WHAN Wolves Invitational

WHAN Wolves Invitational
1 Staples-Motley 185.0
2 Blackduck-Cass Lake Bena Bears 159.0
3 Fosston-Bagley 145.0
4 Deer River 130.0
5 Crosby-Ironton 129.5
6 Thief River Falls 126.0
7 Walker-Hack-Akeley-Nevis 90.0
8 Virginia Area 83.0
9 Nash-Kee- Greenway 61.5

Brackets/Results on TrackWrestling.com

106
1st Place – Payton Bjerga of Staples Motley
2nd Place – Jon Paul Fitzpatrick of Crosby-Ironton
3rd Place – Zach Ikola of Deer River
4th Place – Gavin Benz of Virginia Area
5th Place – Christian Pater of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
6th Place – Tygh Gullickson of Deer River
1st: Payton Bjerga (Staples Motley) 19-16, Fr. over Jon Paul Fitzpatrick (Crosby-Ironton) 26-13, 7th. (SV-1 4-2)
3rd: Zach Ikola (Deer River) 14-8, Fr. over Gavin Benz (Virginia Area) 15-10, 8th. (Dec 6-0)
5th: Christian Pater (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 22-12, 8th. over Tygh Gullickson (Deer River) 1-3, Fr. (Fall 1:09)
113
1st Place – Marshall Michienzi of Deer River
2nd Place – Brady Kasprick of Thief River Falls
3rd Place – Christian Schmidt of Fosston-Bagley
4th Place – Nolan Campbell of Virginia Area
5th Place – Dalton Wells of Staples Motley
6th Place – Aeden Voss of Crosby-Ironton
1st: Marshall Michienzi (Deer River) 33-8, So. over Brady Kasprick (Thief River Falls) 19-11, 8th. (Dec 10-7)
3rd: Christian Schmidt (Fosston-Bagley) 18-13, Jr. over Nolan Campbell (Virginia Area) 17-14, 7th. (Fall 0:40)
5th: Dalton Wells (Staples Motley) 4-9, 8th. over Aeden Voss (Crosby-Ironton) 10-20, Fr. (Dec 5-3)
120
1st Place – Jace Geving of Deer River
2nd Place – Brandon Zuniga of Thief River Falls
3rd Place – Brady Long of Deer River
4th Place – Brayden Sorenson of Fosston-Bagley
5th Place – Kristian Thompson of Staples Motley
6th Place – Connor Dobson of Staples Motley
1st: Jace Geving (Deer River) 37-2, Sr. over Brandon Zuniga (Thief River Falls) 12-6, Fr. (Fall 5:21)
3rd: Brady Long (Deer River) 32-10, Jr. over Brayden Sorenson (Fosston-Bagley) 21-11, Sr. (SV-1 19-14)
5th: Kristian Thompson (Staples Motley) 4-13, Fr. over Connor Dobson (Staples Motley) 3-13, Fr. (Dec 6-0)
126
1st Place – Jamaal Baird of Deer River
2nd Place – Spencer Miller of Staples Motley
3rd Place – Nate Williams of Crosby-Ironton
4th Place – Cody Sele of Thief River Falls
5th Place – Carter Rettke of Walker-Hack-Akeley-Nevis
6th Place – Steven Hausken of Walker-Hack-Akeley-Nevis
1st: Jamaal Baird (Deer River) 33-4, Sr. over Spencer Miller (Staples Motley) 31-3, Jr. (Dec 6-3)
3rd: Nate Williams (Crosby-Ironton) 33-8, Jr. over Cody Sele (Thief River Falls) 10-14, Jr. (Dec 7-2)
5th: Carter Rettke (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 13-13, Jr. over Steven Hausken (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 9-7, Fr. (TF-1.5 5:49 (18-1))
132
1st Place – Dillon McGee of Walker-Hack-Akeley-Nevis
2nd Place – Trey Fairbanks of Deer River
3rd Place – Jasiah Paskewitz of Staples Motley
4th Place – Trenten Juelson of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
5th Place – Brayden Christenson of Staples Motley
6th Place – Dylan Morcom of Virginia Area
