TRF US Army MN National Guard Prowler Invite

TRF US Army MN National Guard Prowler Invite
1 Ottertail Central Bulldogs 162.0
2 Badger-GB-MR 149.0
3 Bemidji 135.5
4 Detroit Lakes 114.5
5 Thief River Falls 110.0
6 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 107.5
7 Roseau 97.5
8 Park Rapids Area 92.0
9 Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 91.5
10 Crookston 84.5
11 Walker-Hack-Akeley-Nevis 48.0
12 Nash-Kee- Greenway 42.0
13 Pelican Rapids 37.0
14 Fertile-Beltrami 20.0
15 Norwood-Young America 18.0
16 Grand Forks Red River 16.0
17 Red Lake County Central 7.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Tony Olson of Badger-GB-MR
2nd Place – Brien Poser of Ottertail Central Bulldogs
3rd Place – Christian Pater of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
4th Place – Deagen Captain of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
5th Place – Daunte Yost of Fertile-Beltrami
6th Place – Aiden Larson of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
7th Place – Reese Thompson of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
1st: Tony Olson (Badger-GB-MR) 17-12, Fr. over Brien Poser (Ottertail Central Bulldogs) 6-10, 8th. (Dec 7-1)
3rd: Christian Pater (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 19-10, 8th. over Deagen Captain (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 13-15, 7th. (MD 16-4)
5th: Daunte Yost (Fertile-Beltrami) 12-8, Fr. over Aiden Larson (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 7-6, Fr. (Dec 9-3)
7th: Reese Thompson (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 5-10, 8th. over () , . (Bye)
113
1st Place – Ashton Clark of Park Rapids Area
2nd Place – Trevor Janssen of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
3rd Place – Cody Wienen of Thief River Falls
4th Place – Hunter Hitchen of Fertile-Beltrami
5th Place – Forfeit Forfeit of Unattached
5th Place – Quinn Kern of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
6th Place – Brady Kasprick of Thief River Falls
7th Place – Bryce Golden of Bemidji
8th Place – Nolan Dans of Crookston
1st: Ashton Clark (Park Rapids Area) 16-0, Jr. over Trevor Janssen (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 28-5, So. (Dec 3-0)
3rd: Cody Wienen (Thief River Falls) 17-10, 8th. over Hunter Hitchen (Fertile-Beltrami) 11-9, So. (Dec 10-5)
5th: Quinn Kern (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 21-8, Jr. over Brady Kasprick (Thief River Falls) 16-11, 8th. (DFF)
7th: Bryce Golden (Bemidji) 15-19, Jr. over Nolan Dans (Crookston) 12-15, Fr. (Fall 1:39)
120
1st Place – Blake Weber of Detroit Lakes
2nd Place – Marc Hendricks of Ottertail Central Bulldogs
3rd Place – Bryce Bergeron of Badger-GB-MR
4th Place – Brandon Zuniga of Thief River Falls
5th Place – James Furey of Pelican Rapids
6th Place – Cameron Weiland of Crookston
7th Place – Paul DeHate of Red Lake County Central
8th Place – Christian Schmidt of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
1st: Blake Weber (Detroit Lakes) 20-6, So. over Marc Hendricks (Ottertail Central Bulldogs) 22-6, Sr. (Dec 12-6)
3rd: Bryce Bergeron (Badger-GB-MR) 19-10, Sr. over Brandon Zuniga (Thief River Falls) 8-5, Fr. (SV-1 4-2)
5th: James Furey (Pelican Rapids) 8-13, Jr. over Cameron Weiland (Crookston) 16-10, Fr. (Dec 14-10)
7th: Paul DeHate (Red Lake County Central) 6-10, 8th. over Christian Schmidt (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 6-11, Jr. (Dec 10-9)
126
1st Place – Cade Lundeen of Thief River Falls
2nd Place – Dillon McGee of Walker-Hack-Akeley-Nevis
3rd Place – Race Knochenmus of Roseau
4th Place – Hayden Hart of Ottertail Central Bulldogs
5th Place – Joe Hudson of Bemidji
6th Place – Avery Augustson of Badger-GB-MR
7th Place – Joash Lord of Norwood-Young America
8th Place – Brock Peterson of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
1st: Cade Lundeen (Thief River Falls) 28-4, Jr. over Dillon McGee (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 17-4, Sr. (SV-1 6-4)
3rd: Race Knochenmus (Roseau) 12-9, Fr. over Hayden Hart (Ottertail Central Bulldogs) 18-15, So. (Dec 6-2)
5th: Joe Hudson (Bemidji) 14-14, So. over Avery Augustson (Badger-GB-MR) 15-9, Jr. (Fall 3:14)
