Northwest Tournament

At Fertile-Beltrami

Northwest Tournament
1 Minot 172.0
2 Thief River Falls 136.5
3 United Clay Becker Badgers 131.0
4 West Fargo 130.0
5 Crookston 105.0
6 Roseau 94.0
7 Pelican Rapids 66.0
8 Fertile-Beltrami 61.0
9 Red Lake County Central 46.0
10 Unattached 28.0

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Kelby Armstrong of Minot
2nd Place – Cody Wienen of Thief River Falls
3rd Place – Zach Brown of Crookston
4th Place – Kaleb Porter of West Fargo
5th Place – Seth Lavalier of Fertile-Beltrami
1st: Kelby Armstrong (Minot) 42-1, So. over Cody Wienen (Thief River Falls) 17-11, 8th. (MD 13-0)
3rd: Zach Brown (Crookston) 31-4, Fr. over Kaleb Porter (West Fargo) 24-17, 7th. (Dec 10-5)
5th: Seth Lavalier (Fertile-Beltrami) 1-3, 8th. over () , . (Bye)
113
1st Place – Brady Kasprick of Thief River Falls
2nd Place – Hunter Hitchen of Fertile-Beltrami
3rd Place – Damon Ferguson of Red Lake County Central
4th Place – Nathan Sperr of United Clay Becker Badgers
5th Place – Nicholas Anderson of West Fargo
6th Place – Nolan Dans of Crookston
1st: Brady Kasprick (Thief River Falls) 20-10, 8th. over Hunter Hitchen (Fertile-Beltrami) 18-14, So. (Inj. 1:13)
3rd: Damon Ferguson (Red Lake County Central) 13-7, 7th. over Nathan Sperr (United Clay Becker Badgers) 10-23, So. (MD 15-1)
5th: Nicholas Anderson (West Fargo) 13-15, 8th. over Nolan Dans (Crookston) 16-20, Fr. (Fall 4:56)
120
1st Place – Cameron Weiland of Crookston
2nd Place – Sam Helgeson of United Clay Becker Badgers
3rd Place – Paul DeHate of Red Lake County Central
4th Place – Levi Qualley of Fertile-Beltrami
5th Place – Max Kringlie of West Fargo
6th Place – James Furey of Pelican Rapids
1st: Cameron Weiland (Crookston) 21-13, Fr. over Sam Helgeson (United Clay Becker Badgers) 16-17, Fr. (Fall 4:10)
3rd: Paul DeHate (Red Lake County Central) 8-16, 8th. over Levi Qualley (Fertile-Beltrami) 8-11, 8th. (Fall 2:55)
5th: Max Kringlie (West Fargo) 14-22, So. over James Furey (Pelican Rapids) 10-20, Jr. (For.)
126
1st Place – Cade Lundeen of Thief River Falls
2nd Place – Race Knochenmus of Roseau
3rd Place – Chase Burke of Minot
4th Place – Garrett Peterson of United Clay Becker Badgers
5th Place – Sebastian Centeno of Pelican Rapids
6th Place – Bryce Bergerson of Red Lake County Central
1st: Cade Lundeen (Thief River Falls) 31-4, Jr. over Race Knochenmus (Roseau) 18-10, Fr. (Fall 5:27)
3rd: Chase Burke (Minot) 28-11, Fr. over Garrett Peterson (United Clay Becker Badgers) 27-13, Jr. (Fall 5:56)
5th: Sebastian Centeno (Pelican Rapids) 7-14, 8th. over Bryce Bergerson (Red Lake County Central) 0-13, Sr. (Fall 1:59)
132
1st Place – Brody Armstrong of Minot
2nd Place – Jake Davis of Thief River Falls
3rd Place – Sanden O’connell of United Clay Becker Badgers
