MAHACA Dr. Busian Tiger Invitational

MAHACA Dr. Busian Tiger Invitational
1 St. Francis 218.5
2 West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville 162.5
3 Fosston-Bagley 142.0
4 Kerkhoven-Murdock-Sunburg 131.5
5 MAHACA 129.0
6 Breckenridge 64.5
7 Pelican Rapids 58.0
8 Luverne 54.0
9 Ortonville 47.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Coy Gunderson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Chase Maagard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Davin Rose of MAHACA
4th Place – Riley Cowell of Luverne
5th Place – Anthony Sykora of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
6th Place – Keegan Senger of Fosston-Bagley
1st: Coy Gunderson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 25-11, 8th. over Chase Maagard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 19-9, 7th. (Dec 6-4)
3rd: Davin Rose (MAHACA) 20-15, 7th. over Riley Cowell (Luverne) 24-14, Fr. (Fall 0:45)
5th: Anthony Sykora (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 25-10, 7th. over Keegan Senger (Fosston-Bagley) 11-22, 8th. (Fall 1:08)
113
1st Place – Will Magaard of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Ethan Lebrija of MAHACA
3rd Place – Jordan Lohse of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
4th Place – Christian Schmidt of Fosston-Bagley
5th Place – Thomas Eustice of Ortonville
6th Place – Braydon Ripka of Luverne
1st: Will Magaard (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 35-1, So. over Ethan Lebrija (MAHACA) 30-8, 8th. (MD 20-7)
3rd: Jordan Lohse (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 23-14, Fr. over Christian Schmidt (Fosston-Bagley) 21-17, Jr. (Fall 1:29)
5th: Thomas Eustice (Ortonville) 17-18, Fr. over Braydon Ripka (Luverne) 7-24, 8th. (Dec 5-0)
120
1st Place – Grant Woodruff of St. Francis
2nd Place – Brayden Sorenson of Fosston-Bagley
3rd Place – Zach Haire of Breckenridge
4th Place – Deaven Boots of Ortonville
5th Place – Sebastian Centeno of Pelican Rapids
6th Place – Ruebens Swanson of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
1st: Grant Woodruff (St. Francis) 15-12, So. over Brayden Sorenson (Fosston-Bagley) 24-15, Sr. (Fall 5:43)
3rd: Zach Haire (Breckenridge) 27-9, Jr. over Deaven Boots (Ortonville) 19-14, Fr. (TF-1.5 5:21 (20-5))
5th: Sebastian Centeno (Pelican Rapids) 9-16, 8th. over Ruebens Swanson (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 7-21, 8th. (MD 17-4)
126
1st Place – Tanner Kunshier of St. Francis
2nd Place – Carter Sorenson of Fosston-Bagley
3rd Place – Kaleb Getz of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
4th Place – Jared Carlson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
5th Place – Aidan Ruddy of Breckenridge
6th Place – Carson McNeal of Pelican Rapids
1st: Tanner Kunshier (St. Francis) 31-7, Sr. over Carter Sorenson (Fosston-Bagley) 27-5, Fr. (Fall 0:58)
3rd: Kaleb Getz (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 21-8, So. over Jared Carlson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 24-13, Jr. (SV-1 5-3)
5th: Aidan Ruddy (Breckenridge) 11-12, 8th. over Carson McNeal (Pelican Rapids) 4-8, 8th. (Fall 3:34)
132
1st Place – Jonathan Tostenson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
2nd Place – Tucker Oeltjenbruns of Luverne
3rd Place – Dalton Rose of MAHACA
4th Place – Kaden Kappedal of Fosston-Bagley
5th Place – Dylan Pearson of Breckenridge
6th Place – Kade Olson of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
1st: Jonathan Tostenson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 31-5, Sr. over Tucker Oeltjenbruns (Luverne) 23-15, Sr. (Dec 5-2)
3rd: Dalton Rose (MAHACA) 24-9, So. over Kaden Kappedal (Fosston-Bagley) 6-20, Jr. (Fall 1:04)
5th: Dylan Pearson (Breckenridge) 14-16, Jr. over Kade Olson (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 3-8, Fr. (Dec 7-5)
138
1st Place – Zach Bonte of St. Francis
2nd Place – Gideon Joos of MAHACA
3rd Place – Luke Hoefer of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
4th Place – Hunter Hanson of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
5th Place – Vince Finkelsen of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
1st: Zach Bonte (St. Francis) 12-15, So. over Gideon Joos (MAHACA) 10-26, So. (Dec 10-4)
3rd: Luke Hoefer (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 10-15, So. over Hunter Hanson (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 8-18, Jr. (MD 17-4)
5th: Vince Finkelsen (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 0-1, Fr. over () , . (Bye)
145
1st Place – Mitchell Wilson of St. Francis
2nd Place – Hunter Mickelsen of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
3rd Place – Alex Wolfe of Fosston-Bagley
4th Place – Ben Travis of MAHACA
5th Place – Chase Veldhouse of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
6th Place – Aiden Miller of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
