Mike Fasnacht Memorial

At Janesville-Waldorf-Pemberton High School

Mike Fasnacht Memorial
1 Shakopee 174.0
2 Chatfield 163.0
3 Jackson County Central 153.0
4 Northfield 138.0
5 Farmington 102.0
6 WEM-JWP 101.5
7 Saint Clair-Mankato Loyola 89.0
8 Dover-Eyota 69.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Paxton Creese of Shakopee
2nd Place – Chase Murphy of Northfield
3rd Place – Seth Goetzinger of Chatfield
4th Place – Payton Handevidt of Jackson County Central
5th Place – Gavin Anderson of Farmington
6th Place – Treyton Thesing of Dover-Eyota
1st: Paxton Creese (Shakopee) 33-1, So. over Chase Murphy (Northfield) 28-10, Fr. (MD 13-4)
3rd: Seth Goetzinger (Chatfield) 23-6, Fr. over Payton Handevidt (Jackson County Central) 9-4, 8th. (Dec 5-1)
5th: Gavin Anderson (Farmington) 16-12, Fr. over Treyton Thesing (Dover-Eyota) 13-14, 8th. (Fall 4:33)
113
1st Place – Ben Lunn of Shakopee
2nd Place – Martin Stewart of Farmington
3rd Place – Jake Messner of Northfield
4th Place – Cael Bartels of Chatfield
5th Place – Gavin Gust of Dover-Eyota
6th Place – Caleb Vancurea of Jackson County Central
1st: Ben Lunn (Shakopee) 27-4, So. over Martin Stewart (Farmington) 20-8, Jr. (Dec 4-0)
3rd: Jake Messner (Northfield) 30-9, 8th. over Cael Bartels (Chatfield) 16-11, So. (MD 8-0)
5th: Gavin Gust (Dover-Eyota) 14-10, 7th. over Caleb Vancurea (Jackson County Central) 6-15, 7th. (MD 12-1)
120
1st Place – Drew Woodley of Northfield
2nd Place – Mathew Mohning of Jackson County Central
3rd Place – Tucker Rients of WEM-JWP
4th Place – Jack Klinder of Saint Clair-Mankato Loyola
5th Place – Dylan Gateley of Farmington
1st: Drew Woodley (Northfield) 36-4, So. over Mathew Mohning (Jackson County Central) 13-21, Jr. (Fall 0:46)
3rd: Tucker Rients (WEM-JWP) 7-16, So. over Jack Klinder (Saint Clair-Mankato Loyola) 11-22, Fr. (MD 14-4)
5th: Dylan Gateley (Farmington) 4-10, So. over () , . (Bye)
126
1st Place – Trayton Anderson of Farmington
2nd Place – Ethan Hendrickson of Jackson County Central
3rd Place – Tate Karver of Chatfield
4th Place – Lucas Kruse of Saint Clair-Mankato Loyola
5th Place – Jack Morsching of WEM-JWP
1st: Trayton Anderson (Farmington) 26-4, Jr. over Ethan Hendrickson (Jackson County Central) 23-13, So. (TF-1.5 3:05 (16-0))
3rd: Tate Karver (Chatfield) 11-15, Fr. over Lucas Kruse (Saint Clair-Mankato Loyola) 9-23, So. (Fall 3:17)
5th: Jack Morsching (WEM-JWP) 4-12, Fr. over () , . (Bye)
132
1st Place – Aaron Munoz of Jackson County Central
2nd Place – Gage Baker of Saint Clair-Mankato Loyola
3rd Place – Chase Ketterhagen of Chatfield
4th Place – Cole Malone of Shakopee
5th Place – Ethan Rider of WEM-JWP
6th Place – Connor Soppeland of Farmington
