Wagner Tournament

Wagner Tournament
1 Kimball/White Lake/Platte-Geddes 180.0
2 Wagner 179.5
3 Windom-Mountain Lake 167.0
4 Beresford/Alcester-Hudson 156.5
5 Philip Area 151.0
6 Bon Homme/Scotland/Avon 135.0
7 Parkston 98.0
8 Faulkton Area 79.0
9 Bennett County 67.0
10 Freeman 47.0
11 Flandreau 44.0
12 Stanley County 40.5
12 Tri-Valley 40.5
14 Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney 38.5
15 Garretson 21.0
16 Sully Buttes 11.0
17 Andes Central 10.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Grayson Hanson of Kimball/White Lake/Platte-Geddes
2nd Place – Jagger Tyler of Wagner
3rd Place – Issac Crownover of Bon Homme/Scotland/Avon
4th Place – Parker Geditz of Faulkton Area
5th Place – Cedar Gabriel of Philip Area
6th Place – Micah Holmberg of Windom-Mountain Lake
1st: Grayson Hanson (Kimball/White Lake/Platte-Geddes) 24-10, 8th. over Jagger Tyler (Wagner) 18-11, 7th. (MD 9-1)
3rd: Issac Crownover (Bon Homme/Scotland/Avon) 25-13, 7th. over Parker Geditz (Faulkton Area) 20-17, 8th. (Dec 8-2)
5th: Cedar Gabriel (Philip Area) 15-13, Fr. over Micah Holmberg (Windom-Mountain Lake) 19-17, 8th. (Bye)
113
1st Place – Brett Willaby of Windom-Mountain Lake
2nd Place – Lance Soukup of Wagner
3rd Place – Blair Blasius of Philip Area
4th Place – Landon Sudbeck of Parkston
5th Place – Jovey Christensen of Beresford/Alcester-Hudson
6th Place – Jordan Massie of Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
1st: Brett Willaby (Windom-Mountain Lake) 23-3, So. over Lance Soukup (Wagner) 24-7, So. (Dec 7-4)
3rd: Blair Blasius (Philip Area) 19-6, 7th. over Landon Sudbeck (Parkston) 26-15, Fr. (Dec 2-0)
5th: Jovey Christensen (Beresford/Alcester-Hudson) 15-17, 8th. over Jordan Massie (Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney) 2-3, . (Fall 1:40)
120
1st Place – McCoy Peterson of Philip Area
2nd Place – Kade Sammons of Windom-Mountain Lake
3rd Place – Tucker Murtha of Parkston
4th Place – Bradyn Lhotak of Wagner
5th Place – Clarence Winter of Bennett County
6th Place – Ethan Ortman of Freeman
1st: McCoy Peterson (Philip Area) 20-0, 8th. over Kade Sammons (Windom-Mountain Lake) 19-7, Fr. (Dec 7-3)
3rd: Tucker Murtha (Parkston) 25-10, Sr. over Bradyn Lhotak (Wagner) 19-7, Fr. (Dec 3-1)
5th: Clarence Winter (Bennett County) 18-8, Sr. over Ethan Ortman (Freeman) 19-16, Fr. (Fall 4:28)
126
1st Place – Jackson Nockels of Kimball/White Lake/Platte-Geddes
2nd Place – Jadyn Coller of Philip Area
3rd Place – Logan Serck of Beresford/Alcester-Hudson
4th Place – Jared Harris of Bennett County
5th Place – Cordell Murtha of Parkston
6th Place – Trenton Renquist of Windom-Mountain Lake
1st: Jackson Nockels (Kimball/White Lake/Platte-Geddes) 29-8, Sr. over Jadyn Coller (Philip Area) 8-4, Fr. (SV-1 5-3)
3rd: Logan Serck (Beresford/Alcester-Hudson) 17-8, Fr. over Jared Harris (Bennett County) 24-11, So. (Dec 6-5)
5th: Cordell Murtha (Parkston) 23-20, So. over Trenton Renquist (Windom-Mountain Lake) 16-13, Fr. (For.)