7th: Joash Lord (Norwood-Young America) 17-6, Jr. over Brock Peterson (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 6-20, Fr. (Fall 2:23)
132
1st Place – Nate Hart of Ottertail Central Bulldogs
2nd Place – Jon Solum of Bemidji
3rd Place – Payton Jackson of Detroit Lakes
4th Place – Trenten Juelson of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
5th Place – Trever Arceneau of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
6th Place – Xayvion Rodgers of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
7th Place – Brandon Pries of Badger-GB-MR
8th Place – Bryce Bergerson of Red Lake County Central
1st: Nate Hart (Ottertail Central Bulldogs) 28-1, Sr. over Jon Solum (Bemidji) 26-8, Sr. (SV-1 3-1)
3rd: Payton Jackson (Detroit Lakes) 21-7, Jr. over Trenten Juelson (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 16-8, So. (Fall 3:19)
5th: Trever Arceneau (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 20-12, Jr. over Xayvion Rodgers (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 15-12, Jr. (Dec 11-10)
7th: Brandon Pries (Badger-GB-MR) 15-14, Jr. over Bryce Bergerson (Red Lake County Central) 1-5, Sr. (Fall 2:48)
138
1st Place – Owen Novacek of Badger-GB-MR
2nd Place – Colton Weiland of Crookston
3rd Place – Nate Golden of Bemidji
4th Place – Cole Johnson of Thief River Falls
5th Place – Devin Dean of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
6th Place – Ethan Boll of Crookston
7th Place – Lucas Reiplinger of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
8th Place – Curtis Urness of Norwood-Young America
1st: Owen Novacek (Badger-GB-MR) 28-2, Jr. over Colton Weiland (Crookston) 24-6, Sr. (Dec 8-6)
3rd: Nate Golden (Bemidji) 3-1, Jr. over Cole Johnson (Thief River Falls) 15-8, So. (Dec 4-3)
5th: Devin Dean (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 22-12, Jr. over Ethan Boll (Crookston) 16-7, 7th. (Fall 0:23)
7th: Lucas Reiplinger (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 26-9, Sr. over Curtis Urness (Norwood-Young America) 1-8, Sr. (Fall 1:46)
145
1st Place – Chandler Mooney of Roseau
2nd Place – Lukas Meier of Crookston
3rd Place – Alan Wuori of Bemidji
4th Place – Landen Burlingame of Park Rapids Area
5th Place – Mason Schroeder of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
6th Place – Hunter Doll of Ottertail Central Bulldogs
7th Place – Aidan Helwig of Bemidji
8th Place – Dade Melby of Badger-GB-MR
1st: Chandler Mooney (Roseau) 25-2, Jr. over Lukas Meier (Crookston) 21-4, Jr. (Fall 3:28)
3rd: Alan Wuori (Bemidji) 17-8, Jr. over Landen Burlingame (Park Rapids Area) 12-11, Sr. (Dec 4-0)
5th: Mason Schroeder (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 10-14, Fr. over Hunter Doll (Ottertail Central Bulldogs) 13-17, Jr. (Fall 0:39)
7th: Aidan Helwig (Bemidji) 2-2, So. over Dade Melby (Badger-GB-MR) 4-11, So. (M. For.)
152
1st Place – Ian Frenzel of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
2nd Place – Austin Baker of Detroit Lakes
3rd Place – Chance Hinrichs of Bemidji
4th Place – Zane Swanson of Ottertail Central Bulldogs
5th Place – Kyle Miller of Thief River Falls
6th Place – Ben Olson of Roseau
7th Place – Andy Dostal of Badger-GB-MR
8th Place – Luke Trandem of Crookston
1st: Ian Frenzel (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 18-2, Jr. over Austin Baker (Detroit Lakes) 17-3, Sr. (Dec 7-1)
3rd: Chance Hinrichs (Bemidji) 24-11, Jr. over Zane Swanson (Ottertail Central Bulldogs) 24-8, So. (Dec 3-0)
5th: Kyle Miller (Thief River Falls) 18-8, Jr. over Ben Olson (Roseau) 20-7, Fr. (Dec 13-6)
7th: Andy Dostal (Badger-GB-MR) 20-10, So. over Luke Trandem (Crookston) 15-12, Sr. (Dec 7-5)
160
1st Place – Josh Bernier of Thief River Falls
2nd Place – Isaiah Thompson of Detroit Lakes
3rd Place – Kole Platt of Nash-Kee- Greenway
4th Place – Alex Erlandson of Ottertail Central Bulldogs
5th Place – Matthew Ziebell of Pelican Rapids
6th Place – Joe Hennen of Norwood-Young America
7th Place – Dale Grindahl of Roseau
8th Place – Nicholas Mutchler of Bemidji
1st: Josh Bernier (Thief River Falls) 31-4, Sr. over Isaiah Thompson (Detroit Lakes) 20-4, So. (Dec 7-2)
3rd: Kole Platt (Nash-Kee- Greenway) 5-1, Jr. over Alex Erlandson (Ottertail Central Bulldogs) 16-12, Sr. (MD 11-1)
