MNGWL Region 6 Individual Qualifier

MNGWL Region 6 Individual Qualifier
1 St. Michael-Albertville 169.5
2 Coon Rapids 155.0
3 Anoka 147.5
4 Zimmerman 95.5
5 Rogers 85.0
6 Cambridge-Isanti 76.0
7 Champlin Park 58.0
8 Blaine 51.0
9 Andover 45.5
10 Elk River 42.0
11 Buffalo 34.0
12 Monticello 21.0
13 St. Francis 17.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

95
1st Place – Carter Ban of Anoka
2nd Place – Parker Janssen of St.Michael-Albertville
3rd Place – Jacory Bates of Coon Rapids
4th Place – Gavin Hilyar of Elk River
1st: Carter Ban (Anoka) 13-4, 4th. over Jacory Bates (Coon Rapids) 7-2, 7th. (Dec 6-0)
2nd: Parker Janssen (St.Michael-Albertville) 15-1, 7th. over Jacory Bates (Coon Rapids) 7-2, 7th. (Dec 8-4)
3rd: Parker Janssen (St.Michael-Albertville) 15-1, 7th. over Gavin Hilyar (Elk River) 6-2, 8th. (Dec 7-1)
100
1st Place – Brad Howes of Anoka
2nd Place – Jack Montplaisir of Zimmerman
3rd Place – Jimmy Heil of St.Michael-Albertville
4th Place – Logan Lindquist of Cambridge-Isanti
1st: Brad Howes (Anoka) 8-0, Fr. over Jack Montplaisir (Zimmerman) 5-1, 7th. (Dec 6-0)
2nd: Jack Montplaisir (Zimmerman) 5-1, 7th. over Jimmy Heil (St.Michael-Albertville) 27-3, 8th. (RULE)
3rd: Jimmy Heil (St.Michael-Albertville) 27-3, 8th. over Logan Lindquist (Cambridge-Isanti) 11-4, Fr. (Fall 1:16)
106
1st Place – Nick Lattery of Coon Rapids
2nd Place – Jonny Mlsna of St.Michael-Albertville
3rd Place – Jacob Bross of Blaine
4th Place – Ty Cassidy of Rogers
1st: Nick Lattery (Coon Rapids) 11-0, . over Jonny Mlsna (St.Michael-Albertville) 10-2, Fr. (Dec 2-0)
2nd: Jonny Mlsna (St.Michael-Albertville) 10-2, Fr. over Jacob Bross (Blaine) 11-9, 8th. (RULE)
3rd: Jacob Bross (Blaine) 11-9, 8th. over Ty Cassidy (Rogers) 5-5, 7th. (Dec 6-0)
113
1st Place – Kaden Amundson of St.Michael-Albertville
2nd Place – Kelly Omann of Rogers
3rd Place – Jaden Burandt of Anoka
4th Place – Enoch Madimba of Coon Rapids
1st: Kaden Amundson (St.Michael-Albertville) 12-1, 8th. over Jaden Burandt (Anoka) 8-7, . (Fall 4:30)
2nd: Kelly Omann (Rogers) 18-12, 7th. over Jaden Burandt (Anoka) 8-7, . (Dec 9-6)
3rd: Kelly Omann (Rogers) 18-12, 7th. over Enoch Madimba (Coon Rapids) 2-2, . (Dec 6-2)
120
1st Place – Cole Becker of St.Michael-Albertville
2nd Place – Nelson Anderson of Monticello
3rd Place – Colton Strain of Elk River
4th Place – Jacob Whitaker of Anoka
1st: Cole Becker (St.Michael-Albertville) 13-0, 8th. over Nelson Anderson (Monticello) 3-1, 8th. (Fall 1:15)
2nd: Nelson Anderson (Monticello) 3-1, 8th. over Colton Strain (Elk River) 13-2, . (Dec 6-3)
3rd: Colton Strain (Elk River) 13-2, . over Jacob Whitaker (Anoka) 9-9, 8th. (Dec 4-3)
126
1st Place – Joe Gardas of Zimmerman
2nd Place – Nathaniel Betzler of Coon Rapids
3rd Place – Tyler Marsh of Blaine
4th Place – Cade Sabby of Elk River
1st: Joe Gardas (Zimmerman) 4-0, 8th. over Tyler Marsh (Blaine) 9-3, Fr. (Fall 1:19)
2nd: Nathaniel Betzler (Coon Rapids) 5-7, . over Tyler Marsh (Blaine) 9-3, Fr. (Fall 1:28)
3rd: Nathaniel Betzler (Coon Rapids) 5-7, . over Cade Sabby (Elk River) 3-4, 8th. (Fall 4:07)
132
1st Place – Elijah Madimba of Coon Rapids
2nd Place – Wyatt Wothe of Cambridge-Isanti
3rd Place – Zion Jessee of Champlin Park
4th Place – Myles Gordon of Elk River
1st: Elijah Madimba (Coon Rapids) 8-0, . over Wyatt Wothe (Cambridge-Isanti) 23-3, Fr. (SV-1 6-4)
