Mankato East Cougar Invitational

Mankato East Cougar Invitational
1 Watertown Mayer- Mayer Luth. 208.0
2 Fairmont-Martin County West 181.0
3 Mankato East 147.0
4 Litchfield 146.5
5 Mankato West 134.5
6 Maple River 131.5
7 Worthington 86.5
8 LeSueur-Henderson 43.0
9 Austin 41.5

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Lucas Jagodzinske of Fairmont-Martin County West
2nd Place – Chase Groh of Mankato East
3rd Place – Austin Gabbert of Watertown Mayer- Mayer Luth.
4th Place – Eddie Simes of Litchfield
5th Place – Boden Simon of Maple River
6th Place – Jordan Grinde of LeSueur-Henderson
1st: Lucas Jagodzinske (Fairmont-Martin County West) 31-3, Fr. over Chase Groh (Mankato East) 29-9, Sr. (Dec 8-4)
3rd: Austin Gabbert (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 28-4, Fr. over Eddie Simes (Litchfield) 24-10, 8th. (UTB 3-1)
5th: Boden Simon (Maple River) 15-20, 8th. over Jordan Grinde (LeSueur-Henderson) 6-28, 8th. (Fall 2:49)
113
1st Place – Jaxson Rohman of Fairmont-Martin County West
2nd Place – Trevor Pearson of Maple River
3rd Place – Ethan Evenson of Maple River
4th Place – Jackson Meyer of Watertown Mayer- Mayer Luth.
5th Place – Seth Hardesty of Mankato East
6th Place – Ivan Martinez of Worthington
1st: Jaxson Rohman (Fairmont-Martin County West) 34-2, Fr. over Trevor Pearson (Maple River) 28-9, So. (TF-1.5 5:00 (24-6))
3rd: Ethan Evenson (Maple River) 12-11, 8th. over Jackson Meyer (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 15-19, So. (SV-1 13-9)
5th: Seth Hardesty (Mankato East) 2-2, So. over Ivan Martinez (Worthington) 5-14, Jr. (SV-1 8-6)
120
1st Place – Connor Simmonds of Fairmont-Martin County West
2nd Place – Jorge Hernandez of LeSueur-Henderson
3rd Place – Jerry Simes of Litchfield
4th Place – Braeden Hendel of Mankato East
5th Place – Hunter Stein of Watertown Mayer- Mayer Luth.
6th Place – Cooper Ochsendorf of Maple River
1st: Connor Simmonds (Fairmont-Martin County West) 35-4, Fr. over Jorge Hernandez (LeSueur-Henderson) 29-8, Jr. (Dec 6-5)
3rd: Jerry Simes (Litchfield) 32-8, Fr. over Braeden Hendel (Mankato East) 24-14, Fr. (Dec 7-2)
5th: Hunter Stein (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 15-19, 8th. over Cooper Ochsendorf (Maple River) 13-13, 7th. (TB-1 11-7)
126
1st Place – Charlie Pickell of Mankato West
2nd Place – Ezra Kaping of Litchfield
3rd Place – Jacob Prunty of Worthington
4th Place – Cale Steuber of Fairmont-Martin County West
5th Place – Tanner Burmeister of Watertown Mayer- Mayer Luth.
6th Place – AJ Palmer of Mankato East
1st: Charlie Pickell (Mankato West) 33-1, So. over Ezra Kaping (Litchfield) 31-5, Sr. (MD 12-4)
3rd: Jacob Prunty (Worthington) 29-2, Sr. over Cale Steuber (Fairmont-Martin County West) 29-10, So. (Dec 8-2)
5th: Tanner Burmeister (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 14-20, 8th. over AJ Palmer (Mankato East) 11-12, Sr. (Dec 8-4)
132
1st Place – Afton Kaping of Litchfield
2nd Place – Noah Parish of Mankato East
3rd Place – Carter Entinger of Watertown Mayer- Mayer Luth.
4th Place – Cody Walters of Maple River
5th Place – Riley Hertzog of Watertown Mayer- Mayer Luth.
6th Place – Tommy Gupton of LeSueur-Henderson
1st: Afton Kaping (Litchfield) 31-4, Sr. over Noah Parish (Mankato East) 31-7, Jr. (SV-1 7-5)
3rd: Carter Entinger (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 26-8, Jr. over Cody Walters (Maple River) 20-12, Sr. (Fall 1:22)
5th: Riley Hertzog (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 15-13, So. over Tommy Gupton (LeSueur-Henderson) 19-17, Fr. (Dec 7-4)
138
1st Place – Adam Sweeney of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Nick Baier of Mankato East
3rd Place – Andrew Loch of Litchfield
4th Place – Wyatt Block of Mankato West
5th Place – Jaden Hennings of Worthington
6th Place – Ashton Congdon of Watertown Mayer- Mayer Luth.
1st: Adam Sweeney (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 15-5, Sr. over Nick Baier (Mankato East) 26-9, Sr. (Dec 5-0)
3rd: Andrew Loch (Litchfield) 27-15, Sr. over Wyatt Block (Mankato West) 14-14, Fr. (Dec 5-3)
5th: Jaden Hennings (Worthington) 3-11, Fr. over Ashton Congdon (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 1-6, 8th. (Fall 1:56)
145
1st Place – Miles Fitzgerald of Fairmont-Martin County West
2nd Place – Josh Block of Mankato West
3rd Place – Wyatt Simon of Maple River
4th Place – Aiden Wilson of Austin
5th Place – Dalton Pauly of LeSueur-Henderson
6th Place – Jordon Peterson of Watertown Mayer- Mayer Luth.
