Tri-Metro Conference Tournament

Tri-Metro Conference Tournament
1 Fridley 228.0
2 St. Agnes 131.0
3 Columbia Heights 125.0
4 Minnehaha-DeLaSalle 118.0
5 Brooklyn Center-Concordia Acad 113.0
6 St. Croix Lutheran 111.0
6 Trinity School at River Ridge 111.0
8 Spectrum 82.5

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Dason Thomas of Minnehaha-DeLaSalle
2nd Place – Jacob Nguyen of Fridley
3rd Place – Gavin Gould of Spectrum
4th Place – Johnny Cummings of St. Agnes
5th Place – John Nicklaus of Trinity School at River Ridge
1st: Dason Thomas (Minnehaha-DeLaSalle) 2-0, Fr. over Jacob Nguyen (Fridley) 12-10, 8th. (Fall 0:53)
3rd: Gavin Gould (Spectrum) 20-16, 8th. over Johnny Cummings (St. Agnes) 10-19, 7th. (MD 14-4)
5th: John Nicklaus (Trinity School at River Ridge) 6-9, 8th. over () , . (Bye)
113
1st Place – Edwin Pesantez of Columbia Heights
2nd Place – Jason Nguyen of Fridley
3rd Place – Jeronimo Real of Brooklyn Center-Concordia Acad
4th Place – Matt Benson of Minnehaha-DeLaSalle
5th Place – Daniel Greenberg of Spectrum
1st: Edwin Pesantez (Columbia Heights) 18-4, Sr. over Jason Nguyen (Fridley) 13-13, Fr. (Fall 1:18)
3rd: Jeronimo Real (Brooklyn Center-Concordia Acad) 13-13, So. over Matt Benson (Minnehaha-DeLaSalle) 1-2, So. (Fall 1:17)
5th: Daniel Greenberg (Spectrum) 6-14, 7th. over () , . (Bye)
120
1st Place – Aaron Rathke of Fridley
2nd Place – Jon DeMarais of Trinity School at River Ridge
3rd Place – Juan Fraire-Morales of Brooklyn Center-Concordia Acad
4th Place – Logan Wilheit-Xiong of Minnehaha-DeLaSalle
5th Place – Yonah Honigs of Columbia Heights
6th Place – Ben Bejblik of St. Croix Lutheran
1st: Aaron Rathke (Fridley) 19-7, Sr. over Jon DeMarais (Trinity School at River Ridge) 12-12, So. (SV-1 4-2)
3rd: Juan Fraire-Morales (Brooklyn Center-Concordia Acad) 18-21, Jr. over Logan Wilheit-Xiong (Minnehaha-DeLaSalle) 2-2, So. (Fall 1:37)
5th: Yonah Honigs (Columbia Heights) 11-14, So. over Ben Bejblik (St. Croix Lutheran) 7-27, So. (Fall 1:46)
126
1st Place – Kiru Adbebe of Trinity School at River Ridge
2nd Place – Jon Heveron of Columbia Heights
3rd Place – Alexander Walker of St. Croix Lutheran
4th Place – Adam Devine of Spectrum
5th Place – Isaac Schmidt of St. Agnes
6th Place – Nate Borndale of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st: Kiru Adbebe (Trinity School at River Ridge) 11-13, So. over Jon Heveron (Columbia Heights) 10-13, 8th. (Fall 1:38)
3rd: Alexander Walker (St. Croix Lutheran) 17-14, Jr. over Adam Devine (Spectrum) 20-18, Jr. (Fall 1:49)
5th: Isaac Schmidt (St. Agnes) 16-18, 8th. over Nate Borndale (Brooklyn Center-Concordia Acad) 13-19, So. (Inj. 0:00)
132
1st Place – Tommy Jackson of St. Agnes
2nd Place – Gabe Allen of Fridley
3rd Place – Logan Schumacher of Spectrum
4th Place – Simeon Dossen of Brooklyn Center-Concordia Acad
5th Place – Ian Boehm of St. Croix Lutheran
6th Place – Thomas Nicklaus of Trinity School at River Ridge
1st: Tommy Jackson (St. Agnes) 19-23, Jr. over Gabe Allen (Fridley) 17-15, Jr. (SV-1 4-2)
