2018 NJCAA National Championships

2018 NJCAA National Championships results. February 23-24 at Council Bluffs, Iowa.

Brackets/Results on flowrestling.org

125 LBS
1st Nodir Safarov (Northwest Wyoming) DEC Benny Gomez (Muskegon), 11-7
3rd Jaxon Cole (Western Wyoming) DEC Boo Dryden (Northeast Oklahoma), 3-0
5th Marcelino Lopez (Cowley) DEC Dillon Prutch (Labette), 10-9
7th Esco Walker jr. (North Idaho) DEC Javier Moreno (Ellsworth), 9-7
133 LBS
1st Todd Small (Iowa Central) F Munkhbat Bat-erdene (Northwest Kansas Tech), 4:10
3rd Gage Gomez (Barton) DEC D’andre Brumfield (Iowa Western), 8-3
5th Ottis Rollins (Colby) DEC Justin Folley (Ellsworth), 11-7
7th Jack Karstetter (Northeast Oklahoma) DEC Tramon Jenkins (Spartanburg), 19-16
141 LBS
1st Austin Anderly (NIACC) DEC Christian Kanzler (Lincoln), 3-2
3rd Tyree Johnson (Triton) DEC Ralph Tovar (Clackamas), 7-5
5th Eric Clarke (Iowa Central) M FOR Kevin Kissane (Pratt), 0-0 0:00
7th Jake Thompson (Western Wyoming) DEF Cody Karstetter (Northeast Oklahoma)
149 LBS
1st Kenny Astle (Western Wyoming) F Michael Zachary (Iowa Western), 3:55
3rd Kendon Lee (Northeast Oklahoma) F David Hollingsworth (Iowa Lakes), 1:05
5th Jasiah Williams (Clackamas) F Christopher Meloni (Nassau), 6:16
7th Mark Voss (Ridgewater) DEC John Reina (Niagara), 6-3
157 LBS
1st Kade Sander (Barton) DEC Ethan Karsten (Iowa Central), 5-4 TB2
3rd Steven Lawrence (Ellsworth) F Isaiah Diggs (Clackamas), 4:59
5th Liam Corbett (Highline) DEC Thomas Stevenson (North Idaho), 7-3
7th Noah Jackson (NIACC) MD Tate Allison (Northwest Wyoming), 10-2
165 LBS
1st Troy Keller (Niagara) MD Wyatt Jordan (Northeast Oklahoma), 10-0
3rd Michial Foy (Harper) F Dillon Ulrey (Clackamas), 6:40
5th Jacob Swift (North Idaho) DEC Jose Rodriguez (Iowa Central), 16-9
7th Sangobunmi Smith (Iowa Lakes) F Justin Anderson (Northeastern), 0:18
174 LBS
1st Dylan Reel (Clackamas) DEC Anthony Collins (Ellsworth), 8-6 SV
3rd Cody Kingery (Iowa Western) DEC Devin Crawl (Northeast Oklahoma), 5-3
5th David Kelly (Barton) DEC Michael Abidin (Nassau), 9-7 SV
7th Cameron Page (Jamestown) DEC Matt Hebel (Western Wyoming), 11-8
184 LBS
1st Tanner Harvey (Southwestern Oregon) DEC Levi Perry (North Idaho), 14-9
3rd Nick Maximov (Clackamas) F Ottis Peeler (Iowa Western), 5:00
5th Alex Kaufmann (Northeast Oklahoma) DEC Antrez Clagon (Iowa Central), 1-0
7th Joseph White (Northwest Kansas Tech) F Jeff Oakes (Northwest Wyoming), 4:06
197 LBS
1st Wade French (Western Wyoming) DEC Tyree Sutton (Iowa Central), 10-8 SV
3rd Baker Hadwan (Muskegon) DEC Amos Daigbe (Highline), 3-2 TB2
5th Mason Hawkins (Rochester) DEC Seth Ham (Iowa Western), 9-8
7th Zeke Silva (Northeast Oklahoma) DEC Cory Schmidt (Itasca), 8-6
285 LBS
1st Odgerel Batkhishig (Northwest Kansas Tech) MD Lisiate Anau (Northwest Wyoming), 10-1
3rd Brian Andrews (Northeast Oklahoma) MD Damian Trujillo (North Idaho), 13-3
5th Bryan Ditchman (Joliet) F Darryl Aiello (Clackamas), 1:05
7th Jonathan Solorzano (Nassau) FOR Jimsher Sidhu (NIACC)

Semifinals
125 Nodir Safarov (Northwest Wyoming) MD Marcelino Lopez (Cowley), 20-9
125 Benny Gomez (Muskegon) DEC Dillon Prutch (Labette), 9-4
133 Todd Small (Iowa Central) DEC Ottis Rollins (Colby), 11-5
133 Munkhbat Bat-erdene (Northwest Kansas Tech) MD Justin Folley (Ellsworth), 19-5
141 Austin Anderly (NIACC) DEC Tyree Johnson (Triton), 7-6
141 Christian Kanzler (Lincoln) DEC Eric Clarke (Iowa Central), 7-2
149 Kenny Astle (Western Wyoming) F Christopher Meloni (Nassau), 1:21
149 Michael Zachary (Iowa Western) DEC Jasiah Williams (Clackamas), 3-1 SV
157 Kade Sander (Barton) DEC Steven Lawrence (Ellsworth), 9-7
157 Ethan Karsten (Iowa Central) DEC Isaiah Diggs (Clackamas), 5-4
165 Wyatt Jordan (Northeast Oklahoma) DEC Jose Rodriguez (Iowa Central), 2-0 SV
165 Troy Keller (Niagara) F Michial Foy (Harper), 1:03
174 Dylan Reel (Clackamas) F David Kelly (Barton), 4:40
174 Anthony Collins (Ellsworth) DEC Michael Abidin (Nassau), 5-3
184 Tanner Harvey (Southwestern Oregon) DEC Ottis Peeler (Iowa Western), 10-6
184 Levi Perry (North Idaho) MD Nick Maximov (Clackamas), 13-5
197 Tyree Sutton (Iowa Central) DEC Amos Daigbe (Highline), 8-6
197 Wade French (Western Wyoming) DEC Seth Ham (Iowa Western), 11-8
285 Odgerel Batkhishig (Northwest Kansas Tech) DEC Damian Trujillo (North Idaho), 8-5
285 Lisiate Anau (Northwest Wyoming) F Brian Andrews (Northeast Oklahoma), 6:49

View more college results

Bookmark the permalink.

Comments are closed