1st: Miles Fitzgerald (Fairmont-Martin County West) 29-6, So. over Josh Block (Mankato West) 31-6, Sr. (Dec 5-0)
3rd: Wyatt Simon (Maple River) 26-10, So. over Aiden Wilson (Austin) 29-12, Sr. (Dec 4-2)
5th: Dalton Pauly (LeSueur-Henderson) 15-9, So. over Jordon Peterson (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 21-10, Sr. (M. For.)
152
1st Place – Nathan Moore of Maple River
2nd Place – Paul Hampton of Mankato East
3rd Place – Brayden Donkersloot of Worthington
4th Place – William Elskamp of Watertown Mayer- Mayer Luth.
5th Place – Dustin Mueller of Mankato West
6th Place – Cole Carter of Austin
1st: Nathan Moore (Maple River) 28-6, Sr. over Paul Hampton (Mankato East) 27-9, Sr. (TF-1.5 5:35 (19-4))
3rd: Brayden Donkersloot (Worthington) 14-10, Jr. over William Elskamp (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 17-17, Jr. (Dec 7-2)
5th: Dustin Mueller (Mankato West) 20-15, Sr. over Cole Carter (Austin) 4-7, Sr. (TF-1.5 5:20 (18-1))
160
1st Place – Logan Nelson of Litchfield
2nd Place – Lukas Gilbert of Watertown Mayer- Mayer Luth.
3rd Place – Simon Koenigs of Mankato West
4th Place – Parker Anderson of Fairmont-Martin County West
5th Place – Wyatt Betz of Mankato East
6th Place – Chance Brady of Austin
1st: Logan Nelson (Litchfield) 34-2, Jr. over Lukas Gilbert (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 16-17, Sr. (MD 17-4)
3rd: Simon Koenigs (Mankato West) 17-13, Sr. over Parker Anderson (Fairmont-Martin County West) 14-16, . (Fall 5:40)
5th: Wyatt Betz (Mankato East) 21-17, Sr. over Chance Brady (Austin) 10-23, Sr. (Fall 5:06)
170
1st Place – Zac Neaton of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Tristan Lange of Fairmont-Martin County West
3rd Place – Kolin Baier of Mankato East
4th Place – Nathan Trio of Maple River
5th Place – Noah Langsjoen of Mankato West
6th Place – Preston Anderson of Worthington
1st: Zac Neaton (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 26-4, Sr. over Tristan Lange (Fairmont-Martin County West) 25-7, Jr. (Fall 1:36)
3rd: Kolin Baier (Mankato East) 34-5, So. over Nathan Trio (Maple River) 25-14, So. (Dec 9-2)
5th: Noah Langsjoen (Mankato West) 14-16, So. over Preston Anderson (Worthington) 4-8, Jr. (M. For.)
182
1st Place – Collin Steuber of Fairmont-Martin County West
2nd Place – Kal Jackman of Litchfield
3rd Place – Mason Byrne of Worthington
4th Place – Alex Pearce of Watertown Mayer- Mayer Luth.
5th Place – Kieran Hendel of Mankato East
6th Place – Quinn Simpson of Maple River
1st: Collin Steuber (Fairmont-Martin County West) 35-3, Sr. over Kal Jackman (Litchfield) 30-3, Sr. (Dec 9-3)
3rd: Mason Byrne (Worthington) 19-3, Sr. over Alex Pearce (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 10-10, Jr. (Fall 0:51)
5th: Kieran Hendel (Mankato East) 10-14, Jr. over Quinn Simpson (Maple River) 6-14, So. (Dec 8-7)
195
1st Place – Nick Nolan of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Phillip Znyda of Austin
3rd Place – Rylan Moser of Mankato West
4th Place – Jacob Neuberger of Worthington
5th Place – Logan Ziegler of Maple River
6th Place – Jacob Rahn of Fairmont-Martin County West
1st: Nick Nolan (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 21-1, Sr. over Phillip Znyda (Austin) 20-11, Sr. (MD 11-0)
3rd: Rylan Moser (Mankato West) 28-10, Sr. over Jacob Neuberger (Worthington) 20-12, Jr. (MD 10-1)
5th: Logan Ziegler (Maple River) 19-15, Sr. over Jacob Rahn (Fairmont-Martin County West) 15-15, So. (Dec 5-3)
220
1st Place – Dylan Matter of Watertown Mayer- Mayer Luth.
2nd Place – Conner Tordsen of Fairmont-Martin County West
3rd Place – Bill Karels of Maple River
4th Place – Luther Marc of Mankato East
5th Place – Marcos Herrera of Worthington
6th Place – Mason Theissen of Mankato West
1st: Dylan Matter (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 19-12, Jr. over Conner Tordsen (Fairmont-Martin County West) 20-12, Sr. (Dec 7-5)
3rd: Bill Karels (Maple River) 22-9, Sr. over Luther Marc (Mankato East) 16-19, Sr. (Fall 1:58)
5th: Marcos Herrera (Worthington) 8-9, Sr. over Mason Theissen (Mankato West) 12-9, . (MD 10-2)
285
1st Place – Zachary Jakes of Mankato West
2nd Place – Chase Liestman of Litchfield
3rd Place – Rieley Fleming of Mankato East
4th Place – Conner Thorn of Maple River
5th Place – Jacob Wacker of LeSueur-Henderson
6th Place – Tommy Stoldt of Watertown Mayer- Mayer Luth.
1st: Zachary Jakes (Mankato West) 26-0, . over Chase Liestman (Litchfield) 29-4, Jr. (Fall 0:39)
3rd: Rieley Fleming (Mankato East) 16-18, Fr. over Conner Thorn (Maple River) 20-12, Sr. (Fall 2:23)
5th: Jacob Wacker (LeSueur-Henderson) 12-11, Jr. over Tommy Stoldt (Watertown Mayer- Mayer Luth.) 9-14, Jr. (M. For.)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.