132
1st Place – Caden Lamer of Tri-Valley
2nd Place – Luke Heninger of Stanley County
3rd Place – JD Carter of Stanley County
4th Place – Daniel Cremer of Freeman
5th Place – Andrew Edgar of Faulkton Area
6th Place – Riley Hellmann of Bon Homme/Scotland/Avon
1st: Caden Lamer (Tri-Valley) 23-0, Jr. over Luke Heninger (Stanley County) 23-3, Sr. (Dec 5-1)
3rd: JD Carter (Stanley County) 23-8, Jr. over Daniel Cremer (Freeman) 21-14, So. (MD 13-2)
5th: Andrew Edgar (Faulkton Area) 14-15, Sr. over Riley Hellmann (Bon Homme/Scotland/Avon) 9-14, So. (Dec 4-0)
138
1st Place – Kaleb Crownover of Bon Homme/Scotland/Avon
2nd Place – Alex Borsgard of Windom-Mountain Lake
3rd Place – Dalton Bodewitz of Freeman
4th Place – Hunter Borah of Beresford/Alcester-Hudson
5th Place – Hunter Pranger of Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
6th Place – Preston Nedved of Wagner
1st: Kaleb Crownover (Bon Homme/Scotland/Avon) 27-2, Sr. over Alex Borsgard (Windom-Mountain Lake) 25-4, Jr. (MD 22-12)
3rd: Dalton Bodewitz (Freeman) 25-7, Sr. over Hunter Borah (Beresford/Alcester-Hudson) 18-12, Sr. (Dec 5-1)
5th: Hunter Pranger (Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney) 26-8, So. over Preston Nedved (Wagner) 21-17, So. (Dec 10-5)
145
1st Place – Michael Witte of Flandreau
2nd Place – Caden Lenz of Kimball/White Lake/Platte-Geddes
3rd Place – Zack Spinks of Windom-Mountain Lake
4th Place – Trevor Stene of Beresford/Alcester-Hudson
5th Place – Colby Fitch of Philip Area
6th Place – Zach Johnson of Bon Homme/Scotland/Avon
1st: Michael Witte (Flandreau) 26-7, Sr. over Caden Lenz (Kimball/White Lake/Platte-Geddes) 10-6, So. (Fall 0:56)
3rd: Zack Spinks (Windom-Mountain Lake) 18-7, Jr. over Trevor Stene (Beresford/Alcester-Hudson) 24-10, Jr. (Dec 5-1)
5th: Colby Fitch (Philip Area) 14-7, So. over Zach Johnson (Bon Homme/Scotland/Avon) 23-14, Fr. (Fall 3:33)
152
1st Place – Alex Aesoph of Faulkton Area
2nd Place – Dom Pechous of Bon Homme/Scotland/Avon
3rd Place – Colton Frei of Wagner
4th Place – Levi Nightingale of Kimball/White Lake/Platte-Geddes
5th Place – Tegun Spring of Philip Area
6th Place – Wyatt Knudson of Beresford/Alcester-Hudson
1st: Alex Aesoph (Faulkton Area) 32-2, Jr. over Dom Pechous (Bon Homme/Scotland/Avon) 13-3, Sr. (Dec 9-4)
3rd: Colton Frei (Wagner) 4-1, Sr. over Levi Nightingale (Kimball/White Lake/Platte-Geddes) 20-13, 8th. (Dec 6-4)
5th: Tegun Spring (Philip Area) 14-13, Fr. over Wyatt Knudson (Beresford/Alcester-Hudson) 21-16, Jr. (Fall 2:21)
160
1st Place – Josh Crownover of Bon Homme/Scotland/Avon
2nd Place – Ty Namanny of Kimball/White Lake/Platte-Geddes
3rd Place – Gannon Martinmaas of Faulkton Area
4th Place – Thomas Baker of Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney
5th Place – Preston Keith of Flandreau
6th Place – Logan Kennedy of Stanley County
1st: Josh Crownover (Bon Homme/Scotland/Avon) 24-7, So. over Ty Namanny (Kimball/White Lake/Platte-Geddes) 25-6, Jr. (Fall 3:54)
3rd: Gannon Martinmaas (Faulkton Area) 28-2, Sr. over Thomas Baker (Mt. Vernon/Plankinton/Corsica-Stickney) 28-7, So. (Fall 2:58)