3rd: Logan Schumacher (Spectrum) 23-18, Fr. over Simeon Dossen (Brooklyn Center-Concordia Acad) 5-4, So. (Dec 3-1)
5th: Ian Boehm (St. Croix Lutheran) 18-23, Sr. over Thomas Nicklaus (Trinity School at River Ridge) 3-10, Fr. (Fall 1:14)
138
1st Place – Nic Fite of Fridley
2nd Place – Josh Hernandez of St. Agnes
3rd Place – Jack Leonard of Minnehaha-DeLaSalle
4th Place – Christian Huonder of St. Croix Lutheran
5th Place – Desmond Orton of Spectrum
1st: Nic Fite (Fridley) 27-3, Sr. over Josh Hernandez (St. Agnes) 17-20, So. (Fall 1:26)
3rd: Jack Leonard (Minnehaha-DeLaSalle) 2-1, Sr. over Christian Huonder (St. Croix Lutheran) 19-19, Sr. (Fall 0:55)
5th: Desmond Orton (Spectrum) 5-22, Jr. over () , . (Bye)
145
1st Place – Jack Ridgway of Trinity School at River Ridge
2nd Place – Matthew Lehman of Minnehaha-DeLaSalle
3rd Place – Ethan Aune of Spectrum
4th Place – Gabe Scott of St. Agnes
5th Place – Adam Johnson of Fridley
6th Place – Travaris Love of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st: Jack Ridgway (Trinity School at River Ridge) 23-5, Sr. over Matthew Lehman (Minnehaha-DeLaSalle) 2-1, Sr. (MD 10-1)
3rd: Ethan Aune (Spectrum) 19-16, Jr. over Gabe Scott (St. Agnes) 12-7, So. (Fall 0:44)
5th: Adam Johnson (Fridley) 6-13, So. over Travaris Love (Brooklyn Center-Concordia Acad) 4-15, Sr. (Fall 2:41)
152
1st Place – Ben ZayZay of Fridley
2nd Place – Luke Bormann of Trinity School at River Ridge
3rd Place – Caleb Leach of St. Croix Lutheran
4th Place – Joe Lewis of St. Agnes
5th Place – Damarques Glover of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st: Ben ZayZay (Fridley) 22-4, Sr. over Luke Bormann (Trinity School at River Ridge) 10-12, So. (Fall 1:07)
3rd: Caleb Leach (St. Croix Lutheran) 15-21, Jr. over Joe Lewis (St. Agnes) 8-22, Jr. (Fall 2:20)
5th: Damarques Glover (Brooklyn Center-Concordia Acad) 8-21, Sr. over () , . (Bye)
160
1st Place – Danyel Olivera of Fridley
2nd Place – Dominic Cummings of St. Agnes
3rd Place – Nehemiah Hammick of St. Croix Lutheran
4th Place – Deionte Robertson of Columbia Heights
5th Place – Brandyn Johnson of Brooklyn Center-Concordia Acad
6th Place – Isaac Rose of Minnehaha-DeLaSalle
1st: Danyel Olivera (Fridley) 24-6, Sr. over Dominic Cummings (St. Agnes) 22-14, Jr. (MD 10-1)
3rd: Nehemiah Hammick (St. Croix Lutheran) 24-9, Sr. over Deionte Robertson (Columbia Heights) 15-13, Jr. (Dec 8-2)
5th: Brandyn Johnson (Brooklyn Center-Concordia Acad) 29-10, Sr. over Isaac Rose (Minnehaha-DeLaSalle) 0-3, Sr. (Inj. 0:00)
170
1st Place – Dylan Lentz of Columbia Heights
2nd Place – Nick Phillips of Fridley
3rd Place – Aiden Willard of Trinity School at River Ridge
4th Place – Wesley Hollie of Brooklyn Center-Concordia Acad
Round 1
Dylan Lentz (Columbia Heights) 27-4, Sr. over Wesley Hollie (Brooklyn Center-Concordia Acad) 4-7, Sr. (Fall 1:59)
Nick Phillips (Fridley) 27-8, Jr. over Aiden Willard (Trinity School at River Ridge) 12-12, So. (Dec 7-0)
Round 2
