Parker Tournament

Parker Tournament
1 Marshall 283.5
2 Howard 180.0
3 McCook Central/Montrose 171.5
4 Redfield Area 162.0
5 Elk Point-Jefferson 91.5
6 Parker 88.0
7 Tea Area 68.5
8 Kingsbury County 58.0
9 Mitchell JV 43.0
10 Fulda/Murray County Central 38.5
11 Deuel 26.0
11 Yankton JV 26.0
13 Hamlin 7.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

95 Awesome Espyn Foundation
1st Place – Quincy Hulverson of Unattached
2nd Place – Karsten Hamilton of Howard
3rd Place – Dakota Buck of McCook Central/Montrose
4th Place – Hudson Eldeen of Parker
Round 1
Quincy Hulverson () 7-2, 8th. over Dakota Buck (McCook Central/Montrose) 1-2, Fr. (Fall 1:31)
Karsten Hamilton (Howard) 2-1, 7th. over Hudson Eldeen (Parker) 4-8, 7th. (TF-1.5 2:52 (16-0))
Round 2
Quincy Hulverson () 7-2, 8th. over Karsten Hamilton (Howard) 2-1, 7th. (Fall 0:20)
Dakota Buck (McCook Central/Montrose) 1-2, Fr. over Hudson Eldeen (Parker) 4-8, 7th. (MD 10-1)
Round 3
Quincy Hulverson () 7-2, 8th. over Hudson Eldeen (Parker) 4-8, 7th. (Fall 0:32)
Karsten Hamilton (Howard) 2-1, 7th. over Dakota Buck (McCook Central/Montrose) 1-2, Fr. (Fall 0:54)
106 – Jensen Construction
1st Place – Lane Miller of Howard
2nd Place – Peyton Fridrich of Tea Area
3rd Place – Conner Roth of Marshall
4th Place – Dawson Blankenship of Fulda/Murray County Central
1st: Lane Miller (Howard) 34-4, Fr. over Peyton Fridrich (Tea Area) 22-14, 7th. (Fall 3:09)
3rd: Conner Roth (Marshall) 17-13, So. over Dawson Blankenship (Fulda/Murray County Central) 9-17, 8th. (For.)
113 – Wieman Land and Auction
1st Place – Hsa Khee Lar of Marshall
2nd Place – Kieffer Klinkhammer of Howard
3rd Place – Bryce Palmer of Mitchell JV
4th Place – Ben Swatek of Elk Point-Jefferson
1st: Hsa Khee Lar (Marshall) 28-5, So. over Kieffer Klinkhammer (Howard) 20-7, Fr. (Fall 3:28)
3rd: Bryce Palmer (Mitchell JV) 5-1, 7th. over Ben Swatek (Elk Point-Jefferson) 13-17, 7th. (Dec 8-4)
120 – Rodrigo The Bear
1st Place – Hsa La Eh of Marshall
2nd Place – Zak Fowler of Elk Point-Jefferson
3rd Place – Danny Blankenship of Fulda/Murray County Central
4th Place – Alec Dobson of Kingsbury County
1st: Hsa La Eh (Marshall) 23-7, So. over Zak Fowler (Elk Point-Jefferson) 21-3, Sr. (Dec 9-4)
3rd: Danny Blankenship (Fulda/Murray County Central) 21-10, Jr. over Alec Dobson (Kingsbury County) 25-7, Fr. (MD 12-2)
126 – Daren Construction
1st Place – Bradyn Robbins of Redfield Area
2nd Place – Cody Sechser of McCook Central/Montrose
3rd Place – Jakob Thomas of Tea Area
4th Place – Lucas Hodges of Marshall
1st: Bradyn Robbins (Redfield Area) 18-3, Fr. over Cody Sechser (McCook Central/Montrose) 23-11, Sr. (MD 12-1)
3rd: Jakob Thomas (Tea Area) 18-14, Sr. over Lucas Hodges (Marshall) 16-13, Jr. (Dec 13-6)
132 – CHS
1st Place – Tate Reiner of McCook Central/Montrose
2nd Place – Noah Jensen of Marshall
3rd Place – Skyler Swatek of Elk Point-Jefferson
4th Place – Mason Fey of Redfield Area
1st: Tate Reiner (McCook Central/Montrose) 32-8, Sr. over Noah Jensen (Marshall) 15-9, So. (Fall 3:50)
3rd: Skyler Swatek (Elk Point-Jefferson) 18-12, Fr. over Mason Fey (Redfield Area) 19-12, 8th. (Dec 3-1)
138 – Silvernail Family
1st Place – Grant Louwagie of Marshall
2nd Place – Grant Plucker of Parker
3rd Place – Jacobi Krouse of McCook Central/Montrose
4th Place – David Schmitt of Redfield Area
