SV-1 3-1)
5th: Ben Mennenga (Robbinsdale Armstrong) 18-6, Jr. over Kaden Schmidt (Dassel-Cokato) 6-14, Jr. (Fall 1:21)
152
1st Place – Logan Runge of Alexandria Area
2nd Place – James Welle of Holdingford
3rd Place – Christian Johnson of Dassel-Cokato
4th Place – Levi Werp of Monticello
5th Place – Chase Boeckman of Holdingford
6th Place – Matt Stack of Park Center
1st: Logan Runge (Alexandria Area) 14-3, Sr. over James Welle (Holdingford) 10-7, So. (Dec 4-1)
3rd: Christian Johnson (Dassel-Cokato) 8-17, Jr. over Levi Werp (Monticello) 7-17, Sr. (Dec 8-4)
5th: Chase Boeckman (Holdingford) 6-7, So. over Matt Stack (Park Center) 11-16, Sr. (Dec 4-2)
160
1st Place – Jackson Held of Royalton-Upsala
2nd Place – Walker Weege of Annand-M Lk Lightning
3rd Place – Dominic Cummings of St. Agnes
4th Place – Tyler Kleindl of Alexandria Area
5th Place – Beau Nelson of Dassel-Cokato
6th Place – Jayshaun Hinz of Monticello
1st: Jackson Held (Royalton-Upsala) 25-1, Jr. over Walker Weege (Annand-M Lk Lightning) 26-8, Sr. (Dec 12-6)
3rd: Dominic Cummings (St. Agnes) 12-9, Jr. over Tyler Kleindl (Alexandria Area) 9-5, Jr. (For.)
5th: Beau Nelson (Dassel-Cokato) 3-4, Fr. over Jayshaun Hinz (Monticello) 11-14, Jr. (MD 12-0)
170
1st Place – Mitch Bergstrom of Annand-M Lk Lightning
2nd Place – Justin Robinson of Zimmerman
3rd Place – Ethan Foley of Minneapolis Washburn
4th Place – Joe Brezina of Alexandria Area
5th Place – Randry Mugisha of Minneapolis Edison
6th Place – Gavin Engles of Park Center
1st: Mitch Bergstrom (Annand-M Lk Lightning) 26-6, Sr. over Justin Robinson (Zimmerman) 22-5, Sr. (Dec 11-5)
3rd: Ethan Foley (Minneapolis Washburn) 13-8, Sr. over Joe Brezina (Alexandria Area) 11-6, Sr. (Dec 4-2)
5th: Randry Mugisha (Minneapolis Edison) 18-8, Jr. over Gavin Engles (Park Center) 4-12, Jr. (Fall 2:28)
182
1st Place – Jacob Schmitz of Dassel-Cokato
2nd Place – Marshall Meehl of Royalton-Upsala
3rd Place – Tim Peppel of BOLD
4th Place – Elie III Doby of St. Agnes
5th Place – Sean Follega of Minneapolis Washburn
6th Place – Tyler Shroyer of Robbinsdale Armstrong
1st: Jacob Schmitz (Dassel-Cokato) 21-3, Jr. over Marshall Meehl (Royalton-Upsala) 14-6, Sr. (Fall 1:33)
3rd: Tim Peppel (BOLD) 9-7, Fr. over Elie III Doby (St. Agnes) 10-6, Jr. (Fall 1:42)
5th: Sean Follega (Minneapolis Washburn) 17-5, Sr. over Tyler Shroyer (Robbinsdale Armstrong) 2-6, Jr. (Fall 2:13)
195
1st Place – Reed Rasset of Annand-M Lk Lightning
2nd Place – Jesse Midas of Monticello
3rd Place – Conner Sharp of Spectrum
4th Place – Danny Mosford of Howard Lake-Waverly-Winsted
5th Place – Aaron Block of Royalton-Upsala
6th Place – Hamza Mohamed of Robbinsdale Armstrong
1st: Reed Rasset (Annand-M Lk Lightning) 15-2, Sr. over Jesse Midas (Monticello) 20-8, So. (Fall 0:53)
3rd: Conner Sharp (Spectrum) 12-12, Sr. over Danny Mosford (Howard Lake-Waverly-Winsted) 13-14, Fr. (Dec 3-1)
5th: Aaron Block (Royalton-Upsala) 3-6, Fr. over Hamza Mohamed (Robbinsdale Armstrong) 2-11, Sr. (Fall 1:41)
220
1st Place – Jason Kasella of Royalton-Upsala
2nd Place – Cuyler Helwig of Annand-M Lk Lightning
3rd Place – Elijah Riemer of Howard Lake-Waverly-Winsted
4th Place – Henry Kantzes of Minneapolis Washburn
5th Place – Jared Scott of St. Agnes
6th Place – Caleb Ley of Robbinsdale Armstrong
1st: Jason Kasella (Royalton-Upsala) 23-1, Sr. over Cuyler Helwig (Annand-M Lk Lightning) 21-12, Sr. (Fall 1:25)
3rd: Elijah Riemer (Howard Lake-Waverly-Winsted) 26-8, Sr. over Henry Kantzes (Minneapolis Washburn) 19-10, Jr. (UTB 2-1)
5th: Jared Scott (St. Agnes) 9-12, Sr. over Caleb Ley (Robbinsdale Armstrong) 4-10, So. (Fall 1:46)
285
1st Place – Aaron MacMurdo of Park Center
2nd Place – Austin Einerson of BOLD
3rd Place – Deryk Neu of Alexandria Area
4th Place – Payton Duske of Dassel-Cokato
5th Place – Jack Roth of Alexandria Area
6th Place – Mason Novitzki of Royalton-Upsala
1st: Aaron MacMurdo (Park Center) 21-7, Sr. over Austin Einerson (BOLD) 15-5, Sr. (Fall 3:03)
3rd: Deryk Neu (Alexandria Area) 14-3, So. over Payton Duske (Dassel-Cokato) 8-11, Sr. (Fall 1:41)
5th: Jack Roth (Alexandria Area) 3-1, Jr. over Mason Novitzki (Royalton-Upsala) 7-14, Fr. (Fall 1:29)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.