4th Place – Cameron Hulst of Crookston
5th Place – Connor Eidsmoe of Roseau
1st: Brody Armstrong (Minot) 40-3, Sr. over Jake Davis (Thief River Falls) 28-8, So. (MD 14-2)
3rd: Sanden O’connell (United Clay Becker Badgers) 17-16, Jr. over Cameron Hulst (Crookston) 14-13, So. (TF-1.5 2:51 (17-1))
5th: Connor Eidsmoe (Roseau) 14-16, Fr. over () , . (Bye)
138
1st Place – JJ Harms of West Fargo
2nd Place – Trevon McClaanahan of Minot
3rd Place – Cole Johnson of Thief River Falls
4th Place – Ethan Boll of Crookston
5th Place – Damian Gudvangen of Fertile-Beltrami
6th Place – Owen Gross of Roseau
1st: JJ Harms (West Fargo) 45-6, Sr. over Trevon McClaanahan (Minot) 35-10, So. (Fall 5:08)
3rd: Cole Johnson (Thief River Falls) 18-9, So. over Ethan Boll (Crookston) 21-12, 7th. (Fall 1:01)
5th: Damian Gudvangen (Fertile-Beltrami) 5-19, So. over Owen Gross (Roseau) 3-13, Sr. (Fall 4:52)
145
1st Place – Chandler Mooney of Roseau
2nd Place – Lukas Meier of Crookston
3rd Place – Hunter Magnusson of United Clay Becker Badgers
4th Place – Max Dykhoff of Pelican Rapids
5th Place – Carter Peterson of Minot
1st: Chandler Mooney (Roseau) 33-2, Jr. over Lukas Meier (Crookston) 30-6, Jr. (Dec 7-3)
3rd: Hunter Magnusson (United Clay Becker Badgers) 11-23, Jr. over Max Dykhoff (Pelican Rapids) 9-30, So. (Dec 14-9)
5th: Carter Peterson (Minot) 15-18, So. over () , . (Bye)
152
1st Place – Jacob Mortensen of Minot
2nd Place – Ben Olson of Roseau
3rd Place – Alex Smith of Fertile-Beltrami
4th Place – Luke Trandem of Crookston
5th Place – Spencer LeDoux of West Fargo
6th Place – David Daniels of Unattached
1st: Jacob Mortensen (Minot) 23-3, Sr. over Ben Olson (Roseau) 28-8, Fr. (Dec 8-4)
3rd: Alex Smith (Fertile-Beltrami) 18-9, Jr. over Luke Trandem (Crookston) 20-18, Sr. (Fall 4:21)
5th: Spencer LeDoux (West Fargo) 13-29, So. over David Daniels (Unattached) 0-3, So. (MD 14-3)
160
1st Place – Jared Franek of West Fargo
2nd Place – Matthew Ziebell of Pelican Rapids
3rd Place – Dale Grindahl of Roseau
4th Place – Michael Gleason of Unattached
5th Place – Bailey Johnson of United Clay Becker Badgers
6th Place – Luke Tyler Nathe of Minot
1st: Jared Franek (West Fargo) 45-1, Sr. over Matthew Ziebell (Pelican Rapids) 26-11, So. (Fall 3:45)
3rd: Dale Grindahl (Roseau) 21-10, Jr. over Michael Gleason (Unattached) 6-13, Jr. (Dec 8-1)
5th: Bailey Johnson (United Clay Becker Badgers) 9-19, Jr. over Luke Tyler Nathe (Minot) 11-12, So. (Dec 11-4)
170
1st Place – Cade Pederson of West Fargo
2nd Place – Joel McIntosh of Unattached
3rd Place – Jacob Carmichael of Minot
4th Place – Tristyn Ferguson of Red Lake County Central
5th Place – Hunter Ziska of Roseau
1st: Cade Pederson (West Fargo) 24-10, Jr. over Joel McIntosh (Unattached) 20-11, So. (Dec 7-2)