1st: Grant Louwagie (Marshall) 24-7, Fr. over Grant Plucker (Parker) 31-3, Sr. (Dec 7-6)
3rd: Jacobi Krouse (McCook Central/Montrose) 29-16, Fr. over David Schmitt (Redfield Area) 9-8, 8th. (Dec 4-0)
145 – State Farm Insurance – Mark Kasten Agency
1st Place – Paul Lauck of McCook Central/Montrose
2nd Place – Dylan Whitley of Redfield Area
3rd Place – Monte Albrecht of Kingsbury County
4th Place – Eli Cole of Marshall
1st: Paul Lauck (McCook Central/Montrose) 35-2, Sr. over Dylan Whitley (Redfield Area) 22-5, Fr. (Fall 1:04)
3rd: Monte Albrecht (Kingsbury County) 22-10, Jr. over Eli Cole (Marshall) 7-2, So. (Fall 1:43)
152 – Ryan’s Heating, Cooling, and Plumbing
1st Place – Jackson Hughes of Marshall
2nd Place – Parker Scheier of McCook Central/Montrose
3rd Place – Isaac Feldhaus of Howard
4th Place – Gavin Holland of Kingsbury County
1st: Jackson Hughes (Marshall) 25-7, Jr. over Parker Scheier (McCook Central/Montrose) 33-8, So. (Fall 0:43)
3rd: Isaac Feldhaus (Howard) 27-14, So. over Gavin Holland (Kingsbury County) 22-9, So. (SV-1 6-4)
160 – Crop Production Services
1st Place – Blake Gessner of McCook Central/Montrose
2nd Place – Tanner Even of Parker
3rd Place – Elijah Sterner of Marshall
4th Place – Trevor Frost of Redfield Area
1st: Blake Gessner (McCook Central/Montrose) 31-4, So. over Tanner Even (Parker) 28-11, So. (Dec 4-2)
3rd: Elijah Sterner (Marshall) 16-12, Jr. over Trevor Frost (Redfield Area) 16-12, Jr. (MD 15-3)
170 – Bones Elevator Co.
1st Place – Mitch Kramer of Howard
2nd Place – Jacob Cheeseman of McCook Central/Montrose
3rd Place – Tyler Timm of Marshall
4th Place – Drew Masat of Redfield Area
1st: Mitch Kramer (Howard) 24-9, Sr. over Jacob Cheeseman (McCook Central/Montrose) 27-16, So. (Fall 2:53)
3rd: Tyler Timm (Marshall) 4-4, Jr. over Drew Masat (Redfield Area) 9-10, Jr. (Dec 12-5)
182 – pe Group, inc. – Professional Engineers
1st Place – Logan Donelan of Elk Point-Jefferson
2nd Place – Wyatt Martin of Marshall
3rd Place – Aidyn Feldhaus of Howard
4th Place – Barrett Wren of Redfield Area
1st: Logan Donelan (Elk Point-Jefferson) 24-0, Sr. over Wyatt Martin (Marshall) 20-7, Sr. (Dec 10-3)
3rd: Aidyn Feldhaus (Howard) 33-4, Sr. over Barrett Wren (Redfield Area) 8-7, Jr. (Dec 3-2)
195 – Parker Pharmacy
1st Place – Cooper Baloun of Redfield Area
2nd Place – EJ Leetch of Howard
3rd Place – Jaiden Bahr of Marshall
4th Place – Tanner Grocott of McCook Central/Montrose
1st: Cooper Baloun (Redfield Area) 24-0, Sr. over EJ Leetch (Howard) 29-3, Jr. (Dec 3-2)
3rd: Jaiden Bahr (Marshall) 23-6, So. over Tanner Grocott (McCook Central/Montrose) 17-10, Sr. (Fall 0:58)
220 – RAECO Builders
1st Place – Evan Kizer of Howard
2nd Place – Zack Felcyn of Marshall
3rd Place – Branden Roe of Redfield Area
4th Place – Cayden Reiniger of Tea Area
1st: Evan Kizer (Howard) 25-3, Sr. over Zack Felcyn (Marshall) 17-10, Jr. (MD 8-0)
3rd: Branden Roe (Redfield Area) 23-8, Sr. over Cayden Reiniger (Tea Area) 6-21, Fr. (MD 10-0)
285 – T Time Golf Co.
1st Place – Thad Pease of Marshall
2nd Place – Drake Peed of Elk Point-Jefferson
3rd Place – Brady Schaefer of Yankton JV
4th Place – Jacob Dold of Howard
1st: Thad Pease (Marshall) 5-0, So. over Drake Peed (Elk Point-Jefferson) 7-8, Fr. (Fall 1:52)
3rd: Brady Schaefer (Yankton JV) 9-9, Jr. over Jacob Dold (Howard) 3-8, Fr. (Fall 0:35)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.