1st: Mitchell Wilson (St. Francis) 19-1, Sr. over Hunter Mickelsen (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 10-7, Jr. (MD 11-2)
3rd: Alex Wolfe (Fosston-Bagley) 26-14, Sr. over Ben Travis (MAHACA) 12-22, Jr. (MD 9-0)
5th: Chase Veldhouse (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 2-1, Sr. over Aiden Miller (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 2-4, So. (Fall 4:00)
152
1st Place – Brady Cardwell of MAHACA
2nd Place – Mason Meyer of Breckenridge
3rd Place – TJ Houglund of St. Francis
4th Place – Jed Dooyema of Luverne
5th Place – Henry Burrack of Fosston-Bagley
6th Place – Zane Brosowske of Pelican Rapids
1st: Brady Cardwell (MAHACA) 31-9, Jr. over Mason Meyer (Breckenridge) 29-7, Sr. (Fall 2:53)
3rd: TJ Houglund (St. Francis) 20-11, Sr. over Jed Dooyema (Luverne) 19-15, Jr. (Dec 6-0)
5th: Henry Burrack (Fosston-Bagley) 23-8, So. over Zane Brosowske (Pelican Rapids) 20-20, Jr. (Dec 3-2)
160
1st Place – Kaden Spindler of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
2nd Place – Luke Lipinski of St. Francis
3rd Place – Matthew Ziebell of Pelican Rapids
4th Place – Benjamin Eustice of Ortonville
5th Place – Jayden Renken of Luverne
6th Place – Colton Wohlers of MAHACA
1st: Kaden Spindler (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 34-3, Sr. over Luke Lipinski (St. Francis) 27-9, Sr. (Fall 4:56)
3rd: Matthew Ziebell (Pelican Rapids) 29-12, So. over Benjamin Eustice (Ortonville) 27-14, Sr. (Dec 9-4)
5th: Jayden Renken (Luverne) 15-16, Sr. over Colton Wohlers (MAHACA) 10-18, So. (Fall 1:14)
170
1st Place – Cole Kirpach of St. Francis
2nd Place – Levi Larkin of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
3rd Place – Elijah Cloos of Ortonville
4th Place – Teigen Hextell of Fosston-Bagley
5th Place – Ethan Peters of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
6th Place – Christain Dodds of MAHACA
1st: Cole Kirpach (St. Francis) 36-3, Sr. over Levi Larkin (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 29-7, Sr. (Dec 5-1)
3rd: Elijah Cloos (Ortonville) 30-7, Sr. over Teigen Hextell (Fosston-Bagley) 18-12, Jr. (Fall 3:35)
5th: Ethan Peters (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 7-15, Jr. over Christain Dodds (MAHACA) 7-21, So. (Fall 5:33)
182
1st Place – Carson Haugrud of Pelican Rapids
2nd Place – Jacob Lomen of Fosston-Bagley
3rd Place – Joey Lipinski of St. Francis
4th Place – Tristan Raths of MAHACA
5th Place – Deklin Goeden of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
6th Place – Nathan Ehrenberg of Ortonville
1st: Carson Haugrud (Pelican Rapids) 34-4, Sr. over Jacob Lomen (Fosston-Bagley) 30-8, So. (Fall 0:53)
3rd: Joey Lipinski (St. Francis) 18-9, So. over Tristan Raths (MAHACA) 7-10, Fr. (Fall 2:54)
5th: Deklin Goeden (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 2-1, Fr. over Nathan Ehrenberg (Ortonville) 7-15, Fr. (Fall 1:44)
195
1st Place – Jake Ubert of Fosston-Bagley
2nd Place – Ryan Torkelson of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
3rd Place – Wyatt Olson of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
4th Place – Nick Gerlach of St. Francis
5th Place – Tanner Differding of Breckenridge
6th Place – Daniel Erlandson of Breckenridge
1st: Jake Ubert (Fosston-Bagley) 31-3, Sr. over Ryan Torkelson (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 23-9, Sr. (UTB 2-1)
3rd: Wyatt Olson (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 27-10, Jr. over Nick Gerlach (St. Francis) 14-16, Jr. (Fall 2:28)
5th: Tanner Differding (Breckenridge) 21-13, Jr. over Daniel Erlandson (Breckenridge) 21-7, Fr. (For.)
220
1st Place – Kyle Lindenfelser of St. Francis
2nd Place – Gage Wevley of MAHACA
3rd Place – Mason Nibbe of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
4th Place – Gabe Diaz of Breckenridge
5th Place – Marc Collins of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
1st: Kyle Lindenfelser (St. Francis) 20-5, Jr. over Gage Wevley (MAHACA) 28-11, Sr. (MD 12-2)
3rd: Mason Nibbe (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 23-9, Sr. over Gabe Diaz (Breckenridge) 21-20, Sr. (Fall 2:39)
5th: Marc Collins (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 12-11, So. over () , . (Bye)
285
1st Place – Nick Pierce of St. Francis
2nd Place – Devin Stone of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
3rd Place – Axel Munter of Fosston-Bagley
4th Place – Austin Mattson of West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville
5th Place – Brody Forsell of Kerkhoven-Murdock-Sunburg
1st: Nick Pierce (St. Francis) 13-3, Jr. over Devin Stone (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 14-14, So. (Fall 3:28)
3rd: Axel Munter (Fosston-Bagley) 15-9, So. over Austin Mattson (West Central Area-Ashby-Brandon-Evansville) 2-3, Fr. (Fall 0:26)
5th: Brody Forsell (Kerkhoven-Murdock-Sunburg) 1-8, Fr. over () , . (Bye)

Bookmark the permalink.

Comments are closed