Dylan Lentz (Columbia Heights) 27-4, Sr. over Aiden Willard (Trinity School at River Ridge) 12-12, So. (MD 13-0)
Nick Phillips (Fridley) 27-8, Jr. over Wesley Hollie (Brooklyn Center-Concordia Acad) 4-7, Sr. (Fall 1:47)
Round 3
Dylan Lentz (Columbia Heights) 27-4, Sr. over Nick Phillips (Fridley) 27-8, Jr. (Dec 4-1)
Aiden Willard (Trinity School at River Ridge) 12-12, So. over Wesley Hollie (Brooklyn Center-Concordia Acad) 4-7, Sr. (Fall 3:58)
182
1st Place – Erik Snook of St. Croix Lutheran
2nd Place – Elie III Doby of St. Agnes
3rd Place – Michael Ude of Fridley
4th Place – Conner Sharp of Spectrum
5th Place – Wes Tacheny of Brooklyn Center-Concordia Acad
1st: Erik Snook (St. Croix Lutheran) 30-4, Sr. over Elie III Doby (St. Agnes) 23-11, Jr. (Dec 7-5)
3rd: Michael Ude (Fridley) 12-5, Fr. over Conner Sharp (Spectrum) 17-20, Sr. (Fall 5:14)
5th: Wes Tacheny (Brooklyn Center-Concordia Acad) 20-18, Sr. over () , . (Bye)
195
1st Place – Elijah Lewis of St. Croix Lutheran
2nd Place – Devan Riley of Minnehaha-DeLaSalle
3rd Place – Michael Juelich of Brooklyn Center-Concordia Acad
4th Place – Andrew Deboer of Spectrum
Round 1
Elijah Lewis (St. Croix Lutheran) 33-5, Jr. over Andrew Deboer (Spectrum) 3-27, So. (Fall 0:31)
Devan Riley (Minnehaha-DeLaSalle) 2-1, So. over Michael Juelich (Brooklyn Center-Concordia Acad) 19-13, Sr. (Fall 2:29)
Round 2
Elijah Lewis (St. Croix Lutheran) 33-5, Jr. over Devan Riley (Minnehaha-DeLaSalle) 2-1, So. (TF-1.5 3:11 (17-2))
Michael Juelich (Brooklyn Center-Concordia Acad) 19-13, Sr. over Andrew Deboer (Spectrum) 3-27, So. (Fall 2:23)
Round 3
Elijah Lewis (St. Croix Lutheran) 33-5, Jr. over Michael Juelich (Brooklyn Center-Concordia Acad) 19-13, Sr. (Fall 0:11)
Devan Riley (Minnehaha-DeLaSalle) 2-1, So. over Andrew Deboer (Spectrum) 3-27, So. (Fall 1:00)
220
1st Place – Josh Franklin of Fridley
2nd Place – Jared Scott of St. Agnes
3rd Place – Eben Mundfrom of Brooklyn Center-Concordia Acad
4th Place – Brian Gonzalez of Columbia Heights
5th Place – Peter Sebastian of Trinity School at River Ridge
1st: Josh Franklin (Fridley) 19-11, Fr. over Jared Scott (St. Agnes) 19-19, Sr. (Fall 1:51)
3rd: Eben Mundfrom (Brooklyn Center-Concordia Acad) 21-15, Sr. over Brian Gonzalez (Columbia Heights) 8-13, Sr. (Fall 1:05)
5th: Peter Sebastian (Trinity School at River Ridge) 0-9, Fr. over () , . (Bye)
285
1st Place – Manny Alvarez of Columbia Heights
2nd Place – Tongyiek Timothy of Fridley
3rd Place – Andrey Garbish of Minnehaha-DeLaSalle
4th Place – Ian Spiegelberg of St. Croix Lutheran
5th Place – Jonathan Cruz of Brooklyn Center-Concordia Acad
6th Place – Jacob Kettelhodt of Spectrum
1st: Manny Alvarez (Columbia Heights) 27-1, . over Tongyiek Timothy (Fridley) 20-13, Sr. (Fall 0:30)
3rd: Andrey Garbish (Minnehaha-DeLaSalle) 3-1, So. over Ian Spiegelberg (St. Croix Lutheran) 4-14, So. (MD 10-1)
5th: Jonathan Cruz (Brooklyn Center-Concordia Acad) 6-15, Jr. over Jacob Kettelhodt (Spectrum) 7-26, Jr. (Fall 2:52)

Bookmark the permalink.

Comments are closed