High School Results – Saturday, February 3, 2018

Owatonna 30 Albert Lea Area 27
Armstrong Duals
Round 1
Delano 51, Eastview 7
Maple Grove 75 Robbinsdale Armstrong 6
Faribault 53 Woodbury 11
Rogers 43 Mahtomedi 21
South St. Paul 46, White Bear Lake Area 33
Goodhue 36, Mounds View 32
Round 2
Woodbury 36 Eastview 34
Goodhue 37 Maple Grove 30
South St. Paul 32 Delano 26
Faribault 45 Rogers 16
White Bear Lake Area 65 Robbinsdale Armstrong 12
Mounds View 50 Mahtomedi 22
Round 3
Goodhue 58 Eastview 15
Mounds View 50 Maple Grove 13
Delano 57 Woodbury 6
Faribault 50 White Bear Lake Area 18
Mahtomedi 63 Robbinsdale Armstrong 12
South St. Paul 45 Rogers 27
Blaine Duals
Eagan 64 Henry Sibley 10
Henry Sibley 44 Rosemount 21
Blaine 58 Henry Sibley 18
Coon Rapids 55 Milaca 15
Elk River 38 Hutchinson 32
Elk River 57 Milaca 15
Hutchinson 45 Rosemount 17
Hutchinson 56 Milaca 9
Cannon Falls Duals
Hastings 41 Kenyon-Wanamingo 33
Hastings 48 Plainview-Elgin-Millville 22
Hastings 52 Stewartville 18
Cannon Falls 43 United South Central 27
Kenyon-Wanamingo 64 United South Central 11
United South Central 52 Rochester John Marshall 24
Plainview-Elgin-Millville 49 Cannon Falls 27
Plainview-Elgin-Millville 49 Stewartville 29
North Branch Quad
Boyceville, WI 59 North Branch 9
Pine City-Hinckley-Finlayson 34 North Branch 30
Grand Rapids 75 North Branch 3
Northwest Tournament
1 Minot 172.0
2 Thief River Falls 136.5
3 United Clay Becker Badgers 131.0
4 West Fargo 130.0
5 Crookston 105.0
6 Roseau 94.0
7 Pelican Rapids 66.0
8 Fertile-Beltrami 61.0
9 Red Lake County Central 46.0
10 Unattached 28.0
Mankato East Cougar Invitational
1 Watertown Mayer- Mayer Luth. 208.0
2 Fairmont-Martin County West 181.0
3 Mankato East 147.0
4 Litchfield 146.5
5 Mankato West 134.5
6 Maple River 131.5
7 Worthington 86.5
8 LeSueur-Henderson 43.0
9 Austin 41.5
Mike Fasnacht Memorial
1 Shakopee 174.0
2 Chatfield 163.0
3 Jackson County Central 153.0
4 Northfield 138.0
5 Farmington 102.0
6 WEM-JWP 101.5
7 Saint Clair-Mankato Loyola 89.0
8 Dover-Eyota 69.0
MNGWL Individual State Tournament
Top 20
1 St. Michael-Albertville 103.5
2 Foley 87.5
3 Prior Lake 66.0
4 Anoka 65.5
5 Coon Rapids 60.5
6 Owatonna 52.0
7 Big Lake 42.5
7 Forest Lake 42.5
9 Albert Lea 42.0
10 Atwater-Cosmos-Grove City 41.0
11 Waconia 40.5
12 Redwood-River Valley 39.5
13 Shakopee 38.5
14 Frazee 37.5
15 Detroit Lakes 37.0
16 Maple Grove 35.5
17 Adrian 30.0
18 Willmar 29.0
19 Buffalo 28.5
19 Fairmont/Martin County West 28.5
Park Region Conference Tournament
1 LPGE-Browerville Wolves 191.5
2 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 182.0
3 Ottertail Central Bulldogs 174.0
4 Bertha-Hewitt- Verndale -Parkers Prairie 142.0
5 New York Mills 125.0
6 Royalton-Upsala 124.0
7 United North Central Warriors 81.0
8 Osakis 65.0
9 Wadena-Deer Creek 23.0
Roseau Quad
Roseau 41 Fergus Falls 21
Pequot Lks-Pine River-B 70 Roseau 11
Roseau 45 Sauk Centre-Melrose 33
Sgt. Michael Carlson Memorial Duals
Apple Valley defeated Eden Prairie 63-12
Apple Valley defeated Stillwater 56-15
Eden Prairie defeated Minneapolis Washburn 48-18
Forest Lake defeated Lakeville South 43-25
Forest Lake defeated Totino-Grace 49-22
Fridley defeated Minneapolis Washburn 54-23
Lakeville South defeated Cretin-Derham Hall 65-15
Lakeville South defeated Wayzata 38-31
Minneapolis Washburn defeated Cretin-Derham Hall 40-39
Redwood-River Valley defeated Cretin-Derham Hall 54-27
Redwood-River Valley defeated Fridley 39-34
Sartell-Saint Stephen defeated Eden Prairie 40-34
Sartell-Saint Stephen defeated Fridley 44-31
Stillwater defeated Sartell-Saint Stephen 61-15
Stillwater 57 Lakeville South 22
Totino-Grace defeated Redwood-River Valley 47-33
Totino-Grace defeated Wayzata 54-20

Bookmark the permalink.

Comments are closed.