5th: Preston Keith (Flandreau) 16-17, Sr. over Logan Kennedy (Stanley County) 15-17, Sr. (Fall 2:54)
170
1st Place – Keagan Fitch of Philip Area
2nd Place – Ethan Reed of Beresford/Alcester-Hudson
3rd Place – Jesse Jepsen of Windom-Mountain Lake
4th Place – Cody Westendorf of Kimball/White Lake/Platte-Geddes
5th Place – Evan Heth of Wagner
6th Place – Stockten Walter of Bon Homme/Scotland/Avon
1st: Keagan Fitch (Philip Area) 18-2, Sr. over Ethan Reed (Beresford/Alcester-Hudson) 17-12, Jr. (Fall 2:20)
3rd: Jesse Jepsen (Windom-Mountain Lake) 15-6, Jr. over Cody Westendorf (Kimball/White Lake/Platte-Geddes) 21-14, Jr. (Dec 7-1)
5th: Evan Heth (Wagner) 11-15, Sr. over Stockten Walter (Bon Homme/Scotland/Avon) 6-5, So. (Fall 1:54)
182
1st Place – Tee Allen of Bennett County
2nd Place – Slayton Neugebauer of Parkston
3rd Place – Kezery LeBeau of Kimball/White Lake/Platte-Geddes
4th Place – Ben Konechne of Garretson
5th Place – Clayton Smith of Freeman
6th Place – Osmar Roman Parada of Windom-Mountain Lake
1st: Tee Allen (Bennett County) 26-8, Jr. over Slayton Neugebauer (Parkston) 19-17, Jr. (Dec 8-5)
3rd: Kezery LeBeau (Kimball/White Lake/Platte-Geddes) 20-10, Sr. over Ben Konechne (Garretson) 11-14, Jr. (MD 12-2)
5th: Clayton Smith (Freeman) 25-15, Fr. over Osmar Roman Parada (Windom-Mountain Lake) 5-12, Jr. (MD 8-0)
195
1st Place – Nick Casperson of Beresford/Alcester-Hudson
2nd Place – KJ St. Pierre of Wagner
3rd Place – Brady Schoenfelder of Parkston
4th Place – Tyler Byrne of Bennett County
5th Place – Jabari Carlton of Windom-Mountain Lake
6th Place – Austin Severson of Kimball/White Lake/Platte-Geddes
1st: Nick Casperson (Beresford/Alcester-Hudson) 24-0, Sr. over KJ St. Pierre (Wagner) 20-6, So. (Fall 1:14)
3rd: Brady Schoenfelder (Parkston) 29-9, Sr. over Tyler Byrne (Bennett County) 22-6, Sr. (Dec 4-1)
5th: Jabari Carlton (Windom-Mountain Lake) 10-6, Jr. over Austin Severson (Kimball/White Lake/Platte-Geddes) 4-17, So. (Fall 0:17)
220
1st Place – Jace Johnson of Wagner
2nd Place – Tyler Resick of Kimball/White Lake/Platte-Geddes
3rd Place – Jory Rodgers of Philip Area
4th Place – Brayden Leischner of Parkston
5th Place – Micah DeBoer of Bon Homme/Scotland/Avon
6th Place – Taylor Heeran of Beresford/Alcester-Hudson
1st: Jace Johnson (Wagner) 22-9, Sr. over Tyler Resick (Kimball/White Lake/Platte-Geddes) 20-9, Jr. (Fall 3:39)
3rd: Jory Rodgers (Philip Area) 15-4, Sr. over Brayden Leischner (Parkston) 21-17, Sr. (Fall 4:35)
5th: Micah DeBoer (Bon Homme/Scotland/Avon) 18-13, So. over Taylor Heeran (Beresford/Alcester-Hudson) 9-8, Jr. (Inj. 2:52)
285
1st Place – Dawson Lensing of Wagner
2nd Place – Zaine Wagner of Beresford/Alcester-Hudson
3rd Place – Eli Mutz of Windom-Mountain Lake
4th Place – Jacob Maynard of Andes Central
5th Place – Forfeit Forfeit of Garretson
1st: Dawson Lensing (Wagner) 24-6, Jr. over Zaine Wagner (Beresford/Alcester-Hudson) 10-13, Sr. (Fall 1:03)
3rd: Eli Mutz (Windom-Mountain Lake) 11-10, So. over Jacob Maynard (Andes Central) 3-8, Jr. (Fall 1:29)
5th: Forfeit Forfeit (Garretson) 12-11, Jr. over () , . (Bye)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.