High School Results – Friday, February 16, 2018

Class A Section 4
Preliminaries
Eden Valley-Watkins 49 Trinity School at River Ridge 16
Spectrum 62 Minneapolis North Community 18
Quarterfinals
Atwater-Cosmos-Grove City 72 Eden Valley-Watkins 3
Howard Lake-Waverly-Winsted 40 Norwood-Young America 35
Kimball Area 57 St. Agnes 20
Sibley East 70 Spectrum 10
Semifinals
Atwater-Cosmos-Grove City 53 Howard Lake-Waverly-Winsted 13
Sibley East 50 Kimball Area 17
Championship
Atwater-Cosmos-Grove City 28 Sibley East 25
Class A Section 5
Semifinals
LPGE-Browerville 50 Minnewaska Area 17
Kerkhoven-Murdock-Sunburg 31 Belgrade-Brooten-Elrosa 30
Championship
LPGE-Browerville 42 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 15
Class A Section 6
Semifinals
West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 43 Bertha-Hewitt-Verndale-Parkers Prairie 28
Ottertail Central 45 New York Mills 17
Championship
Ottertail Central 30 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 27
Class AA Section 7
Semifinals
Grand Rapids 48 Princeton 27
Mora 36 Hibbing 35
Championship
Grand Rapids 45 Mora 25
Class AAA Section 2
Quarterfinals
Shakopee 56 Lakeville North 14
New Prague 60 Eastview 13
Prior Lake 66 Rosemount 9
Apple Valley 59 Lakeville South 18
Semifinals
Shakopee 48 New Prague 12
Apple Valley 39 Prior Lake 25
Championship
Shakopee 34 Apple Valley 30
Class AAA Section 3
Preliminaries
Cretin-Derham Hall 48 St. Paul Harding 28
Woodbury 69 St. Paul Central 6
Quarterfinals
Hastings 69 Cretin-Derham Hall 3
East Ridge 45 Bloomington Kennedy 30
Park 40 Henry Sibley 30
Eagan 54 Woodbury 12
Semifinals
Hastings 39 East Ridge 22
Eagan 52 Park 12
Championship
Hastings 28 Eagan 25
Class AAA Section 4
Quarterfinals
Stillwater 55 North 20
Roseville Area 44 Irondale 26
White Bear Lake Area 49 Tartan 22
Mounds View 60 Centennial 12
Semifinals
Stillwater 66 Roseville Area 12
Mounds View 37 White Bear Lake Area 25
Championship
Stillwater 39 Mounds View 25
Class AAA Section 6
Preliminaries
Chanhassen 52 Minneapolis Southwest 18
Quarterfinals
Minnetonka 55 Chanhassen 21
Minneapolis South 40 Hopkins 31
Minneapolis Washburn 45 Edina 36
Semifinals
Minnetonka 59 Minneapolis South 16
Eden Prairie 55 Minneapolis Washburn 23
Championship
Minnetonka 33 Eden Prairie 27
Class AAA Section 7
Preliminaries
Champlin Park 45 Andover 21
Quarterfinals
Anoka 70 Champlin Park 9
Cambridge-Isanti 47 Blaine 24
St. Francis 40 Coon Rapids 28
Forest Lake 52 Elk River 9
Semifinals
Anoka 38 Cambridge-Isanti 22
Forest Lake 27 St. Francis 22
Championship
Anoka 34 Forest Lake 22

Bookmark the permalink.

Comments are closed.