1st: Dillon McGee (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 27-5, Sr. over Trey Fairbanks (Deer River) 33-7, So. (Dec 16-9)
3rd: Jasiah Paskewitz (Staples Motley) 11-7, Jr. over Trenten Juelson (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 19-10, So. (Fall 3:58)
5th: Brayden Christenson (Staples Motley) 15-11, Jr. over Dylan Morcom (Virginia Area) 8-8, 8th. (Fall 3:37)
138
1st Place – Owen Bjerga of Staples Motley
2nd Place – Cole Johnson of Thief River Falls
3rd Place – Lucas Reiplinger of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
4th Place – Jake Klancher of Crosby-Ironton
5th Place – Tommy Carmody of Virginia Area
6th Place – Deanna Francisco of Deer River
1st: Owen Bjerga (Staples Motley) 32-4, So. over Cole Johnson (Thief River Falls) 18-9, So. (Fall 2:35)
3rd: Lucas Reiplinger (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 30-10, Sr. over Jake Klancher (Crosby-Ironton) 14-16, Fr. (MD 12-4)
5th: Tommy Carmody (Virginia Area) 24-9, Jr. over Deanna Francisco (Deer River) 5-13, . (Fall 1:25)
145
1st Place – Kaven Blazek of Crosby-Ironton
2nd Place – Logan Dobmeier of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
3rd Place – Alex Wolfe of Fosston-Bagley
4th Place – Caden Spiering of Virginia Area
5th Place – Drew Erickson of Walker-Hack-Akeley-Nevis
6th Place – Logen Weite of Staples Motley
1st: Kaven Blazek (Crosby-Ironton) 29-10, Sr. over Logan Dobmeier (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 20-10, Jr. (Dec 10-4)
3rd: Alex Wolfe (Fosston-Bagley) 22-11, Sr. over Caden Spiering (Virginia Area) 21-12, Sr. (Fall 4:17)
5th: Drew Erickson (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 8-9, Jr. over Logen Weite (Staples Motley) 3-6, Fr. (Fall 4:43)
152
1st Place – Ian Frenzel of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
2nd Place – Tyler Gunderson of Deer River
3rd Place – Henry Burrack of Fosston-Bagley
4th Place – Alex Ross-Bahn of Staples Motley
5th Place – Josh Mienert of Crosby-Ironton
6th Place – Chris Barry of Nash-Kee- Greenway
1st: Ian Frenzel (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 22-2, Jr. over Tyler Gunderson (Deer River) 22-5, Sr. (Fall 3:41)
3rd: Henry Burrack (Fosston-Bagley) 18-5, So. over Alex Ross-Bahn (Staples Motley) 3-5, Fr. (Fall 2:17)
5th: Josh Mienert (Crosby-Ironton) 8-23, Jr. over Chris Barry (Nash-Kee- Greenway) 1-5, Sr. (Fall 0:34)
160
1st Place – Josh Bernier of Thief River Falls
2nd Place – Kole Platt of Nash-Kee- Greenway
3rd Place – Cole Olson of Fosston-Bagley
4th Place – Carter Crandall of Virginia Area
5th Place – Jonathan Lisson of Staples Motley
6th Place – Michael Juelson of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
1st: Josh Bernier (Thief River Falls) 37-4, Sr. over Kole Platt (Nash-Kee- Greenway) 30-7, Jr. (MD 12-1)
3rd: Cole Olson (Fosston-Bagley) 21-10, Sr. over Carter Crandall (Virginia Area) 27-12, Jr. (Fall 1:31)
5th: Jonathan Lisson (Staples Motley) 15-22, Sr. over Michael Juelson (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 1-3, Sr. (Fall 5:36)
170
1st Place – Mason Smid of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
2nd Place – Matthew Jeska of Nash-Kee- Greenway