1st: Aaron Munoz (Jackson County Central) 20-12, So. over Gage Baker (Saint Clair-Mankato Loyola) 14-19, Jr. (MD 28-17)
3rd: Chase Ketterhagen (Chatfield) 14-14, Jr. over Cole Malone (Shakopee) 2-3, Fr. (Dec 1-0)
5th: Ethan Rider (WEM-JWP) 7-13, Fr. over Connor Soppeland (Farmington) 6-15, So. (Fall 2:23)
138
1st Place – Nathan Goldsmith of Chatfield
2nd Place – Sam Treml of Shakopee
3rd Place – Zach Poelaert of Jackson County Central
4th Place – Austin Hamel of Farmington
5th Place – Chase Baker of Saint Clair-Mankato Loyola
6th Place – Carter Mix of Jackson County Central
1st: Nathan Goldsmith (Chatfield) 16-13, Jr. over Sam Treml (Shakopee) 17-8, Fr. (Dec 6-0)
3rd: Zach Poelaert (Jackson County Central) 9-11, Sr. over Austin Hamel (Farmington) 16-13, Fr. (Dec 11-9)
5th: Chase Baker (Saint Clair-Mankato Loyola) 10-23, So. over Carter Mix (Jackson County Central) 0-3, . (Fall 2:33)
145
1st Place – Jake Mandt of Chatfield
2nd Place – Sam Webster of Shakopee
3rd Place – Braydon Johnson of WEM-JWP
4th Place – Ethan Johnson of Northfield
5th Place – Nate Engel of Farmington
6th Place – Blake Lehnertz of Dover-Eyota
1st: Jake Mandt (Chatfield) 27-0, Sr. over Sam Webster (Shakopee) 29-5, Sr. (Dec 2-1)
3rd: Braydon Johnson (WEM-JWP) 24-4, Sr. over Ethan Johnson (Northfield) 29-13, So. (Dec 3-0)
5th: Nate Engel (Farmington) 7-12, Jr. over Blake Lehnertz (Dover-Eyota) 17-15, Fr. (Fall 6:41)
152
1st Place – Alex Lloyd of Shakopee
2nd Place – Jacob Tvinnereim of Jackson County Central
3rd Place – Adam Rients of WEM-JWP
4th Place – Kolby Olson of Northfield
5th Place – Gavin Dabelstein of Dover-Eyota
6th Place – Luke Irhke of Chatfield
1st: Alex Lloyd (Shakopee) 34-0, Sr. over Jacob Tvinnereim (Jackson County Central) 39-5, Sr. (Fall 1:17)
3rd: Adam Rients (WEM-JWP) 21-7, Sr. over Kolby Olson (Northfield) 30-11, Jr. (Fall 3:57)
5th: Gavin Dabelstein (Dover-Eyota) 19-17, So. over Luke Irhke (Chatfield) 5-8, So. (Fall 0:24)
160
1st Place – Connor Raines of Shakopee
2nd Place – Jack Stanton of Northfield
3rd Place – Nolan Salerno of Chatfield
4th Place – Jaxson James of WEM-JWP
Round 1
Connor Raines (Shakopee) 27-7, So. over Jaxson James (WEM-JWP) 2-10, So. (Fall 1:15)
Jack Stanton (Northfield) 19-19, Jr. over Nolan Salerno (Chatfield) 3-5, Sr. (Dec 11-4)
Round 2
Connor Raines (Shakopee) 27-7, So. over Nolan Salerno (Chatfield) 3-5, Sr. (Fall 3:05)
Jack Stanton (Northfield) 19-19, Jr. over Jaxson James (WEM-JWP) 2-10, So. (Fall 3:16)
Round 3
Connor Raines (Shakopee) 27-7, So. over Jack Stanton (Northfield) 19-19, Jr. (TF-1.5 4:36 (17-2))
Nolan Salerno (Chatfield) 3-5, Sr. over Jaxson James (WEM-JWP) 2-10, So. (Fall 5:05)
170
1st Place – Aaron Drummer of Saint Clair-Mankato Loyola