2nd: Wyatt Wothe (Cambridge-Isanti) 23-3, Fr. over Zion Jessee (Champlin Park) 18-10, Fr. (Dec 5-0)
3rd: Zion Jessee (Champlin Park) 18-10, Fr. over Myles Gordon (Elk River) 4-2, 7th. (Fall 2:33)
138
1st Place – Zaden Fitzsimonds of Anoka
2nd Place – Ahmed Yaffa of Coon Rapids
3rd Place – Anthony Black of Elk River
4th Place – OP Johnson of St.Michael-Albertville
1st: Zaden Fitzsimonds (Anoka) 17-1, 8th. over Anthony Black (Elk River) 9-3, Fr. (DQ)
2nd: Ahmed Yaffa (Coon Rapids) 7-4, . over Anthony Black (Elk River) 9-3, Fr. (DQ)
3rd: Ahmed Yaffa (Coon Rapids) 7-4, . over OP Johnson (St.Michael-Albertville) 16-12, Fr. (Fall 4:20)
145
1st Place – Owen Herbst of Buffalo
2nd Place – Tyler Schroedle of Anoka
3rd Place – Parker Schmandt of Coon Rapids
4th Place – Drew Thompson of Blaine
1st: Owen Herbst (Buffalo) 5-0, 8th. over Tyler Schroedle (Anoka) 9-4, Fr. (Fall 1:14)
2nd: Tyler Schroedle (Anoka) 9-4, Fr. over Parker Schmandt (Coon Rapids) 6-5, . (Fall 0:56)
3rd: Parker Schmandt (Coon Rapids) 6-5, . over Drew Thompson (Blaine) 7-5, Fr. (Dec 6-1)
152
1st Place – Isaiah Brown of Rogers
2nd Place – Eli Stellmach of Zimmerman
3rd Place – Gabe Zortman of Cambridge-Isanti
4th Place – Elijah Ernst of St.Michael-Albertville
1st: Isaiah Brown (Rogers) 12-7, 8th. over Eli Stellmach (Zimmerman) 11-12, Fr. (Fall 2:51)
2nd: Eli Stellmach (Zimmerman) 11-12, Fr. over Gabe Zortman (Cambridge-Isanti) 5-13, Fr. (Fall 2:14)
3rd: Gabe Zortman (Cambridge-Isanti) 5-13, Fr. over Elijah Ernst (St.Michael-Albertville) 10-13, Fr. (Fall 3:52)
160
1st Place – Mitchell Nowlan of Andover
2nd Place – Max Meilahn of St.Michael-Albertville
3rd Place – Tony Gerlach of St. Francis
4th Place – DJ Myles of Champlin Park
1st: Mitchell Nowlan (Andover) 2-0, Fr. over Tony Gerlach (St. Francis) 13-8, Fr. (TF-1.5 3:00 (19-4))
2nd: Max Meilahn (St.Michael-Albertville) 16-8, Fr. over Tony Gerlach (St. Francis) 13-8, Fr. (Dec 9-3)
3rd: Max Meilahn (St.Michael-Albertville) 16-8, Fr. over DJ Myles (Champlin Park) 14-11, Fr. (SV-1 6-4)
170
1st Place – Owen Vike of St.Michael-Albertville
2nd Place – Michael Noonan of Cambridge-Isanti
3rd Place – Alexander Emmerich of Rogers
1st: Owen Vike (St.Michael-Albertville) 14-1, Fr. over Michael Noonan (Cambridge-Isanti) 8-5, Fr. (Fall 1:16)
2nd: Michael Noonan (Cambridge-Isanti) 8-5, Fr. over Alexander Emmerich (Rogers) 4-13, Fr. (RULE)
3rd: Alexander Emmerich (Rogers) 4-13, Fr. over () , . (Bye)
189
1st Place – Gavin Rosstedt of Champlin Park
2nd Place – Aiden Pardino of Zimmerman
3rd Place – Jeff Clough of Anoka
4th Place – Aidan Winter of Andover
1st: Gavin Rosstedt (Champlin Park) 20-8, Fr. over Aiden Pardino (Zimmerman) 20-4, 8th. (SV-1 3-1)
2nd: Aiden Pardino (Zimmerman) 20-4, 8th. over Jeff Clough (Anoka) 13-9, Fr. (SV-1 10-8)
3rd: Jeff Clough (Anoka) 13-9, Fr. over Aidan Winter (Andover) 3-2, Fr. (SV-1 10-8)
285
1st Place – Gavin Layton of Coon Rapids
2nd Place – Tyler Nebelung of Anoka
3rd Place – Layton Pippin of St.Michael-Albertville
4th Place – Jacob McCabe of Cambridge-Isanti
1st: Gavin Layton (Coon Rapids) 10-0, Fr. over Layton Pippin (St.Michael-Albertville) 18-15, Fr. (DQ)
2nd: Tyler Nebelung (Anoka) 16-5, Fr. over Layton Pippin (St.Michael-Albertville) 18-15, Fr. (DQ)
3rd: Tyler Nebelung (Anoka) 16-5, Fr. over Jacob McCabe (Cambridge-Isanti) 10-10, 8th. (Fall 2:25)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.