3rd: Jacob Carmichael (Minot) 27-16, So. over Tristyn Ferguson (Red Lake County Central) 11-10, Fr. (Dec 14-9)
5th: Hunter Ziska (Roseau) 6-17, Sr. over () , . (Bye)
182
1st Place – Carson Haugrud of Pelican Rapids
2nd Place – Joe Masumbuko of West Fargo
3rd Place – Joey Stuhaug of United Clay Becker Badgers
4th Place – Jorge Talamantes of Minot
5th Place – Kevin Jensen of Thief River Falls
1st: Carson Haugrud (Pelican Rapids) 30-4, Sr. over Joe Masumbuko (West Fargo) 19-12, Sr. (MD 10-0)
3rd: Joey Stuhaug (United Clay Becker Badgers) 8-8, Jr. over Jorge Talamantes (Minot) 7-8, Jr. (MD 15-6)
5th: Kevin Jensen (Thief River Falls) 6-14, Jr. over () , . (Bye)
195
1st Place – Brenan Peralta of Thief River Falls
2nd Place – Jake Wagner of Crookston
3rd Place – TJ Hines of United Clay Becker Badgers
4th Place – Preston Jones of Minot
Round 1
Brenan Peralta (Thief River Falls) 6-0, Jr. over TJ Hines (United Clay Becker Badgers) 10-18, Jr. (Fall 0:25)
Jake Wagner (Crookston) 23-14, Sr. over Preston Jones (Minot) 17-21, So. (Fall 1:25)
Round 2
Brenan Peralta (Thief River Falls) 6-0, Jr. over Preston Jones (Minot) 17-21, So. (Fall 0:49)
Jake Wagner (Crookston) 23-14, Sr. over TJ Hines (United Clay Becker Badgers) 10-18, Jr. (Fall 3:42)
Round 3
Brenan Peralta (Thief River Falls) 6-0, Jr. over Jake Wagner (Crookston) 23-14, Sr. (Fall 0:58)
TJ Hines (United Clay Becker Badgers) 10-18, Jr. over Preston Jones (Minot) 17-21, So. (Fall 3:42)
220
1st Place – Sam Wamre of United Clay Becker Badgers
2nd Place – Connor Swanson of Thief River Falls
3rd Place – Wyatt Willenbring of Minot
4th Place – Brodie Wensloff of Roseau
5th Place – Collin Leckie of Crookston
1st: Sam Wamre (United Clay Becker Badgers) 30-3, Sr. over Connor Swanson (Thief River Falls) 27-9, Sr. (Dec 2-0)
3rd: Wyatt Willenbring (Minot) 23-6, Sr. over Brodie Wensloff (Roseau) 22-14, Jr. (Dec 5-3)
5th: Collin Leckie (Crookston) 7-14, Sr. over () , . (Bye)
285
1st Place – Elijah Huff of Minot
2nd Place – Wyatt Dunham of United Clay Becker Badgers
3rd Place – George Duden of Red Lake County Central
4th Place – Dakota Qualley of Fertile-Beltrami
Round 1
Elijah Huff (Minot) 41-5, Sr. over Wyatt Dunham (United Clay Becker Badgers) 6-12, 8th. (Fall 0:54)
George Duden (Red Lake County Central) 8-15, Fr. over Dakota Qualley (Fertile-Beltrami) 5-13, Jr. (Fall 5:13)
Round 2
Elijah Huff (Minot) 41-5, Sr. over Dakota Qualley (Fertile-Beltrami) 5-13, Jr. (Fall 0:19)
Wyatt Dunham (United Clay Becker Badgers) 6-12, 8th. over George Duden (Red Lake County Central) 8-15, Fr. (Fall 0:58)
Round 3
Elijah Huff (Minot) 41-5, Sr. over George Duden (Red Lake County Central) 8-15, Fr. (Fall 0:20)
Wyatt Dunham (United Clay Becker Badgers) 6-12, 8th. over Dakota Qualley (Fertile-Beltrami) 5-13, Jr. (Fall 1:49)

Bookmark the permalink.

Comments are closed