3rd Place – Isaac Swendsrud of Staples Motley
4th Place – Teigen Hextell of Fosston-Bagley
5th Place – Zach Bennett of Crosby-Ironton
6th Place – Hunter Skallet of Nash-Kee- Greenway
1st: Mason Smid (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 23-13, So. over Matthew Jeska (Nash-Kee- Greenway) 29-7, Jr. (Fall 3:54)
3rd: Isaac Swendsrud (Staples Motley) 15-15, . over Teigen Hextell (Fosston-Bagley) 16-7, Jr. (Dec 8-5)
5th: Zach Bennett (Crosby-Ironton) 6-27, Jr. over Hunter Skallet (Nash-Kee- Greenway) 1-8, Jr. (Fall 5:19)
182
1st Place – Jacob Lomen of Fosston-Bagley
2nd Place – Bryce Smith of Nash-Kee- Greenway
3rd Place – Gabe Ryappy of Crosby-Ironton
4th Place – Kevin Jensen of Thief River Falls
5th Place – Kolby Hamblin of Walker-Hack-Akeley-Nevis
6th Place – Noah Mathis of Nash-Kee- Greenway
1st: Jacob Lomen (Fosston-Bagley) 25-6, So. over Bryce Smith (Nash-Kee- Greenway) 20-6, Jr. (Dec 10-9)
3rd: Gabe Ryappy (Crosby-Ironton) 26-14, Sr. over Kevin Jensen (Thief River Falls) 7-14, Jr. (Fall 0:43)
5th: Kolby Hamblin (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 12-15, So. over Noah Mathis (Nash-Kee- Greenway) 8-7, So. (Fall 2:41)
195
1st Place – Hunter Wilcowski of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
2nd Place – Braden Tyrell of Staples Motley
3rd Place – Taylor Eigenheer of Crosby-Ironton
4th Place – Jake Ubert of Fosston-Bagley
5th Place – Jayden Stevenson of Walker-Hack-Akeley-Nevis
1st: Hunter Wilcowski (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 31-5, Sr. over Braden Tyrell (Staples Motley) 24-10, Sr. (SV-1 7-5)
3rd: Taylor Eigenheer (Crosby-Ironton) 30-9, Jr. over Jake Ubert (Fosston-Bagley) 26-4, Sr. (M. For.)
5th: Jayden Stevenson (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 5-8, Jr. over () , . (Bye)
220
1st Place – Connor Swanson of Thief River Falls
2nd Place – Kyle Schmidt of Walker-Hack-Akeley-Nevis
3rd Place – Anthony Hall of Virginia Area
4th Place – Saige Humphrey of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
5th Place – Shaine Guggenberger of Staples Motley
6th Place – John Harmon of Walker-Hack-Akeley-Nevis
1st: Connor Swanson (Thief River Falls) 25-8, Sr. over Kyle Schmidt (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 29-7, Sr. (SV-1 3-1)
3rd: Anthony Hall (Virginia Area) 17-15, Jr. over Saige Humphrey (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 15-15, Sr. (Dec 10-3)
5th: Shaine Guggenberger (Staples Motley) 7-11, . over John Harmon (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 3-4, So. (Fall 3:29)
285
1st Place – Kyle Serich of Staples Motley
2nd Place – Nick Anderson of Fosston-Bagley
3rd Place – Liam Andress of Walker-Hack-Akeley-Nevis
4th Place – Jaccob Nattrass of Blackduck-Cass Lake Bena Bears
5th Place – Kyle Blazek of Crosby-Ironton
1st: Kyle Serich (Staples Motley) 20-12, Sr. over Nick Anderson (Fosston-Bagley) 9-4, Sr. (Fall 5:58)
3rd: Liam Andress (Walker-Hack-Akeley-Nevis) 9-14, So. over Jaccob Nattrass (Blackduck-Cass Lake Bena Bears) 10-16, So. (Fall 1:21)
5th: Kyle Blazek (Crosby-Ironton) 6-24, So. over () , . (Bye)

Bookmark the permalink.

Comments are closed.