High School Results – Saturday, February 17, 2018

Class A Section 1
Semifinals
Zumbrota-Mazeppa 61 Caledonia-Houston 9
Goodhue 46 Chatfield 22
Championship
Zumbrota-Mazeppa 44 Goodhue 15
Class A Section 2
Semifinals
Kenyon-Wanamingo 70 Medford 12
Blue Earth Area 34 Maple River 25
Championship
Kenyon-Wanamingo 43 Blue Earth Area 23
Class A Section 3
Semifinals
Minneota 36 Jackson County Central 33
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 35 Canby 22
Championship
Tracy-Milroy-Balaton-Westbrook-Walnut-Grove 36 Minneota 22
Class A Section 7
Preliminaries
Rush City-Braham 48 Ogilvie 30
Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 42 Holdingford 33
Quarterfinals
Blackduck-Cass Lake Bena 62 Rush City-Braham 15
Deer River 48 Mille Lacs Raiders 36
Royalton-Upsala 54 Crosby-Ironton 24
Aitkin 68 Walker-Hackensack-Akeley-Nevis 12
Semifinals
Blackduck-Cass Lake Bena 43 Deer River 23
Royalton-Upsala 42 Aitkin 20
Championship
Blackduck-Cass Lake Bena 46 Royalton-Upsala 28
Class A Section 8
Preliminaries
Mahnomen-Waubun 65 Red Lake County Central 18
Quarterfinals
Frazee 77 Mahnomen-Waubun 0
Crookston 39 Roseau 31
Fosston-Bagley 46 United North Central 29
Badger/Greenbush-Middle River 75 Fertile-Beltrami 6
Semifinals
Frazee 68 Crookston 7
Badger/Greenbush-Middle River 36 Fosston-Bagley 34
Championship
Frazee 52 Badger/Greenbush-Middle River 16
Class AA Section 1
Semifinals
Kasson-Mantorville 68 Stewartville 0
Simley 45 Plainview-Elgin-Millville 24
Championship
Kasson-Mantorville 34 Simley 25
Class AA Section 2
Semifinals
Scott West 57 Tri-City United 11
Waconia 40 Delano 22
Championship
Scott West 34 Waconia 20
Class AA Section 3
Semifinals
Marshall 43 Worthington 16
Fairmont-Martin County West 54 Redwood-River Valley 18
Championship
Fairmont-Martin County West 49 Marshall 20
Class AA Section 4
Preliminaries
Chisago Lakes 48 St. Paul Humboldt 18
St. Croix Lutheran 57 St. Paul Highland Park 18
Minnehaha Academy/DeLaSalle 48 St. Paul Como Park 24
Quarterfinals
South St. Paul 64 Chisago Lakes 12
North Branch 51 St. Paul Johnson 24
St. Croix Lutheran 42 St. Paul Washington Technology Magnet 37
Mahtomedi 70 Minnehaha Academy/DeLaSalle 11
Semifinals
South St. Paul 65 North Branch 11
Mahtomedi 61 St. Croix Lutheran 17
Championship
South St. Paul 58 Mahtomedi 16
Class AA Section 5
Preliminaries
Robbinsdale Cooper 36 Minneapolis Edison 9
Richfield 45 Minneapolis Patrick Henry 18
Minneapolis Roosevelt 45 Columbia Heights 22
Quarterfinals
Totino-Grace 77 Robbinsdale Cooper 6
Brooklyn Center-Concordia Acad 53 Benilde St. Margarets 18
Orono 53 Richfield 27
Fridley 60 Minneapolis Roosevelt 17
Semifinals
Totino-Grace 84 Brooklyn Center-Concordia Acad 0
Orono 44 Fridley 23
Championship
Totino-Grace 41 Orono 30
Class AA Section 6
Preliminaries
Monticello 59 Zimmerman 21
Dassel-Cokato 60 St. Cloud Apollo 20
Quarterfinals
Foley 71 Monticello 4
Annandale/Maple Lake 36 Becker 30
Big Lake 49 Albany 18
Litchfield 52 Dassel-Cokato 16
Semifinals
Foley 39 Annandale/Maple Lake 23
Litchfield 41 Big Lake 21
Championship
Foley 29 Litchfield 26
Class AA Section 8
Preliminaries
Fergus Falls 36 Park Rapids Area 31
United Clay Becker 37 Sauk Centre-Melrose 25
Quarterfinals
Perham 82 Fergus Falls 0
Thief River Falls 31 Dilworth-Glyndon-Felton 28
Pierz 55 Pequot Lakes-Pine River-Backus 21
Detroit Lakes 68 United Clay Becker 9
Semifinals
Perham 42 Thief River Falls 21
Detroit Lakes 51 Pierz 18
Championship
Perham 32 Detroit Lakes 27
Class AAA Section 1
Semifinals
Owatonna 45 Northfield 18
Albert Lea Area 36 Faribault 26
Championship
Albert Lea Area 33 Owatonna 19
Class AAA Section 5
Preliminaries
Robbinsdale Armstrong 43 Park Center 23
Quarterfinals
St. Michael-Albertville 79 Robbinsdale Armstrong 0
Wayzata 37 Rogers 36
Buffalo 50 Osseo 13
Maple Grove 49 Mound-Westonka 27
Semifinals
St. Michael-Albertville 65 Wayzata 8
Maple Grove 35 Buffalo 27
Championship
St. Michael-Albertville 54 Maple Grove 12
Class AAA Section 8
Preliminaries
Sartell-St. Stephen 44 Alexandria Area 31
Moorhead 37 Rocori 36
Quarterfinals
Willmar 58 Sartell-St. Stephen 12
Little Falls 35 Brainerd 28
St. Cloud Tech 54 Sauk Rapids-Rice 15
Bemidji 70 Moorhead 3
Semifinals
Willmar 56 Little Falls 18
Bemidji 35 St. Cloud Tech 27
Championship
Willmar 31 Bemidji 30

Bookmark the permalink.

Comments are closed.