2nd Place – Davontae Goldsmith of Chatfield
3rd Place – Joey Johnson of Shakopee
4th Place – Jack Holman of Northfield
5th Place – Eli Edlin of Jackson County Central
1st: Aaron Drummer (Saint Clair-Mankato Loyola) 26-8, Sr. over Davontae Goldsmith (Chatfield) 18-6, Jr. (Dec 4-2)
3rd: Joey Johnson (Shakopee) 18-11, Fr. over Jack Holman (Northfield) 5-9, So. (Dec 4-0)
5th: Eli Edlin (Jackson County Central) 11-17, Jr. over () , . (Bye)
182
1st Place – Michael Nelson of Dover-Eyota
2nd Place – MacAron Kukowski of Farmington
3rd Place – Jaden Taylor of WEM-JWP
4th Place – David Tonjum of Northfield
5th Place – Ben Reiland of Shakopee
6th Place – Sam Dunker of Jackson County Central
1st: Michael Nelson (Dover-Eyota) 25-3, Jr. over MacAron Kukowski (Farmington) 7-4, So. (Fall 0:34)
3rd: Jaden Taylor (WEM-JWP) 18-7, So. over David Tonjum (Northfield) 13-14, So. (Fall 3:58)
5th: Ben Reiland (Shakopee) 1-2, 8th. over Sam Dunker (Jackson County Central) 10-9, So. (Fall 4:56)
195
1st Place – Dalton Wagner of Jackson County Central
2nd Place – Will Storch of WEM-JWP
3rd Place – DJ Smith of Shakopee
4th Place – Matthew Casmey of Northfield
5th Place – Reece Lemke of Dover-Eyota
1st: Dalton Wagner (Jackson County Central) 4-0, Sr. over Will Storch (WEM-JWP) 25-1, Sr. (Dec 11-5)
3rd: DJ Smith (Shakopee) 21-7, Fr. over Matthew Casmey (Northfield) 5-23, Sr. (Fall 1:30)
5th: Reece Lemke (Dover-Eyota) 13-16, . over () , . (Bye)
220
1st Place – David Loeffler of Saint Clair-Mankato Loyola
2nd Place – Aj Karver of Chatfield
3rd Place – Antonio Carter of Northfield
4th Place – Preston Mix of Jackson County Central
5th Place – Brant Melchert of WEM-JWP
6th Place – Jade Trelstad of Shakopee
1st: David Loeffler (Saint Clair-Mankato Loyola) 25-8, Sr. over Aj Karver (Chatfield) 13-13, Fr. (Dec 9-6)
3rd: Antonio Carter (Northfield) 18-17, Jr. over Preston Mix (Jackson County Central) 8-24, Sr. (Fall 5:43)
5th: Brant Melchert (WEM-JWP) 1-2, . over Jade Trelstad (Shakopee) 4-3, 8th. (Fall 0:48)
285
1st Place – Alex Bushman of Dover-Eyota
2nd Place – Isaiah Froese of Chatfield
3rd Place – Jacob Karsten of WEM-JWP
4th Place – Andrew Larson of WEM-JWP
Round 1
Alex Bushman (Dover-Eyota) 20-12, . over Andrew Larson (WEM-JWP) 0-3, Sr. (Dec 3-0)
Isaiah Froese (Chatfield) 7-5, So. over Jacob Karsten (WEM-JWP) 4-7, . (Fall 3:36)
Round 2
Alex Bushman (Dover-Eyota) 20-12, . over Jacob Karsten (WEM-JWP) 4-7, . (Fall 2:51)
Isaiah Froese (Chatfield) 7-5, So. over Andrew Larson (WEM-JWP) 0-3, Sr. (For.)
Round 3
Alex Bushman (Dover-Eyota) 20-12, . over Isaiah Froese (Chatfield) 7-5, So. (Fall 0:46)
Jacob Karsten (WEM-JWP) 4-7, . over Andrew Larson (WEM-JWP) 0-3, Sr. (Inj. 0:00)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.