5th: Matthew Ziebell (Pelican Rapids) 20-8, So. over Joe Hennen (Norwood-Young America) 14-12, Sr. (Dec 5-2)
7th: Dale Grindahl (Roseau) 12-9, Jr. over Nicholas Mutchler (Bemidji) 7-15, Jr. (Fall 1:02)
170
1st Place – Cody Dravis of Park Rapids Area
2nd Place – Sawyer Klatt of Roseau
3rd Place – Jace Leabo of Ottertail Central Bulldogs
4th Place – Matthew Jeska of Nash-Kee- Greenway
5th Place – Damian Hodgson of Crookston
6th Place – Nic Geiger of Bemidji
7th Place – Mason Smid of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
8th Place – Joe Dezelar of Badger-GB-MR
1st: Cody Dravis (Park Rapids Area) 20-1, Jr. over Sawyer Klatt (Roseau) 17-7, So. (Fall 3:17)
3rd: Jace Leabo (Ottertail Central Bulldogs) 20-9, Sr. over Matthew Jeska (Nash-Kee- Greenway) 4-2, Jr. (Fall 5:18)
5th: Damian Hodgson (Crookston) 17-9, Jr. over Nic Geiger (Bemidji) 23-13, Jr. (Dec 4-0)
7th: Mason Smid (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 19-13, So. over Joe Dezelar (Badger-GB-MR) 16-15, So. (Fall 1:39)
182
1st Place – Holt Truax of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
2nd Place – Carson Haugrud of Pelican Rapids
3rd Place – Noah Olds of Detroit Lakes
4th Place – Jaden Haugen of Grand Forks Red River
5th Place – Tyler Isane of Badger-GB-MR
6th Place – Bryce Smith of Nash-Kee- Greenway
7th Place – Kevin Tierney of Ottertail Central Bulldogs
8th Place – Chase Smith of Bemidji
1st: Holt Truax (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 25-0, Sr. over Carson Haugrud (Pelican Rapids) 22-3, Sr. (Fall 1:59)
3rd: Noah Olds (Detroit Lakes) 21-4, Jr. over Jaden Haugen (Grand Forks Red River) 18-8, Sr. (Fall 3:34)
5th: Tyler Isane (Badger-GB-MR) 25-10, Sr. over Bryce Smith (Nash-Kee- Greenway) 3-2, Jr. (Fall 5:13)
7th: Kevin Tierney (Ottertail Central Bulldogs) 11-10, Sr. over Chase Smith (Bemidji) 6-3, So. (Dec 2-0)
195
1st Place – Hunter Schoenborn of Bemidji
2nd Place – Hunter Wilcowski of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
3rd Place – Brodie Wensloff of Roseau
4th Place – Jake Wagner of Crookston
5th Place – Wyatt Thorson of Ottertail Central Bulldogs
6th Place – Jack Hensel of Park Rapids Area
7th Place – Jordan Skadsem of Detroit Lakes
8th Place – Parker Nelson of Grand Forks Red River
1st: Hunter Schoenborn (Bemidji) 29-10, Sr. over Hunter Wilcowski (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 28-5, Sr. (Dec 7-3)
3rd: Brodie Wensloff (Roseau) 17-10, Jr. over Jake Wagner (Crookston) 16-11, Sr. (Fall 3:27)
5th: Wyatt Thorson (Ottertail Central Bulldogs) 23-6, So. over Jack Hensel (Park Rapids Area) 13-10, Jr. (Fall 5:16)
7th: Jordan Skadsem (Detroit Lakes) 12-12, . over Parker Nelson (Grand Forks Red River) 7-15, So. (Fall 4:13)
220
1st Place – Dominik Vacura of Badger-GB-MR
2nd Place – Kyle Schmidt of Walker-Hack-Akeley-Nevis
3rd Place – Zach Hocking of Park Rapids Area
4th Place – Connor Swanson of Thief River Falls
5th Place – Charles Barnett of Detroit Lakes
6th Place – Sam Meeker of Norwood-Young America
1st: Dominik Vacura (Badger-GB-MR) 19-1, Fr. over Kyle Schmidt (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 20-6, Sr. (Fall 3:09)
3rd: Zach Hocking (Park Rapids Area) 16-7, Sr. over Connor Swanson (Thief River Falls) 19-11, Sr. (Dec 3-1)
5th: Charles Barnett (Detroit Lakes) 14-11, Jr. over Sam Meeker (Norwood-Young America) 16-11, Jr. (Fall 4:46)
7th: () , . over () , . (Bye)
285
1st Place – Craig Orlando of Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie
2nd Place – Zach Evans of Badger-GB-MR
3rd Place – RJ Ehlert of Ottertail Central Bulldogs
4th Place – Kaleb Beam of Bemidji
5th Place – Dwayne Johnson of Park Rapids Area
6th Place – Liam Andress of Walker-Hack-Akeley-Nevis
7th Place – Michael Buchanan of Nash-Kee- Greenway
1st: Craig Orlando (Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie) 25-2, So. over Zach Evans (Badger-GB-MR) 19-9, So. (Dec 1-0)
3rd: RJ Ehlert (Ottertail Central Bulldogs) 19-8, Sr. over Kaleb Beam (Bemidji) 18-12, Jr. (Dec 7-3)
5th: Dwayne Johnson (Park Rapids Area) 18-6, Sr. over Liam Andress (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 6-11, So. (Fall 3:53)
7th: Michael Buchanan (Nash-Kee- Greenway) 2-2, So. over () , . (Bye)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.